Šta je novo?

Podzemni prolazi

@solecar
Niko ne kaže da mora nasilje. Dranje, oduzimanje telefona, kazne i slično može biti takodje jako efikasno. Da se ovo desilo meni kad sam bio mladji, verovatno ne bi pomislio više nikad na sprejeve, al to je bilo drugačije vreme iako je bilo samo pre 20 i kusur godina.
 
Nisam ni rekao da mora nasilje, nego da se danas čak i takve stvari smatraju nasiljem, jer eto to su te moderne tendencije kojima težimo.
 
Ne razumem kojoj ekipi majmuna je zanimljivo da uništavaju tek popravljene stvari, da li ima nekog ovde ko mi može objasniti to iz njihove perspektive?
Ja mislim da se jednostavno radi o mentalno obolelim osobama. Mislim da je posredi isti mentalni sklop kao kod onih što već nedeljama inatlijski kamenuju vozove bez razloga (koliko sam razumeo, najverovatnije ne postoji razlog, tj. ne radi se o ciljanom, planskom gađanju, već čista bolest).

Prosto, imaš deo populacije koji se rodi sa falinkama u glavi. Kod nekih je to psihopatija, kod nekih samo psihopatske karakteristike, kod nekih asocijalni poremećaj... Sve su to oboljenja koja dele neka ponašanja, ali su međusobno različita. I uprkos opšteprihvaćenom mitu, psihopatskih poremećaja nema svega 1%. Ima ih oko čak 5%. A osoba sa psihopatskim karakteristikama ima daleko više, procenjuje se da je oko 15% (teško je utvrditi tačno).

Dva citata iz dve odvojene studije o dve odvojene mentalne bolesti:
In the United States, the rate of antisocial personality disorder in the general population is estimated between 0.5 and 3.5 percent
The meta-analytical results obtained allow us to estimate the prevalence rate of psychopathy in the general adult population at 4.5%
 
Poslednja izmena:
Ne razumem kojoj ekipi majmuna je zanimljivo da uništavaju tek popravljene stvari, da li ima nekog ovde ko mi može objasniti to iz njihove perspektive?
Ne možeš da razumeš osobe koje nisu na tvom intelektualnom nivou.

Jednostavno, ljudi greše u razmišljanju tako "što polaze od sebe". A pošto mi ne možemo da smislimo razlog zašto bi uniptavao novo u mom gradu, onda nam je nejasno.

Prosto rečeno - debili.
 
Postoji gomila stvari koju možemo da shvatimo, ali prosto nam je takav mentalni sklop da to ne možemo da (pri)hvatimo kao normalnu stvar. Otud i iščuđavanje što sve više i više imamo sve više i više mladih (što mlađi to bolje , sarkastično), sa nekom vrstom poremećaja. A to u velikoj meri proističe iz toga što smo došli u situaciju da dobar deo današnjih roditelja ne umeju (ne znaju) kako treba da se ponašaju u novodobijenoj ulozi. Kao da se evolucija preko noći poigrala sa nama, ostavivši nam instikt za stvaranjem potomstva, a oduzela sve ostalo.

Umesto da se pozabavimo rešavanjem problema uništavanja okoline od strane mladih, mi ih jednostavno etiketiramo i dobar deo stavimo na "tablete" (i ono za oralnu primenu i ono vizuelno). A dobar udeo u ovakvom ponašanju imaju i video igrice sa nasiljem, gde se pospešuje grupno učestvovanje, plus što imamo sve veći broj društvenih mreža koje praktično ničemu ne služe. Pod tim mislim da čak ni za stvari za koje mi sa foruma i sl. grupacije ljudi, koristimo FB, twitter i instagram.
 
Prvi pasus je skroz na mestu, ali sa ovime u drugom ne mogu da se složim nikako.

Prvo, jedno je ako neko kljuka dete lekovima za npr ADHD jer ga mrzi da mu se posveti pa najlakše je dati mu bonu i stondirati ga. A drugo je ako neko dete zaista ima problem sa temperamentom (temperament je ono što se nasleđuje, takoreći genetika, a karakter je ono što se uči i poprima od okoline) ili sa nekim poremećajem ličnosti. A taj poremećaj može da bude svašta. Antisocijalni, granični, psihopatija, psihopatske karakteristike, narcisoidni, i tako dalje...

To ovako zvuči kao neko preterivanje i prenapumpavanje, ali činjenica je da zapravo oko 20% svih ljudi ima ili psihološke probleme ili poremećaje ličnosti. U blažim ili težim oblicima. Samo što široke narodne mase još nisu u stanju to da svare. Tako da kada kažeš ljudima ''20% ljudi ima ili imaće bolesti varenja'' to je sve ok. Ali kad kažeš ''20% ljudi ima ili imaće psihološke ili psihijatrijske probleme'', tu nastaje šok i neverica.

Jednostavno, postoje osobe, i starije i sredovečne i mlađe, kojima su potrebni lekovi da bi funkcionisali. Druga najveća zabluda je da lekovi služe da stondiraju osobu. Služe ako ih daje debil ili lenčuga od doktora. Ako se daju propisno, mogu enormno da pomognu. I treća zabluda među narodom je da su svi oni za doživotnu upotrebu. Nisu. Ako kažemo da čak i jedna šizofrenija, posle dovoljno godina lečenja, počne da se povlači i posle i ne zahteva lekove, jasno je da se i drugi, lakši poremećaji, mogu trajno rešiti i zaustaviti terapije.


Što se igrica tiče, debata o njihovom navodnom uticaju na širenje nasilja je stara nekoliko decenija. I više puta, iznova i iznova, je dokazano da nema korelacije.

S druge strane, ono što po nekim zapažanjima danas najviše utiče na: agresiju ILI asocijalna ILi antisocijalna ponašanja ILI poremećaje ličnosti kod mladih osoba jesu:
1) Poplave roditelja koji misle da je stvaranje i odgajanje dece isto što i držanje Pomeranca ili tako neke igračke
2) Društvene mreže i sve što ide sa njima
3) Usamljenost u različitim oblicima
4) Generalni globalni trend konzumerizma i anesteziranja, gde je primetno sve manje i manje prosečno angažovanje i interesovanje pojedinca za bilo šta izvan njegovog doma
5) Zloupotreba koncepta ljudskih prava i trivijalizacija kriminala i/ili mentalnih bolesti uz veličanje pogrešnih praksi i ubeđenja pod izgovorom da je to ''sloboda'' i ''unikatnost'' (ono, umesto da se bolidi koji kamenuju trolejbus pošalju u dom ili na lečenje, oni se nazivaju dečicom a NVO i liberali ih vade na slobodu i tapšu po ramenu što su tako ''posebni'' i ''slobodnomisleći'')
 
Poslednja izmena:
Dokle god nam decu vaspitavaju Zadruge, Parovi i ostalo smeće tako će nam biti. Da li zaista mislite da deca ne vide na tim primerima da bilo koji oblik nasilnog ponašanja nije kažnjiv i da se njemu lično ništa loše neće desiti i ako ono samo primenjuje isto to nasilje (pa i na javnim površinama)?
 
evo noćnih

CA6D20EA-5452-4308-B56F-67DDC5062050.jpeg
55C90AD6-02A4-4B57-88B3-0BE5F2D60B48.jpeg
83DFFE20-E1D8-412E-BD78-724527B38847.jpeg
 
S obzirom da su gradske službe nesposobne da održavaju gradsku infrastrukturu dobro je da su prolazi dati privatniku na upravljanje (pa makar bio i štetan ugovor po grad muka mi je više ovih raspalih prolaza), npr. u prolazu kod Ušča ista firma DPC skida grafite odmah u dan-dva nakon što se pojave i prolaz je redovno čist od kako ga održavaju.
 
Svojom nesposobnošću nas Grad upravo na to i tera, tj. tako da razmišljamo.

Sutra ćemo biti srećni da Zelenilo ili Čistoću peuzme neki privatnik. Na kraju će i Parking servis (zlatnu koku) da dovedu do samouništenja.

Doduše, privatnici (mafija) koja preuzima upravljanje otpadom nije ništa novo. Mislim da je i u Zagrebu privatnik u toj delatnosti.
 
Niko nije primetio da pajseri nisu sredili problem "prevoja", grbe na pola visine od podnozja do vrha eskalatora? Kada se vozite eskalatorom, negde oko polovine mozete da osetite kako vas stepenik naginje ka nazad. Suptilno, ali dovoljno da se izgubi ravnoteza.

Ja sam mislio da ce sa rekonstrukcijom to resiti. Zasto nisu, i kako uopste nastaje taj prevoj, kad je ceo mehanizam zamenjen... to su izgleda neke misterije koje nikad nece dobiti odgovor...

tačno, posoji ta "grba" na sredini, sada je kao suptilnija

juče žena sa detetom staje ispred mene i u jednom trenutku pošla da padne, ali se zadržala nekako i naravno da je nakon toga naišao taj deo i pod mojim nogama.. jedino mi je bilo krivo što je žena iskalila sav svoj bes na jadno dete jer "ne zna gde ide" i nastavila je da joj se dere po odlasku
 
Обнова улица, подземни пролаз на Теразијама

Сређен је само излазни део код х. "Балкан" - степениште, покретне степенице и надстрешница, у подземном делу и другим излазима није ништа, и нема радова у току.









 
S tim da pokretne stepenice, bar kad sam ja bio pre dan-dva, nisu radile. :D
 
Мени је цео овај концепт надстрешнице над степеницама у највећем броју прегломазан и лоше изведен

Много изгледа дотојантвеније имати само ограђено степениште као нпр. код Народног позоришта или на Зеленом венцу

То и кад је ружно / распало мање боде очи него ово кад је ново и сређено
 
Да има памети па да одраде тај портал заједно са улицом.
 
Konačno odradili osvetljenje celog podzemnog kod Terazijskog tunela ispod Dečanske, tj. ka Nušićevoj, tu je uvek bio mrkli mrak za same stepenice (posebno gadno na velikim pokretnim stepenicama ka Nušićevoj), koliko sam video neki led paneli, ima ih baš dosta, baš ogromna razlika samo kad je lepo osvetljeno.

Takođe popravljali su danas pokretne na stepeništu u podzemni preko puta pozorišta na Terazijama.
 
Vrh