Šta je novo?

Pešačke zone

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=437644#p437644:1zeoltx2 je napisao(la):
laki72 » 05 Мар 2017 11:29 am[/url]":1zeoltx2]
Svako ko misli da su Bakocevic, Covic, Djindjic, Djilas ili bilo koji drugi gradonacelnik i ekipa iz grada bili glupi ili da nisu imali love za granitne ploce je u velikoj zabludi.
Oni nisu sirili zonu zato sto nije bilo uslova za to, a nazalost nema ih ni danas.
Samosto su oni za razliku od ovih danas tezili rasterecenju te centralne zone, gradeci na primer garazu u pionirskom parku.

Па гаража испод пионирког парка је једна од највећих грешака од двехиљадитих до данас. Градња такве гараже на таквој позицији је у старту обесмишљена јер ће неко некад једног дана заиста претворити Краља Милана и Теразије у пешачку зону а онда приступ гаражи постаје готово немогућ.
 
Приступ је сасвим могућ из више праваца. Из Косовске преко Влајковићеве, из Дечанске и из Кнеза Милоша преко Крунске. Наравно да су потребни и нови улази кроз кратке деонице испод тла.

Краља Милана би делом могла да буде пешачка колико сутра ако би постојала воља. Између Ресавске и Теразија.А затим и Теразије .Део од Славије до Ресавске ионако има мање вредних здања, али би касније и тај део улице могао да се прикључи .

Пре него што чујемо познати слоган... постоји замисао да ... неко би могао и да се захвали, макар и форуму, ако не предлагачима. Ми радимо без плате, част изузецима.
 
Из Влајковићеве не може да се приступи гаражи, као ни из Дечанске. Не знам како може да се приступи из Крунске.

Ако причао потенцијалним решењима, омогућавање скретања ка гаражи из Влајковићеве и Дечанске би захтевало укрштање са почетком Булевара, подразумевало би затварање Трага Николе Пашића и преуређивање садашњег дела Трга на коме нема саобраћаја.

Једина два приступа тренутно су из Краља Милана и то из правца ка Теразијама, и са Трга Николе Пашића, од Теразија па поред Игуманове палате.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=437631#p437631:1qyqowtc je napisao(la):
stf » 05 Mar 2017 09:42 am[/url]":1qyqowtc]
1. Људи и центру града немају ама баш никакве потребе за колима. Најчешћи разлог, "одвожење мале деце у обданиште или школу", бебе у амбуланту" и слично не стоје јер су све потребне институције за те изговоре на пар минута хода.

Стварно понекад не могу да верујем шта читам. Ево, мој кум, који ме је крстио 1978, има болесну жену, тешко болесну сестру, викендицу у општини Барајево. Живи у центру негде од 1950. године. Одличног је здравственог стања и вози аутомобил бар од 1965. Сад треба неко да му закуца на врата и да му објасни да убудуће неће моћи да има аутомобил. Можда не би ни било лоше - како је изузетно јаке грађе, бивши спортиста, динарац типичан, шиљокуран би ризиковао да заврши са ногом у гузици.

Шта би се десило ако адреса у центру буде значила немогућност поседовања аутомобила? Па, јасно је: породице и економски виталан део популације иселио би се из центра у потпуности, препуштајући га јебиветрима свих врста. То значи и замирање већине функција центра осим јебиветарских; другим речима, претварање историјског центра Београда у један велики... сплав. А то је већ почело: пример - бивши биоскоп Козара, данас рупа за слушање медиокритетске музике и журке Драгана Ј. Вучићевића и остатка Нове српске елите (НСЕ).

Сасвим је јасно да је, као у поменутом Лондону, суштина у смањењу учесталости доласка у центар аутомобилом, а не у одузимању права становницима центра да имају што и остали. Али, ту долазимо до велеобрта: актуелна градска власт планира две повелике јавне гараже испод Студентског и Трга републике, уз доградњу постојеће. И испод ТЦ у Рајићевој постоји веееелики паркинг... Јухуу!
 
@ Pantograf @miki-nbgd

Vec sam vam rekao da se dzabe trudite da objasnite... Sem salve omalovazavanja, nikakav drugi dijalog necete dobiti... Na ovom forumu postoji trend da se potrebe ljudi koji zive u centru, jednostavno - ignorisu...
 
Док тежимо претварању центра Београда у другоразредни кафићополис са осредњом културном понудом, да видимо каква су искуства - прворазредног кафићополиса са врхунском културном понудом:

Barseloni je dosta "dosadnih kafića", turizma i suvenira?
Barselona je jedna od omiljenih evropskih turističkih destinacija i svake godine je poseti više od 32 miliona ljudi. Ipak, izgleda da je čelnicima katalonske lepotice prekipelo.

Prihodi od turizma predstavljaju 14 odsto gradske ekonomije, a sudeći po novoj najavljenoj regulativi, taj udeo bi mogao da se smanji.

Kako prenosi "Fast company", Barselona i njenih 1,6 miliona stanovnika počinju da trpe zbog "turističkog efekta" i gradonačelnica Ada Kolau zato priprema "Strateški turistički plan 2020", kojim će pokušati da "vrati grad u ruke njegovih stanovnika".

Gradski čelnici smatraju da turizam negativno utiče na male preduzetnike, da male radnje "istiskuje" iz centra grada na račun "dosadnih" kafića, prodavnica suvenira i sličnih mamaca za turiste.

Takođe, u zemlji koja se godinama bori sa nezaposlenošću dodatni problem predstavljaju seznoski poslovi, a kada se na to doda nekontrolisani rast cena nekretnina u gradskom jezgru vreme je za reakciju.

Kako pišu španski mediji, gradonačelnica želi da "ustroji turizam", da ublaži negativne efekte, kao i da uspostavi strogu kontrolu nad onim što posle novih propisa preostane u gradu.

Kako će to uticati na Barselonu ostaje da se vidi, ali je sasvim moguće da će joj vratiti malo onog duha iz devedesetih godina prošlog veka, koji se u poslednjoj deceniji ipak pomalo pretvorio u "turističku konfekciju".

Линк Ноу: http://www.b92.net/putovanja/vesti.php? ... id=1237049


Поново не учимо на туђим грешкама. Од језгра Београда које је било динамично урбано ткиво и имало помешане све функције градског центра чак и онда кад је било потпуно сиво и неокречено, хтели бисмо да направимо "туристичко село". Провинцијалци на репу догађаја и организованог знања.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=437852#p437852:w1wmvmcd je napisao(la):
gradjanin » 06 Мар 2017 01:20 pm[/url]":w1wmvmcd]@ Pantograf @miki-nbgd

Vec sam vam rekao da se dzabe trudite da objasnite... Sem salve omalovazavanja, nikakav drugi dijalog necete dobiti... Na ovom forumu postoji trend da se potrebe ljudi koji zive u centru, jednostavno - ignorisu...

Ма плакаћу, све ми вас је жао тако јадних и угрожених. Треба да вас заштите од амнести интернешнала до Унеска, сви редом, па да ми са периферије који ни водовод немамо скупљамо прилоге за опстанак те угрожене врсте из центра града и заштиту њихових виталних угрожених интереса ...

... ма шта је пијаћа вода и канализација, то су непотребни луксузи, битно је да вам обезбедимо паркинг места, то је искоснка насушна потреба хомо сапиенса. Изумреће без ње.

.... И заслужујете салве увреда, тако угрожени и уцвељени. Ко мајке у црном.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=437864#p437864:2knbhmte je napisao(la):
stf » Mon Mar 06, 2017 2:11 pm[/url]":2knbhmte]Ма плакаћу, све ми вас је жао тако јадних и угрожених. Треба да вас заштите од амнести интернешнала до Унеска, сви редом, па да ми са периферије који ни водовод немамо скупљамо прилоге за опстанак те угрожене врсте из центра града и заштиту њихових виталних угрожених интереса ...

... ма шта је пијаћа вода и канализација, то су непотребни луксузи, битно је да вам обезбедимо паркинг места, то је искоснка насушна потреба хомо сапиенса. Изумреће без ње.

.... И заслужујете салве увреда, тако угрожени и уцвељени. Ко мајке у црном.

"Crknite vi Beograđani, jer mi na periferiji nemamo ni vodu, ni kanalizaciju. Pa da crknete i vi sa nama jer eto".
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=437844#p437844:1fwkxcfy je napisao(la):
Пантограф » 06 Мар 2017 01:05 pm[/url]":1fwkxcfy]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=437631#p437631:1fwkxcfy je napisao(la):
stf » 05 Mar 2017 09:42 am[/url]":1fwkxcfy]
1. Људи и центру града немају ама баш никакве потребе за колима. Најчешћи разлог, "одвожење мале деце у обданиште или школу", бебе у амбуланту" и слично не стоје јер су све потребне институције за те изговоре на пар минута хода.

Стварно понекад не могу да верујем шта читам.
Шта би се десило ако адреса у центру буде значила немогућност поседовања аутомобила? Па, јасно је: породице и економски виталан део популације иселио би се из центра у потпуности, препуштајући га јебиветрима свих врста. То значи и замирање већине функција центра осим јебиветарских

Видим, Стари град све пршти од младости и наталитета који ће бити угрожен укидањем паркинг места ...

... истовремено, моја Гроцка је једина бг општина са позитивним природном прираштајем, старосно најмађим становништвом а 90% нема канализацију, 60% нема водовод, 90% нема културу, здравтсвно је на 40% покривености ....
.... а да .... имамо гадан проблем и са паркинг местима у свим насељима ...

... па нешто не видим да то толико утиче на одлив "економски виталног дела популације" ...
 
Одлив економски виталног дела становништва из Гроцке у годинама када је воћарство постало високоисплатив посао?? Чујем један продаје хектар под трешњама у Ритопеку; цијена - ситница...

Чему сукобљавање центра и предграђа? Каква је корист од тога?

И, је л оно зграде у Београду на води имају гараже? Колико је то удаљено од Теразија?
 
Mislim da postoje tri grupe ljudi ovde:
1. Oni koji veruju da atuomobilima uopste nije mesto u strogom centru, i da ce se to jedino promeniti promenom navika ljudi
2. Oni koji takodje veruju da automobilima nije mesto u centru i koji veruju da se to moze izmetniti samo metroom
3. Oni koji smatraju da je automobilima mesto u strogom centru grada dok god postoji potreba onih koji tu stanuju.

E sad, nek meni neko kaze, ko se kome podredio u ovoj situaciji?
 
Treba utvrditi ko je odgovoran za to što građani priferije Beograda nemaju elementarne stvari za život kao što su voda, kanalizacija, trotoari, škole, vrtići... ja sam čuo od prijatelja iz Kaluđerice da tamošnja vlast već 25 godina sebi pravi "kule i gradove", a stanovništvo ubeđuje kako im je gradska vlast "zavrnula slavinu"... izuzetak je period od 2008. - 2012. kada je izgrađena nova osnovna škola, veoma lepa, moderna i velika, do tada su deca Kaluđerice išla u školu u tri smene!? ... takođe su tada dobili i nov dom zdravlja, do tada su se 40 godina lečili u drvenoj baraci, gde su čekaonicu delile bebe i srednjoškolci, a kod ginekologa se red čekao napolju... leti su blokirali Smederevac zbog nestašice vode, danas su zaboravili ko im je i taj problem rešio... u tom periodu si po autobusu 309 mogao da naviješ sat... a onda su se građani Kaluđerice na izborima 2012. zahvalili tako što su počistili sa scene svoje graditelje... sada opet kukaju kako 309-ka ide loše...
 
Ne znam šta da kažem na ove izlive mržnje prema stanovnicima jednog dela grada i želje da im život bude što gori. I kakve veze ima moje parkiranje sa vodom, kanalizacijom, natalitetom. Kad smo kod toga, imam troje male dece. Automobil koristim retko, dva, tri puta nedeljno, ali bez njega ne mogu zbog posla i putovanja sa porodicom u vikendicu. Hvala Pantografu na sjajnim postovima. Neće razvoju pešačke zone i centra smetati ako se povede računa o stanovnicima. Naprotiv
 
Pantograf, glas razuma dok neki forumasi ovde istresaju frustacije i razmisljaju po sistemu nek komsiji crkne krava.
 
Parking mesta moraju da postoje za svakoga u krugu od 500m od svoje kuće.

Naravno da cena garaže treba da bude paprena, ali to je cena života u centru.

Kome je to skupo neka parkira ispod Dušanove, tamo uvek može da se nadje mesto (naravno po ceni mesečne karte u zoni)
 
Po meni je resenje veoma jasno a to je izgradnja podzemnih ili spratnih garaza kako bi se omogucilo parkiranje stanovnicima postojecih objekata koji su gradjeni bez garaze a koji parkiraju na pesackim stazama i buducim pesakcim zonama. Alternativa im treba biti omogucena posto automobili nece nestati samo od sebe kao ni izgradnjom metroa sto je jedna velika zabluda.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=437916#p437916:2478i04b je napisao(la):
astrodule » 06 Mar 2017 05:45 pm[/url]":2478i04b]Parking mesta moraju da postoje za svakoga u krugu od 500m od svoje kuće.

Naravno da cena garaže treba da bude paprena, ali to je cena života u centru.


Kome je to skupo neka parkira ispod Dušanove, tamo uvek može da se nadje mesto (naravno po ceni mesečne karte u zoni)

U slucaju da bude tako, podrzavam.
 
Pantograf kozara bioskop je imao slpi dugo je zatvoren
Spidoba sto pravi novine pravi zurke u kasini
inace u zgradi pored palate anker osvanuo je novi ficka nezasluzuje da mu se ime pamti
Panto imaces u 100 metara od terazija do trga uz postojece hotele moskvu kasinu evropu meriot jos 4 nova tj 8 hotela u centru centra
 
Неко ко чита расправу, збуњује се случајно или намерно, потпуно непотребним размимоилажењима по питању возила у пешачким четвртима.

Нико ко се бави развојем пешачких улица, никада није доводио у питање право на употребу возила становницима тих улица. Наравно да тај развој мора да прати стварање јавних гаража и одређивање приступних праваца.

Невероватно је да неко ко живи у градском језгру које има и највећи густину изграђености и велики проток саобраћаја у улицама којима је и највећи проток људи, од Славије до Теразија, Коларчеве, Трга Републике, Македонске, Дечанске, Васине и других, може да занемари загађење ваздуха буком и издувним гасовима !

Па пешачке улице треба највише да донесу користи њима, становницима тих улица, па тек онда посетиоцима из других делова Београда и после свих њих и туристима !

А што се тиче удобности у историјском језгру, круг двојке је одувек имао и морао да има све прво најмодерније и најновије, од самих зграда које су подизане увек у тада најновијим стиловима, до ресторана и кафана, хотела, самопослуга, робних кућа, клубова, позоришта и биоскопа, галерија, музичких дворана, школа и факултета и најзад културних центара до којих може да се стигне у папучама. И поред свега тога становници Старог града нису у стању да посаде цвеће на својим терасама или у оно мало травнатих острва на угловима улица.Те предности је увек кварио управо густ саобраћај и све лоше што иде са њим !

О пешачким улицама и културним центрима у другим деловима Београда нико и не размишља. Читави велики делови града немају никакве уметничке садржаје, галерије, позоришта, сале за предавања, где су на Вождовцу, Западном Новом Београду, Мирјеву, Коњарнику, Видиковцу...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=437889#p437889:2yoz0p05 je napisao(la):
Пантограф » 06 Мар 2017 03:56 pm[/url]":2yoz0p05]Одлив економски виталног дела становништва из Гроцке у годинама када је воћарство постало високоисплатив посао?? Чујем један продаје хектар под трешњама у Ритопеку; цијена - ситница...
Дао сам само упоредни пример који је за циљ имао да ти покаже како је став да ће доћи до одлива младости из центра града због недостатака паркинг места тешка будалаштина јер се младост не одлива из делова града који немају много много много више од тога - немају основних ствари за живот које дефинишу цивилизацију. Па не одлазе. Какве то везе има са запослењем или зарадом или тиме да ли је неко воћар или банкар ... говоримо о томе да ли има водовод или га нема. Да ли има паркинг места или их нема.

А ко је крив за то што периферија има или нема ово или оно, апсолутно није предмет дискусије те на малициозне постове те врсте нећу ни одговарати.
 
Pantografe ubadaš u samo jezgro suštine. Globalizacijski trendovi su pretvaranje centara velikih gradova u svojevrsni zoo vrt, gde se horde turista šetaju i ispijaju skupocene kafice, a postojeći stanari bivaju zatočenici soptvene sudbine. Ne kažem da ih treba žaliti, ali treba težiti rešenjima koja možda uzimaju u obzir više različith interesa.

U ogromnoj večini starih jezgara velikih evropskih i američkih gradova u kojima sam bio, tamo više nema života. Tamo ima samo posetilaca, u pizemljima su lokali, a gore poneki hostel ili pansion, ili neki uslužni poslovni prostor. Stanari pobegli. Meni se to nikako ne sviđa.
 
direktor":nbk91q9g je napisao(la):
Pantograf kozara bioskop je imao slpi dugo je zatvoren
Spidoba sto pravi novine pravi zurke u kasini
inace u zgradi pored palate anker osvanuo je novi ficka nezasluzuje da mu se ime pamti
Panto imaces u 100 metara od terazija do trga uz postojece hotele moskvu kasinu evropu meriot jos 4 nova tj 8 hotela u centru centra
Dišo, možemo li da se prebrojimo za ove hotele? Jer ja kad sabiram od Terazija do Trga, imam manje od četiri, a ako proširim do kraja Kneza, imam više od četiri :D

Dakle, od Terazija do Trga, ako ne računamo postojeće hotele, trebalo bi da budu otvoreni još Matijević u Kolarčevoj i (jednog dana) hotel u zgradi Komgrapa. Uslovno možemo računati i hotel u izgradnji na početku Čika Ljubine, jer je on praktično na Trgu.

Međutim, ako odemo dalje, imamo još jedan Intercontinentalov brend koji će nići u blizini i "Mama Shelter" u Rajićevoj.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=438036#p438036:ii6aqlio je napisao(la):
GOJE » 07 Mar 2017 08:46 am[/url]":ii6aqlio]
U ogromnoj večini starih jezgara velikih evropskih i američkih gradova u kojima sam bio, tamo više nema života. Tamo ima samo posetilaca, u pizemljima su lokali, a gore poneki hostel ili pansion, ili neki uslužni poslovni prostor. Stanari pobegli. Meni se to nikako ne sviđa.


Тачно. Зато страни гости, за нас помало неочекивано, све време онолико хвале Београд кад дођу у њега. Шта би могла да буде последица актуелних подухвата? Да ће јадни и чемерни Београд из деведесетих - распали и сиромашни Роштиљград са трговином изнесеном на улице, али и са биоскопима, пуним позориштима и локалима и клубовима за домаћи свет - бити појам велеграда за неки Београд из 2020-их. За мене је то - апокалипса.
 
Homer ima jos jedan postojeci hotel u niskoj dugackoj zgradi pored bioskopa balkan
Bice joj jedan u kolarcevoj mimo matijevicevog Ako dodamo raicevu to mu dodje postojeci i novi ukupno 10 kom tj 5 novih
 
Мени као туристи у Барселони је било мука од туриста око мене. Могу само да замислим како је становницима живот претворен у пакао. Не желим то своме граду, али немојмо сада да претерујемо, БГ не може доживети судбину Барселоне јер БГ није, нити ће бити таква туристичка дестинација - БГ нема капацитет за то и неће га ни имати.
 
Vrh