Šta je novo?

Pošta br 6, Savska ulica

Mozemo da se organizujemo i skupimo kintu za svih 9 Beogradjana kojima ce faliti Kratovo ruglo i posaljemo ih na ekskurziju u Moldaviju gde verovatno ima neki zatvor ili fabrika jako slicna zgradi poste koju sada ruse.

Mi ostali cemo sa uzivanjem ponovo gledati ove scene

img_20220910_145719-jpg.144602
Ne moram ja u Moldaviju, meni je savsim dovoljno otici u Pariz

forgotten-housing-paris-memories-future-laurent-kronental-9.jpg
 
Rekao bih da si ti upravo ismevao nas nazivajuci nas palankom koja nekoga ismeva.
 
Па исмевате, са велике надморске висине културног нивоа Србије (и историјски доста нижег од оног у Молдована). Целог века се наша Паланка спрда с неким, а не види своје блатиште.
 
I bukvi niko ne ismeva Moldaviju, nisu jadni ljudi krivi sto su i oni imali gomilu zlocinaca poput Krata koji su im gradili takve objekte u to doba.

Srecom, uglavnom su to zgrade fabrike traktora u nekoj zabiti, a ne zgrade na jednom od glavnih od trgova u prestonici.
 
Ма да, "злочинац", и то "комунистички", кога је комунистичка власт, из национал-шовинистичких разлога (зато што је Рус - пардон, Весић у књизи написа "Украјинац" - ал` му га је завукао! - то су овде историјски извори) хапсила, вероватно премлатила и затим протерала из земље, заједно са нпр. утемељивачем српског стрипа, Ђорђем Лобачевим.

Кажем ја, као у филмовима Живка Николића. евентуално Балкански шпијун ("Ђура ће да ти опрости што те је тукао"). Паланкијада.
 
Jok, bukvalno nista od toga sto si nabrojao. Zgrada posle rekonstrukcije je ispala ruzna i jadna i nedostojna mesta na kome se nalazi. To je sve. Cak i na starijim slikama, odnosno kada je bila nova i nije bila oronula kao sada, je bila ruglo.

hdhqjj.jpg
 
А ево вам га и стари аеродром у Кишињеву (Молдавска ССР), настао тачно кад је пошта реконструисана, после рата, да видите колико појма немате о вези архитектуре и (ондашње) идеологије:

Старый_аэропорт_Кишинёва_-_общий_план.JPG.jpg


Треба ли и слике архитектуре предратног Букурешта (етничка браћа Молдована, Власи) да качимо, да би неки научили колико нема везе модернизам са Титом и Стаљином?
 
Pa znam, ja sam rekao fabrika ili zatvor u Moldaviji.
 
I nemam ni neko znacajno bolje misljenje o Domu vojske na primer, da ne bude da se radi o mrznji prema komunizmu.

Samo je ta zgrada ipak monumentalnije delo u koje je ulozeno mnogo vise truda i na kraju je i srecnije ispala.

Medjutim, ako bi se rusio Staklenac i ceo taj blok i ta zgrada bude postala sasvim vidljiva na glavnom gradskom trgu, i za nju smatram da su joj potrebne odredjene promene i rekonstrukcija da bi bila dostojna mesta na kome se nalazi.

Ali Kratova posta je bas jedno ogoljeno u potpunosti bezvredno ruglo.
 
Шта је ту је. Коцкица иде под мач, сад да видимо како ће тачно реконструисати стару зграду поште.
 
Нисам баш испратио последњи брлог од дискусије али модернизам у пост 1948 Југославији има сваке везе са Титом из, ваљда, очигледних историјских разлога и промене односа са СССР-ом. Вероватно је из истих идеолошких разлога и Крат извукао дебљи крај, што је космичка правда. Полтронске соцреалистичке архитекте које си дивљали по Београду су први били на мети. Имате из тог доба и свеархитектонски конгрес у Дубравнику, где је, пратећи промену спољне политике режима, соцреализам и званично одбачен у Југославији.

Права ствар урађена из погрешних, полтронских мотива - Такав нам је негде и крајњи резултат: Козметичке промене, планско уређење само за радничку и партијску елиту, распад историјских центара градова, барем у Србији, промашени мегаломански пројекти, трошење позајмљених средстава на подземне бункере и аеродроме, монументална здања у сврху промоције државе а за то време, за пола века пола једног аутопута у држави од 22 милиона становника.
 
Tito ili netito, modernizam ili socrealizam... zgrada je bezlicno ruglo nalik svojim naslednicama iza sebe poput Viste i Aurore.

Jedina vrednost joj moze biti godina gradnje, a posto na tom mestu je bilo nesto pre toga, onda i to otpada.


Tako da:
wayne-bird.gif
 
Tito ili netito, modernizam ili socrealizam... zgrada je bezlicno ruglo nalik svojim naslednicama iza sebe poput Viste i Aurore.

Jedina vrednost joj moze biti godina gradnje, a posto na tom mestu je bilo nesto pre toga, onda i to otpada.


Upravo pomislih da bi jedna bolesna alternativa bila usaglasavanje fasade sa zgradama BW 😵‍💫
 
Ругло, много веће (ова зграда сад уопште није ругло), биће тај "културни центар" који ће да буде направљен. У ансамблу са празним зградама, са баналним а великим спомеником, тај недосањани Дизниленд за туристе биће савршена слика завршног разваљивања Београда.
 
Poslednja izmena:
Vrh