PARAOLIMPIJCI NI NA BALKON, NI U AUTOBUS Medalje neće rešiti muke ljudi sa invaliditetom
Dunja Tulimirović | 20. 09. 2016 - 07:00h
Taman kad smo poželeli da i njih 16 dočekamo na platou ispred Skupštine, da kako treba proslavimo devet paraolimpijskih medalja i trud naših sportista, ispostavilo se da je to nemoguće, jer liftovi i platforme kojim bi šampioni došli do svog mesta na balkonu - ne postoje.
Šta da vam kažem kada većina domova zdravlja i bolnica nema prilaz za osobe u kolicima, kad ne možemo u bioskop, muzej, lokale i zgrade - pita Branko Jokić (49), predsednik udruženja osoba sa invaliditetom “Feniks”.
Po njegovom iskustvu, jedine platforme u Beogradu, nalaze se u užem centru grada i retko kad rade.
- Pre nekoliko godina sam okušao sreću sa platformom za kolica na Terazijama. Mogao sam da se spustim, ali ne i da se vratim nazad, a kasnije sam čuo da one više i ne funkcionišu – dodaje on.
Poseban pakao predstavlja javni prevoz.
- Koliko znam u Beogradu ima oko 20-30 odsto niskopodnih autobusa sa rampama, ali u svima su platforme ručne. To znači da ili vozač mora da izađe iz autobusa i spusti platformu ili neko mora da nas unese u unutra. Novi tramvaji imaju hidraulične platforme, pa čak i prostor za kolica, no u neke opštine oni i ne zalaze – dodaje Branko.
Ne pomaže ni to što postoji 20 kombi vozila za osobe sa hendikepom, jer su i na njima platforme ručne.
- Na voz možemo da uđemo samo na Prokopu, jer tu je uređen prilaz za nas. No, sve i da uđemo, nemamo gde da siđemo, osim ako nas neko ne nosi.
I to nije sve...
- Ispred Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, u parku Manjež, stoji jedan jedini javni toalet za nepokretne osobe u celom Beogradu. Za nas je Beograd nedostupan grad – očajan je Jokić koji je najavio da će “Feniks“ 3. oktobra ispred pomenutog minsitarstva organizovati protest.
PROBLEMI NA SVE STRANE
“Feniks” je, inače, član Svetske unije osoba sa invaliditetom.
- Godinama nas zovu da pošaljemo svog člana kao predstavnika pri UN. Tražili smo od Ministarstva spoljnih poslova da nam pruže pomoć, uvek smo odbijeni. A, Kosovo pet godina šalje predstavnike – dodaje Branko.
NOVA KOLICA 2.500 EVRA
- Za nova kolica država daje 250.000 dinara, ali ona najjeftinija, koja mogu da se kreću po vlažnom putu, snegu i pesku, koštaju 300.000. Razliku doplaćujemo iz svog džepa, a meni tuđa nega iznosi 15.000 dinara - objašnjava Jokić.
http://www.blic.rs/vesti/beograd/paraol ... sa/wnmldjx