Šta je novo?

Pitanja i odgovori u vezi sa gradom

Tu se verovao ili ne sad nalazi neki hostel (zgrada inače pravljena kao hotel početkom XX veka ili krajem XIX), a na parking "modernog" hotela pored su okačeni portreti "velikih" vođa (Tito, Putin i slično). Bolje da ne pričamo na šta Karađorđeva trenutno liči, samo ću se izbedačiti.
 
Thanx, a jel su bar sredili zgradu (fasadu itd.) posto se nesto ne secam da je imam obnovljenu u rezervnoj memoriji?
 
Homer Jay":2eqnw1te je napisao(la):
Nisu, zgrada tako stoji vec mesecima (ako ne i godinama)....
A ja bih rekao više od decenije. U istom stanju. Nema reči o rušenju a još manje o renoviranju. Ponekad klošari provale ulaz koji je inače pod katancem i naprave gomile smeća, a ono što sam ja primetio jeste da na prvom spratu već duže vreme stoji gomila garderobe na onim pokretnim čivilucima, kao u radnjama. Mislim da grad namerno ne pomaže renoviranju zgrada u ovom delu Karađorđeve čekajući da se same ili uruše ili dovedu u takvo stanje da ne budu sigurne za stanovanje.
 
Nenad":1l6emk86 je napisao(la):
I ne samo to, ne znam samo kako mogu ova dva staklena cuda da se uklope u pricu o "staroj Karadjordjevoj", "obnavljanju pesacke zone" i sl. I sami znate da su oba sagradjena relativno skoro, narocito MPC zgrada pretvorena u hotel. Ako su vec hteli da ga prave, mogli su u nekom normalnom stilu, koji odgovara ulici. Da ne pricamo sto su obe zgrade polukruzne, i ne uklapaju se uz ostale zgrade (narocito oriflame desno). Sada imamo i parking za posetioce hotela izmedju ove nenadove i istog. Valjda ce se to ukloniti posle stvaranja kakve takve normalne Karadjordjeve.
A nekad i ja odem na taj sajt, ima lepa prica o hotelu, valjda plava zgrada koja je tokom decenija i decenija potpuno izdevastirana... Topic je stari Beograd. Mislim da goldstajn zna tu pricu...
 
Za Karadjordjevu na zalost jos uvek ne postoji koncept, a verovatno ga nece ni biti dok se ne krene sa uklanjanjem pre svega BAS-a. To je najlepsi, a najzapusteniji deo grada.

Jedino sto mi je skoro ulilo nadu je da se ona velika lokacija izmedju Brankovog mosta i Kalemegdana nudi na prodaju za izgradnju hotela. Valjda je to pocetak urbanizacije celog potesa!
 
Velika lokacija izmedju brankovog mosta i Kalemegdana? Pa to nije lokacija, to su hektari u pitanju :) moze li pojasnjenje...? Brankov most --- Kalemegdan? Dodirne tacke?
 
Diavolo":1kgv9r6u je napisao(la):
Velika lokacija izmedju brankovog mosta i Kalemegdana? Pa to nije lokacija, to su hektari u pitanju :) moze li pojasnjenje...? Brankov most --- Kalemegdan? Dodirne tacke?
Ma verovatno neparna strana ulice, od Malih ka Velikim stepenicama...
Ustvari, verovatno onaj deo ispod Akademije prim. um, gde je polic.stanica.
 
Cuo sam na televiziji od pre nekoliko meseci da ce u Beogradu za nekoliko godina doci da zivo 250 000 stranaca.A tema je bila vezana za izgradnju stanova.jeli je to Realno?A pre nekoliko godina sam gledao na televiziji da ce u beogradu za jedno 20 godina biti samo 50 000 vise ljudi.
 
BOKI SMOKI":pmiw9zuu je napisao(la):
Cuo sam na televiziji od pre nekoliko meseci da ce u Beogradu za nekoliko godina doci da zivo 250 000 stranaca.A tema je bila vezana za izgradnju stanova.jeli je to Realno?A pre nekoliko godina sam gledao na televiziji da ce u beogradu za jedno 20 godina biti samo 50 000 vise ljudi.
Mnogo gledaš tv. A da li je realno, zaključi sam. Ipak, ova druga vest koju si čuo je daleko realnija.
 
Београд без сумње полако али сигурно враћа позицију центра Југоисточне Европе, али очекивања да 250 хиљада странаца дођу да живе у њему је преоптимистична. Лично бих био срећан када би се доселило пар десетина хиљада њих, али то се може очекивати тек када и званично постанемо кандидати за чланство у ЕУ и када се обузда "сека".
 
Jel postoje neki planovi za ovo sto sam uokvirio zutom?

z7-untitl.jpg


I da imam ideju, mozda ne bi bilo lose da se tramvajska pruga produzi do crvenog kruga pa tako ovi koji idu Visnjickom ka Vuku mogu odma da presednu tu a ne da idu do Bogoslovije
 
To što si ti uokvirio žutims e jedva vidi, ali po poziciji odmah mogu da ti kažem da tu grad neće dati dozvolu nikada jer je planirano da UMP prođe tuda tako da ništa od (legalne) gradnje tu.
 
Ma danas sam prolazio tuda i oko Bogoslovije je bas velika koncentracija ljudi a kraj je realno odvratan,milion nacickanih trafika i ulicnih prodavaca a iza toga fabrike koje su vrv prazne...
 
Tramvajska pruga je odavno trebalo da se produzi do bisnjice mislim i da se tamo negdje napravi novi depo za tramvaje i trole a da se prostor na dorcolu iskoristi mnogo pametnije.
 
Jedno pitanje me muči već nedeljama, a u pitanju je naziv naše glavne pešačke zone. Zanima me kako se ulica zove, jer negde piše "Ulica Knez Mihajla", a negde "Ulica Knez Mihaila" tj. "Knez Mihajlova ulica" ili "Knez Mihailova ulica".

Šta je od ove dve opcije pravilno?
 
Zove se Knez Mihailovca ulica po knezu Mihailu Obrenoviću(1823-1860).
Na mnogo mesta se javlja greška pa je nazivaju Mihajlova, ali se čovek zvao Mihailo pa tako je to jedini pravilan naziv ulice.Pripisujem to sličnosti dva imena kao i tome da je varijanta sa J prisutnija u našem jeziku(više ima porodica Mihajlović nego Mihailović).
 
Nisu to slična dva imena, nego jedno te isto ime. Dvojba je nastala pojavom i značajnijim uplivom glasa i slova J u srpski jezik, a dalje se razvila zahvaljujući običnom pomodarstvu. Lično, uvek koristim varijantu Mihajlo.
 
Još samo jedna finesa za kraj - nije ni Knez Mihailova ulica već Ulica kneza Mihaila, zvanično.
 
A sad da pitam nešto. Danas sam prelazeći preko Gazele video da se nešto gradi podno novog železničkog mosta, na možda 10ak metara od stubova na NBG strani. Za sada je samo betonska konstrukcija na 2 etaže, bukvalno uz sam most. Da li iko zna o čem' je reč??? Iskreno, iznenažen sam da je tu dozvoljena bilo kakva gradnja.
 
Goldstein":1vbfwy2g je napisao(la):
Još samo jedna finesa za kraj - nije ni Knez Mihailova ulica već Ulica kneza Mihaila, zvanično.
Kneza malim slovima, da li je to gramatički pravilno?

Meni je oduvek delovalo čudno kada sam viđao Mihailova ulica, ali ako je tako pravilno od sad tako govorim i pišem.
 
shmeksi":26ampnvf je napisao(la):
Goldstein":26ampnvf je napisao(la):
Još samo jedna finesa za kraj - nije ni Knez Mihailova ulica već Ulica kneza Mihaila, zvanično.
Kneza malim slovima, da li je to gramatički pravilno?

Meni je oduvek delovalo čudno kada sam viđao Mihailova ulica, ali ako je tako pravilno od sad tako govorim i pišem.
Pravopisno je ispravno (pravila upotrebe velikih i malih slova na početku rečenice spada u pravopis, ne gramatiku :D). Titule se, dakle, pišu malim slovom.
 
Da ali se u ovom slucaju pise velikim jer je prva rec iza reci Ulica (opet pravopis) :) Dakle, Ulica Kneza Mihaila.

@Goldstein
Jel mozes da preciziras gde se tacno gradi, stavi link na google maps ili tako nesto.
 
Goldstein":xakpqxwq je napisao(la):
Pravopisno je ispravno (pravila upotrebe velikih i malih slova na početku rečenice spada u pravopis, ne gramatiku :D). Titule se, dakle, pišu malim slovom.
Pazi, još konsultujem knjižicu koja se zove "Džepni pravopis" i napišem gramatika (a to je druga knjižica). Uglavnom i u toj knjižici piše isto ovo što si i ti napisao. Mislim da sam tokom celog života te titule pisao velikim slovom jer mi delovalo to tako mora kao iz poštovanje, kad ono ne lezi vraže....

Svakoga dana u svakom pogledu sve više i više napredujem.:kafa:
 
Nenad":qfywqwn8 je napisao(la):
Da ali se u ovom slucaju pise velikim jer je prva rec iza reci Ulica (opet pravopis) :) Dakle, Ulica Kneza Mihaila.
Ma nije. Evo ovako, ako kažeš Knez Mihailova onda je ''k'' veliko slovo ali ako kažeš Ulica kneza Mihaila onda je ''k'' malo jer je već ''u'' veliko. Ako bi bilo Ulica Mihailova, onda je ''m'' vekliko slovo jer je lično ime. Pogledaj u pravopis ako mi ne veruješ.

Nenad":qfywqwn8 je napisao(la):
@Goldstein
Jel mozes da preciziras gde se tacno gradi, stavi link na google maps ili tako nesto.
Evo, tačno ovde:
6gbn28.jpg


Shmeksi, čovek se uči dok je živ :)
 
Vrh