Šta je novo?

Problem pasa lutalica

stf":xzsgv844 je napisao(la):
Свака животиња се после стерилизације смирује. Као константни власник и паса и мачака могу да ово потврдим.

Наиме, имао сам једног мачора који је ем полудивљи, ем луд скроз. Тукао се где је стигао, таукао је и нас, а ћале је морао и тетанус да прима. После стерилизације постао је умиљата мачкица.

Стерилизоване животиње нису више опасне, јер немају нагон за територијаном борбом, нападе због терања и слично.

Ne bih se slozio.Moj pas koga imam u stanu je sterilizovan jos pre prve godine.Ali nije najbolje dresiran jer mi je prvi pas i uz to je mesanac.Ima trenutke agresije,tako ih i imaju psi na ulici makar bili x puta sterilisani.

Takodje ima tendenciju ka teritorijalnosti,samo su tendencije manje.Jedino sto sterilizacijom odumre je seksualna zelja kod pasa.

P.S.Ti neagresivni sterilisani psi su rastrgli mladunca labradora pre oko mesec dana u blizini moje zgrade a izujedase mog psa prosle godine dok sam ga vodio na povodcu trotoarom.

Naravno veterina nece da reaguje i da ukloni te pse koji kidisu i na ljude i na pse.
 
Da to je tacno, desava se, meni je jedino macka sterilisana u stanu ali je jos ludja od kada je sterilisana :D bila je divljak i ostala je divljak :)
 
чуо сам да дневно у просеку 10 грађана угризе пас :kum:
када то упоредим са бројем познаника за које лично знам да су их угризли пси бројка ми делује реална :violina:
 
ja doduse ne znam u kraju ljude koje su psi ujeli a da su bili sami... ali znam da ima ogroman broj ljudi cije su pse napadale lutalice a onda i na njih nasrtali posto su branili svoje ljubimce... Ono sto je Orion rekao da je najbolje u takvim situacijama otkaciti psa i pustiti ga da se sam spasava jeste donekle tacno ali vecina ljudi ima maltezere ili tako neke mini rase koje nemaju bas neke velike sanse u bezanju a plus su okruzeni sa dve ogromne ulice tako da i nemaju gde da se sklone... Ja sada dva odrasla bernardinca mogu i da pustim i da kazem snacice, pa cak od njih i ustuknu lutalice kada uh vide koliki su ali sa stenetom to jako tesko ide... 99% tih ljudi sada izbegava park i usce zbog toga,pa se guramo oko zgrade sa psima kako bi izbegli neprijatnosti
 
Ma 30!

Људи, слажем се да је проблем дивљих паса велики, али хајде да смислимо начин да га решимо, уместо да кукамо о томе како треба да се елиминишу. Шта предлажете, шта мислите? Чини ми се да се у последње време води хајка против ових животиња, уместо схватања да су оне у овом положају јер их је у њега довео човек, а не својим избором. Као што неко рече - какво је решење стерилизација кад се пас врати на улицу?

Мислим да би једно пресељење паса било много хуманије, али тек када се створе услови за то - значи грозоморне варијанте као оне коју смо видели пре пар страна никако! Лепо би било да је у питању неки релативно отворен простор где би омогућили доношење хране и релативно честе ветеринарске контроле због беснила и других проблема. Мислим да би тако много хуманије био решен проблем који очигледно постоји.
 
Цифру нисам лупио, наравно не треба веровати свим пискарањима по форумима али ако некоме делује нереална то показује само да је гурање проблема под тепих успело (шта год тај успех значио) и да постоји веровање да нам се дешава само оно што објаве медији.
 
milisave, moze uspavljivanje ali prvo da usvojimo secu ruku za kradje, kastraciju za silovatelje i skidanje do gola i vezanje za banderu za sve siledzije. decu ceo zivot uce o moralu i postenju pa se nadje gomila bu**** medju njima koji kasnije misle da su iznad zakona i moralnih normi. napusteni psi uce od drugih pasa, ali i od nas ljudi. psi na ulici samo pokusavaju da prezive a da bi to postigli sluze se onim sto znaju i imaju a sto je velikim delom posledica ljudskog uticaja, hiljadama godina ubijamo u psima prirodne nagone pasa i prilagodjavamo ih sebi, selektujemo i dresiramo ih.

od kad imam psa naucio sam mnogo o njima ali mnogo vise o ljudima i shvatio da na jednog "agresivnog psa" dodje hiljade agresivnih bahatih bezobraznih nasilnih ljudi. ja bih njih uspavao dok sto se pasa tice ovo sto jovanovm pise jedino ima smisla. azili u srbiji su najcesce konc logori a sigurno da postoji dovoljno veliki prostor koji bi mogao biti ogradjen, neka vrsta rezervata u kome bi napusteni psi mogli da zive svoj pasiji zivot ne smetajuci nikome. postoje i veterinari i volonteri i NGO-i koji bi se o njima starali tako da bi milisavi i slicni mogli da se opuste i uspavljuju nekog drugog, ko vec dodje na tapet u tom trenutku
 
sve je to lepo receno ali ocigledno izgradnja azila i njegovo pravilno vodjenje (pod tim mislim da postoji veterinarska nega, hrana,voda i da budu koliko toliko cisti, tj osnovni uslovi za normalan zivot pasa) nikoga ne zanimaju ili nekome od nadleznih mozda cak i ne odgovaraju... zasto, to bih volela da znam ali onda je jedino normalno resenje te pse uspavati jer njima zivot nikako nece krenuti na bolje... velika vecina njih nastrada od kola ili cak od gladi i dehidratacije pre svoje 3-4 godine zivota... sta smo onda uradili ako smo im omogucili da zive par godina a onda ih pustili da umiru u najgorim mukama??? :( ako postoji mogucnost azila super ali ako ne... jbg sta onda???
 
obzirom da su normalni ljudi u srbiji okruzeni lopovima, lenjivcima, prevarantima i primitivcima koji su u ovoj zemlji organizovali sve po svojim potrebama te ce i njihov zivot, obzirom na brojnost, bahatost i zatucanost vecine, tesko krenuti na bolje mislis li da i njih treba uspavati? uspavamo pedere i dzukele, streljamo umetnike i intelektualce, domace i strane placenike obesimo, turiste nabijemo na kolac i zivimo lepo ko ljudi u krvi i govnima do kolena.

mislim, ako postoji mogucnost da zivimo normalno, budemo fini, kulturni i plemeniti super, ali ako ne.. jbg, metak u celo za sve koji se ne uklapaju
 
shavti me kako god hoces ali ja bih vise volela da mene ubiju njego da ne daj boze gladujem i skapavam na suncu danima... ili da me udare kola pa da ne mogu ni na noge da se podignem a umirem od bola... a kao drugo nisam ja kriva zato sto su ljudi izbacivali svoje pse na ulice ja svoje cuvam do poslednjeg njihovog dana! Tako da i te vlasnike bih ja isto poslala na uspavljivanje. Kada bismo imali takve zakone da vidis kako bismo lepo ziveli i kako bi ih svi postovali. Ne bi bilo ni nesavesnih vlasnika a samim tim ni pasa bez nadzora, ni silovatelja, ni pedofila, ni narkomana, a ni svih ostalih neprirodnih pojava ljudskog drustva...
 
Mislim da nije u pitanju da izgradnja azila nikog ne zanima, vec da ne postoji volja i interes grada da saradjuje sa Drustvima ljubitelja zivotinja koji bi sigurno oberucke prihvatili takav nekakav projekat.

Evo, ja se dobrovoljno javljam ukoliko neko jos zeli da isplaniramo i razmisljamo gde bi se takav azil mogao smestiti, na kom otvorenom prostoru, mogli bismo da kontaktiramo Veterinarsko drustvo da vidimo da li bi neko od njihovih veterinara dobrovoljno pristao da radi sa takvim psima, itd itd.

Ne razumem se u pse, nemam psa, i ne interesuju me posebno. Ali sam imao kucku koker spanijela koja je uginula progutavsi otrov namenjen lutalicama. Ukoliko ne resimo ovaj problem, ljudi ce uzimati stvari u svoje ruke, i ispasce jos gore. Ono sto me interesuje je da zajednicki pronadjemo resenje koje ce dovesti do najmanje moguce patnje svih zivih bica. Mislim da to nije los princip za pocetak.
 
evo ja hocu da ucestvujem... trenutno sam na nazovimo to obuci za socijalizaciju i dresuru pasa posto zelim time da se bavim a i licno mi treba sa mojim psima..., cak cu u skorije vreme otvoriti pansion za pse gde ce moci i obuka da se radi i da se psi ostave kada ljudi nemaju gde sa njima zbog god.odmora i slicnih stvari, sa sve veterinarskom negom, cestkanjem i pripremom za izozbe kome treba...,ne znam koliko to moze da pomogne ali eto i meni je u interesu da se ovo sredi kako god...
 
Градња азила ће само тренутно закрпити проблем који остаје присутан. Како проблем остаје присутан, на сваке 3 године можемо комотно да изградимо по један азил.

Људи су проблем. Њихова необавештеност. Егоизам. Саможивост. Два примера:

1. Пошто живим на почетну винекд насеља, могу вам рећи да су викендаши велики проблем. Лети набаве неку животињу, мачку, пса, да им прави друштво док су ту. Како се заврши сезона и дође јесен, они се покупе за Београд а животиње оставе, је им више не требају. И тако сваког лета.

2. Став "ја сам најпаметнији". Када се моја хаскица окотила, најмањи проблем је био поделити мале хаскије, ако то радиш бесплатно, као моја породица. Сваког ко је дошао упознавали смо са природом хаскија и његовом специфичном понашању. Нико није слушао.
Како је време прозалило виђао сам их напуштене једног по једног, те, бежи ми, те неће на ланац, те неће да једе леб и воду, те завија и тако хиљаду изговора. И обавезно питање: Па што ми нисте рекли за то? Па рекли смо, али нико није хтео ни да слуша, а не дај Боже да се информише!!!!

Ако желиш да набавиш животињу, едукуј се о тој раси, и њеним карактеристикама, а не да је оставиш на улици ако се испостави да ти нешто код ње не одговара.

Можемо ми сад да као љубитељи животиња искеширамо један нови азил површине Менхетна и склонимо све луталице. За годину дана биће ох опет толико.
 
Stf, Nadam se da sam te pogrešno razumeo i da nisi protiv azila. Sve mere prevencije, edukacije i kazni ne isključuju potrebu za azilom. Samo zaokruženim celim sistemom možemo rešiti trajno problem.
 
@stf
Potpuno se slazem da azil sam po sebi nije resenje, takodje je potrebna jedna opsezna edukacija o brizi i suzivotu sa zivotinjama.
 
Tako je. Azil nam je potreban, ali je on krajnji produkt iliti nuzno zlo. Njegovu potrebu treba spreciti.
 
Ма колико се тај проблем потенцирао мислим да власници паса не напуштају масовно своје љубимце . Наиме не памтим да сам у неком чопору видео неког расног пса. Мислим да је најчешће случај да грађани нађу неко штене које им је лепо док је малено а касније га пусте и у основи су само продужили живот том псу јер најчешће штенци страдају.
Везано за организације за заштиту животиња таман посла да град сарађује са њима јер они ту сарадњу виде тако да град финансира њихове "пројекте" а то је огроман потенцијални извор корупције. Град треба да има своје службе у којимa би радили стручни људи (то што се власти ваде на то да је надлежна ветеринарска инспексија које је у надлежности републике није никакав изговор). Наравно треба да постоје организације за заштиту животиња али они средства треба да обезбеде од спонзора или да раде као волонтери.
 
@stf
Vidi, slazemo se i u ovome! :)

@orion
Mislim da organizacije koje traze da grad finansira njihove projekte su organizacije koje (svesno ili nesvesno) nisu u mogucnosti da pomognu ili urade nista. Pravo resenje su organizacije koje samoorganizovano, uz pomoc svojih clanova i simpatizera, mogu da pokusaju da organizuju nesto. Jedino sto grad treba da uradi je da ne smeta. To je po meni jedini smislen nacin delovanja, u drugim varijantama uvek postoji ozbiljna opasnost korupcije. U gradske strucne sluzbe nemam nikakvog poverenja niti polazem ikakve nade - primera ima na sve strane, od GSP-a preko Zavoda za zastitu spomenika do urbanista.
 
Srbijom hara glad
a Vi još uvek
o psima. . . .

pomaži dnevno sa 50-100 din neko dete ili porodicu a ne trošiti na hranu za pse lutalice
ili ćemo doći u situaciju neki ce da ,,tove,, pse, a neki ce morti da ih jedu :(
(oduvek je količina hrane određivala veličinu polulacije svake vrste životinja)

vrste ,,čovečnosti ,, su mnogobrojne
ne samo u hrani nego i u školovanju i umetnosti i . . . .
brkate termine
čovečnost i ,, psečnost,, nije isto

ko voli psa on ga i ima i lepo se brine u svom domu o njemu i to je lepo :kk:
ljubav prema psima treba zadržavati na svog psa a ne na ulicu i njene pse
(ko hoce više nek otvori farmu ali to vec nije za urbanu sredinu )
na ulici i ovako ima previše bede :(
ne treba nam još. . . . .
 
@boca-ica
Ne vidim zasto bi ljubav prema zivotinjama iskljucila ljubav prema ljudima. Zar nije bolje da razmisljamo o drustvu koje nije stvoreno tako da nanosi patnju zivim bicima?

Da se razumemo - mislim da je pogresno oduzeti od ljudskog bica da bi se pomoglo psu. Samo, mislim da to ovde uopste nije slucaj, vec da se oduzima od ljudi (budzetom, nametima, ugrizima), a skodi se i ljudima i psima.
 
boca-ica":s7whf7x6 je napisao(la):
Srbijom hara glad
a Vi još uvek
o psima. . . .

pomaži dnevno sa 50-100 din neko dete ili porodicu a ne trošiti na hranu za pse lutalice
ili ćemo doći u situaciju neki ce da ,,tove,, pse, a neki ce morti da ih jedu :(
(oduvek je količina hrane određivala veličinu polulacije svake vrste životinja)

vrste ,,čovečnosti ,, su mnogobrojne
ne samo u hrani nego i u školovanju i umetnosti i . . . .
brkate termine
čovečnost i ,, psečnost,, nije isto

ko voli psa on ga i ima i lepo se brine u svom domu o njemu i to je lepo :kk:
ljubav prema psima treba zadržavati na svog psa a ne na ulicu i njene pse
(ko hoce više nek otvori farmu ali to vec nije za urbanu sredinu )
na ulici i ovako ima previše bede :(
ne treba nam još. . . . .

uh boco ovo je bas lose, aj da se nadam da ti je bio neki gadan dan kad si pisao. toliko lose da nije vredno ni komentara, kao kad neko prdne u drustvu pa se svi prave da se nista nije desilo
 
Мало треба да се и насмејемо на ову тему паса луталица. Ову "потерницу" сам скинуо са једног форума, а ове Миријевске луталице су баш тражене :lol: Можда ће и у Хаг са њима :p

upload images
 
Vrh