Šta je novo?

Pošta br 6, Savska ulica

Драстичну измену објекта из једног архитектонског стила у потпуно другачији тешко можемо назвати обновом. Назовите то како желите али обнова није
Можемо назвати обновом. Зграда није срушена до темеља, и у њој је настављена иста делатност. Дакле, оно што написах сасвим је тачно: Пошта је обновљена у стилу Београдске Модерне, најлепшег стила у београдској архитектури између два светска рата.
 
Ako zamenim sve delove na brodu, da li je to isti brod?
Тесејев брод подразумева да он на крају изгледа идентично као на почетку, ако завршиш са новим материјалима и другачијим изгледом ти де факто имаш нови брод

Као да ја сад питам да ли би Авалски торањ и даље био исти Авалски торањ као пре бомбардовања да је "обновљен" црвеним циглама у облику слова Т
 
Bez ulaženja u ideološke rovove zanima me da li u današnje vreme postoji neki primer rušenja zgrade da bi se napravila nova zgrada koja fasadom izgleda kao zgrada koja je postojala do pre 80 godina?
Погледај главни трг у Хилдесхајму у Њемачкој, Или Поступим (Потсдам) код Берлина.
 
Нацисти опљачкали, што преживело комунисти уништили. Од једне од најбољих или макар најперспективнији светских фабрика авиона у свету направише склапаоницу аутобуса на ман шасији и произвђача делова за Немце, посткомунисти докусурили а сада деца тих комуниста, такозвани леви либерали плачу над судбином фирме и заузимају лажно моралистичко становиште док победници транзиције руше.

Круг је сада затворен. Честитке свима заслужнима.
 
 
Ma nemoguće, taman posla da će tu da nikne neka BW Philately krmača.
 
Na radost dela forumasa. Eto, bolje neka random BNV krmaca nego da se vrati ona grobnica i priglupi narod lozi na neku kraljevinu i simbole.
 
Као да ја сад питам да ли би Авалски торањ и даље био исти Авалски торањ као пре бомбардовања да је "обновљен" црвеним циглама у облику слова Т

Na zvaničnom sajtu stoji da je u pitanju replika...
 
Da nisu sad smislili Teslin muzej tamo da skuće, pa moraju da preprojektuju?
 
Nelečeni ponovo preveslao turbo Miroljub Petrović nacionaliste. :D Obećao im da će da sruši Krata i vrati im Korunovića da bi otkazao oba i na kraju će da sruši ovu sada demoliranu ruinu da im uvali još jedan moderni jeftini kockasti šifonjer iza GŽS.

Svaka čast. :D

Sutra kad vas pita za još neku stariju a funkcionalnu zgradu, da li ste za to da je ruši pa da pravi drugu ("stariju i lepšu") vi obavezno opet brže bolje podržite to i dajte mu vetar u leđa. Ispoštovaće vas, sigurno. Njemu je stalo do lepog i uređenog Beograda.
 
Poslednja izmena:
"Neki od razloga bili su neslaganje u brojkama. Naime, u katastru se vodi da zgrada Pošte ima prizemlje i tri sprata dok je u stvarnosti još tri sprata viša. Takođe, u podnetoj dokumentaciji ne slažu se ni podaci o ukupnoj površini objekta jer se na jednom mestu navodi brojka od 10.909 kvadrata, na drugom 10.880, a na trećem 11.931 te je naloženo da se to uskladi"

Nikad nismo imali uredjenu i normalnu drzavu, ovaj haos je slika i prilika sve tri Jugoslavije kao i Srbije posle toga. Zato mi je drago da se nasmejem u lice svakom matorcu koji mi kaze da je SFRJ bila drzava i da se znao red.
 
Verovatno je istrazivanje pokazalo da SPS glasaci ili nisu preterano zainteresovani da glasaju za Sapica koji bi da im premesta Tita ili da svejedno beze kod Nestora.

Mozda sad izadju renderi da se vraca Kratova fasada sa sve petokrakom 🤣
 
Ja volim da se smejem u lice svakom ko kaže da se u bilo kom momentu u zadnjih 100 godina znao neki bog zna kakav red. Smešni su mi nostalgičari za monarhijom koliko i nostalgičari za komunizmom. Nostalgičare za Slobinom vremenom i slične koji se lože na Severnokorejštinu i izolaciju da ne pominjem, to je tek posebna dijagnoza.

Urbanističko, a i mnoga druga slepila koje su u Beogradu eksplodirala u ovom veku, započeta su zapravo još 1930ih. Posle se sve samo nadovezivalo jedno na drugo i raslo dok nismo došli dotle da imamo najveću favelu na Balkanu. Moderni Beograd je krenuo kao zakržljala mahala (doduše ne u potpunosti svojom krivicom, pošto smo živeli pod zatucanom stranom gamadi jako dugo), onda je počeo usiljeno naglo da raste ko nakaza na steroidima, da se deformiše kroz decenije (od 1930. pa do danas) dok nije postao toliki i takav da više ne može ni da normalno funkcioniše. A o kvalitetu njegovih upravnika da ne govorim, to je tek jedan vek degeneracije i deformacije, o čemu su svojevremeno pisali još Arčibald Rajs i Nušić. I rezultati su ovo danas. Najružniji grad na najlepšem mestu. Slično važi i za državu/zemlju generalno.

Ali hej, bar smo sad "izgrađeni" i pretrpani ljudima, na opštu radost nekih kompleksnih forumaša.
 
Poslednja izmena:
Mada moram da priznam, jedan sam od onih koji su se radovali da se izgradi posta sa starom fasadom, namerno ne kazem obnovi jer je to nemoguce. Prosto mi se dopada ta fasada, nista vise od toga.
 
Stara fasada je lepa, tu nema spora, ali u okruženje koje prave Nelečeni i njegovi, uklapaće se taman koliko i stari stilski komad nameštaja u moderni utilitaristički stan u kome sve šljašti ali je sve golo i hladno, nema dušu i nema ništa starije od 5 godina.

Omražena Kratova fasada bi se u tom slučaju bolje uklapala. Mislim, ako već mora da postoji BnV ovakav kakav je iza GŽS, Kratova verzija - ako bi se lepo sredila i drukčije obojila - bi bila za oči manje bolan prelaz, spoj između izgleda GŽS i BnV u pozadini. (i) Kratova fasada je imala potencijala, moglo je to da izgleda odlično ako se uredi, čak da malo liči na Modernu. Ovako će sve delovati neprirodno, Korunovićeva stara stilska kitnjasta i šarena fasada od pre 100 godina a svuda oko njenih ivica sivilo i oštre linije modernih kockastih bezličnih šifonjera. Ne ide. Bar po meni.

O Korunovićevoj verziji je trebalo razmišljati pre nego što su ovi posadili tolike utilitarističke šifonjere i kulčine iza GŽS. Ovako će delovati neprirodno i bizarno. Naravno, pod uslovom da ikad obnove Poštu, u šta čisto sumnjam, što sam i rekao par dana pred objavu ove vesti, na temi o Hotelu Jugoslavija. Da će naprdnjaci da puste da Pošta propadne a onda će da je sruše i naprave nešto svoje, gore čak i od omraženog Krata.

I to se sad upravo i dešava. Koji sam prorok bogte! 😎 Teško predvideti naprdnjačku prostačku bagru odraslu na vašarima i buvljacima, da će da otkažu nešto u službi lepote i istorije i da umesto toga jure profit i vašarstvo...
 
Монархистички Београд је од закржљале турске махале за само 50 година и упркос неколико трагичних ратова у аманает црвенима оставио стотине прелепих здања, највећи број јавних, административних и објеката културе, дефинисане тргове, сређену уличну мрежу у центру града, неколико паркова, савремени јавни шински превоз који је повезивао све крајеве града и који је добио међу првима у свету. Имали смо и развијену железницу. Ма нема се шта даље ићи од Косанчићевог Венца јер је већ тај први покушај српског неписменог деспота урбанизовања Срба одрађен скоро перфектно и дан данас се ради о најлепшем, најпитомијем и за боравак најбољем делу града.

Црвени су од монархије имали само један озбиљан наслеђен урбани проблем а то је појас уџерица Зведара-Пашино Брдо-Лекино Брдо-Вождовац и одлучили су да га једноставно прескоче и оставе нама као омчу око града а оно највредније и најсавременије што су наследили, трамвајски систем и железнички чвор су решили да униште јер им је стајао на путу њихових наводних београда и социјалних инжењеринга.
 
Poslednja izmena:

Kakav investitor, takva i rekonstrukcija.

Baš nešto ranije danas sam posle dugo vremena prošao peške pored pošte u Savskoj.
Gledam, skinuti svi veliki prozori, mogu da ulaze kiša i sneg, zgrada više nema nikakvo održavanje, a kao "treba da se rekonstruiše".
I onda se vratim kući i pročitam da je "investitor odustao od rekonstrukcije".
Sa druge starne, kada je trebalo zatvarati i iseliti železnicu, kada je trebalo rušiti kuće, kada je trebalo nametnuti onakav spomenik Nemanji, tada ni jedna prepreka nije bila nepremostiva, a sada Gradski sekretarijat za urbanizam (SNS) je odbio investitora (takođe SNS),

Kakav zaključak može da se donese, osim da je stvarna namera da se zgrada dovede u stanje da mora da se ruši, kako bi se tu podigao sasvim novi objekat? Pa oni čak nisu znali da navedu kakvu će tačnu funkciju imati objekat posle najavljene rekonstrukcije. Sve je bilo neodređeno i nemušto, krajnje neozbiljno obzirom da je ipak u pitanju velika investicija.
Ne znam, neka me neko ispravi, da li postoji neka od novih BNV zgrada u Savskoj a da glavnu fasadu orijentisanu ka ulici, kao bivša pošta, a ne "dvorišnu"? Mislim da im se ova zgrada ni malo ne uklapa u njihove zamsili.


I dok sam gledao zgradu bez prozora, mislim se, kako samo malo fali, uz samo malo mašte, da se drugačije zastakli, promeni boja fasade, na ćošku naprave npr otvorene terase... samo se malo poigrati sa zatečenim i rezultat može da raspameti... avaj.
 
Imali su komunisti mnogo grešaka, gluposti i bahatosti (i na nivou grada, i republike i cele federacije). Ja se samo ne slažem da je pre njih toga bilo u tolikoj meri manje koliko ljudi danas vole da pričaju i umišljaju. Takođe je aljkavo prebacivati krivicu samo na jedno vreme, pogotovu što je bilo dosta faktora (glupi Turci, rat jedan, rat drugi, i masa ljudi bez krova nad glavom posle). A ako ćemo realno, suštinski problemi grada i slepilo i/ili lenjost u institucijama jesu počeli upravo 1930ih. To je dobrano dokumentovano i poznato.

A postavlja se i pitanje, da je ostala kraljevina i iste garniture i institucije, kako bi se posle oni izborili sa krizom razrušenosti, troškova, nestašica i velikog broja ljudi bez doma nakon rata.

Nije problem reći da su jedni bili nešto bolji od drugih, ili da su - rangirano - jedni bili najbolji, a ti i ti najgori. Ali je bezvezno pričati kako je za vreme jednih bilo super a za vreme drugih katastrofa (izuzimajući vreme Slobe bolida, kad jeste bio pakao). To Nelečeni tako govori - "pre mene bio goli kamen a sad za moje vreme zlatno doba". Ma da... Varijacije između vremena i garnitura postoje, ali su manje nego što se nekada tvrdi. Isti je to narod svo ovo vreme, sa manje više sličnom količinom normalnih i sličnom količinom glupih ili korumpiranih ljudi, sličnim navikama, sličnim mentalitetom, kulturom, radnim navikama...
 
Kakav zaključak može da se donese, osim da je stvarna namera da se zgrada dovede u stanje da mora da se ruši, kako bi se tu podigao sasvim novi objekat? Pa oni čak nisu znali da navedu kakvu će tačnu funciju imati objekat posle najavljene rekonstrukcije. Sve je bilo neodređeno i nemušto, krajnje neozbiljno obzirom da je ipak u pitanju velika investicija.
To je mogao da zaključi bilo ko ko je video šta su uradili sa starom GŽS. Još kad sam video poskidane prozore i svinjske grafite po njenoj fasadi čitavih par dana nakon iseljenja murije, bilo mi je jasno da će ovi da idu na to da je srozaju i prepuste vremenu, elementima i vandalskim termitima, a onda će da je sruše i naprave nešto svoje novo i nikakvo.

Neki ljudi u mojoj okolini se čak kunu da bi SNS rado srušili i GŽS nego ne smeju, bar ne još. Ko zna, možda je tim ljudima N1 isprao mozak. 🤷 A možda su i u pravu, pošto dovoljno dugo dele prostor i vazduh sa SNSom da znaju kakvi su i šta su sve spremni da urade.

Što se fasade tiče, tačno tako, i renovirana i drukčije uređena Kratova je mogla da ispadne ok i bilo bi bolje da je javnost to prihvatila i tražila od nadležnih nego Korunovićevu, koju očigledno nikad neće dobiti. A i kad bi dobila, izgledala bi bizarno okružena sivim šporetima i šifonjerima.
 
Значи сад ће пошта без прозора да краси Савски трг док се смилују да реше папирологију?
Нови центар града, нема шта.
 
Vrh