Šta je novo?

Pešačke zone

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=458375#p458375:2ajcyc0e je napisao(la):
KartmenBG » 13 Jun 2017, 23:46[/url]":2ajcyc0e]Mnogo mi je drago gledati moj Beograd kako se dize iz pepela kao fenix , prelep , moćan i dostojanstven.
...Čeka da po istorijskoj inerciji ponovo bude spaljen. :lool:
 
Ne bih da budem džangrizalo ali stvarno me iritira ovo kad povade ploče i kocke zbog radova i onda ih ne vrate sve. Ne samo što ružno izgleda, ne samo što pravi blato, nego se to vremenom i širi, jer se onda razdrndaju i ostale okolne kocke.

I tako na 100 mesta po gradu.
A ako se i smisle da to poprave, ''poprave'' ga tako što naspu pesak i eto kao, to je to. I opet svinjac iznova.
 
Један је Бранислав Јовин! Туга ме ухвати што је можда ово и последњи његов пројекат реализован у његовом граду.

Надам се да ћу једнога дана када ослободимо Србију имати прилике да гурам његов пројекат метроа.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=458588#p458588:1g8l28xe je napisao(la):
KartmenBG » 14 Jun 2017, 16:48[/url]":1g8l28xe]@DZON ma nece vise valjda...
"Neće više valjda..."
General Bora Mirković, 5. april 1941. godine :dil:
 
Zemun, rekonstrukcija Gospodske ulice. Ne vidim razloga zbog čega se rekonstruiše kada je prethodno rešenje bilo sasvim korektno.
Intresantno je što skoro svaku ulicu obavezno "išaraju" kaldrmom i, u slučaju Gospodske, granitnim pločama. Da li je u pitanju trend ili neko želi postići estetski efekat i ne shvatajući da se time pešačka zona samo šara kao da nije dovoljno šarenila iz izloga, šljaštećih reklama i sl. Sve u svemu, po mom ukusu preterano i ni malo nužno. Razumem po negde i diskretno, sa smislom, ali skoro savaka ulica,.. postaje čak i dosadno i neozbiljno.

Gospodska ovih dana. Za postavljanje kaldrme na krajeve ulice, do izloga, evo objašnjenja autora, glavnog gradskog arhitekte:

GOSPODSKA ulica u Zemunu planski je popločana granitnim kamenom i kamenim kockama, tako da pešačka zona izgleda kao reka sa obalom, objašnjava Milutin Folić, glavni gradski arhitekta, povodom utiska građana da su majstori omanuli u poslu i da nisu pravilno, geometrijski uredili korzo.
http://www.novosti.rs/vesti/beograd.74. ... -sa-obalom

Pogledajte prilog 1



Kako će se održavati pešačka zona ostaje da se vidi ali je jedno sigurno, dame sa visokim potpeticama imaće problema pri ulasku u prodavnice.

Na kraju biser:
MOŽDA DELUJE ŠAŠAVO, ALI NIJE GREŠKA Red ploča, red kaldrme je u stvari UMETNOST
:shok:
http://www.blic.rs/vesti/beograd/mozda- ... st/2lwbdd1

Pronađoh sajt sa više fotografja, koga zanima neka lista.

http://mondo.rs/a995209/Foto/Info/Gospo ... merno.html
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=458655#p458655:cyqu963t je napisao(la):
Delija » 14 Jun 2017 09:44 pm[/url]":cyqu963t]Један је Бранислав Јовин! Туга ме ухвати што је можда ово и последњи његов пројекат реализован у његовом граду.

Надам се да ћу једнога дана када ослободимо Србију имати прилике да гурам његов пројекат метроа.

E da je srece... Ja bi Gurao njegov projekat za Slaviju. I dalje verujem da je to najsmislenije resenje.
 
Саша Бг;140650051 je napisao(la):
Нова башта у делу Обилићевог венца преко пута Призада:
20170614_125601.jpg

20170614_125640.jpg

Saša BG sa SSC
 
Odlicno je ispala ova pesacka zona za kafiće.
 
Huh. Dobro je.
43001.gif
Taman sam se zabrinuo da će taj deo od Kosančićevog do Poreske uprave da ostane bez bašti...
 
Kada vidite sada pešaci imaju skoro isto mesta kao i pre rekonstrukcije, naravno prijatnije je pešačiti sada nego pre ali imamo isti prostor za pečašenje
 
Ljudi, Obilićev venac je oduvek bio ulica poznata po kafićima.... Između ostalog, poenta proširenja pešačke zone je da se ugostiteljski objekti sklone iz ulice Kneza Mihajla u sporedne ulice koje imaju manji protok pešaka... Prvo su smanjene bašte u Knezu, a koliko sam shvatio gradske oce, u budućnosti će biti skroz uklonjene. Rekonstrukcija je odrađena genijalno jer bašte mogu da dođu taman do zelenih površina i nigde dalje tj ne mogu da ograničavaju kretanje pešaka jer je prostor za pešake fizički odvojen.
 
Хвала богу да дође мало живота и људи у овај реконструисан део па и да послужи сврси, онако реконструисано без комерцијалних објеката је изгледало као град духова. Сада ће бар људи имати зашто да долазе
 
Sve to stoji. Samo treba imati meru. Ja se malo zezam jer mi je malo dosadilo da već 10 godina živim u Las Vegasu, iliti Evopskom Bangkoku kako ga neko jednom davno opisa', pa da gledam i zaobilazim bašte i cirkuse ne samo na Obilićevom vencu, nego bukvalno svuda. I to je nešto što će tek da nam se obije o glavu u narednim godinama, s obzirom da ti kafići ne oslikavaju i ne čuvaju pravi duh Beograda, nego se uglavnom prilagođavaju aktuelnim trendovima i imitiraju mesta koja se mogu naći širom sveta. Takođe je malo jadno i sa aspekta da se mi, u nedostatku boljeg, dičimo bogatom ponudom kafića i klubova.
No dobro. To je već druga tema. Sama rekonstrukcija je dobro odrađena i svakako je napredak u odnosu na pređašnje stanje.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=458922#p458922:1ufej81g je napisao(la):
milos.tro » Čet Jun 15, 2017 9:26 pm[/url]":1ufej81g]
Саша Бг;140650051 je napisao(la):
Нова башта у делу Обилићевог венца преко пута Призада:
20170614_125601.jpg

20170614_125640.jpg

Saša BG sa SSC
Sad sam prošao ovuda bajsem.
Ovaj kafić sa slike je već počeo da uzurpira 1/3 ovog centralnog prolaza. Čak su zavarili neke bangave metalne stolove i ograde. A sa onog levo prolaza, uz zgradu, su takođe ukrali jedno pola metra.

Nisam mogao da slikam jer nosim star telefon kad sam na bajsu.
Al eto, ako nekome nije jasno zašto ne volim kafedžije i njihove bašte i zašto sam skeptičan prem takvim pešačkim zonama. Zato što su u 90% slučajeva nezasiti gmazovi.
 
Ako me sećanje služi nije legalno postaviti baštu kafića dok ne dođu da iscrtaju one linijice gde smeju da se postavljaju stolovi? Jel to znači da ova bašta nema dozvolu? Trebalo bi to prijaviti...
 
Ja ne videh nikakve linije sad kad sam prošao. Bar ne u ovom centralnom delu, između svetiljki.

A i tamo gde ima linija, u 98% slučajeva inventar prelazi preko njih. I to ne ono 5,10 cm nego po pola metra - metar. Doduše neretko je to i zbog samih mušterija, koje, ni krive ni dužne, se osećaju ko sardine pa se instinktivno malo pomere i odmaknu. Al jbg, tako je to kad gazda hoće da ima 15 umesto 10 stolova...
 
U potpunosti se slaže sa @Bender Rodriguez.
Prvenstveno što pešačka zona ne treba da bude kafana na otvorenom. Kada god razvuku bašte jednostavno protrčim kroz knez Mihailovu, jer je nemoguće prošetati a da se ne napravi čep baš zbog njihove bahatosti. Često buše granitne ploče, a neretko ih i podižu pa vrate ofrlje da bi provukli instalacije frižidere i ko zna šta još. Baš sam pre neki dan prolazio i tačno je da prelaze poprilično dozvoljene granice, a namerno nameštaju stolove tik uz liniju pa gosti koji sednu moraju zauzeti još prostora, ili su toliko bahati da ih razvuku na sve strane.

Neuporediva je razlika prošetati knezom ujutru kada nema mnogo razvučenih stolova, nema suncobrana, lepo dolaze do izražaja stare lepe zgrade, prosto je milina u odnosu preko dana i uveče kada se razvuku na sve strane, plus postave table i zauzmu još dodatnog prostora.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Momci, sve ste rekli.
Ja bih dodao samo jos nesto. Koliko god su odgovorni bahati vlasnici ugostiteljskih objekata, njihova bahatost je posledica nezainteresovanosti komunalne policije koju (ne znam zasto ) placamo.

Sent from my LG-D320 using Tapatalk
 
Њихова "бахатост" је последица чињенице да су грађани не само вољни да уживају у њиховој "бахатости" него за њу добровољно дају свој новац што је узгред далеко демократичнији процес него "давање" новца икаквој "комуналној полицији" (тј. узимање истог на силу).

Да Београђани не воле те кафиће и нису спремни да их посећују и искрено им смета што су ту где су ти кафићи би давно изгубили свој извор прихода у рекордном року. Ово је само инсистирање мањине да јавни простори треба да изгледају онако како ОНИ желе ил никако другачије уз тешку дозу расизма ("европски Бангкок") и мизантропије према својим суграђанима. Притом гарантујем да нико од ових "чувара природе" и бранитеља напуштених простора не би био вољан да да за своје фикс идеје јавних простора без кафића ни 10% новца колико посетиоци тих кафића дају на месечном нивоу.
 
Vrh