Šta je novo?

Pitanja i odgovori u vezi sa gradom

Hitno pitanje gdje se ovo nalazi u beogradu je sigurno u rublici gledaoci reporteri od 29.04.2009. na adresi www.rts.rs slika prva
 
To je stara slika i to vise ne izgleda tako. Obe ove zgrade ispod kuca su renovirane, a jos pre toga te kuce su delimicno zamaskirane jednim zidom. Inace to je na kraju Brankovog mosta iz smera Novi Beograd-Zeleni Venac..
 
Hvala puno dobro je da su bar nesto uradili da poprave stetu koju su sami stvorili mislim na kradsiku birokratiju
 
Jedno pitanje u vezi sa prokopom.Pise da je 80 posto zavrsen i da je stalo sa izgradnjom.Meni to uopste nedeluje kao da je 80 posto zavrseno.Pre bih rekao da je 20 posto.
 
inace videcemo da se taj procenat malo smanji :)
 
ljudi izvinite mi, ali me sad stvarno zanima, hoče li se ovog ljeta sređivat marakana??? vidijo sam da prave sad atletsku stazu, hoče li biti i ostalih radova na stadionu??? molim odgovor, hvala
 
Nece. Radove (prilicno zakasnele) na izgradnji nove atletske staze na Marakani finansira Univerzijada, a staza ce ostati u Zvezdinom vlasnistvu.
 
Izvolte, druze direktore ;)

Nekada (RTS):

gr-kuce-na-zgradi.jpg


Danas (HJ):

66axpv.jpg
 
Чек, јел то преко ових кућица ударен билорд? :lool:
 
Pa urađena je nadgradnja, ali malo bolja. Pdignut je jedan sprat, i još nešto malo iza pozadi...
 
Hvala jos samo ovu jednu fasadu da srede i super a ta zgrada na cosku naj bliza brankovom mostu sto je lijepo sredjena cija je jeli drzavna vec duze zjapi prazna :rolleyes:
 
Mislis na Selotejparu? :)

Znam da je od 70 i neke do polovine 90-ih tu bila direkcija za kontrolu leta ili kako se bese to zvalo... Moguce da su posle tu uselili neku drugu drzavnu instituciju...
 
Da ne gušim temu o bellvilu, ali da li bi neko mogao da objasni poreklo naziva našeg grada "Beograd"? Pitanje jeste glupo, ali sve nešto mislim da nema nikakve veze sa terminom belo, kao boja. Možda grešim? Znam samo da se prvi takav sličan termin spominje u papinom pismu iz nekog 8 ili 9 veka.
 
ja znam za priču da se u toku rata zbog pojave boleština svakavih kalemegdan krečio radi dezinfekcije i da su ljudi koji su rekom prolazili ovaj grad zapamtili kao beli grad.

inače, smatram da je beograd jedna velika ironija svemu belom na svetu.
 
papino pismo bugarskom caru borisu, 871? ja mislim.. tako nesto...

a to je zato sto je kamen beogradske tvrdjave, vadjen na tasmajdanu bio beo...
 
Da, to piše i na Wiki.

A ovo za beo kamen sa Tašmajdana ne znam. Mada je moguće.
 
Bila je i neka prica kako su se u dalekoj proslosti strane sveta oznacavale bojama, a zapadu je odgovarala bela. Pa je Beograd, koji je bio zapadno (valjda nekom bugarinu/bugarskom gradu), postao beo grad...
Koliko to sve ima veze sa stvarnoscu, ne znam :D
 
Bela i crvena su bile strane sveta starim Slovenima, recimo, hrvatska sahovnica je simbolicki prikaz toga... Bela Srbija (Bojka) se npr. nalazila na prostoru nase nemacke, a Crvena Srbija istocno... pa neki argumenti kazu da su nase dinastije pre Nemanjica preuzele crvenu boju kao identifikacionu zato da bi nastavili tu tradiciju...

Za Beograd je to interesantna teorija, ustvari, mada mislim da su Bugari imali zapadnijih gradova, i nisam tako siguran da li su oni toliko koristili slovensku mitologiju za imena u tom ranom periodu, ali mogu da proverim...

Iskreno, iz dosta izvora sam procitao ovo o belom kamenu na tvrdjavi, AAALI to ne mora da bude tacno... ja se bavim mnogo kasnijim periodom, ali mozemo se raspitati. Goldi, imas li nesto u literaturi?
 
Dokument za prvo pominjanje Beograda (papino pismo) jeste tacno, ali je godina 878.-ma...
(secam se kada je 1989.te zasadjeno 1111 stabala u cast 1111 godina imena Beograda)
A sama prica za ime Beograd dobijenoj po beloj steni ispod tvrdjave je i meni najupecatljivija... Ako ste pre 15-20ak godina setali donjim gradom (tvrdjavom), moglo je da se primeti mnogo vise nego sada bela krecnjacka stena na kojoj lezi citav gornji grad (pogledajte delove pecina izmedju donjeg i gornjeg grada), koji je i lokacija ranijih utvrdjenja jos od rimskog kastruma... iz svih pravaca sa obe reke i iz ravnice beli grad se video iz daleka kao bela tacka... nije bilo ovoliko rastinja na steni ispod tvrdjave... (a mozda sam ja samo decenijama uokviravao pricu koju sam davno cuo, pa sada deluje ovako :) ali u svakom slucaju logicno ime)
 
Još jedna interesantna činjenica, koliko smo u stvari svi izmešani

Prosečan Srbin je 30 odsto Sloven
22.05.2009. - 00:01

srb.jpg



GENETIKA - Istraživanje švajcarskog instituta za genetiku Igenea pokazuje da su Srbi tek 30 odsto slovenskog porekla, ali su, ipak, od svih naroda na Balkanu „najslovenskiji“ narod. Stručnjaci instituta Igenea za istraživanje koristili su oko 250 naučnih radova o migracijama stanovništva, kao i najnovija saznanja iz oblasti genetike. Opširnije o ovome u najnovijem broju nedeljnika NIN.

Izvor: 24 sata
http://www.24sata.co.yu/vesti.php?id=52598
 
Ovo tumačenje je suviše slobodno, jer se ne radi o "30% Iliri", nego o 30% određenog haplotipa koji je bio dominantan u ilirskoj populaciji. Takve odrednice su vrlo vrlo različite.
 
^^^ Kakav glupi clanak, kao prvo, gradjani Srbije - koji gradjani? Kako u taj procenat ulaze Madjari, Bosnjaci, Albanci? U Hrvatskoj Srbi? O Bosni da ne pricam. Kad god vidim "anticki Makedonci" da pise negde, odmah znam u koju kantu za djubre da bacim...
 
To ti je kad se novinari prave pametni. U istraživanju se uvek radi sa narodima (a ne građanima), ali znaš da novinar heće da stavi lepu zastavicu, fenci sličicu, bombastičan naslov, a za suštinu ima vremena.

Bitno je da su na štampanom mediju (novine) stavili sliku nekog vikinga, da bi bilo atraktivno čitaocima.
 
Vrh