Šta je novo?

Primer Skoplja

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=842909#p842909:34ut8ckh je napisao(la):
Drakche » Нед Апр 18, 2021 5:54 pm[/url]":34ut8ckh]ee ove kuce su straije od skopljanskih baroknih palata :D
Искрено, нису, јер чак и оне су бољег квалитета градње од ових скопских, ма колико ме од њих хватала естетска језа.

А, ако ћемо право, ово су приватни објекти. Америка је пуна такве ласвегаштине, али ни тамо, баш као ни у Србији, у том стилу се не праве јавни објекти - што је случај у Скопљу.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=843279#p843279:2ntdnp5f je napisao(la):
Аполон » Пон Апр 19, 2021 6:32 pm[/url]":2ntdnp5f]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=842909#p842909:2ntdnp5f je napisao(la):
Drakche » Нед Апр 18, 2021 5:54 pm[/url]":2ntdnp5f]ee ove kuce su straije od skopljanskih baroknih palata :D
Искрено, нису, јер чак и оне су бољег квалитета градње од ових скопских, ма колико ме од њих хватала естетска језа.

А, ако ћемо право, ово су приватни објекти. Америка је пуна такве ласвегаштине, али ни тамо, баш као ни у Србији, у том стилу се не праве јавни објекти - што је случај у Скопљу.

За оне који не знају а желе да се добро насмеју https://mcmansionhell.com/
 
@Kailan zasto si me naterao da otvorim link !!! danas cu biti depri ceo dan..nadam se da ce me sutra proci...
 
O, pa i srpska suburbia i sela imaju dosta ovakvih prelepota da punude. Gastrabajteri pre svih.
 
Babyaardvark":eidwf5h2 je napisao(la):
Znam da ovo možda prelazi u sferu politike, ali ipak je ovaj "barok" projektovao Sandulović, koliko se sećam....pa razmišljam šta bi bilo da je on malko ozbiljniji politički faktor, da li bi stvarno danas gradio u nekom klasičnom stilu
:)
da8921903565540dc0500e0109441109.jpg


Послато са M2007J20CG помоћу Тапатока
 
Кад смо већ код Скопља налетео сам на овај пројекат, некаква Вавилонска кула
GRADBATA-KAJ-HOLIDEJ-IN-SO-TELMA-LOGO.jpg
 
Potpuni razvrat, kao da je Rezidens napastvovao Terase na krovu Galerije.
 
Tek sam skoro video sta su napravili od Skoplja :shok:

Do pre neku godnu sam se smejao kada su u javnost pustili planove za izgradnju centra grada,
ali nisam ni sanjao da ce toliko da napreduju sa radovima.

Dok se mi ovde prepiremo da li ima smisla i ukusa da se ponovo izgrade neke srusene zgrade kako bi se povratio 'predratni ambijent' nekog kutka u gradu itd. oni su otisli way beyond that! i podigli... pa ne znam kako ono da nazovem ovaj fenomen (?)...
Sta oni misle?

Moja druga reakcija posle 'holy sh.. shoka' je bila tipa "gde li su se i koliko ovi zaduzili da bi napravili sve ovo?"

Pitanje je: Da li Beograd (ne)treba nesto da nauci od Skoplja?

Mislim da se moze napisati jedna citava sociolosko-psiholoska studija o ovom fenomenu.
Meni je citava ideja, ako stavimo sav taj kich, megalomaniju, strahove i komplekse na stranu, nekako 'demotivirajuca' - da pozelim da se u Beogradu nikad vise ne obnovi niti opet- podigne nijedna predratna zgrada... to je kao da kada bi tematski park 'stare terazije' na NB (koji je takodje demotivacija sam po sebi) izgradili na Terazijama, i ne samo to, nego postojece zgrade jos dodatno nakitili da izgledanju 'srednje-evropsko-klasicisticko-monarhisticki' il' sta vec.

Opet, imam dilemu da makedonci i nisu bas toliko ludi u svojoj nameri. Ljudi razmisljaju o svojoj buducnosti. Nocu grad izgleda sljastece kao neka evropsko-ruska metropola sa pretenzijama da postane milionski grad ( taman kada bi se svi makedonci doselili u Skoplje :| ).

Mnostvo fotografija 'novog Skoplja' mozete pogledati na skyscrapercity-ju:
NE!
 
Odgovaras na post iz 2012 :)

Cak su i sami Skopljanci zaustavili projekat.
 
Muzej makedonske borbe
Kič je takođe i krivotvorenje istorije..
Primera radi nije kako se tvrdi u prilogu Žandarmerija KJ bila dole da bi kinjila narod, već radi odbrane od upada terorističkih grupa iz Bugarske itd.
A atentat na kralja Aleksandra Karađorđevića je tek prikazan amaterski..
Screenshot (235).png


 
Ali su se ipak dobro potrudili da prikazu taj istorijski momenat (atentat) na nacin na kakav nije ni kod nas prikazan.
Postoji svesnost o tome da je KJ izgradila Skoplje i uvela sve ove kulturne i administrativne institucije da lice na evropske.
Slican odnos imamo i mi prema austrougarskim vladarima. Da su gradili, gradili su, ali ipak neka hvala, mozemo i mi sami.
 
Фалсификат није само у причи о позадини атентата (великобугарски тероризам) већ и у самој диорами - краљ Александар носи генералску униформу а у стварности је погинуо у адмиралској пошто је у Марсељ допутовао бродом.
 
Знам да нема везе са темом, али ова репортажа Ал Џазире је благи очај. Чак и за њихова мерила је поприлично лоше. Ипак, крај је посебно занимљив. Кажу, Срби колонизовани на подручје источне Македоније. Заправо шта се десило - Срби из Галипоља, који су од 16. века насељавали ту област и сачували свој језик и идентитет, договором југословенске и турске владе замењени су за Турке. Проста размена становништва. Турци су отишли у Галипоље, а Срби су дошли у Пехчево. Данас, по послењем попису, у Пехчеву живи целих 6 Срба, а вероватно и мање пошто су подаци бајати. Толико о угњетавању "Македонаца".
 
Da nije tih zlih kolonista danas bi muslimansko stanovnistvo imalo vecinu… ali to je malo i interpretacija Al Džazire koja gura islamsku agendu…
 
Idem relativno često u Ohrid, i tamo postoji naselje koje nazivaju Crnogorsko selo. Pitao sam zašto ga Tako zovu, to nije oficijalno ime, zaboravio sam kako se stvarno zove, rekli su mi da su tu bili naseljeni crnogorci. Naravno danas niko nije ostao.

Što se kolonizacije Makedonije tiče ima tekst na Peščaniku LINK
 
Ova mreža vizuelno dočarava ono za šta istoričari smatraju da je bio prvobitni plan podele Makedonije između Srbije i Bugraske, linijom koja bi, takoreći, dijagonalno i okvirno, išla od današnje tromeđe SR-SM-BG do današnje tromeđe AL-SM-GR. Vidi se da su srpski prosvetno-propagandni napori pratili taj plan.

Međutim, Srbija izgubi albansko primorje, a pritom, izvadi Bugare kod Jedrena, pa se za MK moralo ratovati.
 
Некада просрпски делови Mакедоније су данас нажалост углавном албанизовани. Тако да се не би усрећили том територијом северозападно од дијагонале. Данас се у целој Македонији рађа око 50% исламског становништва (Албанци, Турци, Торбеши...)
 
То ја планирано, да за кратко време историја постане још старија. Да после сликања и кичења постану руине. Не мораш после да плаћаш археолошка истраживања. Све одједном, све на очима. Мудро.
 
Ти руинирани делови су поред реке, а то је најквалитетнији део пројекта. Да знате само на шта личе зграде даље од центра, које су обложене најобличнијим стиропором и гипсом. Једина зграда где су коришћени чврсти материјали је Археолошки музеј.

Да не говорим о споменицама, где испод сваког другог стоји некаква додатна велика табла, са коментаром да је то део грчког наслеђа, па онда преко графит.

За Скопље би најбоље било да се тај гипс поруши, а већина споменика пребаци у неки парк као у бившим совјетским земљама...
 
То кад ураде, моћи ће да се налази у државом и нарацијом. Нема везе што је 5воја историја од 1945. Зато брате можеш да будеш креативан и модеран у свему. Овако, са свима у клинчу, и сам ништа. Е можеш.
 
Vrh