Šta je novo?

Poplave - Povlačenje vode, Obnova

Zasto je to bitno?
Ili je nesto tacno, ili nije!
Potvrdi, negiraj... po zelji.

Sent from my LG-E510 using Tapatalk 2
 
aleksandar sinđelić piše.

vojin nestrović je neki direktor u tentu.
 
Mirosalv lazanski sve je upravu od rijeci do rijeci

http://www.youtube.com/watch?feature=pl ... sf7n1pwRqQ


krava-se-popela-velika.jpg
 
@raso62 АЛЕКСАНДАР СИНЂЕЛИЋ-саопштење за јавност 18.05.2014.
 
У Шамцу, иначе горња слика је са те фарме. Слике са фарме су потресне и узнемиријуће, па пазите са гледањем..
http://www.6yka.com/novost/56600/na-farmi-u-samcu-utopilo-se-oko-400-krava-foto
http://www.bh-index.com/stravicni-prizori-s-farme-u-samcu-utopilo-se-400-krava-foto/
Не знам да ли су се краве могле некако спасити, да ли уопште оне могу да пливају? :cry:
 
Strasno..
I po srbiji su stradale farme stoke...
A u okolini Varvarina (ako se ne varam) je poplavljena najveca priplodna farma pilica, sa maticnim jatom.
Koliko koka su uspeli da spasu, pitanje je...
Voda je protutnjala kroz 1/3 Srbije... direktna steta je ogromna, ali najveci problem je
SPRECITI ZARAZU!!!
Blize nam se topli dani, a ogromna kolicina uginulih sto divljih sto domacih zivotinja pluta po vodi ili je na podrucjima koja su vec ocedjena... kanalizacije desetine gradova i desetine hiljada septickih jama se izlilo...
U koliko nadlezni ne budu izuzetno mudri i odgovorni, situacija moze postati mnogo gora nego sad.

Sent from my LG-E510 using Tapatalk 2
 
Dobio sam sliku, gde se vidi da je neko tokom noći sekao zaštitne džakove...

BoF0UZmCcAAHo1c.jpg:large
 
Koliko neko morqa biti udaren u glavu da to radi
 
beowl":h6rkd0px je napisao(la):
Ovo je prirodna katastrofa, nismo u ratu pa da informacije o žrtvama podrivaju odbrambenu moć zemlje i tako te budalaštine. Nijedna normalna zemlja ne krije informacije o žrtvama kada je zvekne ovako nešto, nego pošalju stručne ekipe na teren, sprovedu asanaciju, naprave mesta za identifikaciju postradalih i javljaju novo stanje dva puta dnevno.

Ova kontrola informacija se sprovodi kako slučajno neko ne bi upro prstom u vlast, i naravno samo podiže nivo nepoverenja u istu. Glasine o mrtvima su narasle i krenule da se šire upravo zbog nečije genijalne ideje da ne treba narod izlagati stresu odnosno istini, i da je mnogo bolje lagati ga za njegovo dobro.
Meni to zahtevanje za suzdrzavanjem o prici o ovome ili onome u "ovakvom trentutku" ili jos gore zabranjivanje ide na nerve. Bas zbog takvih stvari se uzasavam cenzure i vanrednih stanja jer primecujem da onda ljudi kao da poblesave, prikljucuju se nekoj vrsti horskog pevanja gde se upire prstom u svakog ko se drzne da pusti neki disonantan ton. Ne bi me zacudilo da se neko pojavi sa spiskovima izdajnika koji nisu nista uradili da daju svoj doprinos drustvu u ovoj situaciji. Koliko vidim samo jos fale pevaljke i transparenti sa patriotskim parolama na bedemima pa da flashback bude kompletan. Neki bi da vode racuna o tome sta ce neko da kaze ili napise, ali im ne pada na pamet da ukazu nekim mocnicima na to kako se sve neadekvatno i sramno ponasaju u ovakvim trenucima. Cega je tu sve bilo u proteklim danima, koriscenja i zloupoteba ove situacije iz raznih ljigavih pobuda, sad kad bi se ovde konkretno o tome pricalo to bi verovatno zvucalo kao jeres u ovakvim trenucima.
Vanredno stanje je kao gasenje svetla. Kad se ugasi svetlo u kuci pocinju da izlaze bubasvabe, pacovi i razna druga agresivna stvorenja koja deluju pod okriljem mraka i koriste situaciju. Ne volim vanredna stanja i zabrane jer omogucavaju takvim stvorenjima da se razmile i rade sta god pozele, jer dolazi do militarizacije u drustvu i medju ljudskim odnosima.
 
Ne volim da se bavim politikom. Narocito ne u ovakvim situacijama, ali ovo sto se izdogadjalo u organizaciji, pripremi, odbrani, zataskavanju ukazuje sve da Srbija vise ne postoji kao drzava, vec horda koja stihijski deluje. Ovo je kulminacija svog nemara, bahatosti i bratsko-burazersko krimogene politike, koju vode estradne zvezde, a ne politicari ( kako vole da se nazivaju ) za poslednjih 3 decenije.
Treba organizovati gradjanske inicijative, treba ignorisati drzavne sluzbe, one su postale besmislene i beskorisne, sta vise opasne po narod...
 
Danas sam pokusao da prijavim da se iako je vanredno stanje od poplava, neometano odvija saobracaj Novobeogradskim nasipom od bloka 45, pa narednih 8.5 km, sve su rampe porusene... Zvao sam Beokom, oni su kao u frci i vanrednom stanju, pa su me perbacili na krizni stab opstine NBGD, oni su se zacudili sto njih zovem, a ne komunalnu, rekao sam da mi je komunalna rekla da trebam njih da zovem...
Nakon nekog vremena sam video saobracajnu policiju kako se vozi po nasipu, nisam uspeo da ih stignem i priupitam kojim su poslom tu, obzirom da su se samo vozili medju svim tim automobilima, nikoga nisu opomenuli, kaznili... Eto tako se mi borimo protiv poplava, ali i drugih problema.
 
Bravo Bulevarac za trud. Ja sticajem okkolnosti ne mogu ovih dana da odem tamo, ali me bas interesovao kakvo je stanje sada i da li nasip i dalje sluzi kao najobicnija ulica vikendasima. toliko o policiji, kod nas je ionako krsenje zakona uglavnom nekaznjivo.
 
DusanBG":xergngr0 je napisao(la):
Bravo Bulevarac za trud. Ja sticajem okkolnosti ne mogu ovih dana da odem tamo, ali me bas interesovao kakvo je stanje sada i da li nasip i dalje sluzi kao najobicnija ulica vikendasima. toliko o policiji, kod nas je ionako krsenje zakona uglavnom nekaznjivo.

U subotu (17.05) sam prisustvovao sceni kada je policijski patrolni auto čekao da se popenje na nasip od kolone koja vraćala od vikendica ka dr. Ivana Ribara.
A sa obe strane staze se nalazio - parking.
 
^Meni zao ljudi koji se toliko zrtvuju, a neki nadlezni dozvoljavaju sebi toliku bahatost, jos za to i dobiju penziju.
 
Da li je Obrenovac morao da padne
S. Palić, M. Petrović, M. Leskovac | 20. 05. 2014. - 21:59h | Foto: Reuters | Komentara: 112
http://www.blic.rs/Vesti/Drustvo/466714 ... o-da-padne

Možda se ovako katastrofalne poplave nisu mogle sprečiti, ali sve je više indicija da su ljudi iz Obrenovca mogli na vreme da budu evakuisani.

4722020203lb.jpg

Četiri dana pre nego što je Kolubara potopila Valjevo i Obrenovac, a Jadar Loznicu, Hidrometeorološka služba rane najave upozorila je da postoji opasnost od poplava.

- Poslali smo crveni alarm svim nadležnim institucijama još u subotu, a reka Jadar se izlila u sredu. Mi smo svoj posao odradili kako treba. Mogli su časovnik da navijaju po našim prognozama rasta Kolubare i Jadra. Moj je utisak da je sistem funkcionisao, ali da su razmere poplava tolike da naši kapaciteti odbrane nisu mogli da izdrže - kaže za “Blic” Dejan Vladniković, koordinator hidrometeorološkog sistema rane najave upozorenja RHMZ.

Za Topčiderku upozoreni 20 sati ranije
Milutin Stefanović, direktor Zavoda za zaštitu od bujica i erozije u Institutu za vodoprivredu “Jaroslav Čarni”, kaže da su “Beogradvode” upozorile 20 časova ranije da će Topčiderka da se izlije.
- A šest sati pre nego što se izlila, najavili smo da će da se izlije. Još je rano da se traže krivci, ali kad se sve završi, tu temu treba otvoriti - kaže on.

Međutim, ne misle svi da je sistem funkcionisao, pre svega jer je, prema nezvaničnim informacijama, signal za evakuaciju stanovništva Obrenovca dat tek 16. maja (u petak) u pola pet ujutro. A sat i po ranije neki delovi gada već su bili pod vodom metar i po.

Među njima je Vojin Nestorović, direktor za korporativne poslove Termoelektrane “Nikola Tesla” u Obrenovcu. On kaže za „Blic“ da je veče pre upozoravao predsednika opštine Miroslava Čučkovića na poplave.

- Predložio sam da se uključe sirene, ali Čučković je mislio da bi to izazvalo paniku! Dovoljno je, rekao mi je, da idu kajroni na lokalnoj TV MAG. Znajući šta se sprema, to veče sam pomahnitalo zvao prijatelje i upozoravao ih da odmah pakuju stvari i beže. Veliki broj njih uspešno se evakuisao pre same katastrofe - rekao je Nestorović za “Blic”.

Ipak pre predsednika opštine u sistemu komunikacije su vodoprivredna preduzeća i Sektor za vanredne situacije MUP koji odlučuje o evakuaciji stanovništva.
Načelnik Sektora Predrag Marić ocenio je za “Blic” da se kataklizma u Obrenovcu nije mogla sprečiti.

- Ne, nije bilo ni teoretske šanse. To je katastrofa koja se nije mogla sprečiti i nema ljudske odgovornosti za to što se desilo - rekao je Marić.

U “Srbijavodama“ nam je rečeno da su za ovo nadležne „Beogradvode“. Od njih, kao i od funkcionera grada Beograda, odgovor nismo dobili. Takođe ni Čučković nije hteo ovo da komentariše.

Dr Ratko Ristić, redovni profesor Šumarskog fakulteta i stručnjak za bujice i erozije, kaže da je intenzitet mogao biti manji, kao i žrtve i materijalne štete.
- Izostale su preventivne aktivnosti u domenu antierozione zaštite bujičnih, slivova, održavanja postojećih objekata, čišćenja rečnih i potočnih korita od nanosa vegetacije i đubreta - kaže Ristić.
 
http://www.blic.rs/Vesti/Drustvo/466714 ... /komentari
---
Trostruka-zastita
Utorak, 20. 05. 2014. 22:12h
neregistrovan korisnik
Da bi se ubuduće sprečile poplave Obrenovca, neophodno je : (1). Povećati za 1 m visunu nasipa na Savi.. (2).U gornjim tokovima Tamnave i Kolubare (sa pritokama) izgrade više manjih BRANA, koje će (u vreme velikih padavina) da sakupe "višak" vode u akumulacionim jezerima, a kasnije će se (u vreme sušnih perioda), taj višak vode koristiti za NAVODNjAVANjE.. (3). oko grada napraviti JUŽNU–OBILAZNICU (za 1 m višu od nivoa poplave), koja bi imala ulogu ODBRANE grada od voda Tamnave i Kolubare, koje eventualno probiju akumulacione brane.
---
serb2
Utorak, 20. 05. 2014. 22:26h
neregistrovan korisnik
Вода у Обреновцу, у суботу, зором ухватила људе на спавању, и за пола сата изненадно порасла невероватних два метра!? Масовна погибија у Обреновцу, као последица промотивног нестручног поигравања ваљевских власти са браном „Стубо-Ровни“ Samo u Srbiji se grade akumulaciona jezera iznad gradova i zbog cega se to radi??? Da li ce odgovorni za kataklizmu koju je ova brana izazvala biti prozvani na odgovornost???Da nije te nedovrsene brane ,da li bi posledice bile manje ili uopste ih ne bi bilo???
-----
Stevan
Utorak, 20. 05. 2014. 22:49h
neregistrovan korisnik
Slažem se sa profesorom Ristićem, u ovakvim situacijama samo preventivne mere pomažu. Neophodni su nam dobri vodoprivreni objekti, pored nasipa, potrebni su drugi sistemi, kao što su brane, ustave, mreža kanala, kao i veštačkih akumulacija. To bi sve bile kapitalne investicije, i sve to strašno puno košta, ali je i isplativo iz više razloga, pored zaštite od poplava i uređenja tokova reka, takvi objekti bi mogli da se iskoriste i za navodnjavanje, pošto na ovim prostorima nisu samo poplave problem već i suše, pored ove dve funkcije, isto tako bi akumulacije mogle da se iskoriste u rekreativne svrhe, kao i turizam, a takođe i za razvoj ribarstva. Na ovaj način ne bi samo bile sprečene moguće štete, već bi se omogućio i razvoj na duži period i sam taj sistem bi bio samoodrživ.
----
 
Vrh