Šta je novo?

Pošta Srbije

relja":gbln6vb3 je napisao(la):
Ne bih baš tako banalizovao.
Distribucija pošiljki je veoma ozbiljna stvar.

Potpisujem. I bez efikasnog, sigurnog, i predvidivog sistema nema moderne privrede. Ovo je super a po meni jos jedna velika investicija je da sanducici po zgradama budu sigurni i da ne moze ko god hoce da ti nesto ubaci. U svakom slucaju, pozdravljam ovu investiciju a i sam projekat mi se dopada :kk: I stvarno cudo mi je da se o ovome vise ne prica...
 
Koliko se secam sa Discovery Channela jeste zaprepašcujuca činjenica enormna količina obrađenih pošiljki
na toliko ogromnomnom broju radnih kvadrata, ima zapravo vrlo mali broj zaposlenih radnika

Sve je podređeno ,,robotici,,
koja automatski od slivanja pošiljki sama vrši selekciju, razvrstavanje, poništavanje markica, i dr.
tako da je ta velika investicija tehnološki stvarno unapređuje poslovanje pošte
ali je neznatni broj u zapošljavanju novih radnika
a što je preko potrebno ovom narodu koj če i da vraca i taj kredit.
 
Nikakav kredit nije uzet, to su sredstva Pošte.

A naravno da neće biti zapošljavanja novih radnika kada se GPC samo seli iz jedne zgrade u drugu - iz Savske u Ugrinovačku. Štaviše, biće značajno smanjen broj zaposlenih u tehnologiji upravo zbog automatizacije. Doduše, generalni tvrdi da neće biti otpuštanja i tehnoloških viškova jer će Pošta dobijati nove poslove. Za to ćemo tek videti.
 
@jelenabg :)

Sredstva i za zidanje i za tehnologiju ? :rolleyes:
Sobzirom da nije retka pojava da neki jedno pričaju a drugo rade , interesuje me buducnost zgrade u Savskoj :)
 
Pa da, za kompletnu izgradnju i opremanje centra. Sad, to što je Zakon o javnim nabavkama rigidan do zla boga, pa postoji lepa mogućnost da se opremanje oduži par godina je nešto drugo. Pošta je jedno od retkih javnih/državnih preduzeća koje nije budžetski korisnik već ga puni. Podela je vrlo jednostavna, čitava dobit se deli na dva dela - jedan ostaje Pošti, drugi ide državi. Onaj deo što ide Pošti se opet deli na dva dela - na zaradu iz dobiti čime se nagrađuju oni što su dobit ostvarili (mada znam da je mnogo onih van Pošte koji su time nezadovoljni :D ), a ostatak ostaje samom preduzeću upravo za ovakve stvari.

Nije ovo jedini centar koji se gradi iako je najveći. Renovira se postojeći GPC u Novom Sadu i doziđuje deo, a niški se samo renovira. Dakle, ulaže se u tri strateška objekta. Plus što se sa Železnicom ušlo u posao širenja optičke mreže uz trasu koridora 10. Ono, Telekom će kupiti stranci pa nije zgodno da država i njena čitava mašinerija (vojska, murija i slično) koristi tu infrastrukturu ;). Cenim da će i čitavo društvo od toga imati koristi.

A to da ima malverzacija, pa naravno, ali se ovo zaista radi iz sopstvenih sredstava. Čitava investicija u ova tri centra je 40 miliona evra, predračunski. Pošta je prošle godine imala neto dobitak od oko 44 miliona. Dakle, tokom godina se moglo nakupiti.

Za zgradu u Savskoj se ništa konkretno ne zna. Već sam ovde postavljala komentar generalnog direktora po kome će Pošta vratiti stari izgled zgradi, ali to nije nešto što treba uzimati sa 100% sigurnošću. Takođe se provlači priča da bi zgrada mogla biti pretvorena u hotel, ali tek to ne treba uzimati za ozbiljno. U suštini, Pošta mora da radi šta joj naredi vlasnik - država. Ako državi budu bile potrebne pare, ne bi me čudilo da zgrada ode na prodaju.
 
@jelenabg
+1 :)
ko pravi PR :) :kk: :)
i hvala na vrlo iscrpnom odgovoru :)
 
Jelena a ko sedi u upravnom odboru Poste? Ko vodi racuna da se pare ne isisavaju u privatne dzepove?

Pitam zato sto je ovo (uz most) jedna od retkih investicija koja napreduje. I sigurno da ima muvanja ali nije uporedivo sa drugim projektima koji ili ne napreduju (zidanje, Skadra, pardon, koridora 10) ili napreduju ali tako sto ce biti vlasnistvo pojedinaca (moj omiljeni primer - stadion na Vozdovcu). Ova zgrada ce ipak i dalje biti u vlasnistvu poste i imace korisnu drustvenu namenu.
 
Nije u Pošti ništa drugačije nego u drugim JP kada su UO u pitanju. Iskreno, ja i ne znam čemu to telo služi. Ok, znam čemu bi trebalo, ali da li iko veruje da se to događa u praksi? UO Pošte, recimo, ima dva predstavnika zaposlenih. Ja ne samo da ne znam ko su ti ljudi, već mene niko nikada nije pitao koga želim da me predstavlja. U UO sedi i predstavnik sindikata, ali su oni tek posebna priča i šljam. Oni se redovno sastaju, donose se neke odluke, potpisuju papiri, ali sve to, realno, može i bez njih. Stručne službe sve pripreme i ovi samo mlate praznu slamu.

Ne mogu da tvrdim da se pare odlivaju u privatne džepove, ali zloupotreba sigurno ima. Pre svega, mislim da, kao i sva JP, i Pošta ima obavezu prema stranci koja je drži :). Zloupotreba sigurno ima i kod javnih nabavki. Eto, priča se da se preduzeće koje gradi GPC, Interkop, zapravo nalazi u vlasništvu Dušana Petrovića. To preduzeće iz Šapca gradi dosta toga, recimo, oni su rekonstruisali Taš, a takvi poslovi, veliki poslovi, sigurno neće ići nekome ko je van vladajuće stranke. Da se razumemo, potpuno je nebitno koja stranka je u pitanju, samo bi se imena promenila. Da li su oni bili zaista najbolje rešenje za GPC, pojma nemam, a mislim da ćemo to teško ikada i saznati.

Malverzacija ima i kod dodele stanova (idu na kredit, ne poklanjaju se) kada se deli van javne liste itd. Dosta toga se dešava i oko službenih automobila koje voze raznorazni, a ne samo oni kojima po nekim pravilima pripadaju.

O zapošljavanju se takođe dosta toga može napisati, ali to je već potpuno uobičajeno u Srbiji. Količina bu**** je, takođe, na zavidnom nivou, kao i u svakom velikom sistemu. Ima dobrih kadrovskih rešenja na mestima šefova i direktora, ali ima i bože sačuvaj. Sujeta, egoizam, razne igre i igrice - sve je to mnogo drugačije nego u malim, pa čak i srednjim preduzećima. Srećom, mi smo poprilično skrajnuti tako da ne moramo to da gledamo :D. Kao i u svakom velikom sistemu, najbitnije je biti što dalje od centrale.

Zato treba skinuti kapu svim onim ljudima koji i pored svega ovoga vuku Poštu napred i smišljaju svašta nešto. Umnogome je to i borba sa vetrenjačama, ali dobro. Ne treba zaboraviti da je Pošta investirala i u poslovni softver, SAP, kako bi unapredila taj deo poslovanja i kada ga je trebalo implementirati, ne bojte se, znali su kome to da daju da radi - nisu se gledale zvanične funkcije, već stručnost. I ovi su izvukli šta su mogli iz platforme koja je kupljena.

Znam da je ovo skretanje sa teme, ali pitanje je postavljeno ;).
 
Pa posta je prvobitni avalski toranj izgradila iz svoih sredstava i da ga ona koristi kasnioje se prikljucila jrt ,vojska,policija .Inace dobar dio sredstava za finansiranje univerzijade dala je posta posto drzava nije imala para pa da nepukne bruka posta dala odobrio upravni odbor :kafa:
 
Znam da se negde na forumu nalazila tema o fontanam (ne ova sa problematičnim svetlosnim rešenjima), ali nikako ne mogu da je nađem pa neka admini premeste ovu poruku na odgovarajuće mesto.

Elem, ispred zgrade Pošte u Takovskoj napraviće se, u saradnji sa gradom, nova fontana. Sličice rešenja...

2mdqcjp.jpg


2chm5o8.jpg


Inače, taj ceo plato će biti popločan:

"Dominiraće nijanse sive boje i različiti slogovi behaton ploča, zatim led-diode koje prate odgovarajuću matricu i daju blago osvetljenj, kao i najznačajnije poštanske marke u srpskoj istoriji koje će stvoriti specifičnu stilsku celinu s obzirom da će biti ukorporirane u popločanje."

I fotnana će biti osvetljenja, a radi se na osvetljenju i same zgrade.
 
Što se tiče izgradnje GPC-a svi građevinski radovi biće gotovi do marta/aprila.

23sg2lc.jpg


2uypzcj.jpg


Neke tehničke pojedinosti o samoj hali. Trobrodna je, pri čemu su dva broda dugačka po 35, a jedan 20 metara. Visina bi trebalo da je 11 metara jer su toliko morali da dižu sekundarne krovne nosače (ima ih 770). Stubova ima 155.

Što se tiče opreme javili su se razni ponuđači, sve najveće svetske kompanije, kako rekoše, ali je tender propao jer su sve ponude bile neispravne i neodgovarajuće. Uglavnom, mora se ići na drugi krug.
 
Fino,prekopiracu post i na temu parkovi jer pripada na obe teme.

Meni smeta sto je tako mali glavni mlaz,lepse bi bilo da je znatno visi od najviseg dela zidica.
 
jelenabg":1anyh25k je napisao(la):
Znam da se negde na forumu nalazila tema o fontanam (ne ova sa problematičnim svetlosnim rešenjima), ali nikako ne mogu da je nađem pa neka admini premeste ovu poruku na odgovarajuće mesto.

Elem, ispred zgrade Pošte u Takovskoj napraviće se, u saradnji sa gradom, nova fontana. Sličice rešenja...

2mdqcjp.jpg


2chm5o8.jpg


Inače, taj ceo plato će biti popločan:

"Dominiraće nijanse sive boje i različiti slogovi behaton ploča, zatim led-diode koje prate odgovarajuću matricu i daju blago osvetljenj, kao i najznačajnije poštanske marke u srpskoj istoriji koje će stvoriti specifičnu stilsku celinu s obzirom da će biti ukorporirane u popločanje."

I fotnana će biti osvetljenja, a radi se na osvetljenju i same zgrade.

Mene taj projekt osvetljenja iskreno plasi, s obzirom na ostala osvetljenja tu u blizini: skupstina, Albanija, Tasmajdanski park. Sve veci uzas od uzasa. Izuzetku crkve Sv. Marka svaka cast.

NEKO je krenuo da se k'o omamljen ugradjuje u preskupe, neukusne projekte osvetljenja, a kad taj polito-mafijaski olos nadje neki izvor prihoda onda tome nema kraja. Sasvim je moguce da je i posta sada izreketirana.
 
Mislim da ovi neće nešto preterivati. Predviđena su tri sistema rasvete:

1. radni (uobičajena, svakodnevna) - uobičajeno osvetljenje u različitim intenzitetima prirodne bele boje
2. dekorativni (za praznike i druge svečane prilike) - na određenim detaljima će biti dozvoljena i upotreba pastelnih nijansi drugih boja
3. redukovani

Inače, rađene su i svetlosne probe kako bi se proverio projekat. Naravno, moguće su i izmene...

2vsrm8x.jpg


2e30aph.jpg
 
:lol:

Ovo su samo probe, moguće je da su radili po delovima pa će celina nešto drugačije izgledati. A opet...
 
@jelenabg
Ma lepo je , ali dal ce se moci i vode piti kod te fontane ?
ili se nastavlja ,,Saharski trend,, da se voda samo gleda :rolleyes:

ovo je ponovljeno pitanje sa teme ,, parkovi,, jer nisam siguran da li posecuješ i tu temu :)
gde sam postavio nekoliko postova o nedostajucim običnim česama u Bgd parkovima
 
Fontana je pristojna, a probe osvetljenja naslucuju solidna resenja. Sacekajmo realizaciju, ali se ipak nadam da ce biti za :vops:
 
Kako li napreduje gradiliste? Ajde ljudi zasucite rukvave i slikajte. Gori ste od Kostunice. :|
 
Sa jedne strane osvetljenje i fontana
a sa druge strane , prema Partizanskom putu ?

Tamo je zelena ,,nečija,, vrlo slabo uređena zelena površina
čija li je Tašmajdana, Crkve, Partizanskog puta ili pošte ?

Naj verovatnije sa malo dobre volje i sa jako malim sredstvima može da se uredi vrlo lepo
da pojasnim , ta zelena površina se održava dobro higijenski čisto
ali estetski veoma dugooo jako slabo a takav ,,zapećak,, ruži sliku te pošte
 
BOKI SMOKI":20rvesym je napisao(la):
Kako li napreduje gradiliste? Ajde ljudi zasucite rukvave i slikajte. Gori ste od Kostunice. :|

Gradiliste ne napreduje - jednostavno ga jos uvek nema. I mora li se politika uvlaciti u svaki jbn post!?
 
@BOKI SMOKI
Na koje poštino gradilište misliš ? :)
hotel pošta, nova pošta kod Galenike umesto pošte 6 , najvljene (žedne ) fontane ili neko trece ?
 
Pa jedini radovi na toj pošti su na njenom krovu
kada servisiraju one antene za mobilne telefone :D
mislim da ce ti to potvrditi i @jelenabg koja je do sada
pokazala da je naj bolje upoznata sa dešavanjima :)
 
Vrh