Šta je novo?

Obeležja Srbije (Grb, zastava, himna...)

RockerSVK":17qvse9i je napisao(la):
Оцила и јесу староантички симбол, Арнориан је то објаснио пре неко време...
Садашња оцила апсолутно вуку корене од грба византије...тачније грба династије Палеолог
Flag_of_Palaeologus_Emperor.svg


или кога занима... http://sr.wikipedia.org/sr-el/Византија
 
"Нови" грб има два велика промашаја: папагајски кљун, и неприродан реп. У свему осталом је бољи, али су мане тако упечатљиве да се врлине и не виде.

Ево, ја сам "новом" само вратио "стару" главу (са новим језиком), и то је већ друга прича. Реп сам урадио онакав какав и треба да изгледа када је орао у узлету.

23jg039.jpg


Шта мислите?
 
Е ово је већ друга прича. :kk:
 
Речено је то милион пута: круна не представља монархију, него сувереност. :grand: :kafa:
 
Wile E. Coyote":xiclxufv je napisao(la):
Речено је то милион пута: круна не представља монархију, него сувереност. :grand: :kafa:
Što bi značilo da Italija, Francuska, Nemačka, Grčka, Amerika.... nisu suverene države? :)

U svakom detalju našeg grba ja čitam jedno kur***enje jedne male države kojoj je jako krivo što nije velika. Besni orlovi koji palacaju jezikom, kandže, krunetina kao pola grba... auh, čoveče.

No dobro, neka bude kako nacionalisti hoće, na kraju, jedino njima je to i bitno. :)
 
ACR":15tbvlf6 je napisao(la):
Wile E. Coyote":15tbvlf6 je napisao(la):
Речено је то милион пута: круна не представља монархију, него сувереност. :grand: :kafa:
Što bi značilo da Italija, Francuska, Nemačka, Grčka, Amerika.... nisu suverene države? :)
Наравно да не би. Представља сувереност, а не монархију. То је поента. Додуше, Италија, а нарочито САД, Немачка и Француска... но, то је већ друга прича.
 
ACR":14suj0at je napisao(la):
U svakom detalju našeg grba ja čitam jedno kur***enje jedne male države kojoj je jako krivo što nije velika. Besni orlovi koji palacaju jezikom, kandže, krunetina kao pola grba... auh, čoveče.
Величина једне државе и народа се не мери само величином територије, већ и њеним значајем у историји. Србија је довољно задужила Европу, која је данас кињи, и њене становнике, који нам изнова и изнова лупају пацке а ми им изнова и изнова опраштамо. Онај који опрашта је велики. Велики смо по томе што смо мирољубиви а представљени као зликовци. Велики смо јер смо знали да гинемо, а притом опстајемо на, не знам ни ја више које начине.

ACR":14suj0at je napisao(la):
No dobro, neka bude kako nacionalisti hoće, na kraju, jedino njima je to i bitno. :)
Битно је свакоме ко је иоле свестан своје историје, и значаја својих предака.
 
Ok, Srbija je značajnija za evropsku istoriju od tačno koga? Hajde da vidimo koje su to evropske države manje značajne od Srbije za evropsku istoriju, preskočivši pri tome ex SFRJ susede zbog političke korektnosti... Albanija, Bugarska, Rumunija i ko još?
Izgubismo bitke 1371 i 1389 i to nas čini značajnijima od Poljaka koji su zapravo odbranili Beč (dok je naš čovek vodio Turke), Španaca koji su finansirali otkrivanje Amerike, Italije koja je dala čoveka koji je tu ekspediciju osmislio i poveo, Portugalaca koji su oplovili svet, Britanaca i Francuza koji su vodili razvoj svetske nauke sve do dvadesetog veka (Ruse i Nemce namerno preskačem, da ne zagrabim u jednu kontraverznu temu...)

Ništa kao iluzije o sopstvenoj veličini...

Ali zato imamo ubedljivo najveću krunu ponovljenu dva puta na grbu. Čak i Rusi imaju samo jednu, po veličini manju od orlove glave...

Da ne bude da samo mračim, ovako bi bilo da se ja pitam:
2222ib.jpg


To je mali grb Kneževine Srbije, koji je, čini mi se, bio i predložen na referendumu 1991.
 
Једноставно, Србија је једно велико ништа и зато сви требамо редом да је пљујемо, јел тако АЦР? :)
 
@ ACR Да ли сам ја спорио важност других држава и народа? Где си то прочитао, живо ме интересује? :laugh:

Уколико не видиш у чему је величина овог народа, и ууколико не поштујеш његову жртву, и у свему видиш неки комплекс....да није то можда твој лични комплекс?

За грб се слажем, далеко примеренији времену, али то не значи да овај са круном не поштујем.
 
stf":hcgdr3dy je napisao(la):
@ ACR Да ли сам ја спорио важност других држава и народа? Где си то прочитао, живо ме интересује? :laugh:

Уколико не видиш у чему је величина овог народа, и ууколико не поштујеш његову жртву, и у свему видиш неки комплекс....да није то можда твој лични комплекс?

За грб се слажем, далеко примеренији времену, али то не значи да овај са круном не поштујем.
@Стф, имаш укњижен плусићћћ за ово 1
 
jovanovm":1etd2eum je napisao(la):
@Гага
То је прва застава модерне српске државе, застава Кнежевине Србије из 1830тих. Данашње боје наше заставе немају неко дуготрајно наслеђе, већ су то једине боје које је Махмуд II одобрио под притиском Руса (руска застава наопачке). Oригинална српска застава је превише личила на републиканизам свим европским силама - без круне, боје триколора, античка симболика (грана маслине и храста).

Друго, "наша лијепа" је Хрватска. Крањска (Carniola) је део Словеније.
@Јовановм, био сам 100% саркастичан у реченици коју сам написао. Наравно да знам да је то застава Кнежевине Србије, а распоред боја су нам узели баш "они" из њихове л(иј)епе, уосталом као и многе речи које "они" користе, узели су из нашег језика.

Садашњи грб Србије би требао да буде баш такав какав је и био некада, а не сад ово, и жао ми је што на референдуму 91. године није прошао.

Друго, написао сам "њихова л(иј)епа", а не "наша лијепа", велика разлика у граматичком појму, а наравно да знам да се то односи на "њих".

"Крањска" сам исто намерно написао, то увек пишем, из разлога што се "они" јако вређају на тај термин. Уосталом "они" и јесу делом Крањци, хтели "они" то или не, али то је тако и ја сам им то увек и раније наглашавао, а и сад, без пардона.
 
stf":1s6qzgwk je napisao(la):
@ ACR Да ли сам ја спорио важност других држава и народа? Где си то прочитао, живо ме интересује? :laugh:

Уколико не видиш у чему је величина овог народа, и ууколико не поштујеш његову жртву, и у свему видиш неки комплекс....да није то можда твој лични комплекс?

Opet ti u svom prepoznatljivom maniru skretanja stvari na lični nivo. :blah:

Žrtva... ah, dosadi li vam mitomanija ikada. No nije mi do uzaludne rasprave sa ćiriličnim lobijem naoružanim plusiććććima, pa ću se suzdržati ovaj put.

За грб се слажем, далеко примеренији времену, али то не значи да овај са круном не поштујем.

bar se u nečemu iole slažemo... kakva ironija, 50 godina stariji grb je primereniji današnjem vremenu.
 
ACR":14y669n3 je napisao(la):
Opet ti u svom prepoznatljivom maniru skretanja stvari na lični nivo. :blah:
Само сам констатовао да су ти пуна уста причања о искомплексираности овог народа, државе, власти.....
Народ који има тако богату историју не може бити искомплексиран. Искомплексирани су они народи који лажирају и измишљају историју, или је мењају......делује познато? Па сви знамо, који су то народи.
Само сам констатовао да ти видиш комплекс где га нема, па се питам како си успео да га видиш. Само то.
ACR":14y669n3 je napisao(la):
Žrtva... ah, dosadi li vam mitomanija ikada. .
Како си банализовао једну реч....
ACR":14y669n3 je napisao(la):
No nije mi do uzaludne rasprave sa ćiriličnim lobijem naoružanim plusiććććima, pa ću se suzdržati ovaj put.
:lol:

ACR":14y669n3 je napisao(la):
За грб се слажем, далеко примеренији времену, али то не значи да овај са круном не поштујем.

bar se u nečemu iole slažemo... kakva ironija, 50 godina stariji grb je primereniji današnjem vremenu.
Није то иронија, него управ комплекс о коме си причао. Зашто тада, 1882 није враћен грб Немањића? Јер је нова династија желела свој грб, већи, детаљнији и монументалнији....јер је династију требало створити.
 
Пошто припадам ЋИРИЛИЧНОМ лобију, @АЦР укњижио сам ти један плусићћћ, због "расправе" ..... !
 
Народ који има тако богату историју не може бити искомплексиран. Искомплексирани су они народи који лажирају и измишљају историју, или је мењају......делује познато? Па сви знамо, који су то народи.

Jao, je l' mogu ja da pogađam!?! Molim, molim, moolim vas, profesore! Dva prstićććća! :)
 
Па, када цео ћирилични лоби дава плусићћћће за АЦР, мораћу да се придружим и ја :)
 
Jа бих одбацио све са грба осим крста са оцилима.
 
Grb zgleda dobro, sala jos bolje, ali ova zivina i papkari iz okruzenja malo kvare utisak...
 
како вам се чини грб последње Југославије (само са 4С, без црногорског дела)?
Coat_of_arms_of_Serbia_and_Montenegro.svg


или овај из 14 века?
 
Wile E. Coyote":1zuncbyi je napisao(la):
ACR":1zuncbyi je napisao(la):
No nije mi do uzaludne rasprave sa ćiriličnim lobijem naoružanim plusiććććima, pa ću se suzdržati ovaj put.
Ма ево и теби један ћирилични плусић. :)
Гага":1zuncbyi je napisao(la):
Пошто припадам ЋИРИЛИЧНОМ лобију, @АЦР укњижио сам ти један плусићћћ, због "расправе" ..... !
RockerSVK":1zuncbyi je napisao(la):
Па, када цео ћирилични лоби дава плусићћћће за АЦР, мораћу да се придружим и ја default/smile
Kad smo već lobi, evo i od mene. :cool:
jovanovm":1zuncbyi je napisao(la):
Jao, je l' mogu ja da pogađam!?! Molim, molim, moolim vas, profesore! Dva prstićććća! default/smile
:D
Arnorian":1zuncbyi je napisao(la):
Jа бих одбацио све са грба осим крста са оцилима.
Podržavam. Izgleda da su nadležni to skontali, pa sve više upotrebljavaju samo ocila. Najjedinstveniji deo grba. Naravno, i najefektniji
 
Vrh