Šta je novo?

POREZ na Imovinu

Bukvalno nisam čula da je iko ove godine dobio adekvatno rešenje za porez ( pri tom ne mislim samo na datum pristizanja rešenja, ne sećam se da su ikada rešenja stizala u julu, već i na to na nije navedena cena po kvadratu, stopa amortizacije, itd.) . To se odnosi na celu Srbiju, ne samo na Beograd. A posebna je priča zašto u novom rešenju ne navedu da li postoje neka dugovanja od ranije.
A iznose su, što bi moja baka rekla:"Digli u nebesa, k'o da im je poslednje"!
 
idite u lokalnu poresku administraciju za svoju opštinu da proverite kako vam je obračunata amortizacija, znam za više grešaka koje su se sad desile na štetu obveznika, ali se sve relativno lako ispravi
 
kod mene je skoro isti, 50din razlike.

Просечна цена по m^2 непокретности у зони + Амортизација у % - prazno

Умањење за порески кредит/Ослобођење - 50%

Ja sam dobio 3000 din. više nego prošle godine.
Novi Beograd
 
idite u lokalnu poresku administraciju za svoju opštinu da proverite kako vam je obračunata amortizacija, znam za više grešaka koje su se sad desile na štetu obveznika, ali se sve relativno lako ispravi
Hvala na savetu ali...izgleda da nikom nije navedena amortizacija, bez obzira na mesto, za ovu godinu; nigde ne pronalazim iznos koji su odredile jed.lok samouprave ; poseban dodatak celoj priči daje to što smo nas više "siblings-a" vlasnici bakine i dekine kuće koja nije u gradu kom živim, više njih je zaduženo za naše poreze, svi dobijaju različito. Ta koja je zadužena za naš porez je tek poseban tip: rekla je bratu i meni nakon mamine smrti:"Vi nasleđujete od nje više nego što je ona imala"! ...Znam...:rolleyes:
Da bismo uložili žalbu, moram imati neki osnov osim: moja tetka ima isti iznos kao nas dvoje pojedinačno a ima duplo veći udeo od nas, sestra takođe ima opet neki koji...
Rezime: po svemu sudeći ove godine NIKOM nije obračunata nikakva amortizacija( do prošle godine ,u konkretnom primeru je bila 40% a nikakvih promena nije bilo u međuvremenu).
 
Ja sam dobio 3000 din. više nego prošle godine.
Novi Beograd
Da li je u rešenju navedena cena po kvadratu i amortizacija?
Nenavođenjem istih mogu i sa uživanjem nam odvaljuju iznose koji im se svide a samo pisanje žalbe kod advokata košta 12-18 000 din.+uplata od 560.00 din. Ne znam, možda je i skuplje. Jasno je da svako mora da zaradi ali većina ljudi polazi od pretpostavke da li se isplati platiti preko 18.000 za nešto što, ukoliko se ne uloži žalba košta na godišnjem nivou manje od toga, pri tom nema garancije (čitaj: mala šansa da će uvažiti).
 
Ne mora adv da piše žalbu možete i sami. Ja se neću žaliti iako mi nije obračunata amortizacija, iznos poreza mi je veći za otprilike koliko je žalbena taksa, ne isplati se.
 
Ne mora adv da piše žalbu možete i sami. Ja se neću žaliti iako mi nije obračunata amortizacija, iznos poreza mi je veći za otprilike koliko je žalbena taksa, ne isplati se.
Po kom osnovu bih mogla da uložim žalbu (pod uslovom da je sama nekako sastavim jer mi pravni jezik nije blizak)? Prvi put dobijamo rešenje za tu zajedničku kuću i nemam sa čim da uporedim izuzev sa rođacima kod kojih je svima različito.
 
Kada više naslednika nasledi različite udele u istoj nepokretnosti porez je različit
Prvo razlika u kvadraturi
Drugo da li ili nije prijavljen da stanuje u tom objektu
Treće da li mu je to jedina nekretnina ili nije
Itd itd ...
Treba svakako porazgovarati sa službenikom uprave javnih prihoda gde se nekretnina nalazi
 
4/4ine su u pitanju, jednaki delovi pa je neko za 1/4 dobio~isto kao neko za 1/8 (brat i ja imamo po 1/8 pa mi je logično bilo da 2*1/8 dobiju kao 1/4).
Nema razlike u kvadraturi, nedeljiva je celina.
Niko od vlasnika nije prijavljen da živi tamo(sin jedne od vlasnika živi).
Nikom od vlasnika to nije jedina nekretnina.
Ima prilično mnogo nelogičnosti, hvala na odg.
 
Kakve veze ima da li ti je to jedina nekretnina ili ne. Jedino šta ima veze je da li si prijavljen na adresi gde ti je nekretnina ili nisi
 
Po kom osnovu bih mogla da uložim žalbu (pod uslovom da je sama nekako sastavim jer mi pravni jezik nije blizak)? Prvi put dobijamo rešenje za tu zajedničku kuću i nemam sa čim da uporedim izuzev sa rođacima kod kojih je svima različito.

Prvo dobro pročitaj rešenje i vidi šta je sve navedeno. Kvadratura mora biti navedena, tu proveri da li se poklapa sa tvojim udelom. Ukoliko se ne poklapa, to navedi kao prvo na šta se žališ. Drugo, proveri da li je dobro označena zona (moje prvo poresko rešenje na stan su promašili zonu, samim tim je i porez bio veći). Proveri datum za koji te terete, da nije nešto više tj da nije uračunata i prošla godina, ne znam kad ste nasledili kuću. Ako uz kuću ide i zemljište preko 10 ari i tu imate porez, proveri da li su i to dobro sračunali prema udelima. Za amortizaciju ne bih znala šta da kažem, sigurno ima neka loposka caka preko koje su se osigurali, ako se neko bavio time neka napiše.

Žalbu ako pišeš mora biti u roku, naslovi je sa Žalba na rešenje br taj i taj, i napiši šta su pogrešno obračunali ili utvrdili. Najbolje bi bilo da ako možeš odeš do poreske uprave, a ako ti je daleko i neisplativo piši pa šta bude. To naravno ako postoji neka greška.
 
Prvo dobro pročitaj rešenje i vidi šta je sve navedeno. Kvadratura mora biti navedena, tu proveri da li se poklapa sa tvojim udelom. Ukoliko se ne poklapa, to navedi kao prvo na šta se žališ. Drugo, proveri da li je dobro označena zona (moje prvo poresko rešenje na stan su promašili zonu, samim tim je i porez bio veći). Proveri datum za koji te terete, da nije nešto više tj da nije uračunata i prošla godina, ne znam kad ste nasledili kuću. Ako uz kuću ide i zemljište preko 10 ari i tu imate porez, proveri da li su i to dobro sračunali prema udelima. Za amortizaciju ne bih znala šta da kažem, sigurno ima neka loposka caka preko koje su se osigurali, ako se neko bavio time neka napiše.

Žalbu ako pišeš mora biti u roku, naslovi je sa Žalba na rešenje br taj i taj, i napiši šta su pogrešno obračunali ili utvrdili. Najbolje bi bilo da ako možeš odeš do poreske uprave, a ako ti je daleko i neisplativo piši pa šta bude. To naravno ako postoji neka greška.
Hvala što si sve taksativno navela i strpljivo napisala!
 
Amortizacija je ove godine definitivno problem, sa više strana sam čuo da im je u sistemu unesena 2021. kao godina gradnje objekta, sto znaci samo 3 godine odnosno 3% amortizacije. Ako deluje previsoko porez obavezno idite da proverite da li vam ispravno obračunavaju starost zgrade
 
Amortizacija je ove godine definitivno problem, sa više strana sam čuo da im je u sistemu unesena 2021. kao godina gradnje objekta, sto znaci samo 3 godine odnosno 3% amortizacije. Ako deluje previsoko porez obavezno idite da proverite da li vam ispravno obračunavaju starost zgrade
U pitanju je porodična kuća stara skoro 100 godina.
 
Navodno jedinice lokalne samouprave to određuju; ne znam po kom osnovu su svima ove godine ukinuli?! Svih godina su za ovu kuću određivali kao stopu amortizacije 40%, ove godine nikom ne piše da postoji amortizacija, koliko sam saznala u celoj Srbiji je tako.
 
Posebno interesantan mi je ovaj deo:"
ОДЛУКУ О ИЗМЕНИ ОДЛУКЕ О ВИСИНИ СТОПЕ АМОРТИЗАЦИЈЕ ЗА УТВРЂИВАЊЕ ПОРЕЗА НА ИМОВИНУ
Члан 1.У Одлуци о висини стопе амортизације за утврђивањепореза на имовину („Службени лист Града Београда”, број56/13), у члану 2. проценат: „0,80%”, замењује се процентом:„1%”.
ПРЕЛАЗНЕ И ЗАВРШНЕ ОДРЕДБЕ
Члан 2.Стопа амортизације из члана 1. ове одлуке неће се примењивати приликом утврђивања основице пореза на имовину за 2015. годину."
Izvor: https://www.sllistbeograd.rs/lat/arhiva/broj/849/
Rečeno mi da se navedeno odnosi i na ovu godinu.
 
evo sad uporedjujem, meni je stigao porez 500 dinara veci samo na stan. Opstina Zvezdara.
 
Aj malo možda glupo pitanje, ali zašto mi plaćamo porez na nekretnine kada smo ih kupili i one pripadaju nama (ili u stvari ne pripadaju jer ipak moramo da plaćamo svake godine porez).

Je l to neka zaostavština feudalizma?
 
Ili još bolje, naplaćuju ti korišćenje brojila koje si uredno platio i tvoje je :) Kao tvoja nekretnina, ne platiš porez par godina ode nekretnina...
 
Vrh