Šta je novo?

Pančevački most

Ma neka bude tu i luka i magacini itd, ali da sve to bude čisto i održavano.. travuljina od 2 metra na sve strane, zarađalo, polomljeno, iskrivljeno, prljavo i razvaljeno..

Fekalije koje cure iz kućice pored pruge:
IMG_20230705_155151.jpg

I ostatak okoline:
IMG_20230704_070332.jpg
IMG_20230704_070249.jpg
 
У свим сферама је тако. Уместо завођења реда, свуда је јавашлук, свуда је гледање кроз прсте, да би са друге стране могли да спроводе своје безакоње. Потпуно смо распуштени. Више реда би свима одговарало.
 
Ne slažem se Došljak. Ova država ne radi ništa i niko ni ne pokušava da uvede red. Ovde se radi o notornoj nesposobnosti i nebrizi države koja dozvoljava ogromnu deponiju od Pančevačkog mosta preko Vuka Vrčevića sve do Ada huje i Višnjičke.
 
Има и тога, држава неће да дира нехигијенска насеља пошто се најлакше купују за изборе. Ватрогасци кад су задњи пут долазили да гасе ватру у ову махалу замало су линчовани, од тад одбијају да интервенишу ту. Питање је залази ли и чистоћа ту уопште.
Али сетимо се Ђиласовог уклањања картонситија, одмах је етикетиран као фашиста.
Нехигијенска насеља захтевају широку заједничку акцију више чинилаца у друштву - локалне самоуправе, комунална предузећа, МУП, социјална служба, здравство, цивилни сектор, црвено крст и међународни хуманитарни фондови. И треба јасан план са доследним извршењем.
 
Deluje mi da Čistoća tu nije zalazila godinama..
 
Ma neka bude tu i luka i magacini itd, ali da sve to bude čisto i održavano.. travuljina od 2 metra na sve strane, zarađalo, polomljeno, iskrivljeno, prljavo i razvaljeno..

Fekalije koje cure iz kućice pored pruge:
Meni se bas svidja takvo okruzenje, samim svojim postojanjem ono pljuje u lice kapitalizmu i gradjanskom drustvu.
U fasistickoj diktaturi u kojoj zivimo, bolje da se sve raspada, tako se raspada i diktatura i drzva.
Jedino sto mi smeta sto stanovnici loze zimi djubre.
A Fekalije, pa vec od Zvezdare ka Karaburmi postoje normalne kuce sa orvorenom kanalizacijom koja curi dole. Nista cudno.
 
Kad bolje razmislim, u pravu ste.

Meni se samo dopada da nesto kvari ideje investitora, da nesto "ruzno" kvari njihovu estetiku.
I svidja mi se sto tamo ima divljeg rastinja, kao neki simbolicki otpor prirode mrtvom, betonskom, vesicevskom Beogradu.
 
Meni se bas svidja takvo okruzenje, samim svojim postojanjem ono pljuje u lice kapitalizmu i gradjanskom drustvu.
U fasistickoj diktaturi u kojoj zivimo, bolje da se sve raspada, tako se raspada i diktatura i drzva.
Jedino sto mi smeta sto stanovnici loze zimi djubre.
A Fekalije, pa vec od Zvezdare ka Karaburmi postoje normalne kuce sa orvorenom kanalizacijom koja curi dole. Nista cudno.
Pa je l' onda i ti živiš u đubretu i raspadu, ili ti je kuća sređena? Mislim, kad već kažeš da voliš zapušteno okruženje..
 
Kad bolje razmislim, u pravu ste.

Meni se samo dopada da nesto kvari ideje investitora, da nesto "ruzno" kvari njihovu estetiku.
I svidja mi se sto tamo ima divljeg rastinja, kao neki simbolicki otpor prirode mrtvom
Pa je l' onda i ti živiš u đubretu i raspadu, ili ti je kuća sređena? Mislim, kad već kažeš da voliš zapušteno okruženje..

volim zapustene placeve na kojima raste korov.
na zalost nema ih mnogo oko moje kuce.
ti ljudi sami biraju zapustenost i podrzavam ih u tome ako nikome ne smetaju
 
Мени такви плацеви сметају због амброзија.
 
Има и тога, држава неће да дира нехигијенска насеља пошто се најлакше купују за изборе. Ватрогасци кад су задњи пут долазили да гасе ватру у ову махалу замало су линчовани, од тад одбијају да интервенишу ту. Питање је залази ли и чистоћа ту уопште.
Али сетимо се Ђиласовог уклањања картонситија, одмах је етикетиран као фашиста.
Нехигијенска насеља захтевају широку заједничку акцију више чинилаца у друштву - локалне самоуправе, комунална предузећа, МУП, социјална служба, здравство, цивилни сектор, црвено крст и међународни хуманитарни фондови. И треба јасан план са доследним извршењем.
Hitna pomoć redovno dobija pozive za lažne epileptične napade, i ne mogu da napuste naselje dok im ne prepišu bensendine jer se odmah skupi gomila oko kuće. Ceo sistem je od njih odustao, a i oni od sistema.
 
Zar hitna može da prepisuje recepte? To valjda radi samo opšta praksa
 
Nevezano za temu, skoro je Ćuta pričao da kada god pokušaju da spreče "paljenje bakra" u nekom karton sitiju, pojavi se "žuta patka" koja staje na stranu manjine i poziva se za ljudska prava. Sa ekološke strane niko ne pokreće nikakvu priču a iz svakog takvog naselja po ceo dan kulja crni dim od "reciklaže"
 
Људско право на тровање својих породица и других у околини.
 
 
Ne slažem se Došljak. Ova država ne radi ništa i niko ni ne pokušava da uvede red. Ovde se radi o notornoj nesposobnosti i nebrizi države koja dozvoljava ogromnu deponiju od Pančevačkog mosta preko Vuka Vrčevića sve do Ada huje i Višnjičke.
Problem sa državom je jako dubok, a vezan je za ceo političko-organizacioni sistem i narodnu kulturu. Kvalitet u nekom sektoru, bio to saobraćaj, sport, zelenilo, urbanizam, pijace, kultura, šta god, zavisi od:
  1. stručnosti upravljača,
  2. otvorenosti za zdravu saradnju sa drugim institucijama, građanima, privredom
  3. ljubavi prema oblasti za koju je angažovan,
  4. integriteta struke u smislu nepopustljivosti pred pritiscima vlasti.
Ovo poslednje je zaštita prva tri, a upravo to je počelo da popušta u toku 1990-tih. Na kraju se sve obrušilo, i kvalitet onoga što dolazi od institucija i vlasti je retkost. Za razliku od njih, u Holandiji i Belorusiji postoji sistem ova 4, koji funkcioniše tek uz po neke slabosti. Po tome su Holandija i Belorusija u stvari mnogo sličnije jedna drugoj nego što se može zaključiti lažući sebe oslanjajući se na zvanične medije, a jako se razlikuju od Balkana, posebno grupe političko-društvenih sistema poput Srbije i Albanije.

Na drugoj temi sam govorio o socijalnom stanovanju, i dobio opravdane primedbe kako je to doživelo veliki neuspeh sa onom manjinom u manjini Roma koji žive u karton-sitijima. Stvar je upravo u tome što sistem ova 4 nije ispoštovan. Sagradili socijalni smeštaj, i mislili da samim izdvajanjem iz budžeta i završenim građevinskim radovima dobijaju rešen problem. Pokušali su da zaobiđu ono najvažnije, a to je rad sa ljudima. Ta najproblematičnija manjina u manjini Roma je rob svojih navika. Većina ljudi su robovi navika, jedino što su navike te manjine u manjini upadljivije, i po nekad opasne. I to nisu u pitanju samo navike Roma. Dešava se da se neki od Roma svojim radom, strpljivošću, inteligencijom otrgne iz mase, stekne određeni traženi zanat ili završi fakultet, pa ima velike probleme da dobije posao u svojoj struci.

Jedan od razloga zašto su za karton sitije interesantni upravo drumski mostovi su bar dva važna razloga: 1) Zaštita od padavina, 2) Devastiranost zone auspusima iznad glave, To je jedan od velikih paradoksa "Beograda na vodi". Smetala je električna železnica koja zauzima 6/100 hektara. Čak i bez podzemne deonice, uz neku urednost, nadzemna pruga bi devastirala kraj onoliko koliko pruga Prokop-Novi Beograd devastira Senjak. Ali zato Gazela direktno devastira 15/100 hektara i tvorcima "Beograda na vodi" ne pada na pamet da je uklone. Do nekle su progurali u devastiranu zonu jedan deo TC Galerija kao zatvorenog objekta, ali koji zatvoreni objekat dalje? Takve zone se mogu koristiti za neki platni Park & Ride, ali to zahteva ozbiljan rad i istraživanja. Pančevački most kao i Gazela tu ima potencijala, ali ako se sam transportni čvor na tim mestima uozbilji. Recimo, podzemna železnica između Pančevačkog mosta i Mostara preko Trga republike. Ali u ovom slučaju je u zdravom razmatranju ili tramvaj, ili klasična železnica za "regionalni metro". Oni su za razumnog planera superiorni u odnosu na samo-gradski-metro, zbog logičkog pravila kontinuiteta.
 
Pravo je čudo kako stubovi javne rasvete na prilaznim konstrukcijama još stoje... Bar ono malo što je ostalo.

Jezivo izgledaju, svaki je u podnožju izjela korozija...

Svaki put se iznenadim, jer ugledam nešto drugo što je na ovom mostu u stanju raspadanja.
U martu sam pisao, danas epilog dve odvaljenje bandere u smeru ka Borči.

I pored toga, pokidan neki kabl koji se sada vuče po putu. Pretpostavljam da je mrežni, pošto nema interneta na levoj obali.
 
Žeželljko wrote :
,, .... danas epilog dve odvaljenje bandere u smeru ka Borči.... ,,

Ne gubi nadu.Kako ono beše :

- zrno po zrno, pogača
- bandera po bandera, most.....
😂
 
Vrh