@DusanC će to mnogo lepše da objasni nego što ja umem.Ovo je sa baterijama?
100% offgrid su izuzetno skupi. Nije zezanje.
Nisu offgrid. Ako imaju baterije onda mogu da dobiju dozvole po ubrzanoj proceduri. Ima negde propisano kolika je potrebna instalisana snaga baterija u osnosu na instaliranu snagu solara.Ovo je sa baterijama?
100% offgrid su izuzetno skupi. Nije zezanje.
Само да скренем пажњу на специфичности овог пројекта:Баш напротив, то како се уградити је најмањи проблем и баш зато што се овакви пројекти лако и брзо реализују брза је и реализација "уградње" за разлику од озбиљних енергетских пројеката, опет пример Србија и свет:
Свет 1GWp солара + 4,1GWh батерија УСД1.400.000.000
Србија 1,2GWp солара + 0,4GWh батерија ЕУР1.400.000.000
ПС. измена због грешке, помешах бројке из чланка.
ППС. Исти је испоручилац батерија у оба случаја, Тесла.
![]()
Kako mimo javnih nabavki država namerava da časti „Behtel“ sa 1,5 milijardi evra? - Nova Ekonomija
Usred leta, 28. jula, ministarstvo energetike je objavilo javni poziv za izbor „strateškog partnera“ koji treba da izgradi solarne elektrane snage 1 GW, na još nepoznatim lokacijama i da ih preda EPS-u u vlasništvo. U pitanju je ogromna investicija, koja će po projekcijama vlade koštati 1,4...novaekonomija.rs
![]()
Srbija odabrala konzorcijum Hyundai Engineering – UGTR za strateškog partnera za 1 GW solara - PULS Šumadije
Vlada Srbije je na javnom pozivu za strateškog partnera za izgradnju fotonaponskih postrojenja izabrala konzorcijum kompanija Hyundai Engineering,pulssumadije.com
Doduše, svaki MW tog gasa mora da se uveze, plati, skladišti... Samo da bi ga spalili i iskoristili svega pola njegove energije za struju. Dok je sunce koje pada na teritoriju republike Srbije naše i besplatno.за нешто што је по годишњој производњи енергије мање од 200МW гасне електране.
Јесте Сунце бесплатно али су зато инвестициони трошкови велики. Овде је све однос између укупних (инвестиционих и оперативних) трошкова две технологије по произведеном МWh у току радног века.Doduše, svaki MW tog gasa mora da se uveze, plati, skladišti... Samo da bi ga spalili i iskoristili svega pola njegove energije za struju. Dok je sunce koje pada na teritoriju republike Srbije naše i besplatno.
Енергија је важна, не снага кад се упоређују извори енергије, да не би ишли превише у бабе и жабе.ako sam dobro razumeo investira su u sunanu elektranu od 1GW. To je skoro jedna petina ukupnog našeg kapaciteta, naravno ako je to stvarno tako i ako se projekat relaizuje. Ja bih to pohvalio, veoma ambiociozno. Problem sa PV i vetro elektranama je što traže visoku početnu investiciju, iako se tvrdi da su cene panela sve jeftinje, ali operativni troškovi su veoma mali čak i beznačajni u nekim sluajevima. Kolektori treba da traju minimum 40 godina sa manjim gubitkom u efikanosti, ne znam gde i o d koga će ih nabaviti. Baterije? to je već nepoznata teritorija, zasada se u većeoj meri instaliraju u mreže Australije i kalifornije. Čekaju se rezultati.
Iako više volim individualne kućne sunčeve centrale, ipak ću pohvaliti ovu inicijativu. Svet se polako odmiče od fosilnih goriva, i gas e u jednom trenutku postati previše skup a i pitanje je kako ćemo do njega, gasovodi vode kroz različite države. Treba razišljati unapred
РХЕ Бистрица је око 600МW инсталисане снаге тако да је опасно омашена цифра кад би се гледала сама РХЕ Бистрица. Због тренутног ОИЕ наратива се сви бацају цифрама али би тачно било да РХЕ Бистрица омогућава да цео ЕЕ систем Србије профитабилно може да користи 1000 МW енергије из солара и ветра а са губицима (на штету производње из хидроелектана) и више.Ово 1500 МW OИЕ је доста паушална цифра. Није исто да ли је у питању ветро или солар, па да ли је солар са помоћним батеријама, да ли је сконцентрисан солар на једном месту или више мањих електрана географски добро расподељених.
...
Зато сада имамо дневну и ноћну цену електричне енергије као и сигнал са уклопног сата којим се преко склопке већи потрошачи у домаћинству (бојлери, веш машине итд.) пале само ноћу. Пошто ће неуправљиви извори електричне енергије (солар и ветар) драстично утицати на производну цену електричне енергије у току дана у свету се са паметним бројилима тежи преласку на динамичку цене електричне енергије (променљива на сваких 15мин.) тј. да као купац можете поставити неки уређај у кући да се пали само када је цена испод одређеног нивоа. Мислим да ова нова паметна бројила код нас ово могу. Такође систем може омогућити да и аутоматски бирате од кога ћете у том тренутку набављати енергију.Zamisli neki IoT sistem koji može da pomogne balansiranju mreže, neki crowd balancing. Npr nakačiš bojlere u 10 % domaćinstava (preko 200 hiljada u Srbiji) na neki smart prekidač kojim je moguće centralizovano upravljati, naravno kada korisnik to želi. I zauzvrat mu smanjiš račun za struju proporcionalno njegovom udelu u balansiranju. Nek samo 50% bude available, to je 100k bojlera, po 1.5kw, to je 150MW potencijala. Nek taj uređaj košta 100 evra po domaćinstvu, to je 20M, i nek sva ostala infrastruktura košta toliko, opet sitnica u odnosu na izgradnju reverzibilne elektrane. Plus se ista stvar može primeniti i kod prozjumera, pošalji signal inverteru da prestane vraćanje struje u mrežu...
Isti odgovor kao i svako drugo "zašto" u našem društvu.Zašto uzimamo strane kredite,zašto ne raspišemo domaće obveznice, uz soloidan prinos,da isključivo fizička domaća lica,ulože svoju uštedjevinu,umesto što je daju stranim bankama uz mizeran prinos?
Држава редовно емитује обвезнице које свако може да купи, обично преко домаћих банака или брокераZašto uzimamo strane kredite,zašto ne raspišemo domaće obveznice, uz soloidan prinos,da isključivo fizička domaća lica,ulože svoju uštedjevinu,umesto što je daju stranim bankama uz mizeran prinos?