Šta je novo?

Pitanja i odgovori u vezi sa gradom

bg4-1.jpg


Renovira se velika sala ("savezne") skupstine... navodno joj vracaju originalni izgled iz 1936... Steta sto medju tim vajnim ekpertima iz Zavoda za zastitu spoemnika nikome nije palo napamet da obliko govornica ima odredjenu funkciju koja prati drzavno uredjenje i da to nije samo stvar stila i vremena koji ga oblikuje. :notok: :notok: :notok: Idotska drzava.

Koga interesuje, ima par starih fotki u politici od 19. i 20. oktobra 1936... (covece, ipak smo imali nekada ozbiljne novine!):

http://digital.nb.rs/novine/politika/swf.php?lang=scc
 
Oblik govornice nema veze sa politickim uredjenjem. Makar politicke nauke ne prepoznaju tu povezanost. Dugo je sad sta je tradicija u kojoj drzavi, ali za politicke sisteme po sebi, u ovom slucaju parlamentarnu demokratuju, oblik govornice je krajnje nebitan. Sednice parlamenta mogu da se odrzavaju i u stali, dok god on ispunjva svoju osnovnu funkciju u datom politickom sistemu.
 
Pa naravno da u ustavu ne pise kakav treba da bude oblik govornice, kao sto i automobili mogu da se prodaju i na poljani i u salonu i u hali i na internetu... ali u zavistnosti koju vrstu kola prodajes i ko su ti kupci, treba da izaberes komforan i uspesan oblik prodajue. Za prodavce dzipa mozda je pametno da kola proadju pored neke ledine gde dzip moze da se isproba, za prodavce Majbaha luksuzan salon daleko od gradskog meteza... Isto tako i za svako uredjenje postoje adekvatne prostorije. Valjda je sasvim jasno da u parlamentu republike ne moze da stoji izdvojena stolica za kralja? I valjda je sasvim jasno da sala ne moze isto da bude osmisljena za 200, 400 ili 600 ustavom predvidjenih poslanika? I valjda je sasvim jasno da za vladu koju cini 20 ministara ne pase 5 mesta ostavljenih za za kabinetsku vladu sa 5 ministarstava? Valjda je i jasno da su komuinisti oblik govornice promenili iz cisto "deputatskih" razloga? I valjda je sasvim jasno da odrejene vrste prostorija koje izrazavaju stalesku priadnost ne bi danas bile upotrebljive za zasedanje parlamenta? Ili nije?? Eto o takvim stvarima je upravo rec.

Deplasirano je takve stvari negirati odredjivanjem toboznjih granica nekakvih "politickih nauka". Ovo je stvar psihologije prostora i psihologije debate, poznavanja dinamike grupe, pa i marketinga. Ako nista drugo, valjda je notorno da ta sala treba pre svega da sluzi potrebama sadasnje skupstinske organizacije i u celosti njima da bude podredjena. Ili je zaista mnogo bitnije da ta sala izgleda kao 1936-1945? Ja ne kazem da i tadasnji izlged ne bi sada bio savrsen, ali je prvo pitanje moralo da bude, ok, sta nam treba, a ne ok, sta je bilo 1936., bice i sada. Pogledao sam slike iz Politike iz 1936. i jasno mi je da je ta "izbacena bina" tada imala nekog smisla, na njoj su bili nkei okrugli stolovi a za njima sedeli u krug u sred sale neki ljudi. Kakva je svrha toga nije mi bas najjasnije (stenogramske beleske?), ali us vakom slucaju nije rec o necemu sto je danas potrebno.

A inace svaka cast predratnoj Politici, jedna sasvim interesantna ali trivijalna tema (useljenje u novu zgradu skupstine) stavljena je na 3-4 stranu novina, a naravno u savremenoj verziji politike renovirana sala ce biti na prvoj strani uz neki idiotski komentar. Da ne pricam o novinarskom stilu...
 
Koliko mene secanje sluzi, u saveznoj skupstini je bio los elektonski sistem glasanja i to su valjda sada promenili + poslanici ce govoriti sa svojih mesta sto je svakako resilo problem javljanja poslanika koji imaju neku vrstu invaliditeta, tako da mislim da govornica nece ni postojati.
 
e i ja bas mislim da je to kljucno zbog poslanika sa invaliditetom. pa kakav je to teror politicke korektnosti ili cegavec, majku mu??? Kao da oni ni inace ne bi mogli da dobiju bezicni mikrofon. Takvo resenje je mnogo bolje prvo zbog samih poslanika koji ne moraju da se guraju, ustaju da drugi prodje nose svoje beleske, a drugfo i zbog atmosvere koja je u takvoj koncepciji mnogo mirnija, manje se ustaje, ne prolazi se pored protivnickog tabora, nema se izgovor da se ode do restorana kako se ljudi ne bi diazli...

Secam se dobro da je neka medjunarodna organizacija posle 5. oktobra poklonila sistem za glasanje i takodje je psotojao mikrofon za svakog poslanika na klupi, ali to su bile neke igrackice sa baterijama.
 
Посланике чека селидба
Скупштинској сали ће се вратити изглед из 1936. – Реновирање сале Дома Народне скупштине треба да се заврши до краја априла

Није извесно да ли ће се прва седница редовног пролећног заседања Скупштине Србије, која треба да почне 1. марта, одржати у Дому Народне скупштине, некадашњој згради савезног парламента. Радови на реновирању велике сале у којој ће посланици доносити законе су у току и на њих ће бити потрошено 16,5 милиона динара. Према уговору, посао треба да буде завршен до краја априла.

Десетак радника приводи крају молерске и столарске радове у сали у којој су између клупа, заштићених картоном и најлоном, постављене скеле. Кад посао буде завршен, сали ће бити враћен првобитни изглед из 1936. године. Досадашњи подијум са председничким столом и говорницом биће уклоњени, објашњава архитекта Завода за заштиту споменика културе Београда Мирјана Дедић-Никитовић која је са Светланом Иванчевић и Сузаном Лазовић урадила пројекат санације. На то место биће постављен сто за председника и потпредседнике.

На зиду иза њих, где је пре Другог светског рата био портрет краља Петра, налазиће се грб Републике Србије, док ће испред њих бити постављено 20 местаза чланове владе који ће бити лицем окренути ка посланицима.

Будући да оригинална говорница није пронађена, нова ће бити направљена према њеној фотографији. И посланици и министри говориће са места и гласаће, као и сада, електронски. Радовима је, наводи архитекта Дедић-Никитовић, обухваћено и рестаурирање свих елемената који су у сали, а две рампе за особе са инвалидитетом, које су раније постављене, биће додатно прилагођене.

У Скупштини Србије кажу да још није познато да ли ће се све седнице убудуће одржавати у реновираној згради. То ће прецизније бити одређено и новим пословником чије се усвајање очекује ових дана. За сада извесно је да ће се тамо преселити оне службе које су неопходне у време одржавања заседања, док ће остале и даље радити у згради у којој је сада смештен парламент. После нестанка Државне заједнице Србије и Црне Горе, у овом репрезентативном здању одржаване су само свечане седнице Народне скупштине Србије. Због недостатка простора у њу није било могуће сместити све скупштинске службе.

Изградња здања на Тргу Николе Пашића, које се простире на око 13.500 метара квадратних, трајала је готово три деценије. За то време на престолу су се смениле две династије, био је Први светски рат, а држава је од Краљевине Србије, преко Краљевине Срба, Хрвата и Словенаца, постала Краљевина Југославија.

Одлука о градњи донета је само 14 година пошто је на Берлинском конгресу Србија добила независност, а постављање темеља одложено је због недостатка новца. Како је у међувремену промењено устројство народног представништва, расписан је нови конкурс. Под кровом новог здања требало је тада да буду обједињени Народна скупштина, са салом за посланике од 200 места, Сенат за 80 сенатора и Државни савет. Коначно, камен темељац поставио је краљ Петар Први, 27. августа 1907. године, 15 година по доношењу одлуке о изградњи. Пошто је првобитни пројекат архитекте Константина Јовановића пропао, градња је почела према плану који је осмислио архитекта Јован Илкић, а после Првог светског рата настављена према замислима његовог сина Павла Илкића.

Будући да се градњи није назирао крај, испредане су разне гласине, па се чак помињало и пророчанство према којем ће завршетак посла довести до трагичне смрти краља. Посланици су се за то време окупљали на различитим местима, од касарне кнеза Милоша, до позоришта „Мањеж”, а на страницама „Политике” записано је и ово: „Зграда је замишљена велика, а Србија мала и сиромашна, заузета великосрпским, па и југословенским идејама и практичним наоружањем, морала је грађење изводити делимично”.

Последњи у низу скупштинских градитеља био је руски архитекта Николај Краснов. Уз велику народну светковину зграда је освећена 1936. године, док је прва седница одржана два дана после тога, а присуствовали су сви чланови владе.

Промене у држави пратиле су и измене ентеријера, па је тако велика сала најпре пројектована за 200 посланика, док је после измена имала 382 седишта.
Izvor: Politika
Link: http://www.politika.rs/rubrike/Politika/Poslanike-cheka-selidba.sr.html
 
Da li neko ima neku novu informaciju vezanu za projekat prosirenja Maksima Gorkog i pratecih ulica (Todora Dukina i Strumicke)?
 
Gde se nalazi Pink film internešnel studio u BG koji deo grada?
 
i naravno, promasaj
Bob Rock;34110918":235ja64w je napisao(la):
to sto su oni tu isfusarili nikada nije postojalo... postojao je slican podijum na kome su bili odkruglu stolovi za stenogram-sluzbu, a oko njih su bile lucne ogradice verovatno pomicne i zbog toga tanke. svrha tih ograda je bila da se ljudi za stolom ne strovale preko ivice... ovako je ovo funkcionalni besmisao, a i estetski skandal (tanana a nepomicna ograda). U sredini je bila govornica.

originalni izgled u politici http://digital.nb.rs/novine/politika/swf.php?lang=scc

20. oktobar 1936.
 
Potrebna pomoc! Kako da dodjem do: Sluzbeni list grada Beograda br.13/75 u kome je objavljen DUP ili jos bolje kako da dojdjem od oderedjenog DUP-a?
Hvala! :kk:
 
Niki, probaj ovako.

Odeš na ovaj link
http://www.beoland.com/GIS/planovi_mapa.asp
i onda na desnoj strani imaš sliku ispod koje piše "Urbanistički planovi Beograda na interaktivnoj mapi"

Ne znam samo koliko su ažurni sa podacima

možeš da probaš i ovde
http://www.urbel.com/default.aspx?ID=uzb_LokalnaUprava&LN=SRL

Znam da postoji još neki sajt gradskog organa koji ima interaktivnu mapu sa namenom koji funkcioniše u silverlight-u (flash ne pomaže) pa ako bi mogao neko da okači i taj link bio bih mu zahvalan. Mislim da bi urbel i beoland mogli svoje sajtove da učine prijatnijim i lakšim za korišćenje jer bi građanima to mnogo značilo.
 
Ови посланици, нису достојни овако лепог здања, ал' опет, макар нека на преносима амбијент буде леп...:D
 
Ja se iskreno nadam da grad na banjici ima neki tajni bazen koji ce otvoriti pred univerzijadu... pao sam u nesvest danas: plocice su ispucale celom ivicom, ostre su kao zilet, ljudi setaju sa krvavim kolenima, one na nesuncanoj strani obrasle su mahovinom; u jednom delu bazena izvire kanalizacija, tako da tu ima manje kupaca; sve svlacionice i tusevi smrde na uzeglu mokracu, a isto izgledaju i kosarskaske svlacionice; na zgradi uopst nije obelezeno gde je ulaz i za sta, apsolutno nigde ne pise gde je tus, wc, kabina, garderoba, kasa, izlaz; sama zgrada je u katastrofalno jadnom stanju.
 
Lucifer":1se3l57l je napisao(la):
Ja se iskreno nadam da grad na banjici ima neki tajni bazen koji ce otvoriti pred univerzijadu... pao sam u nesvest danas: plocice su ispucale celom ivicom, ostre su kao zilet, ljudi setaju sa krvavim kolenima, one na nesuncanoj strani obrasle su mahovinom; u jednom delu bazena izvire kanalizacija, tako da tu ima manje kupaca; sve svlacionice i tusevi smrde na uzeglu mokracu, a isto izgledaju i kosarskaske svlacionice; na zgradi uopst nije obelezeno gde je ulaz i za sta, apsolutno nigde ne pise gde je tus, wc, kabina, garderoba, kasa, izlaz; sama zgrada je u katastrofalno jadnom stanju.
malo kakiš i preuveličavaš, ali ajde nek ti bude.
 
pa ja mogu da odem da slikam plocice, i krov koji se urusava i koji bi pao na kupace da nisu postavljene ponegde zastitne mreze, mogu da slikam mahovinu i odvaljene plocice i po 20cm odvaljen beton, ali taj grozan miris uz istocnu ivicu od kanalizacije, za to bi morao sam da odes.

i sam tasmajdan kada je renoviran bio je DALEKO ispod standarda u zapadnoj evropi ali sasvim prihvatljiv; ovo je pak neprihvatljivo. Cak i ako se tamo odrzi nesto, to je velika bruka za nas.
 
odlicno, i sta nije tacno, osim da svi imaju krvava kolena, sto je ubaceno dojma radi.
 
Postovani svi koliko vas ima,

Posedujem uknjizeno potkrovlje na Vracaru. Nedavno sam u urbanizmu (posle 9 meseci cekanja..) dobio potpisane uslove i krenuo da pripremam ostatak obaveznih dokumenata koji su, uz idejni projekat, neophodni za dobijanje gradjevinske dozvole.

1. S obzirom da je zgrada nova i da nemam od radova sta da ponudim skupstini stanara u zamenu za njihove potpise (pritom otvaram 2 badze i dve terase iz svog uknjizenog stana), moze li mi neko reci da li sam ja u obavezi da ista nudim skupstini stanara? Ako da sta bi to bilo?

2. Ako je spoljna povrsina krova zajednicka svojina, da li je unutrasnja povrsina moja..?

3. Posto je ugovor sa skupstinom stanara jedna u nizu od mojih papiroloskih obaveza, mozete li mi reci kako da dodjem do nekog slicnog ugovora fizickog lica sa skupstinom stanara (ne bi li u mom slucaju konstruisao slican ili isti..)? Postoji li neki sajt na kome mogu naci sablonski vec pripremljene ugovore na ovu temu?

Znam da pitanja nisu u velikoj vezi sa gradom i zbog toga vam se izvinjavam. Datumi poslednjih postova na ovom topiku su mi govorili da cu ovde pre dobiti odgovor nego na nekom drugom mestu. Cela stvar mi je prilicno hitna te vas molim za razumevanje.

Hvala unapred i pozdrav svima,
Miki
 
Мики,
мало ми је нејасно да ли баџе и терасе "излазе" на кров или директно на улицу. Ако гледају директно на улицу мислим да ти не треба никаква сагласност скупштине станара већ само дозвола општине пошто је у питању реконструкција објекта, а не доградња или адаптација.

Према Закону о одржавању стамбених зграда

Član 18.
Skupština zgrade saglasnošću vlasnika stanova i drugih posebnih delova zgrade kojima pripada više od polovine ukupne površine stanova i drugih posebnih delova zgrade može doneti odluku o izvođenju radova na sanaciji ravnog krova odnosno krovne konstrukcije kojom se, saglasno propisima o planiranju i uređenju prostora i izgradnji objekata, može izgraditi, odnosno adaptirati novi stan.
Skupština zgrade može odlučiti da radove iz stava 1. ovog člana izvodi neko od vlasnika stanova, odnosno drugih posebnih delova u zgradi, odnosno neko od članova njihovog porodičnog domaćinstva ili treće lice ako utvrdi da vlasnici stanova odnosno drugih posebnih delova zgrade, ili članovi njihovih porodičnih domaćinstava nisu za to zainteresovani.
Investitor radova iz stava 2. ovog člana i stambena zgrada svoje međusobne odnose uređuju ugovorom, koji se zaključuje u pismenoj formi i overava u sudu.
Ugovor iz stava 3. ovog člana sadrži naročito sledeće elemente: uslove pod kojima se daje na korišćenje zajednički deo zgrade, podatke o zgradi, podatke o radovima, prava i obaveze investitora i zgrade, rokove za završetak izvođenja radova, rokove za priključenje na instalacije u zgradi, posebne obaveze za pojedine vlasnike, odnosno korisnike stanova i drugih posebnih delova zgrade, pravne posledice u slučaju neizvršenja obaveza.
Ugovor iz stava 3. ovog člana služi kao dokaz o pravu izvođenja radova u smislu propisa o planiranju i uređenju prostora i izgradnji objekata.

Član 19.
Investitor iz člana 18. stav 2. dužan je da:
1) o svom trošku otklanja kvarove i oštećenja koja nastanu na postojećem delu zgrade usled izvođenja
radova;
2) u slučaju neophodne potrebe privremenog iseljenja iz stana, vlasniku, odnosno korisniku stana, odnosno drugog posebnog dela zgrade, dok traju radovi obezbedi na privremeno korišćenje drugi stan koji mu ne pogoršava uslove stanovanja, snosi troškove njegovog preseljenja u stan koji se daje na privremeno korišćenje i troškove ponovnog preseljenja u njegov stan, kao i snosi troškove koji su uvećani zbog privremenog smeštaja. Vlasnik, odnosno korisnik stana privremeno se iseljava iz stana u privremeni smeštaj, samo ako je za to dao saglasnost;
3) na pogodan način obaveštava vlasnike, odnosno korisnike stanova, odnosno drugih posebnih delova zgrade, o pripremi i početku izvođenja radova, najkasnije 30 dana pre započinjanja radova.

Član 20.
Lice koje smatra da mu je odlukom skupštine zgrade povređeno neko pravo ili pravni interes na zakonu zasnovan, može tu odluku pobijati pred nadležnim sudom.

Član 21.
Skupština zgrade može doneti odluku da se zajedničke prostorije pretvore u stan ili poslovni prostor, ako su za to ispunjeni uslovi po propisima o planiranju i uređenju prostora i izgradnji objekata.
Skupština zgrade može odlučiti da radove iz stava 1. ovog člana izvede neko od vlasnika stanova, odnosno drugih posebnih delova u zgradi, odnosno neko od članova njihovog porodičnog domaćinstva, ili treće lice ako utvrdi da vlasnici stanova odnosno drugih posebnih delova zgrade, ili članovi njihovih porodičnih domaćinstava nisu za to zainteresovani.
Odluka iz stava 1. ovog člana donosi se saglasnošću vlasnika stanova odnosno drugih posebnih delova zgrade kojima pripada više od polovine ukupne površine stanova i drugih posebnih delova zgrade.
Na zaključivanje ugovora o uređivanju međusobnih odnosa zgrade i investitora pretvaranja shodno se primenjuju odredbe člana 18. st. 3, 4. i 5. ovog zakona.

Član 22.
Ako zajednička prostorija ne ispunjava propisane uslove za pretvaranje u poseban stan, skupština zgrade može doneti odluku o pripajanju te prostorije susednom stanu, odnosno poslovnoj prostoriji.
Odluka iz stava 1. ovog člana donosi se saglasnošću vlasnika stanova, odnosno drugih posebnih delova zgrade kojima pripada više od polovine ukupne površine stanova i drugih posebnih delova zgrade.
Na zaključivanje ugovora o uređivanju međusobnih odnosa zgrade i investitora shodno se primenjuju odredbe člana 18. st. 3, 4. i 5. ovog zakona.

Član 23.
Odredbe ovog zakona o održavanju stambene zgrade shodno se primenjuju i na stambene zgrade u kojima su svi stanovi i drugi posebni delovi stambene zgrade u svojini jednog lica.
Према Закону о планирању и изградњи, чл. 2

25) "rekonstrukcija" jeste izvođenje građevinskih i drugih radova na objektu, kojima se:
vrši dogradnja; utiče na stabilnost i sigurnost objekta; menjaju konstruktivni elementi;
menja tehnološki proces; menja spoljni izgled objekta; povećava broj funkcionalnih
jedinica; utiče na bezbednost susednih objekata, saobraćaja, zaštite od požara i životne
sredine; menja režim voda; utiče na zaštitu prirodnog i nepokretnog kulturnog dobra,
evidentirane nepokretnosti, dobra koje uživa prethodnu zaštitu, njegove zaštićene
okoline, osim konzervatorsko-restauratorskih radova;

26) "dogradnja" jeste izvođenje građevinskih i drugih radova kojima se izgrađuje novi
prostor uz, ispod ili nad postojećim objektom i sa njim čini funkcionalnu ili tehničku
celinu;

27) "adaptacija" jeste izvođenje građevinskih i drugih radova na postojećem objektu
kojima se vrši promena organizacije prostora u objektu, zamena uređaja, postrojenja,
opreme i instalacija istog kapaciteta, kojima se ne utiče na stabilnost i sigurnost objekta,
ne menjaju konstruktivni elementi, ne menja spoljni izgled i ne utiče na bezbednost
susednih objekata, saobraćaja, zaštite od požara i životne sredine;
 
Hvala Vlado.

-Ne bih da dosadjujem, ali da li je dovoljno da sam sastavim ugovor koji bi se potpisao izmedju skupstine stanara i mene ili za tako nesto postoji vec pripremljen sablon, u zavisnosti od toga kakvi radovi su u pitanju itd..?

-S obzirom da mi kucni savet ne ustupa nikakvu zajednicku prostoriju koja bi kasnije bila pretvorena u stan i sl., vec iz svog uknjizenog stana pokusavam, uz sve neophodne dozvole, na napravim badzu i terasu, da li mi je ugovor sa kucnim savetom uopste potreban?
Ili je dovoljan spisak sa potpisima stanara cija ukupna stambena povrsina prelazi 51% ukupne povrsine?

Pozdrav,
Miki
 
Vrh