Šta je novo?

Obnovljivi izvori energije

,, .... Gde bi nam kraj bio? "
🙄
Verujem kada bi sabralli sve naše
pojedinačne i grupne investcije u
,,zelenu,, energiiju do sada bi vec izgrradili atomsku centralu a od izvoza viška el. energiije besplatno bi se ugradjiivali panelii i vetrenjače svim zainteresovanim te bi energetskii viškovi bili još veci do te mere da bi na kraju i mi mogli da zamrznemo tu nuklearrku ko Švabe i dr. Jevropejci 😇
 
Пошто су за реализацију одрживих извора електричне енергије најважнија складишта електричне енергије ево једног квалитетног серијала на тему складишта енергије који објашњава поред осталог и то да постоји цена снаге и цена енергије једног извора или складишта као и како то утиче на техно економску оправданост.

 
Znam da su u Evropskoj uniji radili neke studije da procene koliko vazdušno zagađenje "košta" (u smislu odsustva od posla, zdravstvenih troškova, itd.). E sad, ako se ne varam, najniža procena je bila negde oko 370 evra po glavi stanovnika na godišnjem nivou (mislim da je gornja granica bila oko €2.000).

Iako je Srbija mnogo zagađenija od EU proseka, čak i ta niža "cena" (pomnožena sa brojem stanovnika u Srbiji) znači da nas zagađen vazduh košta oko 2.5 milijarde evra godišnje.

Naravno, ovo je gruba računica. Vazduh kod nas je daleko zagađeniji, ali zato su naši zdravstveni troškovi manji, a i odsustvo od posla kod nas izađe jeftinije pošto su nam plate male... Ali, sa druge strane, računica je zasnovana na najnižoj granici "cene" zagađenog vazduha.
 
Poslednja izmena:
Zaborvljate termalne izvore ,kojih je Srbija puna, a zvrje neiskorišćeni.
Zašto niko nije napravio plan,da se pare koje čuče po bankama, sa mizernom kamaton,ulože ,umesto u betone na sprat,u termalne-solarne-vetro izvore energije,i da svakom ulagaču,donose siguran godišnji prinos,veči nego onaj u banci???
Da to bude sve naše,isključivo naši državljani,isključivo fizička lica,nikakvi strani hohštapleri,investitori,fondovi.
 
Zaborvljate termalne izvore ,kojih je Srbija puna, a zvrje neiskorišćeni.
Zašto niko nije napravio plan,da se pare koje čuče po bankama, sa mizernom kamaton,ulože ,umesto u betone na sprat,u termalne-solarne-vetro izvore energije,i da svakom ulagaču,donose siguran godišnji prinos,veči nego onaj u banci???
Da to bude sve naše,isključivo naši državljani,isključivo fizička lica,nikakvi strani hohštapleri,investitori,fondovi.
Da bi se tako nešto desilo, bile bi potrebne radikalne promene političkog pravca, ne samo kod nas već i u svetu.

Mislim, voleo bi i ja da vidim tako nešto, ali isto tako bi voleo da živim u nekoj vili, sa hektarima šuma i vrtova oko sebe, sa bazenom i teniskim terenom, još i da ne bude mnogo daleko od grada, a i da neko drugi sve to održava, dok ja uživam uz garantovani prihod koji mi pokriva sve potrebe.
 
500 krovova nije loše za početak. Pogotovo ako na tenderima prođe ova firma koja proizvodi domaće panele. Ali bi voleo da vidim kako dovodimo/stvaramo i neku firmu da pravi kućne baterije.

Još samo da neko pokrene proizvodnju malih (i jeftinih) vertikalnih vetrenjača za krovove zgrada i domaćinstava, i na konju smo!

EDIT: u stvari, na konju ćemo biti i kad neko pokrene proizvodnju domaćih (i jeftinih) toplotnih pumpi tipa vazduh-voda.
 
Amerikanci otkrili veliko nalazište litijuma u Kaliforniji


Ono što je bitnije je da razvijaju nove tehnologije prerade rude. Možda nas stvarno ostave na miru.
 
Зашто се потенцирају плутајући соларни панели поред толико кровова?
 
Зашто се потенцирају плутајући соларни панели поред толико кровова?
Nisam siguran iskreno ali računam da je zbog toga što je vlasništvo jasno (ili u rukama državnog preduzeća, npr.) pa je sam postupak za dobijanje dozvole lakši, itd. Nešto u tom stilu svakako.

A dodatni faktor koji treba napomenuti je da plutajući ili drugi solarni paneli iznad vode imaju dve prednosti - (i) evaporacija vode ih dodatno hladi odozdo pa su "prirodno" efikasniji, (ii) prave senku iznad vode te smanjuju gubitke kroz već pomenutu evaporaciju, pogotovo leti kada se ta voda inače najviše i koristi za navodnjavanje.
 

Какав високи стил. Какво испаравање, па то ништа не би било јасно.

Узгред, поменута предност више важи за вештачка језера или канале за наводњавање. На тим местима, шгубитак воде није пожаљеан а светло погодује размножавању биљног света који доприноси и бржам замуљавању што није пожљено. И на крају, те водене површине не треба посебно издвајати и радити посебне дозволе тј откупљивати земљише и врштити пренамену истог.
 
  • Sviđa mi se
Reagovanja: ink
Какав високи стил. Какво испаравање, па то ништа не би било јасно.
Apsolutno si u pravu! Šta da radim, mozak mi stao i nisam u trenutku mogao da se setim reči, a o tome nešto nedavno čitao na engleskom. Isparivanje uvek i ispred svega... Kad mi mozak matori dozvoli.
 
Зашто се потенцирају плутајући соларни панели поред толико кровова?
čini mi se da se više potenciraju paneli na njivama, agrosolari ili kako ih već zovu. Win win situacija , barem se tako predstavlja - biljke dobijaju zaasenu, kada im treba zasena, a istovremeno se proizvodi struja (malo manje nego kod čistih PV elektrana) a ne mora dodatno zemljište.
 
Svakako mislim da će i krovovi doći na red. Pogotovo kada su u pitanju velike površine - tipa na magacinima, proizvodnim halama, itd.
 
treba obratiti pažnju na porast ovih kombinacija:

Kućni solarni paneli + baterija


Kućni solarni paneli + baterija + toplotna pumpa


za sada na nivou istraživanja i testiranja (mada su krovni paneli u Australiji daleko odmakli), ali ko zna šta će biti za desetak godina. Novi paneli koji se danas nude veći imaju efikasnost iznad 20%, sve su jeftiniji zahvaljujući kinezima, a zahvaljujući njima i baterije postaju sve pristupačnije.
 
  • Sviđa mi se
Reagovanja: ink
Naravno paneli + toplotna + baterija je prava kombinacija... Ali još uvek skupa za moj džep. Nažalost.

Svakako treba dodati da nije sve na nivou istraživanja. Lično znam jednog čoveka u Engleskoj koji ima panele + bateriju, a čuo sam i za jednog našeg u Vojvodini negde (u Zrenjaninu, ako se ne varam).
 
Naravno paneli + toplotna + baterija je prava kombinacija... Ali još uvek skupa za moj džep. Nažalost.

Svakako treba dodati da nije sve na nivou istraživanja. Lično znam jednog čoveka u Engleskoj koji ima panele + bateriju, a čuo sam i za jednog našeg u Vojvodini negde (u Zrenjaninu, ako se ne varam).
Постоји више објеката код нас који су у статусу купца произвођача електричне енергије са соларом и топлотном пумпом. Трошак батерија је драстично већи него статус купца произвођача па је економски неоправдано.

На линку имате стручни рад који је анализирао годишње трошкове грејања поред осталих и за такав случај са експерименталним резултатима једне породичне куће у Сомбору.

 
Постоји више објеката код нас који су у статусу купца произвођача електричне енергије са соларом и топлотном пумпом. Трошак батерија је драстично већи него статус купца произвођача па је економски неоправдано.
Ne kažem da je ekonomski opravdao (naprotiv), samo da je najpoželjnij sistem (ukoliko cena nije faktor).

Uostalom, rad koji si naveo takođe zaključuje da bi sistem paneli+toplotna bio unapređen baterijom za skladištenje energije.

На линку имате стручни рад који је анализирао годишње трошкове грејања поред осталих и за такав случај са експерименталним резултатима једне породичне куће у Сомбору.

Hvala. Veoma zanimljiv rad.
 
Vrh