Šta je novo?

Parada ponosa

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nova i N1 samo čekaju vesti koje mogu da iskoriste protiv SNSa, pogotovu ako se radi o nekom događaju od društvenog značaja, poput branjenja gej osobi da ode u posetu samo zbog toga što je gej.

Za Azdejkovića i ostale - hvala na potvrdi onoga što pričam već godinama, ali mnogi biraju da ne veruju. Čak ni kada im se prikaže slika 7. uspesšno održane parade u organizaciji tih individua, a da opet nema više od par stotina Srba gejeva.
 
Dobro, verujem da ima svega i da je Luka nailazio na razne stvari o kojima se ne priča u javnosti.

Svi mi ovde želimo da Srbija bude dobro mesto za sve ljude, da svi stanovnici budu slobodni i jednaki, da se niko ne oseća ugroženim itd, jer je to dužnost većine- omogućiti manjini da se oseća slobodno i da je štiti ako treba, dok će zauzvrat ta manjini biti razumna i poštovati i stav većine.

Ali, mislim da je to paradiranje kontraproduktivno i da treba ići nekim drugim putem kako biste ostvarili neke realne ciljeve, a ne izvrtati ruglu neke važne stvari.

Mi svakako kao društvo nemamo kompas i prvo to treba da se reši, pa onda sve drugo.
 
Najzanimljivije od svega je što skoro nijedan medij nije izvestio o ovome.. N1 i Nova nešto ukratko i Danas malo opširnije..

Drugi ćute kao zaliveni na to što je Beogradom šetalo 20 ili više hiljada ljudi, a leto je i godišnji odmori, da ne kažem da ni skup nije bio promovisan. Od kada vlada Vučić, je l' bilo masovnijeg iskazivanja nezadovoljstva povodom nečega? I to nije vest ni za koga?
Naravno da cute.
I urbano/progresivno/demokratski i narodnjacko/radikalno/naprdnimedji rade za istog gazdu.
Prica sa homoseksualcima je idealna za skretanje paznje sa stvarnih problema.

Vodja vam uvekbaci kosku. Ratko Mladic vs Aida, LGBT vs Crkva, Rusija vs Ukrajina.... I vi se uvek upecate. Sve je zabavnije sem realnih problema.

Umesto da mrze okupatora, umesto da mrze EU, umesto da mrze kapitalizam i tzv gradjansko drustvo kao ideologiju kapitalizma, ljudi mrze LGBT osobe.
 
Poslednja izmena:
Svi mi ovde želimo da Srbija bude dobro mesto za sve ljude, da svi stanovnici budu slobodni i jednaki, da se niko ne oseća ugroženim itd, jer je to dužnost većine- omogućiti manjini da se oseća slobodno i da je štiti ako treba, dok će zauzvrat ta manjini biti razumna i poštovati i stav većine.

Mi svakako kao društvo nemamo kompas i prvo to treba da se reši, pa onda sve drugo.
I to je poenta svega. 😁 Nikakvi posebni zakoni, prava i ostalo. Samo da smo svi isti, sigurni i da ovo možemo da zovemo svojim domom.
 
Dobro, verujem da ima svega i da je Luka nailazio na razne stvari o kojima se ne priča u javnosti.
Svakako. Ali samo da se ima i to u vidu - nailazili smo i mi ostali.
Ja kad sam hteo da dignem prašinu zbog dva odvojena incidenta meni pod prozorom, jedan sa smrtnim ishodom, a drugi sa nepoznatim ishodom nakon pucnjave, nisam uspeo. Jer pajseri od novinara nisu hteli da izveste detaljnije o tome. Iako je u jednom slučaju bilo 100 svedoka a u toku uviđaja više murije nego cela stanice Majke Jevrosime (zato što je bila upletena jedna poznata politička figura). A da ne pričam o drugim višegodišnjim bitkama koje sam vodio, jer niko drugi u kraju i zgradi nije imao mooda (čuveno srpsko, radije će da istrpi i crkne u svom truležu, umesto da kao Vojvođani digne glas kada treba), pritom rizikujući i krvne osvete, pošto se radilo o ljudima određenog kova iz određenih krajeva Balkana.

Tako da ono, svi smo u istom čabru. Samo što neki gube vreme i napor na gluposti i foliraže od organizacija i ciljeva, a neki znaju gde da usmere svoje napore. Evo Vojvođani pokazaše to ovih dana protestima u Pančevu i Novom Sadu. A čuo sam da i inače oni nikad ne prezaju od toga upute žalbu ili zahtev kad im nešto ne odgovara (npr kad im ne radi nešto od usluga koje plaćaju). I za to im skidam kapu.
 
Pa evo ovako.

2000ih parola i molba je bila ''dajte nam samo da održimo paradu i da pošaljemo poruku da nas ima više nego što mislite''.
2010. je bio veliki haos na paradi za koji mnogi veruju da je bio delo službe, a ne samog srpskog kolektiva i proseka naroda.
2014. održavana je prva prava uspešna parada. I već tada se iz priče ''dajte samo priznajte da postojimo'' prešlo u ''hoćemo istopolne brakove''
Onda su ''hoćemo istopolne brakove'' prešli u ''hoćemo da usvjamo decu''.
Није истина, све време се инсистира на једнаким правима, да истополни парови имају исти статус пред законом као и хетеросексуални парови. Разлика је у томе што тада није била могућа ни шетња без свеопштег насиља и крвопролића па је то био фокус

A ove godine, pošto su Miletić, Boban, Azdejković i ostali videli da će ih, ako ovako nastave, uvek biti šaka jada na paradi, odlučili da dovuku sve iz ostatka Evrope, ne bi li namakli par hiljada i tako predstavili Nemačkog ili Engleskog geja kao legitimnog predstavnika Srba gejeva na paradi.
То није ове године, Еуропрајд се планира бар годину дана унапред у различитој европској земљи сваки пут, по први пут је Србија успела да буде домаћин. Исто као и свака друга манифестација од европског такмичења у одбојци до Евровизије. О томе не одлучује Аздејковић него организатори који нису у Србији, једна земља може да аплицира као што је Србија годинама уназад и тек сад добила.

Pogledaj zatim i njihove skraćenice.
2000ih - LGBT
2010ih - LGBTQ
2020ih - 2SLGBTQIA+

2000ih - polovi: muški i ženski
2010ih - polovi: muški, ženski, srednji, nedefinisano, neodlučno, zbunjeno, nedijagnostifikovano, vanzemaljac, klingonac...

2010ih - zamenice: on, ona
2020ih - zamenice: on, ona, oni, ono, they, trte mrte...
То се не односи на полове већ на род и не односи се на сексуалну оријентацију већ на критичку теорију рода која се спојила са транс активизмом (још неких 70их али се тек од скора захуктало). Овакав став очекивања да су све геј особе једноумни блок истомишљеника па све екстремно што уради једна особа аутоматски значи да заступају и сви остали је једна од класичних особина затуцаног менталитета који не посматра дату групу као људска бића већ као категорију. Ако српски хулигани у Италији направе хаос онда су сви Срби затуцани, ако црнац испадне насилни убица сви црнци су насилни и убице, ако један Јевреј подржава руски бољшевизам онда сви Јевреји подржавају руски бољшевизам итд.

Ја сам више упознао геј ликова који мрзе транс особе него што сам упознао оних који их подржавају

А камоли оне који гурају неку савремену америчку културну норму креативних родних заменица која се ни тамо није примила већ налази на отпор

Мало је депласирано уопште узимати Америку као пример али не помињати чињеницу да у десетинама земаља је бити геј и даље повод за смртну казну
Kako ne razumeš, s njima nema kraja. Nikad neće biti zadovoljni šta god im daš. Zato što sami sa sobom nikad neće biti zadovoljni.
A opet, o tom njihovom nezadovoljstvu ne smeš da pričaš i da ga studiraš jer si onda homofob.
Шта је то тачно "дато" геј особама у Србији у последњих 22 године? Што су се пар пута прошетали улицом и тражили иста права пред законом?

Што се мене тиче потпуно је валидно повући црту и рећи "сматрам да геј особе треба да имају та и та права, ни више ни мање" али онда заправо мораш да стојиш иза те црте и браниш је и од стрејт и од геј особа које се не слажу са тим. Што ће рећи, ако кажеш "сматрам да геј особе треба да имају права да се венчавају али не и да усвајају децу" онда ћеш да браниш ту позицију и од стрејташа који сматрају да не треба да се венчавају и од геј људи који сматрају да треба да усвајају децу.

Из мог искуства, ниједна особа попут тебе никад није бранила такву позицију од стрејташа јер суштински ни не сматра да геј особе треба да имају ишта већа права него што су имала 1985. године у Србији већ само померају аргументацију како им одговара гурајући у правцу супротном од геј еманципације. Исто као што шовиниста који тврди "ок ми је да жене раде али треба да дају отказ кад се удају и посвете деци" никад неће бранити право неудатих жена да раде.
Znači oni se ponašaju onako kako su se nekada ponašali ljudi u delirijumima i ljudi sa problemima. Ali ti više ne smeš ni da ih proučavaš, a kamoli da im ponudiš pomoć, a kamoli da ih teraš da žive u skladu sa ostatkom društva. I tako dođosmo dotle da neko ko je rođen sa hromozomom XY može mrtav ladan da govori da je rođen sa XX. I da govori da je vanzemaljac. I da je 2+2=šta god on želi da bude. I ti ne smeš ni da ga pogledaš popreko, a kamoli da ga proučavaš, a kamoli da pokušaš da ga promeniš.

I onda posle ''a što vam smetaju...'' (misleći na gej parade i gej organizacije, jer većini ljudi obični gejevi više i ne smetaju)
Обични гејеви већини људи ни не сметају управо захваљујући на бесомучној и крвавој борби коју воде, упркос а не захваљјући људима попут тебе.
 
Ne, ranije je bilo samo da se prepozna postojanje gej zajednice u Srbiji. Onda je posle prešlo u istopolne brakove. Sad se traži i transrodnost.
То није ове године, Еуропрајд се планира бар годину дана унапред у различитој европској земљи сваки пут, по први пут је Србија успела да буде домаћин. Исто као и свака друга манифестација од европског такмичења у одбојци до Евровизије. О томе не одлучује Аздејковић него организатори који нису у Србији, једна земља може да аплицира као што је Србија годинама уназад и тек сад добила.
E dobro, hvala na ispravci, nisam to znao.
То се не односи на полове већ на род и не односи се на сексуалну оријентацију већ на критичку теорију рода
Brate o čemu ti pričaš, u kakve apstrakcije ti ode...
Prosto je, postoje ljudi muškog pola i ljudi ženskog pola. Od rodova, postoji muški, ženski i srednji. Srednji je za stvari i/ili nedefinisano ili nepoznato.
I to je sve. Svako izlaženje izvan toga je ništa drugo do materijal za psihijatriju.

I nije samo Amerika takva. Ortak bio na Sardiniji tri nedelje, vratio se pre par dana. Pokazao mi fotografije, između ostalog sa dve devojke koje se identifikuju kao THEY. Tako da uopšte nije pitanje da li će svaka SJ i PC kakica da obiđe ceo svet, već samo za koliko vreme. Sve što je od dekadencije bilo u Americi, pre ili kasnije dođe i kod nas i drugih po svetu.
Шта је то тачно "дато" геј особама у Србији у последњих 22 године? Што су се пар пута прошетали улицом и тражили иста права пред законом?
Pa ko je bio rođen i pamti kako je bilo 2000. i kako je danas, znaće kolika je ogromna razlika u svakodnevnim aktivnostima i životima napravljena. Gej osobe sada mogu na ulici da se ponašaju onako kako se ponašaju i bilo gde kad su same (samo naravno dokle god to ne podrazumeva radnje koji ni heteroseksualni ljudi ne smeju da rade na javnom mestu) i to je veliki iskorak u odnosu na ono što je bilo recimo početkom 2000ih. Najveće promene u prepoznatljivosti i toleranciji običnih gej ljudi u Srbiji desile su se krajem 2000ih i početkom 2010ih godina, kada su njen pripadnici počeli mic po mic sve više da se pojavljuju na javnim mestima i da daju do znanja ljudima koji su bili u zabludi (uključujući tu i mene) da ih ima više od 1 promila i da ne žele ništa specijalno osim da žive život kao i ostali. To se posle potvrdilo i na paradama, koje ni dan danas ne mogu da skupe više od par stotina gej Srba jer se ljudi očigledno distanciraju od njih, a opet svi uveliko znamo da je gej osoba u Srbiji mnogo, mnogo više.
Обични гејеви већини људи ни не сметају управо захваљујући на бесомучној и крвавој борби коју воде, упркос а не захваљјући људима попут тебе.
Previše si mlad i naložen da bi razumeo, a uz to voliš da klepećeš o stvarima i o vremenima o kojima nemaš pojma. Ja nemam problem s time što me pojave na forumu poput tebe doživljavaju kao Boška Obradovića ili nekog ekstremistu. Zato što znam da u tvojoj zaluđenoj glavi, svako ko se ne slaže sa tvojim pogledima na svet, je automatski ekstremista u stavovima suprotnim od tvojih. To sam ti već pisao jednom ranije. Mene su do sad nazivali i komunjarom i kapitalistom, i proNATOvcem i rusofilom, i patriotom i izdajnikom, i levičarem i desničarem, i nevernikom i verskim fanatikom... :D Tako da kmečanje jednog zaluđenog paradoksalnog kontradiktornog liberal-anarhiste da sam ovakav ili onakav, samo potvrđuje sve ono što se generalno misli o takvim pojavama i grupacijama. :D

Usput, zaboravio si da pomeneš Bejbi bumere i njih okriviš za sve. A i živo me zanima kako se tvoja drvena advokatura prema homoseksualizmu uklapa u tvoje tirade o tome kako svako u Srbiji treba da se ženi/udaje i rađa decu i da tako brani i dokazuje srpstvo. Inače je, citiram, samo puki parazit. (osim tebe, naravno)

Čovek zvani hodajući paradoks... Malo levica, malo desnica, malo srpstvo, malo mundijalizam, malo avangarda, malo konzervativa, malo anarhija, malo fašizam...
 
Poslednja izmena:
Ne, ranije je bilo samo da se prepozna postojanje gej zajednice u Srbiji. Onda je posle prešlo u istopolne brakove. Sad se traži i transrodnost.
Видим да си јако упућен у историју ЛГБТ активизма у Србији, посебно по закључку да "сада траже и трансродност"
E dobro, hvala na ispravci, nisam to znao.

Brate o čemu ti pričaš, u kakve apstrakcije ti ode...
Prosto je, postoje ljudi muškog pola i ljudi ženskog pola. Od rodova, postoji muški, ženski i srednji. Srednji je za stvari i/ili nedefinisano ili nepoznato.
I to je sve. Svako izlaženje izvan toga je ništa drugo do materijal za psihijatriju.
Да ли постоји "средњи" род у Грчкој? А у Кини? Шта "средњи" род подразумева у Индији?

Теорија рода се и родила из схватања да је то друштвена категорија и самим тим зависи од културе а не од биологије и постоји сијасет схватања родних идентитета у разним друштвеним заједницама. Као и да се саме родне норме мењају (пре 250 година у западној Европи је било мужевно носити хеланке, шминку и дуге перике).

Из тога се родила идеја да појединци имају право да сами изражавају свој родни идентитет како желе а не како друштво каже будући да то није објективни концепт већ културолошки. И то су наравно преузеле разне транс особе иако је било (и има и даље) транс особа које се томе противе јер сматрају да то побија целу поенту трансродности. Као што је то махом феминистички покрет иако постоји значајна струја феминисткиња која се томе противи и које се називају ТЕРФ (trans exclusive radical feminist) - са ауторком Хари Потера као можда и најпознатијом данас.

Другим речима, ништа од тога није јасно дефинисано нити имају све геј особе исто мишљење о томе како покушаваш да етикетираш. Као што немају ни сви Срби идентичан став према руској инвазији на Украјину нити су генерално сви Х мишљења У. Игнорисање те чињенице је један од основних алата дехуманизације.
I nije samo Amerika takva. Ortak bio na Sardiniji tri nedelje, vratio se pre par dana. Pokazao mi fotografije, između ostalog sa dve devojke koje se identifikuju kao THEY. Tako da uopšte nije pitanje da li će svaka SJ i PC kakica da obiđe ceo svet, već samo za koliko vreme. Sve što je od dekadencije bilo u Americi, pre ili kasnije dođe i kod nas i drugih po svetu.
Јао замисли од свих могућих штетних трендова из америке нама ће да буде фокус брига да ли ће нека у девојка у Србији да тражи да јој се обраћаш са "оно"

Аутомобилски урбанизам који прихватамо 70 година из америке ћемо да бранимо иако је објективно штетан на више поља јер је нама лакше шта нас брига
Pa ko je bio rođen i pamti kako je bilo 2000. i kako je danas, znaće kolika je ogromna razlika u svakodnevnim aktivnostima i životima napravljena. Gej osobe sada mogu na ulici da se ponašaju onako kako se ponašaju i bilo gde kad su same (samo naravno dokle god to ne podrazumeva radnje koji ni heteroseksualni ljudi ne smeju da rade na javnom mestu) i to je veliki iskorak u odnosu na ono što je bilo recimo početkom 2000ih. Najveće promene u prepoznatljivosti i toleranciji običnih gej ljudi u Srbiji desile su se krajem 2000ih i početkom 2010ih godina, kada su njen pripadnici počeli mic po mic sve više da se pojavljuju na javnim mestima i da daju do znanja ljudima koji su bili u zabludi (uključujući tu i mene) da ih ima više od 1 promila i da ne žele ništa specijalno osim da žive život kao i ostali. To se posle potvrdilo i na paradama, koje ni dan danas ne mogu da skupe više od par stotina gej Srba jer se ljudi očigledno distanciraju od njih, a opet svi uveliko znamo da je gej osoba u Srbiji mnogo, mnogo više.

Ко је био геј и пре 2000. ће памтити да је то појављивање гејева на јавним местима и отворено причање о томе на сваком кораку нашло на осуду и мржњу и претње насиљем без да је систем ама баш ишта урадио да то промени. Највећи "системски" искорак је настао тиме што је Вучић своје хулигане ставио на ланац да би се одржавале параде за које и даље људи одлазе под претњом да ће бити жртве насиља.

Мало је смешно што неко ко стално кука што људи "неће на протесте" узимаш као доказ да људи не подржавају Х зато што их има само неколико стотина упркос претњама насиљем и излагању јавној срамоти ако оду на тај протест. Колико људи би ишло на протест против Рио Тинта да знају да могу да прођу као 2001. на геј паради или да ће их се родитељи одрећи ако их виде на вестима?

Previše si mlad i naložen da bi razumeo, a uz to voliš da klepećeš o stvarima i o vremenima o kojima nemaš pojma. Ja nemam problem s time što me pojave na forumu poput tebe doživljavaju kao Boška Obradovića ili nekog ekstremistu. Zato što znam da u tvojoj zaluđenoj glavi, svako ko se ne slaže sa tvojim pogledima na svet, je automatski ekstremista u stavovima suprotnim od tvojih. To sam ti već pisao jednom ranije. Mene su do sad nazivali i komunjarom i kapitalistom, i proNATOvcem i rusofilom, i patriotom i izdajnikom, i levičarem i desničarem, i nevernikom i verskim fanatikom... :D Tako da kmečanje jednog zaluđenog paradoksalnog kontradiktornog liberal-anarhiste da sam ovakav ili onakav, samo potvrđuje sve ono što se generalno misli o takvim pojavama i grupacijama. :D

Usput, zaboravio si da pomeneš Bejbi bumere i njih okriviš za sve. A i živo me zanima kako se tvoja drvena advokatura prema homoseksualizmu uklapa u tvoje tirade o tome kako svako u Srbiji treba da se ženi/udaje i rađa decu i da tako brani i dokazuje srpstvo. Inače je, citiram, samo puki parazit. (osim tebe, naravno)
Не убацуј ми речи у уста, ја нисам рекао да "свако треба да тиме брани и доказује српство" већ да је антинатализам особа које су у стању да имају децу саможив и суштински друштвено неодржив концепт. Било би парадоксално да се залажем за рађање деце и бракове а не подржавам геј бракове / усвајања / могућност имања деце. Да се ја питам не само да бих омогућио геј паровима да усвајају децу већ би свакоме ко усвоји или има дете (без обзира на оријентацију) дао 5 година радног стажа по детету док се не испразне сва сиротишта у земљи
Čovek zvani hodajući paradoks... Malo levica, malo desnica, malo srpstvo, malo mundijalizam, malo avangarda, malo konzervativa, malo anarhija, malo fašizam...

Mene su do sad nazivali i komunjarom i kapitalistom, i proNATOvcem i rusofilom, i patriotom i izdajnikom, i levičarem i desničarem, i nevernikom i verskim fanatikom...
 
@TheOnlyLuka
A šta, ti misliš da ste vi homoseksualci jedini u Srbiji koji doživljaju nepravde i neprijatnosti i moraju sami da se bore za sebe?

Nasilje u školi - prelistaj malo novine pa vidi koliko ima slučajeva da neki mali psihijatrijski slučaj maltretira tuđu decu i niko mu ništa ne može, bar ne pravno i putem policije
Zaposlenje - misliš da si jedini u Srbiji koji je diskriminisan ili odbijen za posao na osnovu nekog besmislenog razloga?
Kredit - Ni oni koji se vode kao nezaposleni ne mogu da dižu kredite, pa ni oni sa malim prihodima ili određenim poslovima
Stambeno pitanje - Dobro je pa su svi ostali Srbi rešili stambena pitanja
Posećivanje u bolnici - ne razumem, šta, ako dođe Laza u bolnicu da poseti Peru, i Pera kaže sestri da ga propuste jer su u vezi, sestre će fizički sprečavati Lazu? Aha. A kako to do sada nige nije osvanulo u novinama? Kako se niko nije žalio?

I, šta kažeš, gej ljudi u Srbiji su jedini koji imaju probleme, jedini koji trpe nepravde i jedini koji moraju sami da se bore za sebe?

S druge strane, ovo u drugom pasusu poštujem i podržavam. A ti si potvrdio ono što sam pisao gore i što pišem i govorim već 10 godina - gej ljudi u Srbiji se identifikuju sa gej paradama i gej organizacijama taman koliko se i prosečan Srbin identifikuje sa narodnim posranicima ili ministrima. Nebo i zemlja.
Vidi, ako bi premijerkina... supruga, ili kako je ti god nazvao, sutra ne daj Bože... passed away, njeno (i premijerkino) dete bi išlo hraniteljskoj porodici...

To nije u redu, nije pravedno, humanitarno je pitanje i tiče se sasvim nedužnih ljudi i DECE, odnosno, država takve stvari mora da reguliše zakonom. Jednostavno - mora, zbog toga postoji. Promenila se tehnologija, ženama više ne treba muški partner da imaju dete, dakle, moraju da se promene i moralne norme. Tako to ide - nigde više ne važi moral iz predpenicilinske ere.

Što se mene tiče, ne bih bio spreman da nadalje podržavam opciju koja bi se protivila pravnom regulisanju istopolnih zajednica, jer je to anahrono, glupo i štetno. I stvoriće, u bliskoj budućnosti, veliku količinu nepravde i patnje. A protiv toga ću ja uvek da budem.

Naravno, što neko reče, ne bih pustio ex-muškarce da igraju fudbal u ženskoj konkurenciji, jer je to nerazumno. A ovo iznad je jedino razumno.
 
Upućen dovoljno, svakako više nego neki.

Ne zanime me teorija roda, kako ne razumeš toliko. Imaš osobe rođene sa XX i osobe rođene sa XY hromozomom. Sve izvan toga je čista izmišljotina.
Od seksualnosti, postoje heteroseksualnost, homoseksualnost, biseksualnost i aseksualnost ako je uopšte možemo svrstati, jer je ona upravo stanje bez seksualnosti.
Јао замисли од свих могућих штетних трендова из америке нама ће да буде фокус брига да ли ће нека у девојка у Србији да тражи да јој се обраћаш са "оно"

Аутомобилски урбанизам који прихватамо 70 година из америке ћемо да бранимо иако је објективно штетан на више поља јер је нама лакше шта нас брига
I jedno i drugo su podjednako štetni. Ja ne želim da živim u društvu u kome se neki nelečeni breca na mene jer sam mu se obratio sa ''gospođo'' umesto ''osobo''.
Takođe me živo zanima ko bi finansirao gradnju i implementaciju svih postojećih objekata, stvari i okvira za sve te koji ne mogu da se odluče jel su bata ili seka.
Da ne bi možda ti svojim parama? Hah, sve verujem...
Ко је био геј и пре 2000. ће памтити да је то појављивање гејева на јавним местима и отворено причање о томе на сваком кораку нашло на осуду и мржњу и претње насиљем без да је систем ама баш ишта урадио да то промени. Највећи "системски" искорак је настао тиме што је Вучић своје хулигане ставио на ланац да би се одржавале параде за које и даље људи одлазе под претњом да ће бити жртве насиља.
Bilo pre više od 20 godina. Od tada do danas, mnogo toga se promenilo na bolje. Tvoje zakeranje i kukumavčenja samo potvrđuju ono što važi za takve organizacije, da koliko god im se nešto da, njima nikad neće biti dosta. Jer nije Srbija jedini primer toga. U Americi im je isto tako mnogo, neopisivno mnogo, pa im opet nije dosta. Nikad im neće biti dosta.
Мало је смешно што неко ко стално кука што људи "неће на протесте" узимаш као доказ да људи не подржавају Х зато што их има само неколико стотина упркос претњама насиљем и излагању јавној срамоти ако оду на тај протест. Колико људи би ишло на протест против Рио Тинта да знају да могу да прођу као 2001. на геј паради или да ће их се родитељи одрећи ако их виде на вестима?
Mož' ti bude smešno, ali iskustvo mi je pokazalo da jeste tako. Tačno se na ovom forumu posle nekog vremena prokljuvi ko gde stoji i ko šta podržava, čak i ako to radi krišom ili perfidno. Istina, s tobom je umelo da bude čudno u par navrata, pošto obožavaš da gajiš međusobno kontradiktorne stavove. Ali odavno mi je postalo jasno gde stojiš po pitanju nekih stavova, a od nedavno po pitanju još nekih.

Što se učešća u gej paradi tiče, i tu si ponovo kontradiktoran, pa tako s jedne strane afirmišeš činjenicu da se gej ljudi danas otvoreno prikazuju na ulici u razmeni ljubavi, a ovamo pričaš kako nema gej parada više od 500 gej Srba jer se plaše da ih neko vidi u javnosti. Znači veze s mozgom nema to što pričaš.
Не убацуј ми речи у уста, ја нисам рекао да "свако треба да тиме брани и доказује српство" већ да је антинатализам особа које су у стању да имају децу саможив и суштински друштвено неодржив концепт. Било би парадоксално да се залажем за рађање деце и бракове а не подржавам геј бракове / усвајања / могућност имања деце. Да се ја питам не само да бих омогућио геј паровима да усвајају децу већ би свакоме ко усвоји или има дете дао 5 година радног стажа по детету док се не испразне сва сиротишта у земљи
Misliš, ti nisi ništa direktno izneo i nikoga direktno osudio, ti si samo koristeći jezik političara i narodnih poslanika, javno osudio i osramio neku grupaciju? I javno iznosio kontradiktorne stavove, jedne u kojima si sve za srpstvo, suverenitet, patriotizam, rađanje srpčića, ovo ono... A onda potom druge, u kojima si za promovisanje istopolnih brakova.

Najluđe od svega je što ti sam prvi priznaješ da još uvek nemaš dece, a daješ sebi za pravo da drugima određuješ kako da žive i koliko treba da rađaju. I bitno da se istovaruješ po ljudima poput mene i impliciraš da sam ja išao 2010. sa štanglom u ruci da mlatim gejeve, bijem se sa policijom i zalećem trolejbuse u njih. Samo zato što ti se ne dopada što se ne uklapam u tvoje međusobno sluđene, kontradiktorne i naopake stavove o svim društvenim pitanjima, pa tako i o gej paradama.
 
Što se mene tiče, ne bih bio spreman da nadalje podržavam opciju koja bi se protivila pravnom regulisanju istopolnih zajednica, jer je to anahrono, glupo i štetno. I stvoriće, u bliskoj budućnosti, veliku količinu nepravde i patnje. A protiv toga ću ja uvek da budem.

Naravno, što neko reče, ne bih pustio ex-muškarce da igraju fudbal u ženskoj konkurenciji, jer je to nerazumno.
Pa to ne ide tako. Ti možda očekuješ da ćete se složiti i ostati na tome. Evo, mi vama istopolne brakove, vi nama okončanje beskrajne liste zahteva. Ali pre ili kasnije, zatražiće ti ustupak više. Živi bili pa videli. Evo neka se legalizuju istopolni brakovi. I ja jesam za to i tu se poklapa moj stav sa stvojim. Ali ono gde se razlikujemo jeste moja procena da će za par godina čuti kako traže nešto novo.

Kao što rekoh, Ameri su im dali maltene sve, pa opet nije dosta. Ali kao što rekoh gore (samo, nema ko da čita) kad je Vox priča o tome - neka im se daju istopolni brakovi. Samo nemoj posle da se čudite kad gej organizacije izađu sa još 10 novih zahteva.
 
Poslednja izmena:
Nije ni problem u tom protestu protiv parade, iako je po meni osnova takvog protesta pre svega neopravdana mrznja i diskriminacija, ali hajde da razumemo i prihvatimo cak i taj argument.

Protestuje se protiv parade i LGBT zajednice po Evropi i Americi, kao sto Bender kaze to su uglavnom dijametralno suprotni stavovi ultra-levice i ultra-desnice u drustvu.
Ja ovde kod nas vidim veci problem, a to je sto se u nasem drustvu gaji opasan fundamentalizam gde je SPC vrlo cesto upletena, moze se otvoreno nazvati i religijski fundamentalizam. S obzirom da narod ima najvece poverenje u Crkvu, ovakvi istupi mogu biti samo kontraproduktivni. Ne razumem kako neko moze da protestuje u ime svih vernika i da se mesa u ustavni poredak sekularne drzave i na osnovu cega nekome nesto moze da zabrani. Ja kao vernik ne mogu nikada da podrzim tzv. ''porodicnu setnju'' niti mogu ikada da setam sa takvim stvorenjima, koje je podrzalo crkveno lice koji je spreman na upotrebu oruzja, da li su to porodicne vrednosti?? Gde su protesti i osude na takve izjave? Delovalo je da ce se to promeniti kada je bio izabran patrijarh Porfirije za poglavara i rekao da treba razumeti ljude iz LGBT zajednice i njihove probleme, medjutim ocigledno postoje toliko duboke struje u SPC povezane sa drzavom da je ublazavanje stavova Crkve jednostavno nemoguce.

Dokle ce toboze duhovna lica da podrzavaju ovu nakaradnu i izopacenu mafijasku vlast a istovremeno se bore za ''porodicne vrednosti''? Zasto nisu protestovali protiv odluke REM-a kada su Pink i Happy dobili nac. frekvencije koji propagiraju sve osim porodicnih vrednosti odnosno javno promovisu blud i nemoral u rijaliti programima? Naravno, to nije trn u oku vec samo oni malobrojni i nemocni, najlakse je udariti na gejeve i lezbejke. Problem je sto ce dva homoseksualna muskarca ili zene moci da zive zajedno u cetiri zida i sto ce da dobiju odredjena definisana prava dok je blud i nemoral sa Pinka koji je svaki dan dostupan milionskom auditorijumu i brojnim srpskim porodicama izgleda skroz ispravan.
 
@Bender
Pa nisu im 'Ameri dali sve', to tamo zavisi od države do države. U proseku je to 100x konzervativnija zemlja od evropskih.

A tako to ide, stalno neko nešto traži, i stalno dobije ili ne dobije nešto, to ne možeš da sprečiš. Međutim, ovo što napisah je apsolutni minimum, i to konzervativni minimum; nema nikakvog rezona biti protiv toga (osim proste mržnje, a to rezon nije).
 
U proseku je to 100x konzervativnija zemlja od evropskih.
Jel? A gde to? Alabama i Džordžija?

Pa to je fino, ali oni nisu reprezent cele Amerike, već naprotiv izuzetak po svemu. Mislim čoveče imam druga koji živi u malom gradiću Barabu u Viskonsinu blizu Medisona. Pa mi kaže da je čak i tamo SJ i PC uzeo maha preko svake mere. A pazi, Viskonsin, ej...

A i sam sam pre par godina bio i obišao sve duž i oko I-64, pa do Misisipija, pa do Floride, i onda gore do Njujorka. Sve kolima. I izvan Alabame i Džordžije, ne videh nikakvu tu konzervativnost prema gejevima, socijalnim ratnicima, političkoj korektnosti. Daj nemoj da veruješ u te lažne priče. Možda nisu ideal kakvi bi SJ i PC voleli da Amerika bude (jer realno, oni nemaju kraja, oni će uvek naći nešto još) ali kakva konzervativnost veća od evropske...
To jedino možda ako se gleda religijski, pošto ima dosta religijske zadrtosti, pogotovu u tzv. Bible belt. Ali ovako sad kao da neko nekome pravi problem što je gej... ma kakvi. Bible belt su konzervativni oko određenih praksi i načina života, ali homoseksualizam su odavno izbacili iz zamerki, prosto pre će se neko uvrediti na ateizam nego na nečiju homoseksualnost.
 
Poslednja izmena:
Ja nešto ne vidim neki preteran uticaj SPC u društvu, niti neki verski fundamentalizam ili šta već.

Pogotovu zato što je naša Crkva, kao i celo društvo, potonula u nemoral i pokvarenštinu da je to strašno. Samo su im pare bitne i saradnja sa Vučićem i vlašću.

Malo ko od njih i da pisne zbog svega što se u državi radi. Naročito od kad su iznenada preminuli crkveni velikodostojnici koji su kritikovali Vučića.

Uostalom, da Crkva ima neki uticaj i da se nešto pita, šta mislite šta bi uradila, recimo, nakon potpisivanja Briselskog sporazuma i svih drugih sporazuma kojima ova vlast na kašičicu gradi kosovsku državu?.. ili kako bi reagovao Sabor da Vučić izađe sa idejom da Makedonskoj crkvi treba dati autokefaliju?

Pa uradila bi isto što je radila sredinom tridesetih godina, kada je vladala kriza oko Konkordata. Crkva je tada pozvala narod na ulice, a ekskomunicirala sve poslanike pravoslavne vere koji su za to glasali. Zabranila svim ministrima i poslanicima da prisustvuju Varnavinoj sahrani, zatvorila sve hramove u zemlji i saopštila da je "Crkva u egzilu"..

Da je naša Crkva danas čista i poštena, da brine o dobrobiti naroda i države, pa pozvala bi narod pred izbore da izađu i sruše ovu užasnu vlast.. zabranila bi svakom učesniku u vlasti i da uđe u crkvu, a ne da ih ordenuju... da im zadužbine podižu likovi kao što su Bata Keramičar i Palma, a patrijarsi da ih osveštavaju..

Dajte, molim vas, koja Crkva i njen uticaj..sve je izvrgnuto ruglu.
 
Ma to ti je samo floskula kojom se sluze jer nemaju sta pametnije da kazu. Eno na temi Kultura i umetnost smo danas naucili da samo Srbi ne cene lik i delo Marine Abramovic jer su palanacke seljacine pod uticajem SPC.
 
Ja na ulicama viđam gej osobe kako se otvoreno drže za ruke pa čak i poljube (istina, češće devojke nego muškarci, ali ipak, ogrooooomna razlika u odnosu na pre 10 godina). Znači ima ih, prisutni su, i ne stide se da se pokažu. Pa ipak, kad god se održava gej parada, kada se oduzmu ambasadori, strani gejevi, ''kumovi'' i slični koji su tamo na platnom spisku... ostane par stotina gej Srba.

Ne, ja ne mislim da su svi ovi ljudi što su juče šetali zadrti i homofobi.. Pa imamo gej parade već 10 godina i niko reč nije rekao, nije uopšte bilo protesta.
Opet gluposti. To što je "bolje" nego pre 10 godina, prema tome što se neke istopolne osobe ljube na ulici (opet rečeno ipak češće devojke), ne znači ama baš ništa i ne predstavlja ama baš nikakav napredak. I dalje imamo homofobne vlastodršce, homofobne institucije i generalno homofoban narod. Na društvenim mrežama i dalje neverovatna homofobija oko prajda, objavljuju homofobne knjige, pesme, itd.
I to bi bilo relativno okej. Sve je to okej kada ne bi bilo nasilja. Neki ljudi i dalje ne shvataju da nije UOPŠTE normalno da neko ima strah da živi svoj život kako želi. Uvreda? Okej, može se nekako preboleti. Prebijanje do iznemoglosti pa i do smrti? To treba da bude normalno?

Dokle više opravdanja homofobiji? Ne smeta vam šatro homoseksualnost, ali prajd smeta. Kako to sve vas ugrožava. Brate mili...
 
Hahaha koliko god puta ja napisao na ovoj temi da jesam za to da se održi parada, pojedine osobe će opet da nastave da pričaju da bih je ja zabranio, a neke su čak implicirale da sam jedan od huligana i fanatika koji su je razbijali i zaletali trolejbuse na policajce.

U redu, kako god želite. Pozdravlja vas forumski Boško Obradović. 😄 (Boško Obradović dok ne dobijem novu titulu, jedva čekam da vidim koja će sledeća biti)
 
Opet gluposti. To što je "bolje" nego pre 10 godina, prema tome što se neke istopolne osobe ljube na ulici (opet rečeno ipak češće devojke), ne znači ama baš ništa i ne predstavlja ama baš nikakav napredak. I dalje imamo homofobne vlastodršce, homofobne institucije i generalno homofoban narod. Na društvenim mrežama i dalje neverovatna homofobija oko prajda, objavljuju homofobne knjige, pesme, itd.
I to bi bilo relativno okej. Sve je to okej kada ne bi bilo nasilja. Neki ljudi i dalje ne shvataju da nije UOPŠTE normalno da neko ima strah da živi svoj život kako želi. Uvreda? Okej, može se nekako preboleti. Prebijanje do iznemoglosti pa i do smrti? To treba da bude normalno?

Dokle više opravdanja homofobiji? Ne smeta vam šatro homoseksualnost, ali prajd smeta. Kako to sve vas ugrožava. Brate mili...
A ko je rekao da prebijanje treba da bude normalno?

Mislim, obrazložio sam detaljno šta mislim o svemu ovome, ne bih da se ponavljam i vrtim u krug..
 
Upućen dovoljno, svakako više nego neki.

Ne zanime me teorija roda, kako ne razumeš toliko. Imaš osobe rođene sa XX i osobe rođene sa XY hromozomom. Sve izvan toga je čista izmišljotina.
Od seksualnosti, postoje heteroseksualnost, homoseksualnost, biseksualnost i aseksualnost ako je uopšte možemo svrstati, jer je ona upravo stanje bez seksualnosti.

Али мени стварно није стало шта тебе интересује, говорим само шта конкретно појединци верују и којом логиком се воде. Тебе не интересују транс особе нити шта они сматрају њих засигурно не интересујеш ти ни шта ти мислиш

Зато и јесте окосница нормалног друштва да свако има подједнака права пред законом да живи свој живот како жели а то геј особе де факто у Србији немају.
I jedno i drugo su podjednako štetni. Ja ne želim da živim u društvu u kome se neki nelečeni breca na mene jer sam mu se obratio sa ''gospođo'' umesto ''osobo''.
Takođe me živo zanima ko bi finansirao gradnju i implementaciju svih postojećih objekata, stvari i okvira za sve te koji ne mogu da se odluče jel su bata ili seka.
Da ne bi možda ti svojim parama? Hah, sve verujem...
Структуре и саветовалишта за помоћ транс особама постоје одавно у Србији у склопу државног здравства. Још један доказ да си високо упућен у дату проблематику
Bilo pre više od 20 godina. Od tada do danas, mnogo toga se promenilo na bolje. Tvoje zakeranje i kukumavčenja samo potvrđuju ono što važi za takve organizacije, da koliko god im se nešto da, njima nikad neće biti dosta. Jer nije Srbija jedini primer toga. U Americi im je isto tako mnogo, neopisivno mnogo, pa im opet nije dosta. Nikad im neće biti dosta.
И даље избегаваш да одговориш на питање шта је то "дато" геј особама у Србији? Осим ако не сматраш да је мањи ризик од убиства или насиља генерално неки специјалан луксуз због ког геј особе треба да буду до неба захвални и заувек ћуте?

Кад си ти уопште задњи пут био у Америци? Или попричао са геј особом?
Mož' ti bude smešno, ali iskustvo mi je pokazalo da jeste tako. Tačno se na ovom forumu posle nekog vremena prokljuvi ko gde stoji i ko šta podržava, čak i ako to radi krišom ili perfidno. Istina, s tobom je umelo da bude čudno u par navrata, pošto obožavaš da gajiš međusobno kontradiktorne stavove. Ali odavno mi je postalo jasno gde stojiš po pitanju nekih stavova, a od nedavno po pitanju još nekih.

Što se učešća u gej paradi tiče, i tu si ponovo kontradiktoran, pa tako s jedne strane afirmišeš činjenicu da se gej ljudi danas otvoreno prikazuju na ulici u razmeni ljubavi, a ovamo pričaš kako nema gej parada više od 500 gej Srba jer se plaše da ih neko vidi u javnosti. Znači veze s mozgom nema to što pričaš.

Кажем да су геј људи данас спремнији да покажу да су геј у јавности али то не значи да ће отићи пред камере да може цела фамилија да их види. Све су контрадикције када одбијаш да размислиш 10 секунди о прочитаном
Misliš, ti nisi ništa direktno izneo i nikoga direktno osudio, ti si samo koristeći jezik političara i narodnih poslanika, javno osudio i osramio neku grupaciju? I javno iznosio kontradiktorne stavove, jedne u kojima si sve za srpstvo, suverenitet, patriotizam, rađanje srpčića, ovo ono... A onda potom druge, u kojima si za promovisanje istopolnih brakova.
Ама нема баш ништа контрадикторно у изјави "подржавам бракове и прављење деце у мери која је потребна за опстанак људске расе и стога сматрам да сви људи треба да имају право да праве децу и венчавају се са особама које воле". Било би контрадикторно да тврдим да подржавам бракове а да сам против истополних бракова. Или да сам за рађање деце а сматрам да гејевима треба забранити да имају децу. Или да се претварам да ми је стало до добробити деце а борим се за то да пропадају у сиротиштима уместо да их истополни парови усвоје.

Najluđe od svega je što ti sam prvi priznaješ da još uvek nemaš dece, a daješ sebi za pravo da drugima određuješ kako da žive i koliko treba da rađaju. I bitno da se istovaruješ po ljudima poput mene i impliciraš da sam ja išao 2010. sa štanglom u ruci da mlatim gejeve, bijem se sa policijom i zalećem trolejbuse u njih. Samo zato što ti se ne dopada što se ne uklapam u tvoje međusobno sluđene, kontradiktorne i naopake stavove o svim društvenim pitanjima, pa tako i o gej paradama.

Не дајем себи за право да одређујем како ће да живе нити сам се икада залагао за било шта слично. Тврдим да је антинатализам саможив и неодржив и сматрам да ће друштво (и човечанство) пропасти много пре него што људи мисле ако се будемо тиме водили. Није потребно да ама баш сви престану да постоје, чак и смањен наталитет доводи до економског, културног и сваког другог колапса. Постајемо сведоци тога и тек ћемо.

Ни у једном тренутку нисам рекао да ико треба да буде *натеран* да има децу. Једина наталистичка политика коју сам заступао је била да сматрам да држава треба да да додатне бенефиције за људе који имају децу јер ипак чине целом друштву огромну услугу због које не треба да испаштају.

Ти кад год губиш у расправи прибегаваш напредњачкој стратегији "а да ја вас питам нешто" где покушаваш да скренеш дискусију у неки ад хоминем. Тако је било и са Зумом и са Дракчетом и са апсолутно сваким чланом са којим се овде расправљаш и екстремно је заморно. "Мислиш да не треба да бацим акумулатор у реку? А да ли ти возиш бицикл на посао уместо кола? Е ако возиш кола онда загађујеш и немаш право да ме критикујеш што бацам акумулатор у реку".

Аргументи су тачни или нетачни сами за себе, без обзира ко их каже. Неће променити истинитост изјаве "Геноцид је лош" то што ју је рекао Ганди или Хитлер или Обама. Небитно је.
 
Neki od nas podjednako preziru parade svih boja i vrsta, ne diskriminisemo:) Inace imam blisku gej osobu i podrzavam partnerstvo koje bi imalo identicna prava kao i m/f brak (bez usvajanja dece, to zahteva visegodisnju analizu slicnih zajednica i dece kao i njihovog psihickog zdravlja, nikada nije uradjena ozbiljna analiza istopolnih zajednica ),iako ce mozda neko odmah da me svrsta u hejtera ali zaista ne vidim pravu potrebu da se zove brak, mozda je to nekome kapitulacija pred homofobima pa sta, bitno je da se dobiju sva prava pred zakonom,zasto je bitno kako se zove? I ako bude potrebe bice nove borbe da se to izmeni u goidnam koje dolaze ali neracionalno je ocekivanje da se sve ispuni odjednom. Nezrelo cak gledajuci zemlju u kojoj zivimo.
 
Čitam Kailanov post i morao sam par puta da se vratim da proverim je l' to Kailan piše... Wow... ja ga ne znam takvog jer nisam dugo ovde... Njega je najteže "klasifikovati"... Levo, liberalno, desno i tsl.

@Vox91 samo bih ti skrenuo pažnju da zločin iz mržnje postoji sa razlogom za posebno osetljive grupe koje su posebno ugrožene i shodno tome uživaju veći stepen zaštite...

Istina je da su @TheOnlyLuka kao i @Bender Rodriguez jednako ugroženi kao muškarci ako ih napadne lopov na ulici u 3h izjutra...

Ali je Luka dodatno od Bendera ugrožen ako neki ultradesničar zna da je Luka homos i zna gde se kreće i želi da ga premlati zbog toga, a to što taj desničar zna da si ti recimo debeo ili ja mršav neće mu biti razlog da nas pretuče... Takvo lično svojstvo mu neće biti razlog, ovo drugo hoće... I dok se statistika ne promeni oni kao i žene treba da uživaju posebnu zaštitu u nekim oblastima...

Za kredite ti je Luka razjasnio, a naravno, pobogu, da je bilo zabrana poseta u bolnicama u onim situacijama kad je samo član porodice mogao da prisustvuje... Ne znam koje su tačano situacije da li na samrti ili kada, ali naravno da tad Pera ne može da poseti Đoku jer "nisu deo iste porodice"...

Ne može @Vox91 da se kaže treba prvo da rešavamo neka druga preča pitanja, sve su ovo bitna pitanja, kao što ti imaš neka tebi bitna, drugi imaju neka njima bitnija, ne postavljaš ti prioritete i drugima može da zazvuči kao želja da se ta druga pitanja ne rešavaju tj. tvoj otpor ka rešavanju tih pitanja... a to nije lepo... Dakle, moraju da se rešavaju paralelno, a ne odlažemo jer čekamo da ovo društvo postane društvo, pa tako nećemo ništa rešiti...

@Bender Rodriguez ti možeš da negiraš postojanje roda i da priznaješ samo pol, ali i rod postoji... Napisao sam već kad se rodu ne može dati prednost, sportska takmičenja npr. ali rod = duša, a recimo pol je ono što imamo između nogu...

Gay muškarci su polno i rodno muškarci. Oni samo vole isto muskarce. Jedina razlika u odnosu na hetero muškarce...

Transvestiti osobe su polno jedno, a rodno drugo.

A transseksualne su osobe prošle kroz proces promene pola da bi polno usaglasili sa rodnim identitetom...
 
Još nešto mi ovde nije jasno. Neko je gore napisao da se za domaćinstvo ove evropske gej parade kandiduje kao i za npr. sportska prvenstva.

Pa me zanima da li su ljudi iz ovdašnje gej zajednice, ili ko već to organizuje, bili toliko kratkovidi da nisu znali da će organizovanje takve manifestacije ovde sigurno izazvati burne reakcije, ili su i hteli takve reakcije i išli namerno "glavom kroz zid"..

Mislim, svejedno je, oba pristupa su prilično budalasta i naivna.

Ponavljam, tako se ništa dobro neće postići, osim što će se proizvesti samo još više ostrašćenosti.

Noki, što se tiče prioriteta- da, u principu, u nekim normalnim, stabilnim društvima bi to tako izgledalo.. Problem je samo što to kod nas nije slučaj i što u situaciji kada ogromna većina oseća da je ovo zemlja koja ne može da im ponudi normalne uslove života i zadovolji njihove potrebe i prava- neće biti razumevanja ni za ispunjavanje manjinskih zahteva..
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Vrh