Šta je novo?

Pošta br 6, Savska ulica

ili da se od unutrasnjosti napravi nesto ovako.
Posto je zgrada u obliku latinicnog L, za pozoriste ili slicne vece prostore bi moralo da se dogradjuje, nesto rusi, itd.

Universitaet_angewandte_Kunst_02-scaled.jpg

Screenshot 2022-06-05 09.18.png
 
Jedini prostor gde se pozorište može smestiti (iako mislim da je to glupost) jeste na drugom spratu ka Savskoj. Tu postoji jedna prostorija koja nema plafon, tj. pod između drugog i trećeg sprata. U nastavku, praktično povezana jeste druga prostorija koja ima plafon, ali se to verovatno može srušiti ako zatreba. U L delu, ka trgu, takođe se nalazi prostorija bez plafona, ali je ona manja.

Screen Shot 2022-06-05 at 10.34.31.png


Šta je problem? Pa ta sala ni izbliza nije dovoljno široka. Dugo baš nisam bila, ali mislim da nema više od 10 metara, a moguće ni toliko. Ima prostora u delu gde je stepenište, ali mislim da je između te prostorije i stepeništa noseći zid pošto je debeo jedno metar. Mislim, može se bina nabiti u delu prostorije ka savskom trgu, a da ona iza nje i ova što ide u L budu bekstejdž.
Potom, nemam pojma koju bi to biblioteku smestili, jedino narodnu što se neće desiti ili gradsku što opet ne verujem da će se desiti jer ova zgrada nema podrum gde bi se čuvale knjige, a koji je u trenutnoj zgradi proširen kada se gradio tržni centar. Ovaj prostor je, ako gledamo javne i kulturne institucije, dušu dao za muzeje i galerije.
 
Da, ovo što je Drakče predložio pominjao sam i ja ranije. Zgrada bi mogla tako da se dozida i onda bi bila odlična za galeriju.
Kružna putanja po spratovima, bilo bi dovoljno mesta za izlaganje slika, mislim da bi prostorije mogle da budu odgovarajuće za tu namenu.. Bilo bi slično Narodnoj galeriji u Pragu.

Zgradu Narodnog muzeja na Trgu neka dodele Muzeju grada, pošto objekat u Resavskoj neće rekonstruisati nikad.

A na Savskom trgu u objektu pošte i bivše Gžs neka usele Narodni muzej, sa galerijom slika i skulptura u pošti, a u Gžs neka izlože arheologiju i ostalo vezano za istoriju Srbije od ranog srednjeg veka do danas, kao što su uostalom i planirali.

Ljudi kupe jednu ulaznicu, a obiđu oba objekta u neposrednoj blizini. Mislim da bi to dobro funkcionisalo.
 
А шта је проблем да се у БнВ на неком плацу наменски изграде модерне зграде за позориште и библиотеку?
 
Ево имам и ја предлог за реконструкцију Поште.

Будући да је претходни облик зграде неадекватан за одржавање манифестација и представа, предлажем да се догради и учини правилним, четвртастим обликом. Коруновићева фасада је свакако превазиђена и неповратно уништена тако да би свака обнова након оволико година била кич који се не сме дозволити. Тренутно решење је ок али није довољно у складу са савременим трендовима у архиктеткури. Оптимално би било да се поруши зграда и уради овакво смело решење:

74155508_2422437934685813_1840693343772737536_n.jpg


Сива боја фасаде је неутрална и свакако би се мање прљала од беле тако да има мање посла за људе које плаћамо да чисте јавни простор. Има доста стакла и прозрачности, отворени план и прави јасну конекцију између спољашности и унутрашњости захваљујући стакленим зидовима. Јасни геометријски облик коцке без орнамената представља смели раскид са класичном архитектуром и наводи јасан контраст са зградом бивше ГЖС како би она дошла у први план. Једноставне правилне линије су неупадљиве и у подређене основној функцији зграде.

Ово решење би могло да се модификује да буде на више нивоа где би виши нивои били предвиђени за одржавање представа а нижи за паркинг, што да не. Процењена вредност радова би била на неких 300 милиона евра, са ПДВ-ом. То је мој скромни предлог, мислим да је сасвим по мери архитектонске струке Србије и доброг дела форума.
 
Ево имам и ја предлог за реконструкцију Поште.

Будући да је претходни облик зграде неадекватан за одржавање манифестација и представа, предлажем да се догради и учини правилним, четвртастим обликом. Коруновићева фасада је свакако превазиђена и неповратно уништена тако да би свака обнова након оволико година била кич који се не сме дозволити. Тренутно решење је ок али није довољно у складу са савременим трендовима у архиктеткури. Оптимално би било да се поруши зграда и уради овакво смело решење:

74155508_2422437934685813_1840693343772737536_n.jpg


Сива боја фасаде је неутрална и свакако би се мање прљала од беле тако да има мање посла за људе које плаћамо да чисте јавни простор. Има доста стакла и прозрачности, отворени план и прави јасну конекцију између спољашности и унутрашњости захваљујући стакленим зидовима. Јасни геометријски облик коцке без орнамената представља смели раскид са класичном архитектуром и наводи јасан контраст са зградом бивше ГЖС како би она дошла у први план. Једноставне правилне линије су неупадљиве и у подређене основној функцији зграде.

Ово решење би могло да се модификује да буде на више нивоа где би виши нивои били предвиђени за одржавање представа а нижи за паркинг, што да не. Процењена вредност радова би била на неких 300 милиона евра, са ПДВ-ом. То је мој скромни предлог, мислим да је сасвим по мери архитектонске струке Србије и доброг дела форума.
Samo jedna zamerka, ne prati spratnost okoline, a i bila bi steta na takvom mestu zakidati, dopunio sam u prilogu:
 

Prilozi

  • Untitled-1.jpg
    Untitled-1.jpg
    171,7 KB · Pregleda: 89
Ево имам и ја предлог за реконструкцију Поште.

Будући да је претходни облик зграде неадекватан за одржавање манифестација и представа, предлажем да се догради и учини правилним, четвртастим обликом. Коруновићева фасада је свакако превазиђена и неповратно уништена тако да би свака обнова након оволико година била кич који се не сме дозволити. Тренутно решење је ок али није довољно у складу са савременим трендовима у архиктеткури. Оптимално би било да се поруши зграда и уради овакво смело решење:
❌
 
Da se nadovežem na ovaj intersantan predlog...
I još jedno intersantno poređenje:
Národní galerie Praha, smeštena u zgradu "Veletržní Palác"

veletrzni-palac-exterier-serghei-gherciu-ws-1--scaled.jpg


A ovako je izgledala kada je bila nova:

veletrzni-palac-in-prague-nowadays-part-of-the-national-gallery-picture-id82091032


Gradnja je započeta i završena PRE Korunovićeve pošte....
 
И пре Државне штампарије (БИГЗ-а)...

Али није то баш неки представник Предратнизма:)
 
@Kailan , zar ti nisi nebrojeno puta pisao kako se groziš sivih fasada koje su dominirale u tebi omraženoj SFRJ? A i brutalizma i srodnih pravaca koji su tada bili popularni? Paaaa izvini ali po čemu bi onda ovo panelno sivilo i Lego kockanje bilo drugačije...?

john-travolta1.jpg
 
Poslednja izmena:
И пре Државне штампарије (БИГЗ-а)...

Али није то баш неки представник Предратнизма:)

Da, to je pravac u kojem idemo: "predratnizam" i "vesicija".
Više ga zanimaju stare slike grada u koji se doselio nego kočnice i klime u autobusima GSP.
 
@Kailan , zar ti nisi nebrojeno puta pisao kako se groziš sivih fasada koje su dominirale u tebi omraženoj SFRJ? A i brutalizma i srodnih pravaca koji su tada bili popularni? Paaaa izvini ali po čemu bi onda ovo panelno sivilo i Lego kockanje bilo drugačije...?

john-travolta1.jpg

Иначе у више наврата сам бранио урбанизам / већину бруталистичких пројеката, поготово у Београду
 
Ok onda moja greska. 😄 Ja mislim da zgrada moze da se lepo okreci i bojama u kontrastu ucini jos interesantnijom. Pogotovu ako bi se dodali neki elementi na fasadi, da se propisno "modernizuje".
 
Poslednja izmena:
A da vratimo Železničku tamo gde je bila zajedno sa prugom, a da se istorijski muzej napravi u rekonstruisanoj i adaptiranoj zgradi Pošte sa trentunom fasadom? Verujem da bi pola ovih forumaša imalo totalno drugo mišljenje o ovoj zgradi kada bi se samo npr sklonili klima uređaji za početak ili ne daj bože posle neke ozbiljnije rekonstrukcije nalik Bigzu.
 
Vrh