Šta je novo?

Primer Skoplja

Elem, još par linkova koje sam sačuvao u Safari-jevoj Reading List-i...

Skopje 2014. symbolizes frustration
http://www.balkaninsight.com/en/article/study-skopje-2åaa4-symbolizes-macedonia-s-frustration

SKOPJE 2014: NECESSARY FACELIFT OR NATIONALISTIC DISNEYLAND?
http://business.ceu.hu/case-studies/201 ... disneyland

Skopje's Strange Quest to Rewrite Its History ... Through Public Sculpture
http://www.theatlanticcities.com/design ... ture/6416/

SKOPJE 2014, NOT JUST AN URBAN PROJECT?
http://www.trtenglish.com/trtworld/en/n ... a75df95653

Macedonia statue: Alexander the Great or a warrior on a horse? Lookalike statue reignites debate with Greece over Macedonian name as Skopje locals dismiss works as nationalistic kitsch
http://www.theguardian.com/world/2011/a ... rior-horse

Mada mislim da je jasno koje je objektivno mišljenje ljudi sa strane kada se oduzmu emocije i kvazi-nacionalizam ostrašćenost. Hm, da li je moguće da svi relevantni mediji iz Regiona i Sveta izveštavaju uglavnom sa čuđenjem i negativno o kontroverznom projektu - tu nešto defintivino ne štima... Nažalost, usled nedostatka validnih argumenata kontroverzni projekat se i u ovom threadu brani:

a) Uvredama na račun Beograda, Srbije i srba
b) Uvredama na ličnoj osnovi

...od strane fanatičnih pristalica projekta što meni delimično govori o samom projektu i koja je ciljna grupa za tako nešto. Nažalost, umesto da dobijemo neke informacije i činjenice iz prve ruke dobili smo iskrivljene činjenice, offtopic i primitivan govor.
 
Ja zaista ne vidim problem u tome da se kace i ostali projekti iz Skoplja u okviru ove teme, sta vise veoma me zanima da vidim dokle se stiglo sa izgradnjom. Isto tako sam protiv selektivnog predstavljanja istine sto sam pomenuo u slucaju popisa ali mislim da smo se na kraju razumeli oko tumacenja rezultata.

Razumem sa druge strane i Skopljance vole ljudi svoj grad premda bi voleo malo vise objektivnosti pre svega kada je SashaKV u pitanju ali ok i fotke su vise nego dobre i dobrodosle.
 
Ја повукох ногу у овој расправи око Скопља, јер си ме понукао око оних Пет центара и "крађе историје".

СашаКВ, осећам између твојих написаних редова једну велику љубомору, а богами и осионост (нећу да употребим неку другу реч) према величини Београда у односу на Скопље, да ће једног дана твој град бити већи и лепши од мог града. Наравно и сам си свестан да до тога никад неће доћи, ни просторно, ни по броју људи.

Београд јесте метропола, јер по светским мерилима и стандардима, сви градови који имају преко милион становника су метрополе, а метрополе нису само главни градови држава. И Скопље ће имати преко милион становника, али када ?

Постављаш слике Скопља, где се доста тога изградило, ето ја нисам био у Скопљу и Македонији од новембра 1991. године, али те слике показују само оно што је наводно лепо у Скопљу. Буди мало самокритичан и постави неке слике града где није све ружичасто. Пошто си и сам рекао да пратиш овај наш форум, сигурно ти је запало за око, да ми чланови доста тога критикујемо у нашем граду, неко блаже неко јаче, разне грађевине, неке одлуке градских и општинских власти, саобраћај, пријављујемо градским и општинским инспекторима разне неправилности, итд.

А о политици немој. Наравно неки чланови нису могли да се суздрже па су ти одговорили онако како си и заслужио, побијањем неких твојих чудних написаних изјава. Питаћу те само једно, да ли можда знаш зашто је наша заједничка бивша држава Социјалистичка Федеративна Република Југославија, имала визни режим са Грчком ? А може и обрнуто (исправније је), зашто је Грчка увела визе прво грађанима ФНРЈугославије па онда СФРЈугославије ?

Трудио сам се да будем што блажи у коментару.
 
opstine Karpos i Djorce Petrov
29624919.jpg
predgradje Volkovo
70886305.jpg
Opstine Centar,deo Kisele vode i u daljini Cair i Gazi baba
acbf26fd6744ca65d379e580.jpg
Opstina Aerodrom
j8k41f.jpg
nas.Dracevo-istocni obod grada
oa2hwpppp.jpg
naselja Madzari,Hipodrom i Chento deo Aerodroma
skvodno6rc6.jpg
Opstina Kisela voda
skopjepanorama12premakis.jpg
 
Gledao sam pre dan dva i na google earthu ali i na ovim fotkama uocljivo je da je centralni nije jasno definisan u urbanistickom smislu tako da izgleda da se individualna gradnja dakle privatne kuce u potpunosti nalaze u centru grada kao neka vecina kada je prostor u pitanju.
 
pa,privatnih kuca ima dosta na padinama Vodna,celom duzinom,kada se misli na opstinu Centar koja se granici na istoku sa Kiselom vodom i Aerodromom..znaci kuca ima mnogo na padinama Vodna u ove dve opstine i preko Vardara,u takozvanoj Azijskoj obali,opstinama Cair,Gazi Baba..a opstine Shuto orizari,tj,Shutka i opstina Butel,se slabo vide ili nikako.Najurbanija,tj,sa najvise zgrada su Aerodrom,Karpos,Centar i u zadnje vreme,sve vise i Kisela voda
 
a bice i slika koje nisu ruzicaste a njih ima u najvecoj romskoj i jedinoj opstini u Evropi..cuvenoj Shutki,mestu gde su snimani i Dom za vesanje i Gipsy magic
 
stvarno porediti beograd i skoplje je megalomanski pokusaj.... mislim da se skoplje nije odmaklo od palanackog toponima, sto dokazuje i ovaj neuspesni iskorak u antiku.... ako jedan grad ima identitet, onda mu se svakako ne bi moglo desiti ovo sa centrom kao sto se desilo skoplju...
 
Pomislio sam da je moguce normalno razmeniti postove cak i kada je istorija u pitanju ali ocigledno je da sam se prevario tako da je vecina postova obrisana posto su ispod svakog nivoa.

U ovoj temi mozemo nastaviti ISKLJUCIVO o arhitekturi i urbanizmu i razvoju Skoplja, dok ce ostali postovi biti obrisani.
 
Igor je napisao(la):
Pomislio sam da je moguce normalno razmeniti postove cak i kada je istorija u pitanju ali ocigledno je da sam se prevario tako da je vecina postova obrisana posto su ispod svakog nivoa.

U ovoj temi mozemo nastaviti ISKLJUCIVO o arhitekturi i urbanizmu i razvoju Skoplja, dok ce ostali postovi biti obrisani.[/quot
Lepo si to rekao. I mene su poceli da se prevrcuju creva iz ovih postova iz zadnjih nekolikom dana. Ali kako vidim i ti si malo neobjektivan jer si trebao da izbrises i post iznad tebe ko je klasicna bljuvotina i postova od onaj user ko kaze da poslovno dolazi u Sk. i ko pise o svemu (pre svega govor mrznje) osim o arhitekturi. Mada i ti si taj ko odredzuje ko sta ce da pise ipak sam ja gost
 
SashaKV":3w7130ti je napisao(la):
Sreca pa niko vas ne pita za misljenje,bolje da zatvorite i zakljucite ovu temu i da gledate svoja posla...

Делим мишљење да би требало закључати ову тему. Не схватам чему оволика бесплатна реклама неког града.
 
Igor":2gzo9n3b je napisao(la):
U ovoj temi mozemo nastaviti ISKLJUCIVO o arhitekturi i urbanizmu i razvoju Skoplja.
То би и било могуће да се о томе од комшија извештава са неким смислом. Не разумем како да прокоментаришем ишта са стручне стране са набацивањем фотографија без икаквог реда, тематике, а уз то без икакве релевантне информације о фотографијма објекта.

Користићу Гугл у те сврхе ако ме Скопље толико занима.

Осим тога, тема не би одлетела у "политични некоректи" офтопик да комшије прве нису почеле да пишу којештарије.
 
Postovi onakvog sadrzaja su jednostavno morali biti izbrisani tu nema nikakve dileme. Ja sam u par navrata pokusao sa pitanjima o objektima i uredjenju da vratim temu u neki normalniji tok.
 
Pa,da bi mogao strucno da komentarises,na ovoj stranici sam iznad svake tematske grupe slika stavio naslove..koncertna dvorana,kulturni objekti,aerodrom,komi blokovi i primeri brutalizma iz vremena Tange-a i etno selo koje sadrzi 20ak kuca koje su razlicite i predstavljaju primere seoske arhitekture iz raznih krajeva Makedonije.Bice u kompleksu i radionica starih zanata,pekaravinskih podruma,kafana i svih sadrzaja koji odrazavaju stari zivot makedonskog sela
 
Vrh