Šta je novo?

Pitanja i odgovori u vezi sa gradom

Stvarno neverovatno da ma ko vodi ovakve rasprave... cini mi se da su neki zaboravili da je ovo neformalni internet forum, a ne skupstina grada ili republike... da li imate predstavu sta bi trebalo da se desi da bi se srusio Inter Kontinental?
 
dedinje":wcnf3asd je napisao(la):
A kako se jadno zavrsava? Naglo se suzava na nekih 30% predjasnje sirine i uz ostre krivine kod Trga Nikole Pasica kao obicna ulica ulazi na Terazije.
To što si opisao nije bul.KA, već trg N.Pašica .

Bul.KA počinje od raskrsnice kod Pošte i ima sasvim lep početak, a kraj i ne znam gde mu je ...MMlug?
 
I na neformalnom internet forumu mogu se voditi interesantne rasprave pod uslovom da su pisane dobronamerno i utemeljene na cinjenicama. Ko je predlagao rusenje interkontija? Ja samo konstantujem da su i Sava centar i on gradjevine MONTAZNOG tipa sto moze da pobudjuje raznovrsne zakljucke. Sto se tice Draganovog pisma zaista prvi put cujem da se zgrada skupstine ne nalazi na Bulevaru revolucije (bul. KA) vec na Trgu Nikole Pasica. Ne znam sta je neverovatno u ovakvim diskusijama.
 
Pa zar Bulevar ne pocinje od tri lista duvana pa do konjarnika i jos malo iznad.
 
dedinje":163ykqru je napisao(la):
I na neformalnom internet forumu mogu se voditi interesantne rasprave pod uslovom da su pisane dobronamerno i utemeljene na cinjenicama.
Apsolutno!! Zato mi i raspravljamo ovde o raznim mogucnostima i idejama.
:cool:
 
Hvala na informaciji. Inace, Dragane, imam utisak da dobro poznajes Trg Nikole Pasica. Interesuje me sta mislis o ovoj staroj ideji. Naime, pre mnogo godina, neki su predlagali da se srusi deo onog niza zgrada koji, kao zid, deli Trg Nikole Pasica od male ulice Dragoslava Jovanovica. Jasno, ne bi se rusile sve zgrade vec one od ugla pa do zgrade u kojoj je administracija gradske skupstine. Time bi se spojili Trg Nikole Pasica i pionirski park i otvorile nove vizure. Dobio bi se velik, sirok prostor u centru obogacen raznim sadrzajima a to nedostaje u Beogradu. Prethodne generacije kao da su stedele na prostoru. Mnogo toga u Beogradu je usko i skuceno. Graditelji nisu imali prilike da se razmahnu. Naravno, mislim da je sada kasno. Ovakvi radikalni zahvati su prekrupni za Beograd.
 
dedinje":d7ol4nkd je napisao(la):
... neki su predlagali da se srusi deo onog niza zgrada koji, kao zid, deli Trg Nikole Pasica od male ulice Dragoslava Jovanovica.?!

Jasno, ne bi se rusile sve zgrade vec one od ugla pa do zgrade u kojoj je administracija gradske skupstine. Time bi se spojili Trg Nikole Pasica i pionirski park i otvorile nove vizure.
Ja sam radio u građevinskoj firmi i mnogo više sam sklon građenju nego rušenju.
Ul.D.Jovanovića, kao što vidiš, ima samo jednu stranu sa zgradama.
Sa druge strane je Skupština Grada i nova garaža ispod parka.

Šta treba da se ruši?....Trg NP je već spojen sa Pionirskim parkom.!

trgnp1um0.jpg
 
Trg i pionirski park su povezani samo ulicom i trotoarom. Ukoliko bi se srusila ugaona zgrada, zatim do nje ona gde je bio Ferum a u D.Jovanovica sve od ugaone do hotela "Splendid" dobila bi se velika povrsina (idealna za park) koja bi spojila trg i pionirski park u jednu celinu. Jasno, u tu povrsinu uracunava se unutrasnje dvoriste pomenutih zgrada. Ali to sad nije vazno. Juce sam bio u bulevaru AVNOJ-a. Uglavnom je onako kako sam vec napisao. On ce moci proci izmedju hotela i geneksovih apartmana ali pod uslovom da se jako suzi sto ne mora biti problem posto na tom mestu vise nije potrebna zelena razdeobna povrsina za metro. Ono sto je vazno to je da osnovni pravac ostaje sasvim ocuvan. Neuporedivo komplikovanija situacija je na drugom kraju bulevara gde bi se morala rusiti velika stambena zgrada iz pedesetih godina.
 
Znači uverio si se na licu mesta, a pisao si sasvim drugo:

dedinje":hovdggc5 je napisao(la):
Prema najnovijem urbanistickom planu on treba da izlazi na bulevar Jurija Gagarina i cak da ide dalje, sve do Save. To bi zhtevalo rusenje hotela beograd-interkontinental. Mislim da bi to bilo steta, hotel je relativno nov i dobro odrzavan.

Bulevar AVNOJ-a se zaista tesko moze provuci izmedju hotela i apartmana GANEX-a. Mozda, ako se na tom mestu jako suzi ili ako se srusi deo hotela (nije neophodno ceo) Plan koji si poslao je neprecizan i nejasan.

Juce sam bio u bulevaru AVNOJ-a. Uglavnom je onako kako sam vec napisao.
On ce moci proci izmedju hotela i geneksovih apartmana ali pod uslovom da se jako suzi sto ne mora biti problem posto na tom mestu vise nije potrebna zelena razdeobna povrsina za metro.
Kad bude prilike slikaću i izmeriti taj deo, da više o tome ne brineš.:)
 
dedinje":1or2y6li je napisao(la):
Trg i pionirski park su povezani samo ulicom i trotoarom. Ukoliko bi se srusila ugaona zgrada, zatim do nje ona gde je bio Ferum a u D.Jovanovica sve od ugaone do hotela "Splendid" dobila bi se velika povrsina (idealna za park) koja bi spojila trg i pionirski park u jednu celinu. .
Sve te zgrade koje si nabrojao su PRIVATNO vlasništvo, ko hoće da ih ruši mora prvo da ih kupi za veliki novac.
Za ovaj crveni trougao Grad bi morao da plati milione evra da bi dobio malo parka ( kojeg tu već ima ) i malo bolji pogled sa Trga NP, koji je već dobar -zuta linija od spomenika NP.

trgnp22qw3.jpg
 
Rusenjem pomenutih zgrada dobila bi se lepa i prostrana celina koju bi cinili Trg Nikole Pasica i pionirski park. Ali, realno, to se ne isplati. To su lepe i solidne zgrade i steta ih je rusiti. Za takva radikalna resenja bila je prilika, kako sam pisao, 1945 godine kada je grad bio dosta porusen a jos nije pocela obnova. Tada nije ni postojao Trg Nikole Pasica (Marksa i Engelsa). Na levoj strani bulevara revolucije (kralja Aleksandra) treba srusiti dve zgrade koje su dosta velike, lepe, solidne i masivne ali zaista mnogo strce i kvare izgled. Prva je zgrada u kojoj su poslovnice JAT-a i koja potpuno zaklanja pogled na crkvu Svetog Marka. Druga je zgrada "Madere". Ona, kao i one stare zgrade preko puta pravnog fakulteta (na levoj strani bulevara gledano ka cvetku) zauzimaju prostor koji pripada parku Tasmajdan.
 
dedinje":e67lh98p je napisao(la):
.. Ali, realno, to se ne isplati.
To su lepe i solidne zgrade i steta ih je rusiti.

...Na levoj strani bulevara revolucije (kralja Aleksandra) treba srusiti dve zgrade koje su dosta velike, lepe, solidne i masivne ali zaista mnogo strce i kvare izgled. .
U jednoj poruci imaš dva suprotna stava, jer i ove dve zgrade su 'privatno vlasništvo' i ovakvi predlozi nemaju smisla ...moglo je da se kaže 'bolje da ne postoje na tom mestu'.
A, da im nije tu mesto-nije.Samo sada ko hoće da ih ruši, mora prvo da ih kupi.

ta1hd5.jpg
 
Nece biti da ne vidis razlike izmedju te dve stvari. U jednom slucaju radi se o bloku zgrada koji je steta rusiti mada bi se njihovim rusenjem nesto dobilo. Jos kad bi se zatvorila ona krivudava ulica koja pripada Trgu (a saobracaj usmerio u Decansku) dobili bi prostranu celinu - park od Doma sindikata do Andricevog venca. Medjutim to se ipak ne isplati. U drugom slucaju se ne radi o bloku zgrada vec o dve zgrade (ona kod crkve Svetog Marka i "Madera") koje su lepe solidne masivne i vredne cuvanja. Medjutim, po svojoj lokaciji one deluju "kao prst u oko". Njihovim rusenjem steta bi bila manja a dobitak veci nego u prvom primeru. Licno "Maderu" ne bih zalio ali bi zalio onu drugu zgradu iza poste. Dobro je sto su one zgrade na savskoj padini ispod terazijske terase potpuno bezvredne i mogu se srusiti sve do ulice Gavrila Principa. Izvestan istoriski znacaj ima samo kafana "Zlatna moruna".
 
al ste se uhvatili rusenja. kao da je ovo Beodestruction a ne Beobuld :D
 
dedinje @neostvareni Bgd":1rlr85m4 je napisao(la):
Neostvaren san: Na mestu gde je sada Novi Beograd nema ni jedne zgrade....
Jel možeš ti da nam napišeš spisak svih zgrada "koje treba srušiti" i KO ĆE TO DA PLATI, da bi Bgd izgledao po tvojoj želji......pa da se vratimo u realnost i dajemo KONSTRUKTIVNE predloge.
 
Mislim da ima ljudi koji pisu komentare koji nisu vredni vremena koje potrosimo da ih procitamo, i jos se dodatno iznerviramo.
 
http://www.beograd.org.yu/cms/view.php?id=1266443




Уторак, 27. фебруар 2007.
План детаљне регулације првих седам блокова на Звездари

Планом детаљне регулације дела Звездаре (блокови од 1 до 7), који су одборници Скупштине града недавно усвојили, предвиђено je око 90.000 квадратних метара нове изградње. Овај план обухвата простор између улица Војислава Илића, Станислава Сремчевића, Раваничке, Дојранске, Тонета Томшича, Трајка Стаменковића, Душана Дугалића и Брегалничке улице.

– Детаљним регулационим планом овај простор, површине 8,5 хектара, биће у потпуности реконструисан. Наведени терен налази се уз улицу Војислава Илића, па ће планом бити регулисана и та улица и створени услови да се на њеном ободу уреди простор и изграде зграде које су примерене овом значајном саобраћајном правцу – рекао је градски архитекта Ђорђе Бобић.

У унутрашњем делу овог терена биће решени многи проблеми, посебно на парцелама које су претход
но изграђене. Ово се посебно односи на зону уз улицу Војислава Илића.
 
Kako ste samo izvrnuli smisao mog komentara pod naslovom "neostvaren san". Zaista zalostan nedostatak smisla za diskusiju i razgovor o gradu u kome svi zivimo. Hteo sam samo da kazem sledece: posle WWII pojavila su se dva glavna plana o buducnosti Beograda. Po jednom bi se gradio Novi Beograd preko Save sve do Zemuna a po drugom bi se rekonstruisao i dogradjivao "stari" Beograd bez ikakve izgradnje Novog Beograda sto su (tada) mnogi smatrali za utopiju. Kao sto svi znamo pobedila je prva varijanta za koju bih i ja glasao da je tada odrzan na pr. neki referendum. Ali zar je zabranjeno sad posle toliko godina nekad pomisliti "sta bi bilo da je bilo" odnosno da je pobedila druga varijanta. Neshvatljivo je da to neobavezno mastanje neko protumaci kao predlog da se rusi Novi Beograd. G. Dragan se jeftino "izvukao" iz diskusije o bulevaru AVNOJ-a kad je video da nije u pravu. Samo slep covek ne vidi da bulevar ne moze tamo proci u punoj sirini i jos sa trotoarima. Nikakva rusenja nisam predlagao vec sam samo pomenuo neke neostvarene sanse od pre vise decenija kada zgrade koje pominjemo nisu ni postojale. Inace Nevenov komentar je ubitacan srecom pri ruci mi je "Bensedin".
 
Brate,"dedinje", pročitaj tvoje poruke pažljivo....u njima piše "treba srušiti", možda ti se omaklo ali mi to ne znamo.Jel treba ili ne treba rušiti?

A, sada zamišljati šumu umesto N.Bgd je malo.....radikalan san.

Iz diskusije o bul.AVNOJ-a se nisam 'izvukao', već sam mislio da si shvatio da ne mora da se ruši deo hotela da bi bul. 'prošao' do Save.
Danas sam napravio ovaj snikak iz Omladinskih brigada, a slikaću i izmeriti ( izkoračati ) i onaj deo pored hotela gde treba da 'prođe' bul.AVNOJ-a.
Sigurno nema mesta za ovoliku širinu, ali za 2+2 trake i neki trotoar ima.

28febfontana029rq1.jpg


Mali račun na osnovu planirane širine Obilaznice :

4 trake po 3,75met + 2 zaustavne trake po 2,5 met = 20met kolovoza + 2 trotoara po 2,5met = 25met.
Između ona 'dva objekta' ima sigurno i više od 25met......neće biti rušenja.:)
...................................................................
PS.-našao sam kod mene i ovu sliku -parking između hotela

bulavnoj1vj3.jpg


U odnosu na br.parkiranih auta jasno je da ima dovoljno mesta za bul.AVNOJ-a, normalne širine bez 'baštice' između traka.
.....................................................................
PS.-Ovo je sat.snimak sa daljinarom u levim-donjem uglu, radi poređenja dužina.

bulavn22tx7.jpg


Jasno je da može da se napravi 'normalna raskrsnica', ali ne onoliko široka kao sa druge strane gde je zelena površina izuzetno velika.
Prema daljinaru širina je min. 35met- gde treba da prođe bul.AVNOJ-a....više nego dovoljnih 25met.

Tek toliko...da ne misliš da sam se 'izvukao iz diskusije'.
 
ma ja bi taj bulevar u tom delu samo malo zakrivio u levo i resen je problem. isto tako i na drugom kraju malo u desno.
taman da ime te ulice dobije i filozofski deo price. zoran djindjic je bio fleksibilan taman koliko treba da se neki problem resi.
 
Ovako kako si izracunao izgleda da ce proci samo to vise nece biti BULEVAR. Problem je u hotelu koji je postavljen popreko i, nezavisno od bulevara, zaklanja pogled na stari Beograd. Hotel je trebao da ide u visinu a ne u duzinu dok bi broj soba i kvadratura ostali isti. Nisam gradjevinski strucnjak ali me zaista interesuje sta se moze zakljuciti iz cinjenice da su i Sava centar i hotel gradjevine montaznog tipa. Cudi me sto to niko ne komentarise. Inace, pogresno sam shvacen, ja sam protiv svih rusenja. Samo nekad razmisljam kako bi izgledalo da nema te i te zgrade ili tog i tog bloka zgrada. Pa znas (Dragan) da sam bio cak protiv rusenja nekih zgrada na ozloglasenoj Slaviji. Ipak, najvise mi smeta "Madera" koja je usred parka. Suma umesto NBG?! Nije glupo samo orginalno.
 
Raskrsnica može da se reši na više načina, važne je da je tu širina kao u M.Popovića, što znači dovoljno.Problem je ta nenormalno široka zelena površina preko puta, ali može da se napravi raskrsnica da bi bul. nastavio punom širinom kolovoza do Save.

bulavn33ge2.png


PS.-a možda stane i 1met.'baštice', travnjaka, pa opet bude pravi bulevar.:)
 
tek sad kad sam video ovaj snimak iz vazduha sam ukapirao. pa taj bulevar ide preko "miskoviceve avlije". mislim da moze da se zakljuca tema. od produzetka nema nista :)
 
Ma, obe zgrade su iza 'regulacione' linije, nije problem da bil. prođe do Save, ali šta će pa tamo?...dok se neizgradi jednog dana naselje Sajmište, tj. Evropolis ili neki drugi polis.
Onda će Mišković sam tražiti da se izgradi i bul.AVNOJ-a.
 
Vrh