Миљаковачки извор или нове зграде
Мештани Месне заједнице „Миљаковачки извори” противе се усвајању плана детаљне регулације који предвиђа градњу на извору уверени да би она уништила природни драгуљ са којег 37 година тече пијаћа вода
Вода са извора је природно благо које не користе само Миљаковчани, него и многи Београђани Фото Д. Јевремовић
Житељи Месне заједнице „Миљаковачки извори” сакупили су 1.300 потписа како би поднели амандман на нацрт плана детаљне регулације за тај део Раковице и спречили да се на простору извора и каптаже којом се напаја Миљаковачка чесма граде стамбене зграде. То је, како кажу, последњи у низу покушаја да зауставе уништавање извора из кога већ 37 година тече вода за пиће.
– Прикупили смо готово троструко више потписа него што је потребно за амандман и то радимо од почетка месеца на извору између 17 и 19 сати. Две месне заједнице броје 15.000 становника, а вода са извора је природно благо које не користимо само ми, него и многи Београђани који долазе са балонима по воду. Изворска вода на чесми је једна од три на територији града које су константно бактериолошки исправне воде – каже Шпиро Соломун, покретач иницијативе да се сачува Миљаковачки извор.
Немир се увукао у тај део града када су на јавном увиду прошле године сазнали да ће нацртом плана бити дозвољена изградња стамбених зграда од шест спратова непосредно уз Миљаковачку шуму и објеката од четири спрата уз Улицу Велизара Станковића. Разлог за бригу је више него оправдан, сматра Соломун, јер се седамдесетих година прошлог века, када је град као инвеститор подизао насеље Миљаковац два, одустало од градње на извору зато што су тада стручњаци тврдили да би га и најмањи земљани радови угрозили.
– „Хидротехника”, један од извођача радова насеља Миљаковац два, саградила је и поклонила 1975. године житељима спомен-чесму. Она је од извора спуштена око 120 метара ниже у парк. Испод главне саобраћајнице извор је провучен на дубини од осам метара додатним филтрирањем за шта је употребљено 60 камиона шљунка и направљена је каптажа извора – подземна рампа и тунел дужине 20 метара – тврди Соломун.
У писаним одговорима надлежних из Урбанистичког завода наведено је да је према Генералном плану Београда који је основа за израду плана детаљне регулације та локација намењена за становање и да не постоје подаци о извору и каптажи.
– Према наменски урађеним истраживањима за потребе предметног плана, као и обиласком терена, нема егзактних података о локацији каптаже осим навода грађана. Изведено је 11 истражних бушотина, од којих је најдубља 15 метара и није констатован ниво подземне воде. Уколико се приликом припреме терена за изградњу, уклањања вегетације и површинског хумусног покривача наиђе на примарну каптажу – место водозахвата, односно неки део система Миљаковачког изворишта, треба прекинути извођење радова и о томе хитно обавестити надлежне градске институције: Секретаријат за комуналне и стамбене послове – Управа за воде, Секретаријат за заштиту животне средине и ЈКП „Београдски водовод и канализација” – објаснили су у Урбанистичком заводу.
У случају ненамерног потпуног нарушавања режима истицања воде на Миљаковачкој чесми, додају, треба прекинути извођење радова и спровести додатна хидрогеолошка истраживања и изградити експлоатациони бунар. Добијене количине подземне воде, на овај начин, треба спровести до чесме.
Без обзира на то што их, каже Соломун, урбанисти уверавају да вода на спомен-чесми тече 37 година ниоткуд, о постојању извора постоје подаци у архиви града, а забележено је и да су монаси пре 300 година читали књиге поред извора.
– Не одустајемо од борбе да очувамо наш природни драгуљ. Када нацрт плана буде на дневном реду, протестоваћемо испред Скупштине града – најављује Соломун.
Д. Мучибабић
http://www.politika.rs/rubrike/Beograd/Miljakovacki-izvor-ili-nove-zgrade.sr.html