Šta je novo?

Park kod Ušća i Park prijateljstva "Oaza Novog Beograda"

_20200430_192137.JPG

_20200430_192413.JPG
 
Naravno, nije sve tako crno (i ja sam dete sreće)

IMG_8676.JPG
IMG_8674.JPG
IMG_8666.JPG


Ceo taj potez od Juge do Brankovog mosta je prelep ovih dana. Uredno zelenilo, puno ljudi...
 
Meni su ove klupe horor...
Jedino kao neke nedefinisane skulpture mogu da prođu.

Sent from my Redmi 8 using Tapatalk
 
Što se tiče funkcionalnosti, ergonomije i materijala možda i jedini promašaj u ovoj rekonstrukciji.

Pričali smo već, oštre ivice, debele nekvalitetne grede, naslon predaleko...
 
astrodule":1zwe87w4 je napisao(la):
Što se tiče funkcionalnosti, ergonomije i materijala možda i jedini promašaj u ovoj rekonstrukciji.

Pričali smo već, oštre ivice, debele nekvalitetne grede, naslon predaleko...
Pa to.
Ja to ipak gledam samo kroz funkcionalnost i ergonomiju

Sent from my Redmi 8 using Tapatalk
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=785909#p785909:r2cruf1f je napisao(la):
astrodule » 21 Окт 2020 06:20 pm[/url]":r2cruf1f]Šteta što se pešačke staze od belih kamenčića uopšte ne održavaju. Zaista, slika i prilika naših javnih službi.

A jos gore deluje da tuda i neka kola prolaze...
 
Šta predstavljaju ucrtani objekti?

Već sam pre izneo mišljenje da neke staze nisu najpametnije napravljene, kao i da fali još jedna staza od Muzeja.

Ta staza koja fali je napravljena prirodnim putem, tj. pešaci su je utabali.

parkkod-usca-staze-oznaceno.jpg


Takođe, po meni, glavna staza treba da bude od glavnog ulaza u park, a to je po meni, autobusko stajalište (označeno crvenim krugom). Ta staza postoji, ali nije betonska, već od kamenčića je (u teoriji, jer kamenčića skoro da više i nema).

Pored nje imamo široku betonsku stazu koja se najmanje koristi jer izlazi na sred Bulevara Nikole Tesle, između dva solitera.
 
Upravo.

Ne znam zašto se ne sve te "divlje" staze ne urede. Nije problem kada je suvo, ali posle kiše, te staze su neupotrebljive danima.
 
Videli da su se "za*****" sa Tašmajdanom, pa rešili da ne ponavljaju grešku. :)
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=823397#p823397:timlqqfj je napisao(la):
astrodule » 14 Feb 2021 07:40 pm[/url]":timlqqfj]

Ta staza koja fali je napravljena prirodnim putem, tj. pešaci su je utabali.

Не знам да ли је то мит или истина да је Лондонски Хајд парк на такав начин правио стазе.
 
Nikako mi nije jasno zasto se ovde ne forumu stalno povladjuje lenjoj st...i, koja uvek mora da prodje bas najkracim putem. Staza na Uscu (gore spomenuta) je kraca za mozda 10 metara od one koja je poplocana ali nece nas covek niposto po pravilima ako to zahteva cek i najmanji utrosak energije. A sto se tice pitanja zasto se ne poplocavaju takve staze jer eto kad padne kisa, nisu danima upotrebljive... ta logika mi je stvarno fascinantna. Radis nesto sto ne treba i onda se jos bunis sto ti to nije omoguceno zbog vremenskih uslova!
Isto to se odnosi i na slucaj Slavije (za sta cu sigurno biti zestoko napadnut). Da, Slavija nije najbolje resena ali je stvarno fascinantno da se ovde odobrava to sto ljudi preskacu ogradu i prelaze na najopasnijim mestima, rizikujuci svoje i tudje zivote, jer je to eto "prirodno" najkraci put.
Takodje, znamo svi koliko se po Beogradu razvlace radovi i to je naravno lose i treba kritikovati. Ali ne razumem kako je mogu da se ovde na forumu konstatno javljaju ljudi koji se bune sto pesacima nije omogucen prolaz tokom radova. To pritom nisu pesaci koji zive u tom kraju nego lenja st*** koja niposto ne bi prosla susednom ulicom, sto bi zahtevalo da potrose 2 minuta i 35 kalorija vise, nego mora bas najkracim putem i onda se jos bune zbog toga sto gacaju kroz blato (bajdvej ja zivim u Amsterdamu i u mom kraju se ulica od bukvalno 150 metara radila skoro godinu dana, tokom kojih se ne secam da sam ikada video ljude da hodaju tim delom).
Sustina svega ovoga je da poznajem nas mentalitet i znam da nasim ljudima nista nije draze nego da prekrse pravila jer su oni eto "previse pametni" da bi bili "st***" koja radi sta se od njih ocekuje. Ono sto medjutim ne razumem je kako je moguce da se to svesrdno podrzava od strane ljudi na ovom forumu od kojih ipak ocekujem vise.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=822459#p822459:1clyprtj je napisao(la):
Вожд » 11 Feb 2021 10:51 pm[/url]":1clyprtj]
file.php

Inspiracija projektanta bile neke aerodromske piste. :)
 
Ne pamtim da je neko opravdavao preskakanje ograde i pretrčavanje pa ni na Slaviji.
 
@belami to je kao da tvrdiš da su ljudi razmaženi što idu popreko umesto okolo na onoj slici user experience vs design.

Jednostavno postoje prirodni tokovi i smerovi i to se ne može promeniti.

To samo govori da se sve staze moraju pažljivo planirati imajući u vidu kretanje ljudi, a ne da ovako dobijamo najširu stazu (koja "udara" na CK) koja se uopšte ne koristi i slično.
 
Rekonstrukcija Tašmajdanskog parka je rađena tako što su pored postojećih staza popločane i one koje su građani "napravili". Rezultat toga je da se ide upravo po tim popločanim stazama, a nije "napravljena" nijedna nova preko nepopločanog dela. Ovo je jedini park u gradu za koji se javno pričalo i uradilo popločavanje pešačkih tokova.
 
I to je apsolutno logično.

Isto kao što svi seku prave uglove. Neko bi pomislio da će vremenom ukapirati, ali očigledno neće.

Na suprotnoj strani, kod Juge, imamo ulaz u park iz Aleksinačkih rudara. Staza kroz šumicu (belo) je pun pogodak što se tiče putanje (neću previše da kritikujem nepraktične ploče sa rovovima između od 20-ak cm) i ona se produžava na stazu od kamenčića koja ide ka glavnom šetalištu uz reku.

usce-ulaz-juga.jpg


Ipak, većina ljudi skreće desno na crvenu stazu i tu se već napravila utabana staza koju bi bilo logično urediti. Nije se moglo predvideti jer šta će pešaci na trkačkoj stazi, ali ako meni kao trkaču koji redovno tu trči pešaci ne smetaju u 95% slučajeva, ne treba ih terati odatle.

Realno, zaista ima logike napraviti još jednu pešačku stazu paralelno sa trkačkom celom dužinom parka jer je mnogo lepše šetati tu, nego po asfaltu uz reku. Šta više, na nekim mestima se već nazire utabana staza pored trkačke.
 
A evo i kako je bilo 2009, a kako je sada. Ističu se upravo staze koje sam pomenuo. Debela ka TC Ušće koja nikada nije postojala, a koja je napravljena kao glavna i tanka koja je postojala od MSU ka stanici i koja je i dalje samo utabana.

usce staye 2009.jpg
usce staye 2020.jpg


Dobar deo staza su napravili i svaka im čast što su tako odlučili.
 
Vrh