Šta je novo?

Obnovljivi izvori energije

Ma kakav blockchain, nije potreban blockchain za to, sve je to postojalo i radilo i pre blockchaina. A ni sam blockchain nije tako divan, štedljiv, neuništiv i efikasan kao što kriptofanatici tvrde. Blockchain postoji 30 godina, da je toliko vredan i efikasan kao što se tvrdi, odavno bi bio masovno implementiran.

Srbiji je najpre potrebna nuklearna elektrana. Od solarne nema ništa. Prošle godine sam imao priliku da pričam sa čovekom iz jedne velike kompanije (znam ga lično, ne poslovno) koja je želela da pravi veliku solarnu farmu kod Zaječara. Koliko sam ispratio, nema ni od toga ništa, nije isplativo.

Samo nuklearke mogu da spasu svet u ovoj seriji kriza i hohštapleraja.
 

Solar je efikasniji od nuklearki, tj vise struje mozes da proizvedes na istoj povrsini koliko ti treba za nuklearku. 2:10
 
Površina solarnih panela potrebnih za snabdevanje sveta električnom energijom:

f0da41a530ee442404ec7f4e9817f32b99ca08f0-1559909238-5cfa5376-620x348.png
 
Ali to je u idealnim uslovima, znači hipotetički. Kao ono ''kada bismo svakom čoveku na svetu dali po 1 ar, svi bsmo se spakovali na teritoriju Australije'' ili tako nešto.
U praksi, treba napraviti sve te solarne panele. Treba ih postaviti. Treba ih stalno snabdevati suncem, i treba ih čistiti.
 
Koliko sam razumeo, glavni problem je u tom slučaju prenos električne energije.
 
A ne ne, potrebno puno veća površina, sa postojećim solarnim panelima koje imaju efikasnost oko 10% potrebno je oko 2 hektara za 1 MWh .Ovo je veoma gruba precena koja zavisi od mnogo faktora, ali čisto da bi se dobila prestava o kojoj red veličini se radi. Ako nauka uspe da poboljša efikasnost na 20 %, što obećavaju nove dvo, tro i više slojne PV ćelije, površina je duplo manja, Ako se 40% efikasnost iz laboratorija prenese na komercijalne proizvode, površina za PV panele biće još manja, itd.

Nauka je na potezu, ili će rešiti problem fosilnih goriva ili ćemo živeti kao na planeti Dina
 
Poslednja izmena:
Solarni paneli sada imaju efikasnost veću od 20%, i ako se ne varam, negde na 27-28% su sada.
Za varijantu kad se gradi od nule, po kilovatu je jeftinije i od uglja i od nuklearki. Iz perspektive isplativosti, vetrogeneratori su još bolje pozicionirani.

Problemi su višestruki, za rešavanje neki lakši, neki teži.
Jedan je što zahtevaju dosta manje radne snage, a i to što im je potrebno je često višeg nivoa obrazovanja nego u pitanju termoelektrana. Možda deluje paradoksalno da je ovo uopšte problem, ali kako termoelektrane zagađuju veliku površinu oko sebe, čest je slučaj da u tom kraju budu maltene jedini bitan poslodavac. Gašenje dovodi do gubitka radnih mesta, a posledično nezadovoljstva. I kod nas Kolubara recimo ima političku težinu disproporcionalnu broju ljudi koji su direktno zaposleni.

Drugi problem je transport. U tvitu površina pod panelima deluje sitno, a niko se ne bi bunio da se gradi u Sahari. Međutim, trenutni sistemi za transport električne energije ili nisu predviđeni za tako duge distance (zahtevalo bi kombinaciju visokonaponske jednosmerne i naizmenične struje) što bi bio slučaj sa Saharskom varijantom, ili nisu predviđeni za distribuirano generisanje, što bi se desilo kada bi se paneli postavili na sve strane.

Ogromna je potražnja, a nema puno firmi koje ovime mogu da se bave. Za razliku od termoelektrana, koje su konceptualno dovoljno jednostavne da je moguće da postoji veći broj firmi koji se time bave, solarni paneli i vetrogeneratori su polja brzog napredovanja, gde se ulažu znatne sume u razvoj, te je konkurencija relativno mala i konsolidovana. Ovo dovodi do nemogućnosti da se proizvedu dovolje količine, pa prelazak ide sporije nego što se realno želi.

I, najbitnije, skladištenje. Ne duva uvek vetar, niti uvek sija Sunce, a čak i kad ih ima, intenzitet jako varira, pa je obezbeđivanje stabilnih 220V nije više uopšte trivijalan zadatak. Trenutno nema pametnog rešenja sem čekanja da se dramatično unapredi tehnologija skladištenja, i po performansama i po ceni.

Izvori:
Cena proizvodnje električne energije pomoću Sunca i vetra: https://www.cell.com/iscience/fulltext/S2589-0042(22)00649-6
Problem izgradnje masivne solarne elektrane u Sahari:
Neophodonst skladištenja OIE: https://www.nature.com/articles/nclimate3045
 
Najveci problem je zapravo skladistenje ili balansiranje struje. Baterije su najveci problem a ne paneli.
Mi za celu Srbiju treba nam jedna tackica na Pesteru da izgradimo i gotovo ali nam trebaju baterije tj cuveni litijum.

1 hektar = 2 MW snage u piku a mozes i realno dosta vise ako koristis trackere ili panele sa vecom efikasnscu.
 
Ovi Evropljani i njihove liberalno-zelene agende napreduju iz dana u dan...

Češki poverenik za energetsku bezbednost Vaclav Bartuška obećao je da će njegova zemlja učiniti sve što je u njenoj moći da proizvede toplotnu i električnu energiju ako zalihe gasa ove zime nestanu.

"U suštini imamo ponavljanje naftnog šoka iz 1973. godine... Ako ove zime dođe do isključivanja gasa, naložićemo sve što možemo da se naši ljudi greju i da proizvodimo struju", rekao je Bartuška, obraćajući se novinarima iz Brisela. Njegovi komentari došli su uoči češkog predsedavanja Savetom EU, koje počinje 1. jula i trajaće šest meseci.


Cesi ponosni.jpg
 
Logično pitanje @Прле.
Ljudi stalno mešaju pojmove. Elektro energija se ne skladišti, bar ne u masovnoj komercijalnoj upotrebi. Za solarnu elektranu pored panela trebaju i invetori da bi struju pretvorili iz jednosmerne u naizmeničnu. I onda da budemo proizvođači i potrošači da upotrebimo divnu srpsku reč, prozjumeri .
Ako hoćemo potpunu nezavisnost od mreže, onda su neophodni akumulatori i tada možemo imati energiju konstantno, što naravno poskupljuje investiciju. I to je to u suštini.
 
Ovi Evropljani i njihove liberalno-zelene agende napreduju iz dana u dan...

Češki poverenik za energetsku bezbednost Vaclav Bartuška obećao je da će njegova zemlja učiniti sve što je u njenoj moći da proizvede toplotnu i električnu energiju ako zalihe gasa ove zime nestanu.

"U suštini imamo ponavljanje naftnog šoka iz 1973. godine... Ako ove zime dođe do isključivanja gasa, naložićemo sve što možemo da se naši ljudi greju i da proizvodimo struju", rekao je Bartuška, obraćajući se novinarima iz Brisela. Njegovi komentari došli su uoči češkog predsedavanja Savetom EU, koje počinje 1. jula i trajaće šest meseci.
Krajnje je vreme da se oni (i ne samo oni) odvoje od kremlinskih energenata kojima kremlin ucenjuje kupce.
 
Kremlin ne ucenjuje, nego isporučuje po dogovorenim cenama, gde je recimo Nemačka imala izuzetno povoljne cene i pametno je ulagala u Severnii tok 2, koji sada neće da sertifikuje. Lepo i pametno nem šta, ionako imaju alternativa koliko hoćeš. Nego zašto opet puštaju u pogon konzervirane termoelektrane širom zapada.
 
Logično pitanje @Прле.
Ljudi stalno mešaju pojmove. Elektro energija se ne skladišti, bar ne u masovnoj komercijalnoj upotrebi. Za solarnu elektranu pored panela trebaju i invetori da bi struju pretvorili iz jednosmerne u naizmeničnu. I onda da budemo proizvođači i potrošači da upotrebimo divnu srpsku reč, prozjumeri .
Ako hoćemo potpunu nezavisnost od mreže, onda su neophodni akumulatori i tada možemo imati energiju konstantno, što naravno poskupljuje investiciju. I to je to u suštini.
pocelo je sve vise da se ide na sisteme za skladistenje ali opet ne sve vec samo nekog dela. Nema idealnog resenja.

Nadam se baterije uznapreduju malo vise.
 
Kremlin ne ucenjuje, nego isporučuje po dogovorenim cenama, gde je recimo Nemačka imala izuzetno povoljne cene i pametno je ulagala u Severnii tok 2, koji sada neće da sertifikuje. Lepo i pametno nem šta, ionako imaju alternativa koliko hoćeš. Nego zašto opet puštaju u pogon konzervirane termoelektrane širom zapada.
Drugim recima, Rusija je za Evropu bila klasicna africka kolonija koja je izvozila samo sirovine i energente.
Alal joj biznis...
 
Па по политичкој линији одавно су то социјалистичке земље ред је да и остало буде...
Nisi ziveo tamo. Devedesetih ukinuto je sve sto je tamo podsecalo na socijalizam.
 
Да али су одатле прерогативе социјализма.

И откад ми то Кремљ зовемо и пишемо "кремлин"?
 
@bunanub je verovatno pisao sarkastično, pa sam i ja malo to prihvatio.
Za @bunanub. Ja ne znam da li su afrička kolonija i kakav im je biznis, ali vidim da je opšta pomama oko energenata širom planete. A na prodaji gasa zarađuju usput, ne znam tačno zaboravio sam oko 19 milijardi $ mesečno. Tako da...
 
Koliko sam razumeo, glavni problem je u tom slučaju prenos električne energije.
problem je i skladistenje jer potrosnja nije uvek ista. Zatim, nocu nema sunca itd.
Kod hidroelektrana je to jendostavno,
Problem je i pesak koji bi vetar nanosio.
 
Poslednja izmena:
Za @bunanub. Ja ne znam da li su afrička kolonija i kakav im je biznis
Vidi se po strukturi privrede sta je: uglavnom izvozi sirovine, sto u Kinu, sto na zapad.
A isti ti kojima izvozi sirovine joj nazad prodaju konkretne industrijske proizvode mahom napravljene od tih istih sirovina.
 
Vrh