Šta je novo?

Pijace

Pa podloga je veoma kvalitetna jos kad vi umili fasde oko trga pomogucnoscu sve odjednom to bi bilo fenomenalno
 
Ako vec moraju da vracaju tezgde na trg (mada ne vidim svrhu s obzirom da najveci deo zemunske gradske pijace ostaje da postoji u produzetku) onda bi barem mogli da skrate radno vreme na, recimo, 3-4 radna dana nedeljno kako bi gradjani mogli barem za vikend da se preko dana krecu trgom bez tezgi, a ne samo nocu. Ovako funckiconisu mnogi pijacni trgovi.
 
Kada budu radili Bajlonija nada se da će sredjivati i okolne fasade, koje su sve prelepe ali zapuštene i propale.
 
Kandelabri



Podno osvetljenje



A onda nabasam na tipa od prosle nedelje :rolleyes:

Hteo sam sladoled, ali nisam hteo da je budim! Ne treba remetiti tudje snove.



Na keju, lepo iznenadjenje. Na rampi za pontonski most, novi kiosk. Sve kako treba, dizajn, materijal, boja.





 
ne razumem samo cemu ovi kandelabri-fenjeri i one high-tech klupe...uvek isti problem...
 
pa zar nije moglo neko modernije osvetljenje kao i klupe...recimo ono sa savskog trga...
dosadno je to izazivanje tradicije i proslosti. plus podno osvetljenje nema dodirnih tacaka...
 
Није то ствар укуса....

Једноставно, канделабри никакве везе са осталим мобилијаром немају. Да не улазимо у дизајнерска решења, али то баш боде очи.

То је основно правило опремања јавног простора. Целокупни урбани мобилијар би требао да буде "у комплету". Клупе и канте имају исту дизајнерску линију, али канделабри као да су купљени у блоку 45. Ниђе везе....
 
^^
dusanjf je poredio stvar u smislu odnosa "starinskog" i "modernog", što sam komentarisao.

Sa daljine od 1700 km, to jest na ekranu mog kompa ne mogu da razaznam i uvidim druge kvalitete i mane, sve dok ne prošetam novim trgom. A to će biti već za 3 nedeljice! Te ako se potvrde nedostaci, koje ti stf pominješ, itekako ću se s tvojim rezonom složiti!
 
Plus je i fontana "moderna". Tesko je poverovati da autor nije bio svestan ove nedoslednosti. Ko zna ko se sve tu ne mesa i uvek se zavrsi kompromisom na stetu autorskog integriteta i dobijemo papazjaniju svega i svacega.

Iskrojio sam je, bolje se vidi.

 
@Duleja
mislio sam i na spoj starog i modernog kao i na pogresnost upotrebe ovih svetiljki u ovom slucaju. o klupama da i ne pricam to je vec neznanje. naravno i potrebu za unifikacijom elemenata trga.

generalno resenje trga, mislim na pod kao i na odabir materijala za isti je dobro, i steta je sto losim odabirom mobilijara nije se dobio jedan odmeren i arhitektonski dobar trg za zemun.
naravno uvek su interesi, jasno odredjeni dobavljaci, ali ja licno vise verujem u neznanje projektanta kao i vecito dozivanje proslosti...tj u stvari ne mogu da ukapiram to...jer koriscena kocka(oberucke podrzavam) u podu, jer se ispostovala neka nasa tradicija uklopljena u savremen nacrt trga, i cemu onda jos i kandelebari i one odvratne klupe shatro stare klupe...
 
@dusanjf
ok imenjače, posle ovako razrađene teme, shvatam gde su konflikti interesa i plana, tradicije i moderne, i sl. što se, kao što i aludiraš, može podvesti pod odlike našeg mentaliteta... sa čim se, na žalost, izgleda, mora živeti!

I kao što rekoh, čim prošetam i doživim, eto i mog stručnolaičkog mišljenja ;)
 
svrca":3jp47ond je napisao(la):
Plus je i fontana "moderna". Tesko je poverovati da autor nije bio svestan ove nedoslednosti. Ko zna ko se sve tu ne mesa i uvek se zavrsi kompromisom na stetu autorskog integriteta i dobijemo papazjaniju svega i svacega.

На то ја покушавам већ неко време да укажем. По неком обичају се оспе паљба по ауторима а најчешће се дешава да од пројекта до изведбе дође до разноразно политичко-тајкунских уградњи као и до кресања буџета до границе могућности изведбе па добијамо често папазијаније.

dusanjf":3jp47ond je napisao(la):
naravno uvek su interesi, jasno odredjeni dobavljaci, ali ja licno vise verujem u neznanje projektanta kao i vecito dozivanje proslosti...
Не бих се сложио у овом случају да је грешка до пројектанта.
Прво, на рендеру су приказане другачији канделабри;
Друго, овакве клупе и овакве канте, а и ови канделабри су стари дизајн употребљаван на већ доста места у Београду, па се долази до закључка да је:
- или дошло до великог кресања буџета, па су дохватили шта су имали из магацина,
- или је дошло до јајарења и корупције па је произвођач ових клупа добио посао.

Јер, исувише је велика разлика између архитектуре трга и урбаног мобилијара.

dusanjf":3jp47ond je napisao(la):
dusanjf je poredio stvar u smislu odnosa "starinskog" i "modernog", što sam komentarisao
Па и то је неодређено...мало модерно...мало класично...мало јефтино...мало скупо...паприкаш. :)
 
stf":osleyugt je napisao(la):
svrca":osleyugt je napisao(la):
Plus je i fontana "moderna". Tesko je poverovati da autor nije bio svestan ove nedoslednosti. Ko zna ko se sve tu ne mesa i uvek se zavrsi kompromisom na stetu autorskog integriteta i dobijemo papazjaniju svega i svacega.

На то ја покушавам већ неко време да укажем. По неком обичају се оспе паљба по ауторима а најчешће се дешава да од пројекта до изведбе дође до разноразно политичко-тајкунских уградњи као и до кресања буџета до границе могућности изведбе па добијамо често папазијаније.

dusanjf":osleyugt je napisao(la):
naravno uvek su interesi, jasno odredjeni dobavljaci, ali ja licno vise verujem u neznanje projektanta kao i vecito dozivanje proslosti...
Не бих се сложио у овом случају да је грешка до пројектанта.
Прво, на рендеру су приказане другачији канделабри;
Друго, овакве клупе и овакве канте, а и ови канделабри су стари дизајн употребљаван на већ доста места у Београду, па се долази до закључка да је:
- или дошло до великог кресања буџета, па су дохватили шта су имали из магацина,
- или је дошло до јајарења и корупције па је произвођач ових клупа добио посао.

Јер, исувише је велика разлика између архитектуре трга и урбаног мобилијара.

dusanjf":osleyugt je napisao(la):
dusanjf je poredio stvar u smislu odnosa "starinskog" i "modernog", što sam komentarisao
Па и то је неодређено...мало модерно...мало класично...мало јефтино...мало скупо...паприкаш. :)

priznajem, na brzinu sam pogledao rendere kad si izasli..
moja greska...sve stoji stp si rekao...
iza utehu manje zlo je ucinjeno, bar je poplocavanje korektno a mobilijar je promenljiv.
zalazem se za moderne prozivodjace mobilijara u sprezi sa vlascu..
 
Да је среће, тј. да је мање пљачке... гранитне плоче попут ових у Земуну би замениле и бехатон и асфалт на многим локацијама у граду.

У праву сте када констатујете да урбани мобилијар не прати архитектуру трга, али исто тако се треба запитати у којој мери ће та "модерна" архитектура трга да се уклопи са фасадама околних зграда и са будућом пјацетом...

Идеја је (парафразирам) да такви канделабри и клупе са све новим дрворедом буду уклопљени у већ постојећи амбијент. Како год, ништа без омиљеног српског специјалитета званог "бућкуриш". :p
 
dusanjf":ojkwmskh je napisao(la):
priznajem, na brzinu sam pogledao rendere kad si izasli..
moja greska...sve stoji stp si rekao...
iza utehu manje zlo je ucinjeno, bar je poplocavanje korektno a mobilijar je promenljiv.
zalazem se za moderne prozivodjace mobilijara u sprezi sa vlascu..
:kk:
Aegir":ojkwmskh je napisao(la):
Да је среће, тј. да је мање пљачке... гранитне плоче попут ових у Земуну би замениле и бехатон и асфалт на многим локацијама у граду. .
Када би власник МЛ Лознице купино неки каменолом, гранит би био реалност... :|
Aegir":ojkwmskh je napisao(la):
У праву сте када констатујете да урбани мобилијар не прати архитектуру трга, али исто тако се треба запитати у којој мери ће та "модерна" архитектура трга да се уклопи са фасадама околних зграда и са будућом пјацетом...
Уклопило би се. Јавни простори су ти који природно доживљавају трансформације и који чине град живим.
Aegir":ojkwmskh je napisao(la):
Идеја је (парафразирам) да такви канделабри и клупе са све новим дрворедом буду уклопљени у већ постојећи амбијент. Како год, ништа без омиљеног српског специјалитета званог "бућкуриш". default/tongue
Да то јесте идеја, али је очигледно да је потекла од неког полуписменог партијског општинског пацова који на овај начин замишља тај старински фазон.
 
Večernji izgled trga (izvinjavam se zbog lošeg kvaliteta fotografija):

dsc04159.jpg


dsc04160.jpg


dsc04168.jpg


dsc04165.jpg


Fontana (sa česmom sa vodom za piće :kk: ):

dsc04162.jpg


dsc04163.jpg


dsc04164.jpg


Peređenje popločavanja Gospodske i trga:

dsc04166.jpg


Generalno me je prijatno iznenadilo kad sam video da je Zemun dobio jedan ovako lep trg i drago mi je da istorijsko jezgro Zemuna polako počinje da izgeda kao uređen gospodski srednjeevropski grad. Slažem se da kandelabri ovde odudaraju od svega ostalog. Tačno je da su to isti kandelabri kao u Gospodskoj i na Magistratskom trgu, ali ako je ovaj trg već drukčije popločan, ne vidim zašto rasveta mora biti ista. Sviđa mi se što je za popločavanje korišćen granit. Ono što me sada iritira je svetlo plava boja na fasadi zgrade policije. Ova zgrada je i inače jedna bezlična kutija, mislim da bi barem boja fasade morala da bude prilagođena ostatku trga. Mislim da je dobro da trg prepodne služi kao pijaca jer je zemunska pijaca bila jedna od najboljih u gradu i to treba i da ostane.
 
Kojim redosledom se sredjuju pijace ili redosleda nema ? Vec vise godina najavljuju sredjivanje Kalenica i Djerma, ali samo se najavljuje, i nista. Da li ima nekih informacijam o te 2 pijace ? Ako se ne varam cak su za Djeram davali i neke datume, ali su oni odavno prosli.
 
Mislim da sada idu Bajlonijeva i Kalenic a u sklopu njih trebaju i da grade garaze.

A Djeram je trebao biti prvi na redu jer su tamo prostorije pijaca ali ce biti tek na kraju jer cekaju da se sagrade zgrade u okolini koliko razumeh pa da imaju cistu situaciju na terenu da ne bi bili u koliziji sa drugim gradilistima.
 
Kod Đerma je, ako se ne varam, problem i u ceni jer ta pijaca jedina nije planirana kao trg već multifunkcionalni objekat sa garažama, maloprodajnim i poslovnim prostorom.

Ranije je i Kalenić planiran kao takva fensi pijaca, ali se srećom od toga odustalo, pa će Vračarci za nekoliko godina pored omiljene im pijace u večernjim satima moći da uživaju na prostranom trgu.

Naravno, i pijace-trgovi su skupi, ali nešto se tu pominje varijanta javno-privatnog partnerstva gde bi privatni suinvestitor verovatno dobio garažu da povrati novac, a grad (tj. Pijace) sve ostalo.
 
Onda nece skoro Djeram, ako cekaju da se sve okolo zavrsi, to ce da potraje. Oni koji su zeleli da se sruse su se vec srusili, a sada su ostali oni tezi slucajevi gde ili imovinsko pravni odnosi nisu sredjeni, ili ljudi planiraju da zive kao i do sada. Nadam se da se nece cekati na sve njih inace novi Djeram docekati necu :rolleyes:
 
био сам вечерас на тргу. изгледа сјајно. фонтанана центру је пун погодак, као и реконтртукција уопште. камо среће да се пијаца никада не врати.

квалитет изведбе као и сам камен је неупоредиво бољи од савског трга нпр. и иначе баш је добро, свиђа ми се. што се тиче изведбе фонтана има пар пропуста, но не угрожава целокупну слику.

за овај трг ОГРОМАН ПЛУС :kk:
 
Vrh