Šta je novo?

Podzemni kontejneri

Kako do novih kontejnera? Po pravdi boga istitog, ili može i neka inicijativa? Šalu na stranu, da li neko zna kojim redom (planom) se ide.
 
@vucko
Овде су копали радници чистоће. Разбили тротоар, багером извадили земљу и припремили рупу за контејнер.
Има поред једне од рупа контејнер за кабасто смеће и шут на којем стоји залепљено обавештење са датумом радова, да је то контејнер за шут и да се не убацује смеће у њега јер инспекција проверава. Не треба рећи да је исти био пун обичног смећа, а нормални контејнери који стоје поред празни.
 
GOJE":1pfwyd9c je napisao(la):
Zanimljivo je da se za sve rupe prvo iskopa dijagonalni rov, koji stoji tako 10 dana dok ne dođe ekipa sa šut -kontejnerom, pa zatim iskopaju celu rupu....


Ijao, znači i kod mene ipak prave kontejner-rupu... :( Taman sam pomislio da ipak neće tu biti kontejner i baš bio zadovoljan kad sam samo video dijagonalnu rupu - pretpostavio sam da je neko vodovodno servisiranje...

Elem, nije problem što prave kontejner, nego što ga prave baš tu gde ga prave, gde će da zauzme dva parking mesta, a 10m pored, gde je parkiranje zabranjeno navodno zbog blizine pešačkog prelaza, ostaće prazna površina... Dosadašnji kontejneri na točkovima zauzimali su samo jedno parking mesto.
 
Dva bitna unapređenja koja bi trebalo da donesu podzemni kontejneri kada se ceo jedan deo grada pokrije sa njima, jesu:

- Značajno unapređenje higijene na ulicama. Manje smeća koje leti na sve strane i viri iz kontejnera, a naročito širenje opojnih mirisa.
- Značajno smanjenje nebezbednog i nedopustivog saobraćaja (kultivatori, konji, bicikli i slično), sakupljača otpada i hrane iz postojećih kontejnera.


Nadam se i da će zbog manje kiseonika, babe vandali imati manje uspeha u paljenju smeća i kontejnera žarom iz svojih žarišta.
 
Dve mane koje donose podzemni kontejneri
- još teži položaj onih na društvenim marginama, kojima je ono što pronađu po standardnim kontejnerima omogućavalo bar neku zaradu nakon što to prodaju po buvljacima
- neuporedivo manje zanimljivih i retkih (i izuzuzetno jeftinih) knjiga, igračaka i kolekcionarskih predmeta po buvljacima za brojne strastvene Bg kolekcionare :(
 
To se rešava drugim načinima, a ne plivanjem po đubretu.

Odgovornost nas građana prema samima sebi i gradu u kom živimo trebalo bi da se značajno poveća, a nadam se da je naredni korak: uvođenje i navikavanje na reciklažu hartije, baterija, tehnike, stakla itd... a ne jednostavno bacanje u smeće. Na taj način bi se omogućilo otvaranje barem nekog broja radnih mesta za ljude na marginama društva.
 
E dobrom su im uzeli đubre! ionako sve završi na buvljaku..sad ima da recikliraju i tako zarađuju,dakle čišćenjem ;)
 
GOJE":n07xw3da je napisao(la):
- Značajno unapređenje higijene na ulicama. Manje smeća koje leti na sve strane i viri iz kontejnera, a naročito širenje opojnih mirisa.

Još samo kada bi ovi bilo tačno, na nekim lokacijama ima više smeća nego pre podzemnih kontejnera, od raznih mekova, fastfudova i slično... Nadam se da će to nekako srediti.
 
Чим мало кошава задува, одмах се појави снег по дрвећу. Само се кесе вијоре.
 
GOJE":1h2yq72j je napisao(la):
Dva bitna unapređenja

Nadam se i da će zbog manje kiseonika, babe vandali imati manje uspeha u paljenju smeća i kontejnera žarom iz svojih žarišta.


Da, stvarno, šta biva kad se ovo čudo zapali? Ok, pretpostavljam da će biti manje opasnosti za pored parkirane automobile... sve dok dok ne bljune vatra iz poklopca ili ceo kontejner ne eksplodira... :shok:
 
GOJE":31gc41fr je napisao(la):
To se rešava drugim načinima, a ne plivanjem po đubretu.

Odgovornost nas građana prema samima sebi i gradu u kom živimo trebalo bi da se značajno poveća, a nadam se da je naredni korak: uvođenje i navikavanje na reciklažu hartije, baterija, tehnike, stakla itd... a ne jednostavno bacanje u smeće. Na taj način bi se omogućilo otvaranje barem nekog broja radnih mesta za ljude na marginama društva.


Hm, a kako ćemo da recikliramo ako postave samo jedan podzemni kontejner na lokaciji?
U svetu se razvrstava na 3 ili 4 vrste đubreta... Pa neću da obilazim ceo kvart da se rešim otpadaka...

Glede sakupljača sekundarnih sirovina: dok sistemski ne reše to sa razvrstavanjem otpada, moj sistem će biti kao i do sad: papiri u jednu kesu, staklo u drugu, pa sve pored glavnog kontejnera. Već će doći i pokupiti neko ko će to umeti da iskoristi...
 
Uklonice ih ne brini se.

Dobro je sto ne mogu da gore a i slazem se oko djubreta,a ona podloga kao da je stvorena za odlaganje kartona pa tu odmah mogu sakupljaci da vide ima li nesto za njih ili ne.
 
Stigli i u moju Voždovačku zabit!

1.jpg

2.jpg

3.jpg


I već ih je neko ulepšao. :o Pa da, ova siva mnogo tmurno deluje. Samo mi nešto nije jasno, postavili su ih između dve majušne četvorospratnice a gore kod mene gde su blokovi solitera od 15 i više spratova nema još nijednog. Valjda će i tu da ih ture.
 
Кнеза Милоша, Таковска, Далматинска, Дурмиторска. Само копају и постављају.
 
Подземни контејнери су одлична ствар, међутим сада се појавио проблем који је последица гурања другог проблема под тепих. Наиме ради се о псима луталицама, сада кад више не могу наћи храну постали су много агресивни, чуо сам да је код Арене баш опасно. Иста прича, можда и гора је у предграђу, када су грађани добили личне канте и смеће се почело возити једанпут недељно, хигијена и чистоћа су драстично повећани али проблем са псима је повећан. Наиме у предграђу неки становници држе пернате животиње и ноћу чопор крене у лов, и оне уплашене куце преко дана се ноћу претварају у праве звери тако да постоје крајеви где не постоји слобода кретања, а то су крајеви где је чопор нешто успео да поједе и онда се поново враћају. Ја сам прво мислио да ће се број паса луталица смањити а тиме и проблем са њима, можда се њихов број и јесте смањио али узимајући у обзир повећану асгресивност проблем се повећао.
Наравно једва чекам дан кад више неће бити старих контејнера али ми је битнија безбедност грађана и паралелно и о томе треба посветити рачуна јер се овај проблем неће решити сам од себе.
 
Otvore za podzemne kontejnere ...trebalo bi ih uraditi za trećinu šire.. :rolleyes:
 
Проблем са псима луталицама - 329 30 99, до пола 3. Пре пар дана су по пријави покупили један чопор код мене у крају.
Код Арене су их изгледа скоро скупљали, има пар слика на сајту:

http://www.veterinabeograd.rs/

Иначе, пси луталице и копачи по ђубрету нису разлог за непостављање подземних контејнера. Слажем се да су отвори премали, и то би требало хитно променити. Такође, порадити мало на свести стокастих нам суграђана и утувити им у главу да се кабасте ствари избацују сваког првог викенда у месецу, а не како коме дуне. Џаба нам и 100х већи отвор када у њега неко набије даске од ормара.
 
Ко хоће пса - нека га држи у својој кући. Као што моја девојка држи свог у својој.
А на no-lifer-е из ОЗЗЖ не треба обраћати превише пажње.
 
2012":2kzco2v3 je napisao(la):
Otvore za podzemne kontejnere ...trebalo bi ih uraditi za trećinu šire.. :rolleyes:
Mislim da su ovakvi otvori taman dovoljni da kroz njih prođe ona crna kesa za đubre, ali šta sa kuijama, gajbicama i ostalim većim stvarima. Bojim se naše "kulture", mislim da postoji dobar razlog zašto pored podzemnih i dalje stoje stari. Imam utisak da većina ljudi koji dođu da bace đubre još uvek ne znaju šta je to i čemu služi. Dok sam ovo slikao dvoje ljudi je bacilo đubre, oboje u ove stare metalne kontejnere. Plašim se da ovo ne bude samo još jedan projekat koji nije zaživeo u Beogradu zbog nespremnosti ljudi da se prema njemu ophode kako treba i da ga pravilno koriste. Mislim da će to ubrzo postati mini deponije kao što su i ovi stari, i đžaba smo onda krečili.
Edit:
Btw malo sam guglao, evo kako to izgleda u Ljubljani:

underground_trash_collection_in_the_city_center_of_Ljubljana.jpg


A kako sve može:

6a010536fa9ded970b0147e245eb45970b-800wi

underground-waste-containers_370991.jpg

dust-bin-with-underground-waste-collection-for-public-spaces-495226.jpg

descripcion2.jpg


E sad zašto su kod nas stavljeni takvi kao da smo u zemlji pigmeja to bi voleo da znam. Evo primera onoga o čemu sam pričao, ovaj je malo širi od našeg a pogledajte kako izgleda:

garbage%207.jpg
 
Највећи проблем је у томе, што влада менталитет да је само битно да ђубре није у нашој близини. Док су били контејнери исте су чистили само они који су били баксузи да се налазе у њиховој близини, пепео су бацали како су стигли па су контејнери често били у пламену. Сада кад су пластичне канте, сви је чувају и чисте јер је у њиховом дворишту, ја не знам да се некоме запалила зато што је просуо пепео итд. Када дође дан да се смеће вози милина је видети колико је то све чисто, тако да се апсолутно не бих сложио са тим да не знамо да водимо рачуна о хигијени.
Наравно да контејнери не треба да се прилагођавају псима луталицама и сакупљачима старих ствари, али рецимо постоји неко неписано правило да се стари хлеб не баца већ да се у некој кеси закачи за контејнер. Виђао сам старије грађане који купе тај хлеб и вероватно тиме хране љубимце.
Генерално би било корисно да се зна на који начин може да се одложи отпад који би некоме могао да користи а грађанима је из неког разлога (недостатак простора, тесна гардероба) вишак.

а ево како изгледа пражњење подземног контејнера
http://www.blagojevica.com/postupak.php
 
Ovaj na 4 slici je dobar ima dovoljno široki ulaz da ljudi mogu da bace veće kese ,posebno se to odnosi na prodavnice,lokale,mesre i sl..ovaj poslednji sličan našem sve govori...mislim da bi za naše ljude trebalo ostaviti otvor bez oklopca da ih ne bi mrzelo da ga otvaraju.. :rolleyes:
 
Па, јесу ли разваљивали нове контејнере код којих притиском на папучицу дижеш поклопац и стављали некакву даску да буде стално отворен.
Овде је добра ствар што код једном постављеног контејнера најлакше је да замениш горњи део ако затреба. Нема потребе за променом целог система.
 
Гледам ове слике али не могу да закључим да ли постоји нека заштитна решетка између горњег дела и контејнера. Овако ниско и са великим отвором, а са друге стране сам контејнер је баш дубок, ми делује прилично велики ризик да не дај Боже неко дете упадне унутра.
 
Vrh