Šta je novo?

Obnovljivi izvori energije


..najveći vetropark na svetu u potpunom vlasništvu lokalne zajednice. Čak 83 vetroturbine u vlasništvu su oko 200 lokalnih poljoprivrednika i ostalih stanovnika..
 
  • Sviđa mi se
Reagovanja: ink
Preko puta okretnice 26 na Dorćolu

20220914_150636.jpg
 
+1 😃
za sličicu.
To bi morao biti standard svake nove stambene jedinice kao što je obezbedjeno po izboru parking ili garažno mesto.
Krovni prostor za ljude oktenute ka severnoj strani
Da li ce to podici cenu m2 ?
Da , neznatno ali i ovako raste na kontu ugradjenih raznih ,,pametnih,, gluposti ili kretanja tržišta. Sa energetske strane ne da je samo isplatljivo nego i nužno na dugoročne staze.
 
А где је копање литијума? И његова утилизација?
 
Kad god negde vidite reč "liberals", "leftie" ili neku sličnu, upotrebljenu kao ponižavajuća oznaka za budale, znajte da su u pitanju kretenizmi Američke krajnje desnice umereni na njihove "blue-collar" sirovine koji u čitavoj porodici nemaju ni dva razreda škole, uzeti svi zajedno, i da treba biti zabrinut za osnovnu informisanost i sposobnost razmišljanja svih Ne-Amerikanaca koji tim teorijama veruju.

  1. Klimatske promene su stvarne i za njih su krivi ljudi.
  2. "Održivi razvoj" i zelene tehnologije su ne samo korisni nego i apsolutno neophodni ako želimo da preživimo.
  3. Oni su korisni već sada, iako u manjoj meri nego što će biti kad se na njih prebaci i proizvodnja energije i ostala, i dalje prljava industrija. To važi i za električne automobile i za vetrenjače, solarne ćelije itd, itd. Ako nešto još nije dostiglo svoje pune potencije ne znači da sve to, posmatrano kao celina i proces koji je u toku, već sada nije bolje od starih tehnologija.
  4. To što kapitalizam ima profit kao vrhovnu vrednost, pa nužno zloupotrebljava sve što potencijalno nudi priliku da se on ostvari (vakcine, tehnologija, kultura, Internet, ljudska prava ...), nema nikakve veze sa time da li je sama ta stvar u principu korisna ili ne.
 
У суштини се слажем са свим пунктовима, али исто тако бих имао додам неке опсервациј

1. климатске промене су стварне, део кривице сносе и људи.
2. "Одрживи развој" је само фин целофан који је у пракси неодржив. Еуфемизам за ексклузивна права на нове технолгије и нов начин да они коиј имају, - имају још више
3. Корисни јесу, али не ивше од конвенционалних извора. Имају права на живот и треба гледати и на њих као још једну могућност. Ипак, анализа треба да буде реална, са мозгом од стране стручњака а не од стране политчара и маркетолога који имају за циљ да продају то што више.
4. Апсолутно се слажем са констатацијом.

А у међувремену, моја домовина је објавила сјајне вести


Од мене сва подршка! Моја машта се испунила!
 
Kad god negde vidite reč "liberals", "leftie" ili neku sličnu, upotrebljenu kao ponižavajuća oznaka za budale, znajte da su u pitanju kretenizmi Američke krajnje desnice umereni na njihove "blue-collar" sirovine koji u čitavoj porodici nemaju ni dva razreda škole, uzeti svi zajedno, i da treba biti zabrinut za osnovnu informisanost i sposobnost razmišljanja svih Ne-Amerikanaca koji tim teorijama veruju.
Ovo nije tacno. Generalizujes.

Mislim da nisi ni svestan koliko ljudi i u Srbiji i u svetu ima neka neslaganja sa modernim dokonim zapadnjackim levicarima ne zato sto su im Bauk Tramp i desnica rekli tako nego zato sto prosto ne zele da podrzavaju NEKE levacke ideje koje nemaju smisla ni mozga. Sta sad, ako doktor medicine i doktor nauka u mojoj porodici se ne slazu, prvo sa epidemioloskim merama, a drugo se npr ne slaze sa NEKIM levicarskim iskljucivim OIE i """""ekoloskim""""" nacelima, oni su klosari ispred dragstora kojima su desnicari i antivakseri isprali mozgove? Ili ako diplomirami meteorolog smatra da PORED ljudske stete, klima se menja iiiii zbog Milankovicevih ciklusa, on je prostak kome su razne frakcije isprale mozak? A ti si taj koji ce da im uruci etikete i kazne za to?

Ma daj...

Imas ti u Americi i levicare koji, iako su protiv Trampa i desnice generalno, isto su tako i protiv Kine i KKP jer je u Kini diktatura i krse se ljudska prava svuda. I sta sad, ode Zuma u Ameriku i kaze nekom levicaru "ne moze to tako, ili cemo svi levicari da mislimo isto o svemu, ili ti nemas pravo da sebe nazivas levicarem"? Pa ne, ne ide tako.

Po toj tvojoj logici, bilo ko ko nije navijac Zvezde, onda je navijac Partizana, jel? Ok, za koji klub ti navijas? Da ti kazem ja da li si Zvezdas ili Partizanovac.

Prihvati vec jednom da to sto se neko s tobom ne slaze u necemu 100% ne znaci da se slaze 0% i da je automatski na ekstremu suprotnom od tvog. Ja znam da ti iz svojih ekstrema i zadrtosti neces nikad izaci, to mi je jasno. Ali prihvati jbt vise da se ne dele svi ljudi na krajnje levicare i krajnje desnicare, na krajnje kapitaliste i krajnje socijaliste, na zaklete antivaksere i na prokovidiste, na zadrte rusofilei zadrte Evropejce, i tako dalje. Shvati vec jednom, stavovi nisu prekidaci sa binarnim, diskrentnim vrednostima nego skale sa kontinualnim vrednostima. Podesive, prilagodljive, izmenjive. I prihvati da kada dvoje ili vise ljudi razgovara o politickim, ekonomskim, socioloskim i drugim kompleksnim temama, ne radi se o jednoj dimenziji - Jesi [nesto] ili nisi [nesto]. Radi se o SPISKU stavki u kojima dve osobe mogu da se sloze u 70% a u drugih 30% da se ne slazu.

Krajnje je vreme da prihvatis to i da prestanes da lupas etikete "desnicar", "Trampovac", "antivakser", "teoreticar zavere" i svasta drugo svakome ko se ne slaze 100% s tobom u 100% tema.


I sad za kraj - sok nad sokovima, i potvrda mog pisanja iznad:

Slazem se sa vecinom onoga sto si napisao u drugom delu posta.

Samo brate smanji vise dozivljaj i to glumljenje nekog sudije ili zirija ili bozanstva koje ce da razvrstava ljude na 1) one koji se 100% slazu s tobom i ponasaju se kako ti kazes i 2) sve ostale koji su desnicarska, antivakserska, sumanuta, sovinisticka neobrazovana bag**.

Poslednji put ti kazem ovo na lep nacin - prekini da delis ljude na dve suprotstavljene krajnosti. Samo se seti sta sam ti sad rekao za Zvezdu i Partizan. I zapitaj se jel si ti na jednoj strani, na drugoj, ili nisi ni na jednoj? I jel moguce to? Naravno da je moguce. Pa onda usvoji vise tu cinjenicu i pocni da govoris i delas u skladu sa time.
 
Poslednja izmena:

Vlasnik solarne kuće u Borči: I ovde možemo da živimo kao sav normalan svet

Sve češće čujemo kako će predstojeća zima biti veoma hladna i neizvesna. Apeluje se na uštedu električne energije, kao i na veća ulaganja u onu koja dolazi iz obnovljivih izvora. Koncept "pametne" kuće u svetu nije nepoznat, ali se na našim prostorima retko ko usudi da novac uloži u takvu investiciju. Ipak, poneki primer smart kuće može se pronaći na obodu Beograda.

Ekipa N1 posetila je u ovom beogradskom naselju „Solarni kulturni centar“ čiju okosnicu čini smart kuća i dvorište.

Ova smart, ili pametna kuća se naziva tako zbog toga što se na njoj nalaze solarni paneli, greje se na kotao na pelet, a ima i električni punjač za automobil. Vlasnik ove kuće je Nikola Bulj i on navodi da njegovo „eko dvorištance treba da bude prvi samoodrživi kulturni centar u Evropi koji se napaja na solarnu energiju“.

„To znači da se napaja na solarnu energiju i da je napravljen od ekoloških materijala, odnosno od onih koji ne ugoržavaju životnu sredinu. Ovde će se održavati kulturni program, kao i u svakom kulturnom centru, i zvanično otvaranje će biti u proleću naredne godine. Ideja je da prikažem da i mi u Srbiji kažemo da živimo kao sav normalan svet. Da koristimo solarne sisteme i sve ostale pametne uređaje koji su potrebni jednom domaćinstvu, a koji su energetski efikasni“, rekao je Bulj.

Prema njegovim rečima, to je sve više zastupljeniji koncept izgradnje na globalnom nivou, pogotovo od kada je izbila kriza sa energentima.

„I mi to sve možemo da implementiramo u naša domaćinstva, kancelarije, firme i hale. Ne bi trebalo da kaskamo za Evropom. I evo, ovim projektom u Borči želim da pokažem svima nama da i mi u Beogradu možemo tako da živimo“, poručio je Bulj.

Uverava da solarni paneli nisu toliko skupi.

„Kada vi jednom investirate, to su ulaganja za barem 20 godina, što znači da se toi u svakom slučaju isplati“, kaže sagovornik N1.

Najavio je Festival energetske efikasnosti koji će se održati na ovom mestu u Borči ovog vikenda i trajaće od 14h do 19h.

„Svaki posetilac koji dođe, kupi kartu, učestvuje u nagradnoj igri ‘osvoji solarni panel“, istakao je Bulj.

 
Jedna lepa vest:

Pepelište koje postoji decenijama će uskoro biti sanirano – pepeo će biti od koristi​


U Kragujevcu, pepelište nastalo tokom višedecenijskog rada preduzeća za isporuku toplotne energije, koje predstavlja izvor zagadjenja, počeće od narednog proleća da se izmešta iz kruga "Energetike", najavljeno je danas.

Direktor Energetike Andreja Ilić rekao je novinarima da deponija pepela egzistira više decenija i da opterećuje gradsko jezgro i životnu sredinu, te da će pepelište biti sanirano. Dodao je da će pepeo će biti upotrebljen na koristan način.

Ministarka zaštite životne sredine Irena Vujović je kazala da je važno što taj pepeo neće propasti, nego će se, kako je navela, poštovati principi cirkularne ekonomije i biće "maksimalno iskoriščen".

Kazala je novinarima da će pepeo biti iskorišćen za asfaltiranje 15 kilometara puteva u Kragujevcu. Iz Energetike su naveli da je projekat u fazi raspisivanja tendera i da očekuju da će početkom naredne građevinske sezone, odnosno na proleće, početi sukcesivno odvoženje pepela.

Projekat sanacije pepelišta je vredan 3,6 miliona evra.

 
Teoretski pitam, jer ne znam koja vrsta pepela je u pitanju, da li je moguće iskoristiti ga kao šubrivo za biljke? Znam da onaj od drveta može, da ne bude zabune.
 
Ја би исто питање поставио. Није реткост да пепео од угља има значајан радиациони шум због стронцијума пре свега. Да ли неко мери садржај и постоје ли студије колико ће бити у процентном односу бити пепела а колико других компоненти у том асфалтном покривачу?

И друго питање, шта се дешава са тим асфалтом када му истекне рок службе? Где даље одлази?
 
Ја би исто питање поставио. Није реткост да пепео од угља има значајан радиациони шум због стронцијума пре свега. Да ли неко мери садржај и постоје ли студије колико ће бити у процентном односу бити пепела а колико других компоненти у том асфалтном покривачу?

И друго питање, шта се дешава са тим асфалтом када му истекне рок службе? Где даље одлази?

Negde u svetu se koristi da se napravi novi asfalt:


Kod nas se verovatno često baci na neku deponiju građevinskog materijala ili završi u nekoj reci.
 
Negde u svetu se koristi da se napravi novi asfalt:


Kod nas se verovatno često baci na neku deponiju građevinskog materijala ili završi u nekoj reci.

Ima toga i kod nas
 
O solarnim panelima (na engleskom... šta ćeš):

 
Ružno, pravo lice modernih militantnih kvazi-ekologa:

Zar je moralo baš ovako? Aktivistkinje bacale supu na "Suncokrete" Van Goga VIDEO​

Klimatske aktivistkinje prosule su danas konzerve supe po slici čuvenog slikara Vinseta van Goga "Suncokreti" u Londonskoj nacionalnoj galeriji, saopštila je grupa "Stop nafti".

208577774063494eab365a9109557022_v4_big.jpg



Niti je Van Gog kriv za neke današnje probleme.
Niti je ovo pravi način da se skrene pažnja, jer će samo mali deo ljudi možda danas proguglati ''Just stop oil'' i zaboraviti na to već sutra.
Niti su sagorevanja fosilnih goriva glavni uzročnik aerozagađenja (već češće industrija, termoelektrane i grejanje)
Niti će nešto promeniti zamena fosilnih goriva baterijama sa toksičnim hemikalijama koje se nikad ne mogu u potpunosti reciklirati.
Niti su baterije i elektro-papazjanije (mislim na električarski lobi da se sve živo pretvori u elektriku) ekološka zamena za fosilna goriva, jer struja za te baterije opet velikim delom dolazi iz termoelektrana.


Ne bi me čudilo da iza ovakvih amaterskih hipičkih papazjanija od udruženja stoje sponzori u vidu elektro-magnata i električarskog lobija. Ovakve kreature su savršeni kandidati da budu tzv. korisni id*** za elektro i hemijsku industriju.
 
Just Stop Oil is a climate campaign group in the UK using civil resistance with the aim of ensuring the UK Government commits to halting new fossil fuel licensing and production. It launched on 14 February 2022 and held a month of oil terminal disruptions across England in April 2022.


Dap, ovo definitivno smrdi na sponzorstvo elektro i hemijskih magnata. Odjednom nafta iz bed, struja iz uglja i hemikalije u zemljištu iz gud.
Ne bi me čudilo da u narednim godinama bude (još više) studija kako je eksploatacija litijuma zapravo zdrava, ili bar dugoročno benigna po okolinu.
Uz dovoljno love i pakovanja, sve će živo da izmisle da opravdaju rušenje naftnog i uspostavljanje elektro lobija.
 
Ružno, pravo lice modernih militantnih kvazi-ekologa:

Zar je moralo baš ovako? Aktivistkinje bacale supu na "Suncokrete" Van Goga VIDEO​

Klimatske aktivistkinje prosule su danas konzerve supe po slici čuvenog slikara Vinseta van Goga "Suncokreti" u Londonskoj nacionalnoj galeriji, saopštila je grupa "Stop nafti".

208577774063494eab365a9109557022_v4_big.jpg



Ne bi me čudilo da iza ovakvih amaterskih hipičkih papazjanija od udruženja stoje sponzori u vidu elektro-magnata i električarskog lobija. Ovakve kreature su savršeni kandidati da budu tzv. korisni id*** za elektro i hemijsku industriju.
Da, Mislim da se ne radi o neorganizovanim hipicima.
Ovo je delo organizovane agenture kapitalizma,
 
Niti su sagorevanja fosilnih goriva glavni uzročnik aerozagađenja (već češće industrija, termoelektrane i grejanje)

Cime se napajaju stvari u zagradi, Benderu? Mozda fosilna goriva nisu uzrok ovog naseg narodskog, okom-vidljivog, zagadjenja, ali su glavni uzrocnik klimatskih promena. Naravno, slazem se s tobom da je prica o cistoj elektricnoj energiji glupost ako ne dolazi iz pravih obnovljivih izvora.
O samom gestu nemam neki narocit komentar, slike su osigurane i zasticene, paznju su privukle, idemo dalje... Kako bi MC_-ju bio brainshock kad bi neko objasnio da je trziste umetnina drugi najveci balon posle kriptovaluta i slabo regulisana sema za pranje novca, ajme... Ne vredi svaka od njih "objektivno" stotine miliona evra, bukvalno ima 11 gotovo identicnih Van Goga.
 
A odakle će dolaziti struja za napajanje svih električnih aparata na planeti? Svakako, neće SAMO iz prljavih izvora, ali svakako neće samo iz čistih.
Drugo, gde će ODlaziti hemikalije iz svih bačenih baterija i pratećih komponenti modernih električnih vozila?

Šta znači to ''Just stop oil''? Koji je njihov rezon? Znam koji je njihov cilj - svet bez nafte, tj. sagorevanja nafte. Pa makar to značilo davljenje u hemikalijama i dimčugama od proizvodnje struje za električna vozila. Ono, zamena jednog problema drugim, još gorim. Jasno mi je to. Ali ono što mi nije jasno i što me zanima je koji je njihov rezon, njihov plan?

Šta, sutra odjednom pogasimo sva vozila i uređaje na naftu i pobacamo ih. Okej. I, šta onda? Jel kapiraju te gluperde šta sve na ovoj planeti radi uz pomoć nafte i njenih derivata ili se o svemu razumeju samo iz onoga što im prodavci elektro-magle serviraju - nafta bed, elektronika gud.


Cela ideja ima logike i smisla taman koliko i onaj otpor i aktivizam protiv plastike. Jedno je reći ''treba biti odgovorniji i savesniji sa upotrebom toga i toga. Npr plastike, ili eto - fosilnih goriva''. A drugo je reći ''samo prestanite da koristite plastiku/naftu kmee uaa buaa''. Trovanje plastikom svakako jeste jedna od rak-rana modernog sveta i mene to isto nekad plaši jer je baš baš štetno i opasno. Ali isto tako, bez te plastike, nažalost, ne bismo imali ni mnoge današnje medicinske tehnologije ili bismo imali rogobatne i nepraktične zamene. Npr, braunile za infuziju bi bile od metala ili stakla i bile nezgodne, neudobne i opasnije. Glup primer, prvi kog sam se setio.

Ja sam za umerenost i balans, kao i uvek i u svemu.
 
Poslednja izmena:
Na licnom planu, zeleo bih da se pokrene NESTO. Kao i kad u Americi kazu "definansirajte policiju", to nije sada i odmah. Ali je cilj koji mora da se desi. Kod nas se konkretno nije pomerilo sa mrtve tacke, kao ni u vecini zemalja Evrope koje su potpisale agendu za 2050. Tu su i ruske i naftaske interesne grupe, mnogo jace nego taj "zeleni lobi".
Zelim solarne panele sirom zemlje, vetroparkove, ulaganja u to. Pa cak i nuklearnu energiju, ako ne budu toliko glupi da postave najgore partijske kadrove.
 
Vrh