Šta je novo?

Parkovi

Zex, ovo što si okačio su lepe i guste vrste-svidjaju mi se. Ali ovo u Pionirskom mi stvarno izgleda kao da pati i da se muči u ovim gradskim uslovima, kao da mu tu nije stanište. Ja te četinare uvek zamišljam na planini i pod snegom i ne bih ih u većoj meri sadio po parkovima. Voleo bih da vidim kako bi čempresi izgledali na padini Kalemegdana, to bi bio lep prizor ako bi uopšte mogli da rastu na ovom podneblju.
 
Čempresi su lepi ali su alergeni i slabije podnose hladnoću.
 
Mislio sam na čemprese iz Vox-ovog posta, ne na tvoje borove. :D
A borovi po Rimu prelepi...
 
Dobro izgleda rekonstruisani Pionirski park, prošao sam pored večeras. Izgleda mi da su staze dobro popločali, sporedne će čini mi se biti od kamenčića-videćemo kako će se to rešenje pokazati. Postavljena je trava, uredno izgleda, tu je i neko žbunje, ali bih posadio još drveća, ima mesta, a stara i suva stabla treba poseći..Generalno je mnogo bolje stanje nego što je bilo, lično bih voleo da vidim neke detalje kojih nema, ali to je do mene.
 
Da, to pokazuje da se ne misli na detalje i da se brza. Rekviziti za klince mi se ne uklapaju u okruženje parka, ali ok. Lično bih voleo da je park ogradjen kovanim gvoždjem, sa kapijama na više mesta, to bi mu po meni dalo dozu otmenosti kao nekadašnjoj dvorskoj bašti, ali dobro-već smo o tome ranije raspravljali i većina je protiv. Nadam se da će se jednog dana setiti da rekonstruišu i vrate originalni izgled Starom i Novom dvoru. To bi moralo da bude u dugoročnim planovima grada.
 
20171227_130844.jpg

Na stari retro model bandere nova rasvjetna glava
20171227_130822.jpg

Retro kanta nista od onih starih iz parka
20171227_131850.jpg

Nova kanta po standardu mjesanje 2 modela kao i moderna bandera
20171227_132045.jpg

Fino uklapanje poklopca kod fontane moglo se uraditi od kamena ispunjeni poklopac
20171227_132525.jpg

Staza od valjane rizle
20171227_130829.jpg

Nova stabla cijeli park ima zalivni sistem sa prskalicama
Nisam saznao gdje su zavrsile stare jedinstvene kante
klupe su iste samo sa novim svjetlim daskama
Uklapanje kamena sa asfaltnim trotarom je ocajno umjesto da su odma uradili cijeli trotar od granita
Ali cuvene granice parcela i nadleznosti niko da razmisli da je to ispred skupstine pobogu
 
Dakle u centru prestonice, u parku koji je nekada bio dvorska bašta mi imamo tri vrste trotoara (asfalt, rizla i granit), dve vrste kanti i nekakve hibride od rasvete (tj nekoliko vrsta svetiljki). Nepromišljeno budženje zbog izbora, nemam drugo opravdanje za ovakvo sprdanje sa parkom.

Valjda će i ovo pročitati neko, samo im treba skrenuti pažnju da je reč o STAROM gradu i da ne budže nešto što tu ne pripada.
 
Asfalt je ostao na trotaru nadam se da ce i to izgranitirati
Kante se mogu lako zamjeniti kao i bandere
Ima nade meni je bitan momenat fontana
 
Ma samo da smo se oslobodili onog roze kamena , koj je pretekao od renoviranja necijeg kupatilskog bidea
kako su nam bili upropastili fontanu
a sad ovako
sudeci za sada po vidjenim fotografijama , fontana je vracena kako je ja pamtim da je bila :kk:
 
Izgleda da su baš lepo ukrojili ovu kružnu granitnu stazu. Nisam protiv staza od rizle, ali brine me održavanje. Treba posaditi još drveća i zameniti ove moderne svetiljke nekim klasičnijim.
 
Evo i Tanjugove fotke parka iz vazduha:Treba tu još novih sadnica, pogotovu je potreban novi drvored duž Bulevara, a čini mi se da nema ni najavljenog muzičkog paviljona.
 
Šteta što izmedju dvorova, na mestu ovog parkirališta nemamo nešto poput šenbrunske glorijete :) Pogledajte prilog 1Takav objekat bi mogao da posluži kao muzički paviljon, publika da leži na travi i uživa, a glorijeta da zaokruži dvorski kompleks. Mislim da svojom otvorenošću ne bi delila park kao nekadašnja polukružna zgrada maršalata. Dvorovima bih naravno vratio originalni izgled, a naročito bih uklonio ovu ružnu nadogradnju Novog dvora ka bašti, sa onim monotonim ritmom stubova...eh, maštanja... :D
 
Ispade da je decije igraliste apsolutni centarlni motiv Dvorske baste :shock:

Definitivno jos sadnica, sto nizeg sto viseg dendro materijala i da se vrati klasicna rasveta, ostalo je sve jako dobro ispalo, Devojka sa krcagom je najbolji deo rekonstrukcije.

Vox, ja isto kao i ti ne mogu da prezalim rusenje Marsalata...koliko bi danas ceo taj prostor bolje izgledao. Novi dvor je dosta izmenjen nakon rekonstrukcije, ali ja ga ne bih dirao, samo bih zamenio grb SR Srbije sa aktuelnim grbom koji ponovo koristimo + vracanje obe kamene kapije i oba kubeta na Stari dvor.
 
Meni su oba dvora znatno poružnela posle rekonstrukcija-evo samo glavne fasade Novog dvora pre rata:Pogledajte prilog 3Pogledajte prilog 2i posle prepravki:Pogledajte prilog 1I dogradnja dvorišne fasade Starog dvora, iako hvaljena kao uspešna, nikada mi se nije svidela sa tim dosadnim nizom prozora, a drugi sprat je po meni potpuni višak i deluje kao da pritiska zgradu i čini je zdepastijom. Ali dobro, da ne gušim dalje temu o parkovima..
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=504390#p504390:12uqwi3q je napisao(la):
Vox91 » Суб Дец 30, 2017 1:15 am[/url]":12uqwi3q]Evo i Tanjugove fotke parka iz vazduha:Treba tu još novih sadnica, pogotovu je potreban novi drvored duž Bulevara, a čini mi se da nema ni najavljenog muzičkog paviljona.
file.php



Дворски врт је пристојно урађен, добро је што су стазе поплочане и што је камен у облику плоча и туцаника примењен као природније решење од асфалта.Некима као да је часовник давно стао, доказ томе је то игралиште са реквизитима по концепту из доба пионира, средишњи мотив, како пише Зекс. Мора ли сваки врт да има реквизите и да ли врт може да има и неке друге садржаје који су забавни и корисни ? У непосредној близини је Ташмајдански врт, врт у Влајковићевој, Мањеж...И сваки има реквизите који и тамо нису постављени најсрећније и нарушавају природност и класичност вртног изгледа.

Недостаје и музички павиљон који је раније сваки пут најављиван уз поплочавање стаза и измештање игралишта са ранијег места, на коме је ипак претрајало и у 21. веку. Воксов предлог за музички павиљон у класично стилизованом трему на узвишици између два врта и два двора је предлог вредан пажње. И примедбе да је потребно више растиња и нижег и вишег су такође на месту.

Канделабри нису лоши, али су непримерени слично као у врту на Студентском тргу, надајмо се да ће их и из једног и из другог места преселити у неки врт у модерном окружењу, али Дворски врт је ипак на месту на коме су претежно здања класичног стила, па би и избор класичних светиљки био примеренији, као што је то учињено у Скадарској, на Калемегдану и недавно на Косанчићу.

Штета што нико није приметио да једна трећина врта, према делу испред Старог двора, сада Скупштине Београда, нема стазе. Требало је направити бар једну стазу у наставку стазе која од водоскока иде кроз средину врта, до тротоара који повезује Стари двор и Булевар.
 
Ako mene pitate jedan ozbiljan evropski park izmedju tri ovakva zdanja od drzavnog znacaja u ovom delu grada bi trebao otprilike ovako da izgleda u osnovi (prilazne staze ka cvetnim parterima mogu i drugacije da se rasporede).

Brza skica:

Danas



Mozda nekada

Pogledajte prilog 1

:gobb:
 
Zex, ovo je neverovatno, čitaš mi misli! Uglavnom slično zamišljamo ovaj prostor, s tim što ga ja malo drugačije vidim-po sredini sam isto zamislio ovakav raskošno uredjen cvetni deo od Kralja Milana pa sve do Bulevara, samo bih možda na sredinu izmedju dvorova stavio onakvu glorijetu kao vidikovac-muzički paviljon. Znam da bi to bilo kič, ali ne mogu da odolim. Ne bih pravio ove cvetne partere celom dužinom ispred ulaza u dvorove kako bi ostalo više drveća, nego bih naspram svakog ulaza od početka Bulevara ostavio samo kolski prilaz kao ispred Belog dvora i posadio onakvu aleju kao što je tamo aleja crvenih kestenova, ako me razumeš:Pogledajte prilog 1 Zatim na kraju takvih aleja bi se došlo do velikog kružnog otvorenog prostora ispred ulaza u dvorove-opet poput kružnog prostora ispred Belog dvora:samo što bih ovde u sredini napravio manje cvetne rondele sa egzotičnim vrstama, a oko te rondele bi okretali automobili-ono kad dolaze strani predsednici, pa se svira himna ispred ulaza:D Dvorovima bih kao što sam pisao vratio originalan izgled-u Novi bih smestio muzej, a Stari sa svojim obnovljenim raskošnim enterijerom bi služio za državne i gradske svečanosti. Najviše bih voleo da Stari dvor nije ni prepravljan-ispred onog kalkanskog zida bih posadio visoko drveće i kao što rekoh na ulazu bih ostavio ovakav kružni prostor okružen visokim drvećem sa rondelom u sredini:Pogledajte prilog 2
 
Vrh