Šta je novo?

Obnovljivi izvori energije

Naravno d aje tako. Ali dobri ljudi su pokupili pare iz subvencija.
Globalni kapitalizam zahteva stalan ras potrosnje svega, pa tako i energije.
bez unistenje globalnog kapitalizma nema smanjenja potrosnje i t u se slazem sa Gretom.
 
Ne treba da smanjujemo potrošnju energije! Trenutno na planeti imamo skoro 8 milijardi ljudi. Dok trepneš, biće nas 10 milijardi. Trend je da sve više živimo u gradovima. Te gradove je potrebno snabdevati sa adekvatnom energijom. Realno, ne bi došlo do smanjenja potrošnje čak ni kada bi sutra izbila svetska revolucija i zavladao neki drugačiji sistem. Ono što treba uraditi je da prestanemo da spaljujemo ono što nam je ispod tla i da prestanemo da na taj način zagađujemo vazduh koji dišemo. Da li je ispravno rešenje nuklearna energija, OIE, fuzija, ili neka kombinacija, nije ni bitno. Bitno je samo jedno - da prestanemo da proizvodimo energiju na način na koji smo to do sada radili.

Niti je sve tako crno kao što neki pišu. Načini postoje. Pronalaze se novi. Pomak u tom pogledu u zadnjih deset godina je ogroman. Čak se na horizontu vide i neka dobra rešenja za skladištenje energije iz OIE. Naravno da se velike svetske naftne kompanije odupiru. Trenutno imaju pristup "štampanju novca" i još dobijaju ogromne subvencije od raznih država i vlada (tj. od nas samih). Ali dobro, nekada su postojale veoma moćne kompanije koje su se bavile trgovinom robova i začina. Bile su toliko moćne da su samoinicijativno ratovale i osvajale cele države... Ali sad njih više nema. Pregazilo ih vreme. Pregaziće i ove druge.
 
link wrote:
,, ... Trend je da sve više živimo u gradovima. Te gradove je potrebno snabdevati sa adekvatnom energijom... ,,

Da je obrnut trend ,
trošili bi mnogo više , po glavi i m2
gradski život je rentabilniji upravo po potrošnji energije
i nema potrebe kuditi ga 😁
 
Naravno da se velike svetske naftne kompanije odupiru. Trenutno imaju pristup "štampanju novca" i još dobijaju ogromne subvencije od raznih država i vlada (tj. od nas samih). Ali dobro, nekada su postojale veoma moćne kompanije koje su se bavile trgovinom robova i začina. Bile su toliko moćne da su samoinicijativno ratovale i osvajale cele države... Ali sad njih više nema. Pregazilo ih vreme. Pregaziće i ove druge.
Naravno da hoće, a onda će ih zameniti moćne elektronske kompanije. Pa će onda jednog dana njih zameniti neko treći. I tako u krug. Ljudska glupost je beskrajni ciklus.
Ciklusi gluposti.jpg


Inače, nemam ništa protiv OIE, tj. onih koji su zaista održivi, praktični i isplativi. Samo mi smešno kada neko misli da je neprijatelj njegovog neprijatelja automatski njegov prijatelj. A u realnosti i naftaše i električare i hemičare i sve druge velike industrije zabole i za ekologiju i za ljude. Njih zanima samo profit, što pre, što više, i to je sve.
Naši sinovi i unuci će jednog dana isto tako pisati kako su presrećni što se elektronske korporacije istiskuju sa trona i menjaju nečim trećim.
 
Poslednja izmena:
Iskreno nisam znao da si ti komunista Bendere :LOL:

Inače, koga briga ako je profit glavni motiv? Isto tako je funkcionisao svet pre 200 godina i pre 100... Tako će biti i za 100 godina. Ali bar možemo da se nadamo da će za 100 godina vazduh biti čist, a možda ako budemo imali sreću i reke i mora.
 
Svet, a posebno kapitalizam pokreće pohlepa. Neki levičari se nadaju da će tekuća kriza da popravi malo stvari, da se izgradi novi sistem koji će biti malo više fer. Ali stvari mogu da krenu i u obratnom pravcu, da bogati ljudi iscede još više para za sebe a naroone mase ostave u siromaštvu. Bojim se da će to i da prevagne, Tramp opet jaše, Kina ide prama apslutizmu, Mask se sve više pita, Natjenahu, itd.
Kao što reče neki afrički lider, bogate zemlje neće ozbilno da se bave klimom sve dok njihovo stanovništvo ne počne masovno da umire, u milionima.
 
Iskreno nisam znao da si ti komunista Bendere :LOL:
Kako nisi bolan, pa nekoliko puta na forumu su mi davali tu etiketu. Samo što su mi, pored nje, davali par puta i onu drugu, da sam kapitalista. 😁

Ali meni to i odgovara, jer dokle god me ljudi naizmenično nazivaju komunjarom pa kapitaljarom, levičarem pa desničarem, evropejcem pa rusofilom, konvervativcem pa pomodarcem... znam da sam tačno tamo gde želim da budem - u zlatnoj sredini. :D
Inače, koga briga ako je profit glavni motiv? Isto tako je funkcionisao svet pre 200 godina i pre 100... Tako će biti i za 100 godina. Ali bar možemo da se nadamo da će za 100 godina vazduh biti čist, a možda ako budemo imali sreću i reke i mora.
Mislim da me nisi razumeo. I naftaše i električare zanima samo profit. Apsolutno im se na-na-na za dobrobit tebe, mene, drugih ljudi, belih medveda, riba u moru, ozonskog omotača i uopšte - cele planete. Stoga, ideja da će jedni biti bolji od drugih, odnosno da svet čeka svetla budućnost sada kada električari istiskuju naftaše, jer kao kad bismo se radovali što Tomu Monu na mestu ministra građevinarstva menja Gremlin iz šahta. Ili što će Julin biti zamenjen Keramičarem. Kao što su svi oni (mislim na ove nabrojane) ista g... koje zabole za sve osim same sebe, tako isto i svetske industrije vode ljudi (mislim... ljudi...) i grupe koje ne zanima ništa osim bogaćenja. Zabole električare što će deponovane baterije da truju zemljište ili što će termoelektrane da purnjaju još više da bi pokretali njihova vozila, kao što je i naftaše svojevremeno bolelo što će olovo u gorivu da potruje i razboli celu planetu.

Te ideje ''naftaši bed, električari wind of change'' su otprilike kao kad se Srbi raduju što sa ministarskog mesta odlazi jedan tenkre a na njegovo mesto dolazi novi, neki šatro anđelak i vrednica. A u realnosti sve suštinski ostaje isto. Samo se vrši veliki re-branding, odnosno ista kaka pakuje u nove oblande i novu ambalažu koju će raja sa slašću da zagrize i proguta. A račun za taj obrok i za snošenje posledica se opet šalju na iste adrese - na adrese običnog naroda. Ne na adrese najvećih moćnika u zemlji ili u svetu. Ništa se suštinski ne menja.
 
I naftaše i električare zanima samo profit.
Oduvek su mi se gadili američki milijarderi, naftaši, Stiv Džobs, Musk, Tramp.... sebična, bahata i surova g****. Mislio sam da će Rusija kao naslednik SSSR ponuditi bolji sistem, oni ispadoše još gori. pa sam se pouzdao u Kineze, koji opet grade isti taj surovi kapitalizam. Možda će Indijci ili Afrikanci da budu drugačiji...
 
Slazem se. Mada ne ocekujem nista od Indije i Kine jer tamo ljudski zivot nista ne vredi, a i korupcija im je utkana u svaki kutak drustva.

Licno tezim da se u dosta stvari (pogotovu drustveno-politickim) drzim nekog balansa, zdrave price, zlatne sredine. Smeta mi kada ljudi misle da ako neko kritikuje ekstremni kapitalizam (npr. u kome se operacija kicme naplacuje 750.000 dolara) da je onda automatski za cisti komunizam (u kome je sve socijala i beda). Licno mislim da treba drzati meru u svemu i kombinovati odnosno po potrebi koristiti mehanizme i ucenja i iz jednog i iz drugog. Stavise, postoji jedna stara alternativa, kombinacija izmedju socijalizma i kapitalizma, koja nastoji upravo da spreci pojavljivanje pojedinaca ili korporacij koji su mocniji od citavih drzava, a da opet ne bude komunizam u kome se nekome nesto brani ili oduzima. Ali to se nigde ne predaje, samo se pominje ponegde i nista preko toga. Jer danas i svetski fakulteti i univerziteti (pogotovu zapadnjacki) zavise od ljudi i entiteta kao sto su Dzobs, Mask, banke, kompanije, lobiji... i onda im naravno nije u interesu da pricaju o nekim alternativama i drukcijim pokusajima da se rade stvari.
 

Јавни позив за суфинансирање уградње соларних панела на породичним кућама на Звездари


После првог конкурса и великог интересовања грађана, Општина Звездара у сарадњи са Министарством рударства и енергетике расписала је нови јавни позив за суфинансирање уградње соларних панела за производњу електричне енергије на породичним кућама у овој општини.

Како је саопштено из Општине Звездара, циљ пројекта је смањење потрошње електричне енергије домаћинствима за минимум 30 одсто, што ће уједно и снизити рачуне.

Заједно са пројектима замене котлова на фосилна горива и мерама енергетске санације, који се такође спроводе на територији ГО Звездара, и овај пројекат допринеће не само енергетској стабилности већ и значајном смањењу угљен-диоксида на годишњем нивоу. Поред заштите животне средине, овакве активности су од изузетног значаја, нарочито због актуелне кризе која дестабилизује енергетско тржиште.

Јавни позив је објављен на званичној интернет-страници Градске општине Звездара.

 
Соларно постројење, јединствено у свету, које без панела сакупља и складишти сунчеву енергију изграђено је у Бадњевцу код Крагујевца. То је родно место српског научника Владана Петровића који је изумео систем за чување електричне енергије добијене из сунца - чак шест месеци. Проблем светске енергетике може да буде решен - патентом из Србије.


izvor i ceo tekst
 
Пун текст те вести је на овом линку:

Тамо неколико нетачности које ипак не умањују значај проналаска.

Будућност изума је велика. Име научника у светским оквирима - велико. Србија у тај рад није уложила ништа, технологију производње а потом и лиценце немамо ни као држава ни као народ. Зато кад ово постане светски популарно код нас ће кренути споменици, називи школа и компанија. Исто као Тесла, као Ђоковић... Можда би смо коначно погледали на људе око себе и са мање злобе гледали на нечији таленат?
 
Ovu priču novinari eksplatišu već 10 godina, možda i više. I uvek vrte jedno te isto, nema napretka nikakvog.
Jel on to patentirao uopšte? Piše da ima silne patente, znači zna gde je patentni zavod i kako funkcionišu zaštićeni patenti. Ako je tako, čemu tolika misterija, šta je problem da čujemo kako pronalazak radi?
 
Ima ovde i intervju objavljen pre mesec dana:
 
Није ми јасно у целој причи која као што рече @Populist заиста траје већ десетак година зашто нигде ово још није заживело ако је заиста толико добро а верујем да јесте? Ко ту не може да уклопи своје интересе па је све за сада само на папиру и огледном примеру?
 
Čuo sam informaciju da ministarstvo energetike planira da u skorijem periodu uvede mogućnost povezivanja više brojila vezanih za jedno prozjumersko mesto, najverovatnije će uslov biti da sva brojila budu na istog vlasnika. A ministarstvo finansija će najverovatnije da oslobodi deo poreza, ne sve nego recimo skine akcizu, a ostavi pdv na povučenu energiju iz EPSa.

Želja postoji, samo se još definiše način kako će da odrade, i kako da usaglase sve sa postojećim zakonima, naročito onima što se tiču zakona o pdvu i akcizama.
 
Čuo sam informaciju da ministarstvo energetike planira da u skorijem periodu uvede mogućnost povezivanja više brojila vezanih za jedno prozjumersko mesto, najverovatnije će uslov biti da sva brojila budu na istog vlasnika. A ministarstvo finansija će najverovatnije da oslobodi deo poreza, ne sve nego recimo skine akcizu, a ostavi pdv na povučenu energiju iz EPSa.
Која је поента овога?
Више бројила по једном месту омогућава да се рецимо станари у зградама организују и поставе соларне панеле, али чему то да сва бројила морају имати истог власника?
 
Kako sam ja shvatio, kad postavljaš panele imaš fiksne i varijabilne troškove. Fiksni je recimo dvosmerno brojilo, a varijabilni trošak je koliko ćeš panela da postaviš. I razlika u ceni da l proizvodiš X ili 4X struje nije linearna, već će neko sa većom elektranom imati manji jedinični trošak. Pa je ideja da ako imaš više objekata, imaš na jednom mestu elektranu, gde ti je najbolje, i da s tim mestom pokrivaš sve račune. Danas ako bi postavljao morao bi za svako posebno.

Što se zgrada tiče nisam se previše interesovao za njih, ali mislim da one funkcionišu po skroz drugom sistemu u odnosu na fizička lica, i da se uopšte ne radi o njima, nego da država ne želi da se stvori crno tržište, da prodaješ struju fizičkim licima, i uzimaš keš. Oni koji žele da proizvode struju za prodaju, mogu, ali moraju da budu pravna lica, tj. b2b isključivo. Tada se trguje sa pravnim licima koji nemaju garantovano snabdevanje nego su na ugovor, i njihova cena struje je daleko veća nego za domaćinstva.
 
Хм, више бројила по једном власнику се углавном има како се не би отишло у црвену тарифу. Мислим да је лоше подстицати овако нешто.

Што се тиче разлике између правних и физичких лица, у основи физичка лица не могу да имају профит од панела. Њихова производња је нека врста кредита за потрошњу а ако им је на годишњем пресеку производња већа она се не може искорстити. Купци-произвођаћи који су правна лица могу да продају вишак али по некој нижој цени, чини ми се са коефицијенотом 0,8.

Што се тиче зграда нисам мислио да их користе правна лица већ станари.
 
Pokušaću da postavim vest, a da ne komentarišem neopisivi lopovluk u EPS-u:

EPS traži izvođača radova za gradnju solarne elektrane snage 1 MW​


...nije mi pošlo za rukom. No, ipak je ovo kol'ko-tol'ko zanimljiva vest.
 
Што се тиче разлике између правних и физичких лица, у основи физичка лица не могу да имају профит од панела. Њихова производња је нека врста кредита за потрошњу а ако им је на годишњем пресеку производња већа она се не може искорстити. Купци-произвођаћи који су правна лица могу да продају вишак али по некој нижој цени, чини ми се са коефицијенотом 0,8.

Ovo je izrazito loše rešenje. Ovde postoje dva faktora. Društveni interes i tehnička ograničenja. Društveni interes je da proizvodimo što više struje. Pa ako fizička lica mogu da proizvode direktno primarnu energiju, i to još iz obnovljivih i ne zagađujućih izvora, onda to treba podsticati na sve načine. Plus što smo kao zemlja siromašni energijom i što veća distribuiranost izvora struje smanjuje gubitke u prenosnom sistemu i potrebu da oni imaju veći kapacitet. Tek nas čeka povećanje zbog električnih automobila.

Izvor tehničkih ograničenja je varjabilnost energije koja se dobija foto ćelijama. Pa je investicija u to isplativa samo ako se nekome pod povoljnim uslovima mogu prodati viškovi onda kad postoje. Ako je ovakvim sistemom obračuna fizičko lice podstaknuto da zadovoljva samo sopstvene potrebe, onda neće imati interesa da investira u sve to. Time se fizičkom licu efektivno kaže ili da tehnički problem skladištenja viškova (za sebe) rešava sam (što trenutno za ogromnu većinu nije isplativo), ili da i ne proizvodi više nego što može da potroši (što takođe trenutno za ogromnu većinu nije isplativo). Investicija u sopstvenu proizvodnju se isplati tek ako je proizvodnja koja se može ili potrošiti ili prodati veća od neke minimalne vrednosti, koje je trenutno bitno veća od onoga što prosečno domaćinstvo uobičajeno troši za svoje potrebe. Ali ako bi višak mogli prodati, onda bi to bila sasvim druga priča. Onda bi se to MNOGIMA isplatilo. Posledica je da se namerno drastično smanjuje i potencijal proizvodnje i obim za državu besplatnog eksternog (privatnog) finansiranja državnog energetskog sistema. Uopšte ne shvatam u čemu je (u ovom slučaju) principijelna razlika između fizičkog i pravnog lica? Tačno je da su fizička lica subvencionisana prlikom sopstvene potrošnje struje. Ali ovde ne pričamo o potrošnji nego o proizvodnji. Zato bi postojala ikakva razlika između onih koji proizvode struju onda kad je proizvode? Bili oni fizička ili pravna lica. Naravno da treba platiti fiksne troškove da bi postojala tehnička mogućnost za prodaje struju, ali izvan toga, čemu razlike?

Ispada da namerno štetimo sami sebi zbog nesposobnosti da rešimo čisto admnistrativne probleme obračuna.
 
Poslednja izmena:
Иначе генерално је интересантно питање решавања вишка струје у тренутку, а посебно ће бити са повећањем коришћење соларне енергије од стране обичних домаћинстава

Мало ме интересује да ли би могло да се организује да у местима где би то био проблем а који немају "батерије" у виду хидротокова тако нешто решава производњом водоника од тог вишка струје у тим часовима? Или генерално неком сличном активношћу која би била додатно корисна за екологију а исплатила се касније

Некако ми делује да проблем вишка струје чак и када је краткотрајан је више проблем недостатка креативности и маште него нерешива препрека
 
Naravno. Problem viškova struje zbog varjabilnosti obnovljivih izvora ima jasno i odavno poznato rešenje. Izračuna se maksimalna moguća varjabilnost proizvodnje za neki period ponovljivosti ekstremnih vremenskih uslova, recimo jednom u 100 godina, pa se onda energetski sistem dimenzioniše tako da maksimalno tolika varjabilnost može biti pokrivena iz fiksnih izvora. To bi ionako moralo da se radi i da uopšte nema prodaje struje od strane potrošača, pa ne vidim da se bilo šta menja ako se i njima omogući prodaja pod istim uslovima. U pitanju je prosto lenjost. Jer ako još nemaju tehničkih mogućnosti, onda bi to trebali tako i da kažu, pa bi onda videli šta se radi da se to ispravi (ako se uopšte nešto radi), i kojim tempom taj posao napreduje. A ne da se javnost zavlači nemuštim ne-objašnjenjima ili odsustvom ikakvih objašnjenja.
 
Vrh