Šta je novo?

Palata Beograd (Beograđanka)

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=891574#p891574:1m25zl71 je napisao(la):
DzonTravolta » Сре Окт 20, 2021 2:38 pm[/url]":1m25zl71]Ako smo do toga da se sruši novija zgrada zbog, da bi se videla starija, iskreno sam i ja za to da se ukloni Hram. :lol: :lol: :lol:
Puna podrška ovom predlogu, i to pre iz estetskih nego ideoloških razloga :mrgreen:
 
  • Sviđa mi se
Reagovanja: h2o
Мене живо занима који су то естетски разлози и зашто странци не знају за њих него долазе да виде Храм уместо бисера у виду несрећних зграда које га заклањају

Иначе ако ћемо да гледамо по почетку градње / плану за изглед Београда, Храм је старији од већине упечатљивих зграда а ако ћемо да гледамо по потпуном, финалном датуму завршетка свих радова онда Храм технички није ни изграђен
 
Hram je na svim internet listama, brosurama i cudima za sve koji koji dolaze u Beograd i hoce nesto da vide. Uvek je u top 5. Isli bi svi tamo i da je sesnaest puta ruzniji. Ne izjasnjavam se ovde o estetici Hrama, samo mislim da pitas glupo pitanje.
 
Мислиш да је људима занимљив један од највећих православних храмова на свету, у стилу који је јако редак у савременој архитектури, због туристичког маркетинга а не да је туристички маркетинг усмерен на њега јер је људима занимљив?

Да би туристи долазили да виде Београђанку да им се то рекламира и одлазили одушевљени? Сликали се поред ње и правили документарце на њену тему? О осталим зградама који блокирају Храм попут оног тумора који је покренуо причу нећу ни да почињем

Ок је бити против храма из идеолошких и других разлога али свако ко сматра да није у питању дело импресивне архитектуре, поготово у поређењу са потпуно обичним солитерима и зградама, просто није у праву. Мени је драга и Палата Албанија па нећу да се претварам да је архитектонски импресивнија од Палате Србија (екс. Палата Југославија).
 
Vezano za zgradu "čvorišta telekomunikacija", prekopiraću jedan deo intervjua Dušana Čkjerbića, bivšeg predsednika predsedništva SR Srbije.

"КАД год сам се враћао са Новог Београда, уочавао сам да се Храм не види добро, јер се испред њега испречила огромна зграда, налик на силос, скоро без прозора, која је заклањала светињу - прича нам Чкребић. - У тој згради, како су ми објаснили, била је међународна телефонска централа. Једном приликом запитао сам архитекту Светислава Личину зашто је пројектовао ту, како сам тада казао, мастодонт зграду. Запрепастио ме је својим одговором: "Пројектовао сам је за неку другу локацију." Инвеститор ПТТ се предомислио и уместо у Макишу зграду подигао на Врачару."

Ceo intervju u kome priča o nastavku izgradnje Hrama Sv. Save: https://www.novosti.rs/c/vesti/reportaz ... ku-mozaika
 
maketa-beogradjanka-2021-11-05-13-47-39-578.jpg
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=896327#p896327:1ydxjsb1 je napisao(la):
Kailan » Pet Nov 05, 2021 12:27 pm[/url]":1ydxjsb1]Мислиш да је људима занимљив један од највећих православних храмова на свету, у стилу који је јако редак у савременој архитектури, због туристичког маркетинга а не да је туристички маркетинг усмерен на њега јер је људима занимљив?

Да би туристи долазили да виде Београђанку да им се то рекламира и одлазили одушевљени? Сликали се поред ње и правили документарце на њену тему? О осталим зградама који блокирају Храм попут оног тумора који је покренуо причу нећу ни да почињем

Ок је бити против храма из идеолошких и других разлога али свако ко сматра да није у питању дело импресивне архитектуре, поготово у поређењу са потпуно обичним солитерима и зградама, просто није у праву. Мени је драга и Палата Албанија па нећу да се претварам да је архитектонски импресивнија од Палате Србија (екс. Палата Југославија).
Hram je impresivan po velicini, istoriji... i bili bi svi upuceni na njega i da je tri puta lepsi ili ruzniji.

Cetvrti je najveci pravoslavni hram na svetu. Ima izuzetno zanimljivu istoriju. Vidi se sa mnogih mesta u gradu i dominira u svojom okruzenju. Nas je, srpski, pravoslavni, nekome je to egzoticno cisto, nekome malo obrazovanijem zanimljivo na vise nacina. Albanija i Beogradjanka to nisu, takvih zgrada ima svuda. Plus u hram moze da se udje i turisticki je orijentisan u tom smislu iako to naravno nije prvobitna svrha.

Mene ne odusevljava estetski pre svega zbog wc plocica i okruzenja, ali logicno da bih kao stranac kada bih ga video iz Kralja Milana rekao: ,,What the fuck is that shit, let's go there". Ill ga uvrstio u turisticku mapu grada. I bez klozetskih plocica je impresivan i masivan bio, cudnog li cuda da nesto tako ogromno privlaci paznju i turiste.

Mislim, samo hocu da kazem da hram ne privlaci turiste iz cisto estetskih razloga, ne bih ni da ulazim da li je estetski impresivan ili ne.

No, vratimo se temi ™
 

pozdrav, ja da prenesem sta pisu mediji, ne znam koliko je tacna informacija...
 
I mene to zanima, izgleda da se odustalo od toga. Iskreno i nisu se nešto pretrgli, sredili samo unutrašnjost i onaj balkon. Baš me zanima jel su makar gore vidikovac uredili?
 
Zar nije trebalo da srede i fasadu? Ili se ovo zove sređeno?
 
biće fora ako po istom principu budu sredili i BIGZ 🥳
 
'Oće li poslednji spratovi izgledati kao da je bomba protrčala kroz njih ili će biti još nekih radova?
 
I šta bi sa dekorativnom rasvetom?
 
Vrh