Šta je novo?

Obnovljivi izvori energije

Ako ne želimo da gradimo nove termoelektrane na ugalj, za nas je jedina alternativa nuklearna energija. Prirodnog gasa nemamo, a sunce i vetar nisu adekvatna zamena. Eventualno elektrane na bio masu ili uljne škrljce koji su prljaviji koliko i ugalj.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=910128#p910128:1xvmmi9n je napisao(la):
Kailan » Uto Dec 21, 2021 1:02 pm[/url]":1xvmmi9n]Трошкови изградње су повећани као последице безбедносних баријера и услова које модерне нуклеарне електране морају да испуне али се то не помиње. Две најефективније стратегије за лобирање против НЕ су

1. Небезбедност
2. Висока цена


Сетите се овога када помислите како је добро што се нуклеарне електране гасе:

https://ourworldindata.org/grapher/renewables-share-final-energy?tab=chart&country=~OWID_WRL

Kailan, uglavnom se slažem.
dopiši samo faktore:
3. politička uslovljenost od zemlje isporučioca tehnologije, koja god bi bila
4. apsolutni nedostatak kadrova
5. apsolutna zavisnost od uvozne tehnologije
6.... skladištenje otpada, neizvesna budućnost (u smislu političko/ekološkog tretmana za 10-20-50godina)...

Što se ovog linka tiče, možeš ti i bolje :)
Prvo, ovo su podaci za final energy consuption, koji uključuju i grejanje, transport. Ne samo struju. Drugo, što si stao na 2015 :) ?
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=909971#p909971:7whv2km5 je napisao(la):
astrodule » Pon Dec 20, 2021 5:38 pm[/url]":7whv2km5]Malo sam "istraživao" i vidim da se priča o NE svodi na SMR, tj. na male modularne nuklearne elektrane.

I sad, kao laik koji jeste za NE se zapitah u čemu je problem, kad saznadoh da one ne postoje nigde u komercijalnoj upotrebi. Nemaju dozvolu ni za Ameriku, a američka firma hoće da ih pravi u Rumuniji.

Dozvole su upitne u svim "normalnim" zemljama i koliko vidim, vrši se lobiranje da mi to izgradimo i budemo eksperimentalno tržište.

Čisto da pojasnim svoj stav o NE - naravno da sam za najnoviju generaciju nuklearnih reaktora i te male modularne koje ne postoje ni u jednoj evropskoj zemlji me ne zanimaju ni najmanje. Možda one jesu budućnost, ali neka hvala što se tiče Srbije za sada.
Pa pisao sam o tome par postova iznad.

Fina je ta priča o malim i modularnim, ali o njoj bih razmišljao tek za 10-20 godina, kad se pokažu i dokažu kod drugih. Na pamet mi ne pada da moja zemlja bude poligon za testiranje toga.

S druge strane, potrošnja struje u Srbiji će u narednim decenijama sigurno rasti (i pored smanjivanja populacije) tako da nema šta tu da se veća i umuje ''hoćemo li da gradimo jednu konvencionalnu ili 2 ili 3 ili 5 modularnih...'' Izgradi brate jednu konvencionalnu za početak pa posle razmišljaj ŠBB KBB. (ne obraćam se tebi lično naravno, samo tako pišem) Taman kad ovi ostali istestiraju i provere te tehnologije.
 
Promakao mi je tvoj post.

Naravno, sve se slažem sa tobom.

Ali vidiš kako to funkcioniše kod nas. Prvo Vučić reklamira lek koji nema dozvole, pa onda ALIMS odobri lek. Isto tako guraju i ove male elektrane.

Ipak mislim da nema šanse da se to probije jer se narod plaši nuklearne energije. A sa obzirom da smo stopirali Rio Tinto i MHE, mislim da nema šanse da ne stopiramo i ove nuklearne elektrane (doduše iz različitih razloga).

Moratorijum se mora ukinuti da bismo mogli da školujemo kadrove, ali se ne sme dozvoliti korišćenje tehnologija koje nemaju dozvole i koje su u fazi testiranja.
 
Pa meni se čini da je ta manija za modularnim NE još jedan u nizu talasa ekoloških trendova i manija koje zapljusnu svet svakih par godina.
Namerno kažem trendovi i manija, zato što smatram da postoji prava, istinska ekologija, i koja gleda širu sliku i na duže staze... i onaj drugi deo, koji sebe zovu ekolozima, a zapravo su obični profiteri (kompanije i proizvođači) ili plaćeni promoteri (razne organizacije, ''projekti'', aktivisti i slično).

I kao što smo prethodne decenije slušali da je budućnost u vetrovima, morskim talasima, ovome onome... tako sad slušamo da je u modularnim NE.
I u onim blesavim ''guram kolica gore dok imam struje pa ih puštam nizbrdo i žanjem kinetičku energiju za kad nemam struje'' papazjanijama.

To su samo neki od brojnih razloga zašto svim ''instant'' i ''trendi'' ekološkim ''rešenjima'' i predlozima pristupam sa velikom rezervom i skepsom.
Podseća me ponekad na TopShop ili na one druge takve programe gde svake godine se pojavljuje nešto ''novo i revolucionarno'' što će rešiti sve dosadašnje probleme, a na kraju ne bude kupljeno ni 1000 komada ili pak bude opšta pomama, ali potraje par godina, i onda se sve to pokvari i pobaca.
 
Мораторијум је дибилизам када су у нашем најближем окружењу НЕ већ изграђене. Укинути мораторијум данас, да би смо евентуално кроз 15 ак година могли да почнемо да зидамо НЕ.

Модулне нема не требају, можемо сами да оценимо која нам је станга потребна.

Само да на поменем да ректора који раде на принципу фузије нема још.
 
Prvo iskoristiti vodne potencijale (RHE Bistrica 2, pa zatim Đerdap 3), zatim "dovesti u red" termoelektrane. U međuvremenu stimulisati izgradnju solarih panela i on i off grid, jer su i dalje ralativo skupi. Nuklearna elektrana je srećom po nas neizvodljiva.
 
Slažem se. Samo što bih prvo doveo u red termoelektrane instaliranjem filtera jer je to najjeftinija mera, a tiče se svih nas - čistog vazduha.
 
Moratorijum je debilizam sad i iz ove perspektive. Krajem 1980ih, nakon što je oblak s radijacijom prošao i nad Jugoslavijom, i nakon što je svet skoro godinu dana gledao kako ljudi umiru i padaju pokušavajući da ugase jedan požar (tačnije, da ga primire, jer korijum tehnički ni ne može da se ugasi), naprave jedan krov i tri betonska zida (ne omalovažam operaciju, već naprotiv - dočaravam koliko je ta radijacija satirala i otežavala sve), moratorijum nije bio viđen kao bespotrebno iživljavanje, nego kao praćenje svetskog stava i raspoloženja o nuklearnim elektranama.
Prosto i jasno - svet se tada prestravio od nuklearnih elektrana. I to sa valjanim razlogom. Tada.

U međuvremenu, naravno da je moratorijum postao zastareo i nezgodan i naravno da se dosta toga promenilo, pa time i današnje potrebe. I što reče profesor ETFa u emisiji - on je napravio i taj problem da dokle god važi, od momenta njegovog ukidanja pa do momenta kad Srbija može da ima stručan kadar da upravlja NE, mora da prođe bar 10-20 godina. Dok se oforme katedre, smerovi, stručnjaci, obuke, institucije...

Tako da - da, ovde i sada, moratorijum jeste suvišan i štetan.
 
Ne može se samo tako paušaljno reći - sada ću razvijati termocentrale, ili nuklearne centrale. Preko kolena. Potrebno je dobro promisliti, napraviti analize, angažovati ekseprte koji poznaju energetiku, koji znaju trendove i mogu da razmišljaju unapred. Teško je odupreti se raznoraznim lobijima kada nemaš prave podatke, ima ih svaka industrija, i nuklearna, i ekologija i hiddroelektrane i ugalj
Svaka vrsta izvora struje ima mana, treba videti koje mane možemo istrpeti, a koje su prevelike za nas. Koliko šta košta, veoma važno je okruženje, EU zatvara termocentrale na ugalj, možemo da se koprcamo još neko vreme, ali moraćemo i mi to da uradimo. Treba planirati za narednih 20-30 godina, to što se dosada nije radilo nas već sada košta.
HE deluju zanimljivo, ali da li su dovoljne, Bistrica OK, treba da se gradi, Đerdap 3 nismo sigurni, dosta zavisi od Rumuna. Za NE neću da više pišem, smatram da su za nas nedostižne i naivno je oslanjati se na njih .
Ostaju obnovljivi izvori, koji bi trebalo da pokriju barem trećinu potreba. Naravno da treba da se grade i rezervni kapaciteti, ali oni su REZERVNI. Znači kada ima vetra ili sunca oni ne rade ili rade manje. Ako je termoelektrana na ugalj dosad radila 365 dana, sada će raditi manje, na primer lupam 200 dana ili manje.
Ima rezervi i u smanjivanju potrošnje, struja ne može da se nudi strancima jefitno da bi otvarali svoje pogone, nije više naša komparativna prednost.
 
Да ви имали много јефтине струје, потребна нам је контрола над Косметом. И то опет ће бити угаљ, ма шта говорили у Европи. Нама су Ветро и соларна енергија недостижне и прескупе. ТЕ Је нешто на шта се може ослонити, НЕ такође, али је политчки фактор пресудан. Хидроелектране су одлична допуна али не и основа.
 
Ako želimo da pričamo i idemo u smeru rešavanja energetskih problema primenjivanjem i strategijama smanjenja rasipanja, prva stvar kojom se treba pozabaviti jesu razni kriptorovatori i trgovci kriptovalutama.

Kao što rekoh ranije na temi, i ponavljam svakih par meseci, na više mesta, da se podigne svest o tom problemu i hohštapleraju - kriptorovatori na svetskom nivou žderu električne energije koliko jedna Poljska. A ništa, apsolutno ništa ne stvaraju, čak ni intelektualno. Za razliku od npr romana ili dokumenta u Wordu ili video dokumentarca na Youtubu, ili muzike na Soundcloud-u, koji isto jesu digitalni i neopipljivi, ali su ipak materijalni, imaju manifest u materijalnom svetu i imaju intelektualnu vrednost. A ovi prave 0 i 1 i jedino što rade je da enormnu električnu energiju pretvaraju enormne količine toplote. Pa vi vidite koliko je to bespotrebno i iracionalno rasipanje energije.

Ne znam koliko % proždiru u Srbiji, ali u ovim vremenima ove veštački izazvane krize, koliko god da je, sigurno nije zanermaljivo. Jer rovari se ovde sve u šesnaest, od malih kućnih rovarica za zaradu od po 50e mesečno, preko raznih šema u državnim firmama gde koriste NARODNE pare i resursi da pojedinci dobiju drugu platu, pa sve do pravih pravcatih hala (uglavnom starih fabrika) napunjenih skupocenim mašinama koje rade toliko da celo mesto zvuči kao turbina hidroelektrane.
 
Ja nisam u stanju da razumem na koji nacin kriptovalute dobijaju opsteprihvacenu vrednost.
 
Najveći problem EPS-a je što jako dugo nije ulagano u nove kapacitete, a svake godine je rasla potrošnja. Tako smo od zemlje koja izvozi električnu energiju došli u situaciju da uvozimo. Kostolac B3 će biti prvi novi blok posle skoro 30 godina, ali ni tih 350 MW nije dovoljno.
Trenutni deficit je oko 600MW, a u naredne 2-3 godine će verovatno dostići 1000MW.
Jedini dobar potez u poslednje vreme je zajedničko ulaganje sa RS u 3 nove HE na gornjoj Drini. Ali nedostaje još ulaganja u nove kapacitete.
 
nensav :sesir:
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=910216#p910216:31sh9k3u je napisao(la):
MC_ » Uto Dec 21, 2021 4:08 pm[/url]":31sh9k3u]Ja nisam u stanju da razumem na koji nacin kriptovalute dobijaju opsteprihvacenu vrednost.
Bukvalno tako što se oformila pozamašna količina ljudi širom sveta koji su (iz raznih razloga, 99% njih zarad brzog i lakog profiterstva i leba bez motike) druge ljude i neke institucije ubedili da kriptovalute i blokčejn tehnologija imaju vrednost, potencijal i dobrobit za čovečanstvo.

Znači zamisli živiš u nekom izdvojenom naselju, sa svojom malom internom ekonomijom i krugovima ljudi i dobara. I pre par meseci par ljudi počne da ti priča da je blato iz njihovog dvorišta specijalno i nudi ti ga za sitne pare. Ti odbiješ. Iz nedelje u nedelju, oni pričaju tu priču drugima po naselju i mic po mic, svakog dana jedan novi čovek kupuje to blato od njih. Znači krenulo od 10 ljudi, a na kraju meseca 30 ljudi veruje u to. Na kraju godine 400. Posle nekog vremena, dođe se dotle da polovina naselja ide i kupuje to blato, iako ne radi ništa s njim kad ga ''donese'' kući. Ako ga uopšte i donese a da se ne raspadne... A to blato je sve skuplje i skuplje jer ''ima ga sve manje'' iz originalnog izvora. I čak i neko ko nije verovao da je tako nešto moguće - da ljudi budu toliko glupi - poželi da uđe u to, ako ništa drugo, bar da bi (i on) zaradio na toj gluposti. * Ono, kupi 60 kg kad je cena 500, pa hoće da čeka da ga proda kad bude 1000. I na kraju pola naselja bazira polovinu svoje interne ekonomije i polovina para se vrti kroz naselje samo na osnovu razmene nekog beskorisnog blata. :D :lol: I ništa nije stvoreno, ništa nije urađeno, ništa nije promenjeno, osim što se par alavih i nemoralnih još više obogatilo. Ali eto. Ljudi se pod pritiskom dovoljno laži i propagande, ubede da je normalno i dobro da daš nešto materijalno ili intelektualno vredno za nešto što nema apsolutno nikakvu ni materijalnu ni intelektualnu vrednost niti bilo kakav manifest u realnom svetu.

Hiljadu puta ponovljena laž postaje istina. Ubediš dovoljan broj ljudi i ''institucija'' da blato ima vrednost, i pre ili kasnije, za neke od njih, ono će zaista postati vredno. I stvoriće se čitavo tržište oko njega. Pogotovu u ovo moderno doba i bolesnoj modernoj ekonomiji zasnovanoj na ''veruj mi'' i ''dođem ti''.


* Plus, kripto papazjanije su plodno tlo za kockare raznih vrsta i profila. Čak i onih koji sebe ne smatraju kockarima ili zavisnicima, a zapravo jesu. Kao ti špekulanti i preprodavci koje sam opisao. A kockanja je generalno baš, baš puno u zadnje vreme. Pogotovu kad su se kocke raznih vrsta proširile i na internet. Pa više ne moraju ni da idu do kazina / kladionice, dovoljno je da iz kuće ulože pare u nešto i dobiju jedanput (kao što to često biva) i 90% će se odmah navući.
 
Blato....hm ..Može i tako ...
A može i tumacenje sa alogaritmIma, obrada odredjenih informacija podeljenih u najsitnije delove
Tako ne mogu da se uvate ni za glavu ni za rep :lol:
Koliko sam pratio ...vrsta kripto valute vezana je za odredjenu oblast Aktuelnost (potražnja) odredjenih oblasti se poklapala sa nj. rastom baš te valute
E sad konkretno najvažnija kripto valuta -bitcoin- prati jednu naj traženiju oblast i cirkulaciju informacija A koja je to oblast i koje su to informacije ostavljam drugima na mašti.
Za sve važi: hladni rat je završen... eto ja mislim da je samo prešao u viši i moderniji oblik a prelaz poklapa se i sa pojavom kripto valute . Naročito što od naj jačeg računara sadašnjeg i buduceg je uvek jača globalna mreža
Usput možemo da primetimo gle čuda kripto valute upravo ,,rade, na toj mreži.
Nepregledna gomila virusa, malvera ko zna kako se sada sve zovu konstantno nešto krade i šalje , a takva ,,pandemija,, svuda po ovoj kugli prisutna i uvecava se novim i novim šta i kome šalje uglavnom stvari koje baš nisu bezvredne a sliku nekog mozaika tako upotpunjuju .

kako kažu .... Mož biti a i ne mora :lol:

I na kraju da vežemo temu sa pisanijom
obrada tih alogaritama troši neverovatnu količinu energije naročito na svetskom nivo, te jako je bitno mada sada ne dostižno da prosečan rudar koristi solarne panele, vetrenjace ... što bi tražnju za elektricnom stabilnom energijom smanjilo za bitan procenat u nj. opštoj potrošnji
Sada ne savršeno al polako ide se ka tom zadovoljenju.
:sesir:
 
Populist":1ccwhzuu je napisao(la):
Pričali smo o tome Dart i ovde i na onoj drugoj temi. Nuklearne elektrane se po svetu gase u većem broju nego što se prave nove.

Dart":1ccwhzuu je napisao(la):
To je potpuna dezinformacija, u svetu se gradi više nuklearnih elektrana nego ikada.

Slobodno me demantuj. Bukvalno prvi link na googlu kaze da je u proteklih 10 godina trajno ugašeno 65 reaktora. Trajno, a više ih ne radi zbog nerantabilnosti, ali nisu zvanično decommissioned. A da je under construction 52.

https://www.statista.com/statistics/238 ... worldwide/
https://www.statista.com/statistics/513 ... worldwide/
https://energypost.eu/200-400-nuclear-r ... d-by-2040/

Dart":1ccwhzuu je napisao(la):
Samo u Kini je u planu 150 novih reaktora do 2035 godine...

Od tih 52 na dalekom istoku je više od pola. Oni i nisu bas najbolji primer jer imaju toliki rast potrošnje, da ni nemaju izbora. Ne treba njih uzimati kao argument. Niti smo u Kini, niti imamo toliki rast potrošnje kao oni.
Tih 150 je na dugom stapu. Sto je sigurno, trenutno grade 14 i planiraju jos 17 .

Evo recimo tih 14 sto grade imaju ukupno 17-18GW i planiraju da do 2025 imaju ukupno 70GW instalisanih nuklearnih kapaciteta. Ovako na prvi pogled to deluje puno, ali stavimo to u kineski red veličina. Kinezi i danas (2019) dobiju više kwh iz vetra nego iz nucleara (nuclear 349 TWh (5%), wind 406 TWh (6%) and solar 224 TWh (3%)) a samo u 2019 su pustili novih 26GW vetrogeneratora i 31GW solara.

https://world-nuclear.org/information-l ... power.aspx
 
Ja lepo kažem šta se trenutno dešava, a ne šta se desilo u Fukušimi pre skoro 10 godina.

Pad proizvodnje iz nuklearnih elektrana se desio 2012 upravo na dalekom istoku i od tada proizvodnja raste. U budućnosti će tek rasti, jer pored 51 novog reaktora ima i drugih nuklearnih elektrana u izgradnji koje nisu stigle još do reaktora.
Što se Kine tiče oni su se obavezali da će do 2060 prestati sa proizvodnjom struje pomoću uglja, a upravo tih 150 novih nuklearnih reaktora su početak tog procesa. Srbija se nalazi u sličnoj poziciji kao Kina, jer nam je ugalj dominantan izvor energije. Samo što je rok u našem slučaju 2050 godina, ako želimo u EU...
Sunce i vetar su super, ali nam to definitivno ne može biti primarni izvor energije. Takođe i gas, jer bi bili potpuno zavisni od Rusije, ali i od Turske i Bugarske koje mogu blokirati tranzit. Znači jedino nam preostaje nuklearna energija uz hidro koja je dobrim delom već iskorišćena.
 
hvala

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=910249#p910249:1d7e33d2 je napisao(la):
Bender Rodriguez » Uto Dec 21, 2021 5:34 pm[/url]":1d7e33d2]nensav :sesir:
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=910216#p910216:1d7e33d2 je napisao(la):
MC_ » Uto Dec 21, 2021 4:08 pm[/url]":1d7e33d2]Ja nisam u stanju da razumem na koji nacin kriptovalute dobijaju opsteprihvacenu vrednost.
Bukvalno tako što se oformila pozamašna količina ljudi širom sveta koji su (iz raznih razloga, 99% njih zarad brzog i lakog profiterstva i leba bez motike) druge ljude i neke institucije ubedili da kriptovalute i blokčejn tehnologija imaju vrednost, potencijal i dobrobit za čovečanstvo.

Znači zamisli živiš u nekom izdvojenom naselju, sa svojom malom internom ekonomijom i krugovima ljudi i dobara. I pre par meseci par ljudi počne da ti priča da je blato iz njihovog dvorišta specijalno i nudi ti ga za sitne pare. Ti odbiješ. Iz nedelje u nedelju, oni pričaju tu priču drugima po naselju i mic po mic, svakog dana jedan novi čovek kupuje to blato od njih. Znači krenulo od 10 ljudi, a na kraju meseca 30 ljudi veruje u to. Na kraju godine 400. Posle nekog vremena, dođe se dotle da polovina naselja ide i kupuje to blato, iako ne radi ništa s njim kad ga ''donese'' kući. Ako ga uopšte i donese a da se ne raspadne... A to blato je sve skuplje i skuplje jer ''ima ga sve manje'' iz originalnog izvora. I čak i neko ko nije verovao da je tako nešto moguće - da ljudi budu toliko glupi - poželi da uđe u to, ako ništa drugo, bar da bi (i on) zaradio na toj gluposti. * Ono, kupi 60 kg kad je cena 500, pa hoće da čeka da ga proda kad bude 1000. I na kraju pola naselja bazira polovinu svoje interne ekonomije i polovina para se vrti kroz naselje samo na osnovu razmene nekog beskorisnog blata. :D :lol: I ništa nije stvoreno, ništa nije urađeno, ništa nije promenjeno, osim što se par alavih i nemoralnih još više obogatilo. Ali eto. Ljudi se pod pritiskom dovoljno laži i propagande, ubede da je normalno i dobro da daš nešto materijalno ili intelektualno vredno za nešto što nema apsolutno nikakvu ni materijalnu ni intelektualnu vrednost niti bilo kakav manifest u realnom svetu.

Hiljadu puta ponovljena laž postaje istina. Ubediš dovoljan broj ljudi i ''institucija'' da blato ima vrednost, i pre ili kasnije, za neke od njih, ono će zaista postati vredno. I stvoriće se čitavo tržište oko njega. Pogotovu u ovo moderno doba i bolesnoj modernoj ekonomiji zasnovanoj na ''veruj mi'' i ''dođem ti''.


* Plus, kripto papazjanije su plodno tlo za kockare raznih vrsta i profila. Čak i onih koji sebe ne smatraju kockarima ili zavisnicima, a zapravo jesu. Kao ti špekulanti i preprodavci koje sam opisao. A kockanja je generalno baš, baš puno u zadnje vreme. Pogotovu kad su se kocke raznih vrsta proširile i na internet. Pa više ne moraju ni da idu do kazina / kladionice, dovoljno je da iz kuće ulože pare u nešto i dobiju jedanput (kao što to često biva) i 90% će se odmah navući.
 
Pa od 2000., ohoho pre Fukušime, baš i ne raste, zar ne? :) A pri tome još 200 reaktora čeka u redu za gašenje zbog starosti.

Untitled.jpg




Što se tiče uglja, mi ćemo do 2050. prestati da proizvodimo struju iz njega sa ili bez EU. Profesor Vukosavić kaže "Ako budemo žurili u zaustavljanju termoelektrana mi ćemo ih zaustaviti za tri decenije a ako ne budemo žurili zaustavićemo ih za 30 godina. Ugalj se postepeno isrpljuje, njega prosto neće više biti"

A glede NE, Odbor za energetiku SANU je upravo izdao svoje viđenje razvoja srpske energetike do 2050. I kažu:
ukidanje moratorijuma - da, što pre
obrazovanje stručnjaka
čekanje operativnosti NE 4. generacije
ako se poklope kockice do tada, 2030.-2040. da eventualno krenemo u izgradnju

https://prviprvinaskali.com/clanci/dren ... odine.html
 
Bitno je da sada raste i da će rasti u budućnosti što je poenta čitave priče. Nuklearna energija je jedina prava zamena za termocentale.

Poslednji grafik su pravili ekološki fanatici i nema veze sa realnošću. Kod nas je zimi najveća potrošnja energije, vetra ima samo povremeno, a od solarnih panela tad nema naročite vajde. I preostaje nam samo hidro energija čije je učešće kod nas duplo veće nego na grafiku, ali opet ni blizu dovoljno da se ugrejemo.
 
Nuklearna energija je jedina prava zamena za termocentale.
Poslednji grafik su pravili ekološki fanatici i nema veze sa realnošću.

Jel se slažeš da ostavimo ovu temu "ekološkim fanaticima" a o NE raspravljamo u temi energetika ili nekoj novoj?
 
Odlučno to je dobra vest o HE :kk:
Još samo jedan mali reaktor u Vinči na stručnu , ekonomsku i stratešku radost
pa da znamo da se nešto pokrenulo sa mrtve tačke u neki napredak.
:sesir:
 
Vrh