Šta je novo?

Pošta br 6, Savska ulica

A, ne da izgleda... nego da podseća. Biće to fototipsko izdanje zgrade, po varijanti Mašinoprojekt-Kopring.
 
Sa time se ne bi složili anonimni autori sa GV sajta Kaldrma.rs koji slave Srbiju i BNV, i čekaju da se "točak istorije zavrti još jednom":


"Prema najavama gradskih vlasti, sada kada je završena rekonstrukcija Savskog trga počeće i rekonstrukcija zgrade pošte u Savskoj ulici prema originalnim nacrtima, kako bi joj bio vraćen nekadašnji izgled.​

Beograđanima ostaje da sačekaju da se točak istorije zavrti još jednom i da stara pošta zablista novim sjajem, baš onako kako je izgledala kada je tridesetih godina važila za najupečatljiviju zgradu prestonice.

U međuvremenu i na sreću, Beograd je dobio mnogo drugačijih, modernijih i impresivnijih zdanja, na svakom delu svoje teritorije, posebno u neposrednom okruženju pošte, na prostoru „Beograda na vodi“. Ali, uprkos novim vremenima i tehnologijama, kada pošta ponovo bljesne starim sjajem nakon obnove, moći ćemo da se uverimo kako je to nekada izgledalo, kada su stvarali stari majstori arhitekture."
 
Ја мислим да зграду треба обновити. Али прво јој смислити намену, и онда пројектовати у складу са тим. Ако ни у ентеријеру правили реплику, онда једино да опет буде пошта.
 
Pošta ponovo? Ne bi hteli stanovnici MZ BNV a ni naši arapski prijatelji da tu rade neki smrtnici i to još iz javnog preduzeća koje vrši uslugu od osnovnog ekonomskog interesa. Bolje neki ekskluzivni hotel za bratiju i partiju.
 
Ljudi moji o cemu se ovde prica. Zgrada poste je jedan od retkih ako ne i jedini primer srpsko-vizantijskog pravca u arhitekturi u ovoj formi. Nastao je ovde i ne postoji nigde vise! Unikatni je deo je nase kulture, istorije i identiteta. Ovo je apsolutni imperativ obnoviti i sacuvati od zaborava ne samo za nas nego cak i za svetsku kulturnu bastinu.
Ne mozemo tako da pricamo, prvo moramo da vidimo ko je investitor, da li je povezan za strankom na vlasti i onda donesemo sud o estetici i arhitekturi, to je nepisano pravilo ovde. Bilo bi lepo da mogu ideologija i politika da se razdvoje od arhitekture ali nase drustvo je jako daleko od te tacke, forum to najbolje pokazuje. Korunoviceva posta je kic a Vlada Srbije ili Stari generalstab nisu, iako su gradjeni stilom zavrsenim u Evropi 40-50 godina pre toga, ali to je efekat politike na razmisljanje ljudi, mada imam razumevanja gledajuci sta nam se desava ovih dana i meseci.
 
Bez ulaženja u ideološke rovove zanima me da li u današnje vreme postoji neki primer rušenja zgrade da bi se napravila nova zgrada koja fasadom izgleda kao zgrada koja je postojala do pre 80 godina?

Не могу напамет да се сетим иједне зграде вредног стила која је "реконструисана" тако да јој је суштински измењена цела структура до те мере да се стара ни не може обновити без рушења те нове. Али зато има сијасет примера у цивилизованим земљама где се модерне зграде руше како би се ту изградиле зграде са традиционалном естетиком, без обзира да ли је ту била "традиционална" зграда пре модерне.

Ево на пример у Паризу:

FEwSDXsXsAUtPEg
 
Bez ulaženja u ideološke rovove zanima me da li u današnje vreme postoji neki primer rušenja zgrade da bi se napravila nova zgrada koja fasadom izgleda kao zgrada koja je postojala do pre 80 godina?
Brdo. Uglavnom tamo gde ljudi vole da se pretvaraju da deo istorije koji im ne odgovara se nikad nije desio:

image_2024-02-19_041844609.png

image_2024-02-19_042340332.png


image_2024-02-19_041901675.png


image_2024-02-19_041915164.png

(Humboldt forum/Berlin Palace)
Kako ide ona otrcana fora što se često koristi za SNSovce? Izgradiće još lepše i još starije? (n)
 
Poslednja izmena:
Brdo. Uglavnom tamo gde ljudi vole da se pretvaraju da deo istorije koji im ne odgovara se nikad nije desio:

Pogledajte prilog 190030
Pogledajte prilog 190033

Pogledajte prilog 190031

Pogledajte prilog 190032
(Humboldt forum/Berlin Palace)
Kako ide ona otrcana fora što se često koristi za SNSovce? Izgradiće još lepše i još starije? (n)
Najbolje "srediti" ovaj sovjetski zatvor po Kratovom rešenju. Ovde ima više zagriženih komunista nego što ih je bilo 80-te u celoj Jugoslaviji.

Da se nešto pitam, vratio bih kupole na hotel "Petrovgrad", kupole na stari dvor, ponovo izgradio biblioteku na Kosančićevom vencu. Do pre par godina, mogli smo obnoviti i sinagogu Bet Izrael. Ko zna, možda bi i Izrael finansirao deo za njenu obnovu, a mi bismo učvrstili veze. Umesto toga, vođa je potpisao genijalni Vašingtonski sporazum...

Viktorovićeva palata pored hotela "Moskve", takođe je mogla da se obnovi. Vredi obnoviti takva zdanja. Stranci hoće da vide takve stvari, a ne tržne centre.
 
Poslednja izmena:
Зашто се стилским преференцијама преписује идеологија?
Zato što je očigledna. Kratovo rešenje je odvratno. Kada vidim tu zgradu, zgrči mi se stomak i padnem u depresiju. Vredi sigurno, ali nije joj tu mesto.

Meni se dopadaju zgrade oko trga Nikole Pašića. Ima i pozitivnih primera tog vremena. Što se mene tiče, ne pravim razliku ko je gradio.
 
Ок, зграда је више за неки фабрички круг, али има и ружнијих и које би пре заслужиле рушење или промену фасаде. Нпр. зграда у којој је амбасада ЦГ на почетку Кнез Михаилове би лагано могла да буде срушена скроз и да на њеном месту направимо копију фасаде Коруновићеве поште.
 
Ок, зграда је више за неки фабрички круг, али има и ружнијих и које би пре заслужиле рушење или промену фасаде. Нпр. зграда у којој је амбасада ЦГ на почетку Кнез Михаилове би лагано могла да буде срушена скроз и да на њеном месту направимо копију фасаде Коруновићеве поште.

Uz duzno postovanje mislim da tvrdoglavo drvis bez razloga. Kakva replika fasade u Knezu... pa nije ovo Skoplje da moramo da izmisljamo stilove i da ih stavljamo gde nam padne na pamet. Zgrada poste je tu gde je, sa svojim stilom, svojim gabaritima i tradicijom u okviru svoje ambijentalne celine sa zeleznickom stanicom i celim Savskim trgom. Radi se rekonstrukcija kao i svuda gde su takve zgrade postojale pa su iz razlicitih razloga unistene. Kopija fasade u Knezu... svaste ce covek da cuje 🤦‍♂️
 
Имала би више смисла на том месту. Савски трг је прецењена локација за толику инвестицију.
 
Istoriju grada treba poštovati bez projektovanja savremenih estetskih, ideoloških i vrednosnih kriterijuma na nešto što je samo po sebi dokument jednog načina života i razumevanja sveta. Inače ni od vas i vaših vrednosti i verovanja neće ništa ostati kad više ne bude vas. Grad je nezavisna celina koja traje. On pripada svima, pa na izvestan način i onima koji su tu nekada živeli. Stare zgrade zato treba rekonstruisati i čuvati. Jedini izuzetak je ako su istovremeno zadovoljna OBA kriterijuma:

- Ako zgrada predstavlja bitnu smetnju važnim savremenim potrebama
- Ako se neka dovoljna većina stručnjaka slaže da zgrada nema ni estetsku ni istorijsku vrednost

Dakle rušiti SAMO ako su zadovoljena OBA kriterijuma, inače ne.
 
posta-savska-wikimedia-commons-315452.jpeg


Ovo se ni čitavo nije dalo ulepšati, a kamoli nakon rušenja u ratu! Mordor...

Koliki znalac neko mora biti da bi obznanio ovakav komentar?! Upadljiva potreba za eskapizmom ne pomaže! Zidar Joca iz Crne Trave, koji je učio kod majstor Caneta, prilikom gradnje je pokušao malo da sredi projekat, ali nije vredelo.
 
Korunovićeva zgrada je prelepa ali je problem u tome što se njeno okruženje promenilo (na gore). Da nema kulčina i modernih hladnjaka i šporeta od Beograda na vodi iza nje, ona bi u svom originalnom kitnjastom izdanju super legla tu pored stare GŽS. A ovako će štrčati i uvek biti u senci BnV.

Ja sam od onih retkih ljudi, ludaka, koji u arhitekturi ne gleda samo neku zgradu ili projekat ponaosob nego i kako se uklapa u svoje okruženje. Kao što kad kupujem kauč, ne gledam samo da li mi se sviđa sam njegov izgled, nego i kako se uklapa sa ostatkom prostorije. Kao kad se kupuje i obuća, pa se ne gleda samo izgled obuće, nego i kako i sa čime će se uklopiti. To danas zvuči neverovatno nekim ljudima (uglavnom klinčadiji bez ukusa i kompleksašima koji pate za Hong Kongom) ali to je nekada bila norma.

Tako da nije problem sam nekadašnji Korunovićev dizajn, problem je što je okruženje izmenjeno u odnosu na to doba kad je nastao. Imaćemo situaciju da sa Savskog trga glesamo neoklasičnu staru GŽS pa Korunovićevu kitnjastu srpskovizantijsku lepoticu sa raznim oblicima, i onda tik pored nje neki moderni kockasti šporet. Ovo inače ne znači da su sve moderne zgrade šporeti, jer ima modernih zgrada koje su jako lepe. Problem je što se većina njih danas u Beogradu gradi po istim autističnim načelima utilitarizma i minimalizma.
 
Тачно тако. Да имамо иза спратност до нпр. 7 спратова (или 4 што је председник рекао да је идеално за срећну децу и срећну породицу) онда би пошта имала смисла. Овако нема везе пошто је све скупа безвезе са оним шифоњерима који су висином деградирали и накарадни покушај монументалности куле микрофона.
Мени ни бивша железничка станица тек нема пуно смисла са зградуринама у њеној позадини, као ни споменик.
Можда би неки бољи компромис био да су оставили пошту каква јесте, као БИГЗ са оштрим ивицама, а китњасту предратну фасаду направили на пустом ћошку преко пута, између специјалне болнице Свети Сава и недовршеног хотела Пошта.
Иначе, замислимо сутра тек целину реплике предратне поште и насупрот ње ово:
1708623038066.png
 
Па чекај, зграде се овде у свакој старој амбијенталној целини граде модерне и све реконструкције су модерне зато што је архитектонска еклектика нормална за Београд а сада када стара зграда треба да се обнови онда је то безвезе јер се не уклапа у модерне зграде у близини. Што никад није био обрнут аргумент, да не треба градити модерну зграду јер се не би уклопила у стари део града и међу традиционалним лепотицама?
 
Па тако би требало да буде, да се поштују стари амбијенти, околина Калемегдана, Стари град, Гардош, позадина бивше главне железничке станице, али у пракси смо нажалост свуда добили инвеститорска силовања пејзажа. И сад и када се обнови та фасада, неће доћи до изражаја, као што ни Кула Јакшића на Београдској тврђави више неће доћи до изражаја у погледу из правца Зиндан капије.
 
Znači bolji je Kratov sovjetski zatvor od Korunovićeve pošte? Dobra analogija, nameštaj i gradska urbana sredina.
 
Poslednja izmena:
Vrh