Šta je novo?

POREZ na Imovinu

Aj malo možda glupo pitanje, ali zašto mi plaćamo porez na nekretnine kada smo ih kupili i one pripadaju nama (ili u stvari ne pripadaju jer ipak moramo da plaćamo svake godine porez).

Je l to neka zaostavština feudalizma?
Zakon o porezu na nepokretnosti uveden 1992 kao krizni porez za spas Srbije.
I svake godine bilo tako do 2000 neke kad je uveden redovnim zakonom
 
Svaka država ima neki vid poreza
Sad, struktura tog oporezivanja je drugačija ali se sve svede na to da država mora iz nekih izvora da se napaja.
 
U junu sam kupio nekretninu, novogradnja je u pitanju. I sad u julu sam dobio resenje za porez na imovinu na celogodisnji iznos. Da li je to normalno ili da ulozim zalbu, obzirom da nisam bio vlasnik prvih 6 meseci, za koje su mi takodje obracunali porez?
 
U junu sam kupio nekretninu, novogradnja je u pitanju. I sad u julu sam dobio resenje za porez na imovinu na celogodisnji iznos. Da li je to normalno ili da ulozim zalbu, obzirom da nisam bio vlasnik prvih 6 meseci, za koje su mi takodje obracunali porez?
Kod novodradnje su trazili i zapisnik o primopredaji stana jer se porez obracunava kad udjes u posed odnosno kad su svi radovi gotovi.
Najranije sto ti mogu obracunati je datum slkapanja ugovora o kuporodaji ali ako stan nije gotov-useljiv gleda se datum sa zapisnika.
Dobro je prijaviti se na novoj adresi pre prijave poreza zbog popusta 50%(max 20.000din)
 
U junu sam kupio nekretninu, novogradnja je u pitanju. I sad u julu sam dobio resenje za porez na imovinu na celogodisnji iznos. Da li je to normalno ili da ulozim zalbu, obzirom da nisam bio vlasnik prvih 6 meseci, za koje su mi takodje obracunali porez?
Ne deluje normalno, mislim da treba uložiti žalbu.
 
Ako može savet kako da rešim situaciju sa porezom?
U decembru 2022 po pravosnažnom sudskom rešenju o nasleđivanju kao naslednik stana podneo sam zahtev da prebacim porez na sebe. To još nije uređeno. Od decembra 2022 nekoliko puta sam odlazio na šalteru PU u Zemunu i ništa, zid. Uglavnom mi kažu da ne plaćam, po neko da ne zna šta da mi kaže. Samo sležu ramenima i kao: "mi imamo predmete iz 2021"budite strpljivi.
Ne razumem šta se čeka? Šta da radim, da uzmem advokata i da ih tužim ili?
 
Mnogo se sekiraš oko gluposti. Šta te zabole što ti nije došao porez.
 
Vrh