Иначе, у доба Стаљина у СССР, архитектура је форсирала раскошне фасадe и монументалне зграде.
Pogledajte prilog 138655
Pogledajte prilog 138657
Pogledajte prilog 138658
Pogledajte prilog 138659
Свака сличност између креација Руских архитеката у СССР 30их и у Краљевини Југославији је случајна
Са друге стране, модерне зграде без украса на фасадама где је практичност испред естетике су доста заступљене на западу.
Наравно, само што нема везе са Стаљиновим периодом
Није потребна диплома архитектонског факултета да би се препознала објективна инфериорност нове поште у сваком погледу (осим можда функционално) у односу на Коруновићеву "претерану орнаментност". Србија мора да обнови ту пошту из естетских, симболичких, историјских, пре свега раскршћа са погубним комунистичким режимом, али и из разлога одавања почасти несрећном Коруновићу. Једино што оправдано треба да уплаши сваког ко подржава тај правац је општа нестручност ове власти и њихових буразерских фирми, који су више пута показали да нису достојни ни реконструкције обичног тротоара.Znam. Zato čitam i ne verujem kakve gluposti piše. Al’ dobro to je odlika današnjeg savremenog čoveka, svako je stručan za sve i svi imaju deo prostora gde tu svoju stručnost mogu da iznesu bez ikakve odgovornosti.
Pre treba odazi počast nesrećnim radnicima pośte pobolelim od tuberkuloze, usled moronskog (da - baš takvog) projekta industrijskog objekta tipa 'Mančester 1830.' u 1930. godini.Није потребна диплома архитектонског факултета да би се препознала објективна инфериорност нове поште у сваком погледу (осим можда функционално) у односу на Коруновићеву "претерану орнаментност". Србија мора да обнови ту пошту из естетских, симболичких, историјских, пре свега раскршћа са погубним комунистичким режимом, али и из разлога одавања почасти несрећном Коруновићу. Једино што оправдано треба да уплаши сваког ко подржава тај правац је општа нестручност ове власти и њихових буразерских фирми, који су више пута показали да нису достојни ни реконструкције обичног тротоара.
Проблем ентеријера би се, у данашњим условима, могао решити. Нисам рекао да је савршена зграда, већ да својим изгледом и стилом чини Београд суштински богатијим, и као што је неко већ написао у дискусији, ово је нешто јединствено наше, и да ипак дугујемо одређени труд очувању. Жао ми је радника, али један од хроничних проблема који је пратио многе предратне зграде, како у Србији/Југославији, тако и у Европи, је слабија функционалност на уштрб изгледа. Да ли би требало да данас замерамо кинеском зид, средњевековним тврђавама или велелепним палатама Европе, јер су у њиховој градњи хиљаде и хиљаде радника изгубиле свој живот и јер својевремено нису задовољавале потребе обичног човека?Pre treba odazi počast nesrećnim radnicima pośte pobolelim od tuberkuloze, usled moronskog (da - baš takvog) projekta industrijskog objekta tipa 'Mančester 1830.' u 1930. godini.
Za tebe je, bre, zdravija i funkcionalnija zgrada 'inferiorma'! Umijte se, ljudi, hladnom vodom! Koji je ovo stepen dekadencije, šta li?!
Океј, признајем да сам претерао са моралном обавезом и да нисам знао за туберколозу , али остаје чињеница да би квалитетно обновљена фасада зграде поште немерљиво обогатила Београд. Пошта се и онако сели одатле, дакле нема више опасности/неугодности за људе услед пренатрпаног и непрактичног простора?A, ne, drugim putem smo došli do ove tačke u raspravi: ovde se tvrdilo, samouvereno, da postoji moralna obaveza obnove prvobitne fasade, jer je Bog-zna-kakva vaseljenska nepravda počinjena; u realnosti, nova zgrada je nemerljivo moralno superiorna u odnosu na prvu.
Prva je, videsmo, još 1939. okarakterisana kao 'Rasadnik tuberkuloze'. U to vreme je, inače, tuberkuloza već bolest u povlačenju, prošla je zenit, usled poboljšanja opštih uslova života I RADA, beseže vakcine itd. Ali eto, u ovoj nadzemnoj kripti, dobila je novi zamah...
Bešmisve ako ne može da se povuče veza između antivakserstva i stava prema ovoj zgradi. Talentovaniji pisac bi je napipao.
Жао ми је радника, али један од хроничних проблема који је пратио многе предратне зграде, како у Србији/Југославији, тако и у Европи, је слабија функционалност на уштрб изгледа.
'Alo dečko, da ti prvo naučiš da komuniciraš kako dolikuje, osnovna škola, lepo pisanje i izražavanje po ubrzanom kursu makar, pa onda tek možeš da (pokušaš) da vodiš dijaloge na ovom forumu.Možeš li mi molim te objasniti zašto te zgrada podseća na “Staljinovo ministarstvo za Gulage”? Staljinistička arhitektura?
Prestani da širiš dezinformacije i da pišeš gluposti na temi o kojoj očigledno nemaš pojma.
The Lenin Institute for Librarianship by Ivan Leonidov (1927)
И нико неће чути јад ни вапај -
Нити ће ганути бол пјану господу...
Сељаче, гољо, ти си прах на поду,
Тегли и вуци, и у јарму скапај!
A čini li se tebi realnim, da bi u toj zgradi ljudi radili do danas, da su uslovi ostali kao što ih opisa (desničarski i antikomunistički) dnevni list 'Vreme'? I da li, ako ništa drugo, možemo komunistima da priznamo da su ipak vodili računa o uslovima rada i o radničkim pravima? Verujem da znaš da se, koliko od šezdesetih, poprilično otvoreno moglo pisati u štampi o takvim stvarima - i otvorenije nego sada u solidnom broju phenomena, što je istorijski paradoks jer je reč o diktaturi, ali je, nažalost po nas i na našu sramotu, tačno.Vau, kakav odgovor.
A kad ti je već jektika glavni razlog kojim opravdavaš promenu ličnog opisa ove zgrade- imaš li negde neki članak iz posleratnog doba gde "nezavisni i samostalni" novinari istražuju ima li i dalje te bolesti kod radnika ove pošte? Ako su uopšte smeli da pisnu o tome.
I da li su proverili jesu li ljude puštali da se odmaraju i idu na godišnji, pa su mogli bolje da se brinu o sopstvenom zdravlju, ili su i dalje radili od jutra do mraka.
Ako to nemaš, kako možeš da tvrdiš da su iskorenili bolest.. Znači, nagađanje..