Šta je novo?

Prijave gradskim službama

Е Оperic, право питање али без правог одговора

Одлука о комуналном реду (Сл.лист града Београда 10/11)
Површине око зграде и ограде
Члан 17.
Површина око зграде и ограда морају се држати у уред-
ном стању.
О уредном стању површине око зграде и ограде стара се
власник, односно корисник зграде, односно сви власници и
корисници посебних делова зграде.
Површина око зграде, у смислу одредаба ове одлуке, је
преостали део грађевинске парцеле те зграде, ограђен или
неограђен, у оквиру које могу бити двориште, башта, врт,
интерне саобраћајнице, површине за паркирање возила
станара и корисника зграде или други слични елементи
уређења површине око зграде.
Лица из става 2. овог члана су дужна да поправљају и
замењују оштећене делове ограде, а површину око згра-
де редовно чисте, косе траву, орезују живу ограду и друго
растиње, уклањају коров, одржавају бетонске површине,
тротоаре, прилазне стазе и степениште, интерне саобраћај-
нице, противпожарне стазе, уклањају грађевински и други
отпад, као и да предузимају друге радове како би простор
око зграде био у уредном стању,,

Значи ако су то паркинзи око зграда онда станари морају сами да их одржавају (каква небулоза), а пошто станари немају ни средстава ни механизацију онда се обично са неком иницијативом обрате за помоћ општини која онда направи неки план и програм, обезбеди средства и сама поправи или реконструише паркинге.
 
pomoc.jpg
 
čujem i da opština novi beograd otvara call centar za razno razna pitanja. Lepo je to, ali da se i odradi
 
hobotnica":1kbya98q je napisao(la):
čujem i da opština novi beograd otvara call centar za razno razna pitanja. Lepo je to, ali da se i odradi

Da li se ti to usudjujes da bacis sumnju na Gradonacelnika? :laugh:
Ako je rekao, tako ce biti.
 
hobotnica":onth66u1 je napisao(la):
Е Оperic, право питање али без правог одговора

Одлука о комуналном реду (Сл.лист града Београда 10/11)
Површине око зграде и ограде
Члан 17.
Површина око зграде и ограда морају се држати у уред-
ном стању.
О уредном стању површине око зграде и ограде стара се
власник, односно корисник зграде, односно сви власници и
корисници посебних делова зграде.
Површина око зграде, у смислу одредаба ове одлуке, је
преостали део грађевинске парцеле те зграде, ограђен или
неограђен, у оквиру које могу бити двориште, башта, врт,
интерне саобраћајнице, површине за паркирање возила
станара и корисника зграде или други слични елементи
уређења површине око зграде.
Лица из става 2. овог члана су дужна да поправљају и
замењују оштећене делове ограде, а површину око згра-
де редовно чисте, косе траву, орезују живу ограду и друго
растиње, уклањају коров, одржавају бетонске површине,
тротоаре, прилазне стазе и степениште, интерне саобраћај-
нице, противпожарне стазе, уклањају грађевински и други
отпад, као и да предузимају друге радове како би простор
око зграде био у уредном стању,,

Значи ако су то паркинзи око зграда онда станари морају сами да их одржавају (каква небулоза), а пошто станари немају ни средстава ни механизацију онда се обично са неком иницијативом обрате за помоћ општини која онда направи неки план и програм, обезбеди средства и сама поправи или реконструише паркинге.

hobotnice, u mom slucaju nije povrsina oko zgrade, vec na 50tak metara od zgrade. takodje, zgrada je na nizem nivou od parkinga (tacnije parking je na nivou ulice a zgrade su u "rupi" :D ) tako da mislim da ne bi moglo da se tumaci kao preostali deo gradjevinske parcele zgrade, vec je javna povrsina koja nije vezana za zgradu.

nisam pravnik ali pre bih rekao da taj parking potpada pod javnu povrsinu odnosno "povrsinu javne namene" ili "povrsinu u javnom koriscenju" iz sledece tacke 3 u tom istom sluzbenom listu.

mora biti da se neka od gradskih sluzbi bavi odrzavanjem parkinga kao javnih povrsina, javnih parkiralista. prosto je neverovatno da tako nesto nije regulisano...
 
Више пута сам пријављивао крађу сливничких решетки и никада ништа није предузето. Пријављивао сам и Водоводу и Градској комуналној инспекцији, а пријаву сам упутио и општинарима путем акције "Грађанин инспектор".

Из општине никад није стигао одговор, а у Инспекцији и Водоводу су ми рекли, парафразирам, да нема од тога ништа. Казали су да су крађе учестале и да Водовод на лагеру више нема тих решетки, тако да је замена немогућа. Нису знали да ми кажу када ће добити решетке.

Ето. Власт стимулише крађу тако што практично не гони лопове који украду робу вредну до 15.000 динара. То се сматра "ситном" крађом, уместо да такви буду послати на друштвено користан рад да копају и чисте улице по цео дан, па да послуже као пример свима који и помисле нешто да украду.

У сваком случају, од нових решетки засад нема ништа. А ове мало преосталих ће се, вероватно, ускоро наћи на мети крадљиваца јер, као што рекох, у Србији власт дозвољава крађу. И не само што дозвољава већ и активно у њој учествује.
 
Operic,
zato sam i počela sa rečenicom pravo pitanje ali bez pravog odgovora. A caka je baš sa tom javnom površinom. Svejedno da li je u javnom korišćenju ili javne namene, pitanje čija je i ko je nadležan za njeno održavanje. Javna, ali obično ničija. Trebalo bi možda prijaviti saobraćajnoj inspeciji kako bi oni utvrdili čija je to nadležnost. Ispada da je neko napravio javne parkinge, a kome je predao na održavanje ne zna se.
SVET
Чланом 12. Одлуке о одвођењу и пречишћавању атмосферских и отпадних вода на територији града Београда прописано је , између осталог, да Сваки отвор на комуналном објекту канализације (ревизиони силаз, сливник, вентилација итд.) мора увек бити безбе-
дан и приступачан за интервенцију и одржавање, а чл. 13 исте Одлуке да је У случају крађе, изненадног искакања и лома поклопца
ревизионог силаза и сливничке решетке комуналних објека-
та канализације, комунално предузеће дужно да одмах по
пријави, или сазнању на други начин, предузме хитне мере
обезбеђења и замене ових елемената и о томе обавести ор-
ганизациону јединицу градске управе, надлежну за послове
саобраћаја, као и надлежну службу унутрашњих послова.
Послове инспекцијског надзора над применом наведене одлу-
ке и аката донетих на основу ове одлуке, на подручју град-
ских општина Вождовац, Врачар, Звездара, Земун, Нови
Београд, Палилула, Раковица, Савски Венац, Стари Град и
Чукарица, врши организациона јединица градске управе
надлежна за послове комуналне инспекције
. (Чл. 71)
 
hobotnica":wwexxisl je napisao(la):
Operic,
zato sam i počela sa rečenicom pravo pitanje ali bez pravog odgovora. A caka je baš sa tom javnom površinom. Svejedno da li je u javnom korišćenju ili javne namene, pitanje čija je i ko je nadležan za njeno održavanje. Javna, ali obično ničija. Trebalo bi možda prijaviti saobraćajnoj inspeciji kako bi oni utvrdili čija je to nadležnost. Ispada da je neko napravio javne parkinge, a kome je predao na održavanje ne zna se.
u katastru kazu da je taj parking u vlasnistvu grada, tako da nije nicija. ali treba da se utvrdi ko je nadlezan za odrzavanje.
a sto se tice saobracajne inspekcije, cuo sam da su oni najgora gradska inspekcija tako da nemam bas neko poverenje da mi oni to proveravaju.
 
pravo da ti kazem, vise se ni ne secam koga sam sve zvao i pitao. moguce i da jesam. ali od viska glava ne boli pa cu ih opet pozvati :)
 
astrodule":2vpts4bw je napisao(la):
Ne treba baš toliko tražiti dlaku u jajetu.

Naravno da treba "tražiti dlaku u jajetu" kada su neodgovorni. Takvo raspianje zemlje se desilo i u Gandijevoj, a sigurno na još lokacija u gradu. Zašto su na Studentskom trgu mogli da donesu kontejnere u kojima će privremeno stajati zemlja, a na ovim lokacijama ne mogu? Da li kao novobeograđanin treba da se osećam kao građanin drugog reda u odnosu na onog koji živi kod Studentskog trga?


astrodule":2vpts4bw je napisao(la):

Za ovo, još jednom svaka čast!
 
jlaki":37kv1lsh je napisao(la):
Naravno da treba "tražiti dlaku u jajetu" kada su neodgovorni. Takvo raspianje zemlje se desilo i u Gandijevoj, a sigurno na još lokacija u gradu. Zašto su na Studentskom trgu mogli da donesu kontejnere u kojima će privremeno stajati zemlja, a na ovim lokacijama ne mogu? Da li kao novobeograđanin treba da se osećam kao građanin drugog reda u odnosu na onog koji živi kod Studentskog trga?

U pravu si, nisam znao da su negde to nekako rešili.

Naravno da se ne treba zadovoljavati ofrlje urađenim radovima. Šta da radimo kad objektivna kontrola ne postoji? I ti i ja znamo da naše prijave neće uroditi plodom osim ako neko ne završi u crnoj hronici ili ako imamo vezu.

Ti ljudi nisu u stanju da postave podzemne kontejnere više meseci, a i kad ih postave to negde izgleda "budi bog sa nama".

Ja bih želeo da naše prijave učine da ovaj grad izgleda bolje i lepše, ali gledajući realno - neke stvari bi trebalo skroz srušiti i početi ispočetka (npr sve trotoare i kolovoze u Beogradu osim skoro renoviranih celih ulica) a to se ne može uraditi.

Meni je barem savest čista jer sam nešto pokušao da uradim...
 
Pre 2-3 godine sam prijavio da su iz picerije okacili tablu sa elekricnim osiguracima na bulavarski platan i da to sve tako visi. Za tu prijavu sam morao da platim u opstini Zvezdara. El. tabla je uklonjena posle nekog vremena, nikakav pismeni odgovor nisam dobio. Sumnjam da je iko platio kaznu, pre to vidim kao dogovor inspektora sa vlasnikom picerije, Mislim da se sa istom picerijom nastavljaju problemi, na koje razne sluzbe zmure. Saobracajna milicija ne pise kazne iako su svaki dan nepropisno parkirani na cosku ulice pored pesackog prelaza u Bulevaru Kralja Aleksandra kod pijace Djeram, dok drugima pisu kaze za iste prekrsaje. Takodje sam primetio da se tim istim vozilima vec drugi put pravi mesto za parkiranje tih dostavnih vozila na ustrb mesta za ljude sa spec potrebama. To se radi u dogovoru sa djubretarima i to tako sto se oni nekako dogovore da one ogromne jumbo kontejnere koje niko nemoze da odgura, nego se moraju kamionom prebaciti, prebace na mesto za invalida, a mesto za kontejner ostave prazno, te se na njemu onda ovi iz dostave picerije mogu parkirati, i ne razmisljati da ce ih neko kazniti. Mesto za kontejner nije ni pod nadleznosti ovih sto naplacuju parking, a i saobracajna milicija, odnosno ovi iz opstine sto su zaduzeni za nadgledanja mesta za osobe sa spec namerom ih nece goniti.
Moracu opet ja da se dr*am, e se**m ti se u drzavu gde je ovo pravilo, a ne izuzetak.
 
Nije bilo potrebe, vratili su sami kontejnere na mesto preko noci, iznenadjen sam. Prosli put sam morao da ih zovem da bi ih vratili na mesto.
 
Pokusao danas da prijavim nelegalno parkiranje na mestu rezervisanom za osobe sa specijalnim potrebama, od 16:30, ali se ni na jedan od 3 telefona centrale opstine Zvezdara niko nije javljao, takodje ni na telefon inspekcije iste opstine. Jedino su mi se javili na telefon namenjen gradjanima i rekla da zovem centralu, nije imala pojma kome da se obratim za nelegalno parkiranje na njihovoj opstini.
 
Za isti prekrsaj, sam ranije zvao opstinu Zvezdara, oni su nadlezni za ta mesta i vrlo azurni, barem tada bili.
Stekao sam utisak tada da ekspresno zovu pauka i dolaze, za razliku kada prijavljujem parkiranje nasred pesackog prelaza, onda je druga prica.
Evo pronadjoh na drugom nekom forumu


Mi u onom delu koji se tiče ‘Parking servisa’ trudimo se da u što kraćem roku izađemo na teren i delujemo po nalogu komunalne inspekcije, ali nemamo nalog da sami postupamo u ovakvim slučajevima, jer zakon predviđa da između onog ko se nepropisno parkirao i ‘Parking servisa’ stoji komunalna inspekcija, kada je reč o parkiranju na mestima koja su predviđena za osobe sa invaliditetom”, rekao je Branko Arsenijević iz "Parking servisa".
 
Ali pošto si prebacio nadležnost za probleme sa biciklističkim stazama na Beociklizaciju, ako primetiš nešto, pošalji fotografiju na Page ili stavi na temu Biciklističke staze ovde. :)
 
Astrodule,
bojim se da su te malo prevarili sa onim zaključkom o odbacivanju jer je i komunalna inspekcija nadležna za parkiranje na trotoarima i biciklističkim stazama.
Odluka o komunalnom redu (Sl.list grada Beograda 10/11)

Члан 23.
У циљу заштите површина јавне намене и површина у
јавном коришћењу забрањено је:

2. ометање коришћења улице или другог општинског
пута заустављањем или остављањем возила нарочито на:
делу тротоара који није обележен за паркирање, од-
носно на паркиралишту изван границе обележених пар-
кинг места; у пешачкој зони; тргу и пјацети; зони успоре-
ног саобраћаја, осим на обележеним местима за паркирање;
пешачком прелазу; бициклистичкој стази; месту на коме
би се онемогућио или отежао приступ другом возилу ради
паркирања или излазак возила са паркиралишта; колском
улазу, односно излазу из зграде или дворишта и сл.,
– стајалишту јавног превоза или на другом делу пута на
начин којим се омета коришћење стајалишта; саобраћајној
траци или трамвајској баштици намењеној искључиво за
кретање возила јавног превоза путника; такси стајалишту;
делу јавне саобраћајне површине резервисане за поста-
вљање судова за одлагање смећа и сл.,
3. заустављање или остављање возила којим се омета
коришћење пешачке комуникације, прилаз објектима, ко-
ришћење противпожарног пута, коласког пролаза између
стамбених зграда,интерние саобраћанице и слично,
4. остављање нерегистрованих, хаварисаних или одбаче-
них возила, прикључних возила, прикључне опреме, агре-
гата, као и јахти, чамаца и пољопривредних машина, камп
опреме, камп кућице и камп возила на површини јавне на-
мене и на површини у јавном коришћењу.
 
Po jednoj prijavi, inspektorka je izašla i sankcionisala nekoliko vozila sa Parking servisom. Ali to se desilo samo jednom. Svaki drugi put su prebacivali nadležnost.
 
hobotnica":15khpvka je napisao(la):
Astrodule,
bojim se da su te malo prevarili sa onim zaključkom o odbacivanju jer je i komunalna inspekcija nadležna za parkiranje na trotoarima i biciklističkim stazama.
Odluka o komunalnom redu (Sl.list grada Beograda 10/11)
...

Ni Filip Vukša ni Beociklizacija nisu uspeli da što se nekih stvari izađu na kraj, a kamoli ja.

Mislim da sam negde napisao da ne očekujem da oni reše sve ove probleme. Meni je savest mirna, ne mogu baš ja sada da tražim pravno tumačenje njihovih odluka.
 
Nema tu šta pravno da se tumači. Stvar je kristalno jasna . Radi se o tome da su oni odbacili tvoju prijavu kao nenadležan organ, a ustvari su nadležni isto kao i saobraćajna policija i komunalna policija. Znači lažu.
Druga je stvar što je teško sa bahatim vozačima izaći na kraj i da je to učestala pojava .Ali inspektor je nadležan i tu nema priče. Najbolje onda da ništa ne rade i samo prosleđuju po sistemu brigo moja pređi na drugoga. Kad si imao volje da sastaviš toliko prijava što onda dižeš ruke. Lepo napišeš inspektorki da nije tačno da nije nadležna jer u odluci o komunalnom redu piše da jeste.
I tu još pominje Zakon o bezbednosti . Mrzelo je valjda da napiše pravi i pun naziv zakona pa ga skratila što ne bi smela. Vidiš da imaš i pouku o pravnom leku.
Uh što me nerviraju takve stvari državnih službenika koje se rade tako ofrlje
 
Vrh