[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=748182#p748182:glv940n0 je napisao(la):
Igor » 15 Јун 2020 12:18 pm[/url]":glv940n0]Zemljani pogledaj post koji je na ovoj temi postavio Giorano Angelo.
viewtopic.php?f=23&t=4639&start=300#p747086
Moжда не било лоше да дам тумачења резултата поменуте анкете и још нека мала појашњења.
На анкети су била три различита објекта. Пројектовале су их различите архитекте. Два су споменици културе (Добровић и Брашован), трећи није (изворно: Коруновић/реконструисано: Крат). Питање је било јасно и недвосмислено постављено (
да ли сте за обнову?), без улажења у неке друге, кључне, параметре (финансијске/економске, контекстулане/историјске, временске и просторне/, конотативне, симобличке и друге), који би били неопходни, рецимо, на некој јавној и отвореној расправи.
За сва три објекта, већина архитеката и студената архитектуре одлучили су се за
обнову поменутих објеката. То бих тумачио више као уопштени
позитивистички став и то је, нема сумње, у духу саме професије (архитекта гради, то је његов основни задатак). То не значи да сви, који су гласали на анкети, имају подједнака знања и сазнања о питаним објектима (нити могу, нити морају). Ту уједно и лежи кључ проблема. Упућеније колеге, усмерене више на теорију и историју архитектуре, те према конзерваторским и рестаураторским радовима у практичном смислу, имају резервисанији став око Коруновићевог објекта (у неку руку и објективнији због сагледавања целог проблема и његовог контекста).
За Добровића нема пуно дилема (то потврђује и највећи одзив на анкети). На њему се ломи дигнитет струке (код нас и у свету). У односу на друга два објекта из анкете, он је препознат у ширем региону као значајно архитектонско дело (једино Добровићево у Београду), колико год се неким појединцима из профаног света не свиђало. То је чињеница. Имамо и парадоксалну ситуацију да га Хрвати својатају као свог аутора...
За Брашована нема пуно дилеме. Његов објекат, као допринос нашој средини, препознат је у нашим оквирима. Нажалост, Брашованови објекти у Београду су генерално у лошем стању... И требало би цимати ове из ЗЗСКБГ-а.
За Коруновића постоји велика подељеност. Код једног дела архитеката постоји одбојност према Коруновићевој архитектури (не према свим делима), а код другог дела постоји покушај разумевања његове архитектуре и ставаљања у један шири историјски контекст. Таква подела није од јуче. Коруновићеви савременици су имали поприлично резервисан став према његовим радовима. То потврђују извештаји са конкурса (нпр. конкурс за зграду Монополске управе и Министарства финансија) на којима је учествовао, где су његове радове оценили ретроградним. После тога се није упуштао у такве утакмице идеја.
Различит проценат за обнову (78% Пошта 2, ГШ и СМО 87% и Команда РВ и ПВО 94%) доста говори. Конкретно ту видим градацију од најједоставније до најкомплексније обнове поменутих објеката, па самим тим и јасан приоритет.
Имајмо у виду и то да су ГШ и СМО и Команда РВ и ПВО споменици културе и да, по том основу, имају приоритет.
Такође имајмо у виду то да је све ово око Коруновића пуштена политичка патка, у циљу да се опипа пулс јавности. За обнову овог објекта није довољно махати неким рендером. Ту је неопходна прво велика стручна експертиза бројних стручњака, велико истраживање постојеће архивске грађе, те систематичан и детаљан приступ раду на терену. Озбиљан приступ тражи доста времена. Све остало су бајке.