jovanovm":3lw5wpop je napisao(la):Uostalom, kad toliko gledate u istoriju, zašto na zastavi nemamo i polumesec? Na jednoj od prvih zastava ustanika se on nalazio, a krsta nije bilo
http://flagspot.net/images/r/rs_ur.gif http://flagspot.net/images/r/rs_uo.gif
Prica je ipak malo slozenija, desilo se puno toga izmedju Dusana i Tita.stf":tvb7vuo0 je napisao(la):@ Zidar i Vucko Potpuno pogresno razmisljane, uz to sa dvostrukim arsinima. Tacno, Srbija je drzava svih svojih gradjana, ali se zove Srbija, jer je to maticna drzava Srba, kojima je maticna religija Hriscanstvo.
Stit sa krstom pretstavlja bastion Hriscanstva, a ocila simbol naroda. Srbija je nastala kao hriscanska drzava, i ako stit sa krstom postoji jos na grbu Cara Dusana, nikako ga ne treba menjati jer se u medjuvremenu pojavio komunizam sa ateizmom.
Procitaj ponovo sto sam napisao :jovanovm":1llmkead je napisao(la):@Siniša
Ahm, pa ni četiri ocila nisu "originalna"... već je neko ovde napisao odakle ona dolaze
Siniša":1llmkead je napisao(la):...iako je pomenuto su beli dvoglavi orao i krst sa cetiri ocila preuzeti iz Vizantijskog carstva, odnosno nisu originalni srpski grbovi
Slazem se, ocila su postala "najnarodniji" simbol i najvise su se upotrebljavana u poslednjih 200 godina.jovanovm":1llmkead je napisao(la):Ocila su simbol carske vlasti i ništa drugo - u tom smislu ona su slična kruni, ali su preuzela "građansko" značenje tokom 19. veka... Mislim da bi upravo ocila kao novi simbol ognjišta okrenutog ka sve četiri strane sveta dala jednu lepu simboliku grbu, simboliku prihvatanja različitosti u ognjištu, porodici, domu. To mi je lepo.
Србија је држава српског народа и свих других грађана који у њој живе. Сваки народ има своју матичну државу, чији грб представља баш тај народ.jovanovm":1ctg4288 je napisao(la):Šta sa nama koji mislimo da Srbija ne treba da bude država Srba već svih njenih građana? Nas taj grb ne treba da predstavlja?
Jeste, sve MOZE da se menja ali NE TREBA.zidar":2gcew0ms je napisao(la):jeste da estetski nisu bas najsrecnija resenja, nije to ni cilj ne pretendujem da ovaj zadatak resim sa malo photoshopa, ovo je samo priliog tezi da sve moze da se menja, i grb i zastava.
Bio juce na Beogradskoj hronici prilog o nekom istrazivanju koliko poznajemo neke stvari. Preko 50% nije znalo ni raspored boja na zastavi, a da ne pricamo dalje. Jos gori procenat je bio za poznavanje himne. Onda reporteri to odlucili da provere na ulici i dobili cak i gore rezultate. Ljudi su cak i pokusavali da pogode raspored boja na zastavi, a reci himne se niko nije usudio da izrecituje.zidar":2on4pwqh je napisao(la):Mozda vecina to i oseca sa Boze Pravde i dvoglavim orlom ali ja ne, pa mozda postoji i razlog za to, a pritom sam srpsku trobojku drzao okacenu na terasi (sada vise nemam terasu).
Pa kako da ti kazem, za to redefinisanje je prosao voz. To je moglo da se uradi ili 2000. ili 2003. (kada je SRJ postala SCG) ili 2006. kada je Srbija postala nezavisna (novi simboli uvedeni su 2004. a od 2006. su naravno mnogo vise eksponirani). Dakle to sto je uradjeno - uradjeno je, novi-stari grb je vec nasao svoje mesto svugde (dokumenta, zastava, reprezentativni dresovi, table, natpisi, pecati, itd. itd.) sad jedino moze da se licka, stilizuje, restilizuje, i slicno.Pa naravno da ne mislim da treba sve svaki dan da se menja nego da kada se vec bivsa drzava raspala a nova napokon dobila koliko toliko stabilan poredak i odlucila da usvoji zvanicna obelezja, prilika je da se razmisli koja to obelezja treba da budu umesto da se samo sminka jedan od starih grbova izvucen iz naftalina. Kao sto je drustvo navelo gore, ima i drugih starih grbova koji dolaze u obzir uz naravno mogucnost da se osmisli novi. Uz to SAD i Velika Britanija nisu radikalno menjale ustavni poredak niti dozivele socijalnu revoluciju i gradjanske ratove u tom periodu za razliku od Srbije, odatle kontinuitet obelezja.
Isto vazi za himnu, umesto prilicno licemerno prilagodjene dvorske pesme, mogli smo da komponujemo odu novoj snaznoj i ponosnoj drzavi koja legitimitet crpi u proslosti a gleda u buducnost. Bacio sam se u liriku ali ima i toga u drzavnim obelezjima, da se na himnu najezis a da ti je zastava draga jer je spontano prihvatas kao deo sebe. Mozda vecina to i oseca sa Boze Pravde i dvoglavim orlom ali ja ne, pa mozda postoji i razlog za to, a pritom sam srpsku trobojku drzao okacenu na terasi (sada vise nemam terasu).
hazard":30knaaa0 je napisao(la):Anketa na ulici - 1 znacajan naucni poduvhat.
.
Procitaj sta sam napisao.Nikola":30knaaa0 je napisao(la):Bio juce na Beogradskoj hronici prilog o nekom istrazivanju koliko poznajemo neke stvari. Preko 50% nije znalo ni raspored boja na zastavi, a da ne pricamo dalje. Jos gori procenat je bio za poznavanje himne. Onda reporteri to odlucili da provere na ulici i dobili cak i gore rezultate.
Toliko o tome sta vecina oseca.
+1stf":hni13kh2 je napisao(la):To sto vecina ne zna redosled boja, ili kako izgleda grb, neje zbog toga sto se u njima ne pronalazi, vec zbog gubitka nacionalnog identiteta, cemu je ‚‚zasluzna‚‚ Jugoslavija. Mi, Srbi smo se toliko nalozili na nju, da smo jednostavno pozaboravljali ko smo i sta smo.
Mnogi koji sebe smatraju nacionalistima ne znaju kako izgleda zastava, tako da je objašnjenje besmislica. A za eventualni "gubitak" nacionalnog identiteta na žalost nije kriva Jugoslavija, već to što su silna deca uzaludno poginula u ratovima, dok su se deca onih koji su to organizovali školovala po Švajcarskoj - naravno, braneći sprstvo.Wile E. Coyote":2oww57kg je napisao(la):+1stf":2oww57kg je napisao(la):To sto vecina ne zna redosled boja, ili kako izgleda grb, neje zbog toga sto se u njima ne pronalazi, vec zbog gubitka nacionalnog identiteta, cemu je ‚‚zasluzna‚‚ Jugoslavija. Mi, Srbi smo se toliko nalozili na nju, da smo jednostavno pozaboravljali ko smo i sta smo.
Може да буде тачно, али не мора. Чињеница је да су се од свих народа бивше Југославије Срби највише залуђивали за Југославију из овог или оног разлога.Ambassador":3e1tuulh je napisao(la):Mnogi koji sebe smatraju nacionalistima ne znaju kako izgleda zastava, tako da je objašnjenje besmislica. A za eventualni "gubitak" nacionalnog identiteta na žalost nije kriva Jugoslavija, već to što su silna deca uzaludno poginula u ratovima, dok su se deca onih koji su to organizovali školovala po Švajcarskoj - naravno, braneći sprstvo.Wile E. Coyote":3e1tuulh je napisao(la):+1stf":3e1tuulh je napisao(la):To sto vecina ne zna redosled boja, ili kako izgleda grb, neje zbog toga sto se u njima ne pronalazi, vec zbog gubitka nacionalnog identiteta, cemu je ‚‚zasluzna‚‚ Jugoslavija. Mi, Srbi smo se toliko nalozili na nju, da smo jednostavno pozaboravljali ko smo i sta smo.
To jeste bio cilj, ali sam ja rekao da je Jugoslavija ‚‚krivac za gubitak nacionalnog identiteta..... ne tadasnja drzava, u svom teritorijalnom obliku, ili etnickom sastavu, vec vestacko stvaranje vestacke nacije, sa vestackim imenom. Jugoslavija je bila lepa ideja u teoriji, ali neizvodljiva u praksi. Pojavila se u pogresno vreme i iz pogresnih razloga, ali ako sagledamo njen koncept, i sastav, ona je na mikronivou bila Evropska unija.Ambassador":1h5qbbxp je napisao(la):Iz nacionalističkog diskursa, to je bilo jedino ostvarenje ambicije "svi Srbi u jednoj državi".
s druge strane, Jugoslavija se najjače zapatila kod onih koji u SHS nisu znali šta su - kod muslimana i Makedonaca.. možda je samo trebala da traje još 300 godina dok sve legne na svoje mestostf":20w2fwcu je napisao(la):Da je umesto imena Jugoslavija, zadrzano ime Kraljevina/Republika Srba, Hrvata i Slovenaca, mozda ne bi opstala, ali bi razlaz bio mirnodopski, ne bi bilo ultradesnice, kao danas, i svi bi znali ko su i sta su.
(MONDO)12. decembar 2010. 12:59 > 13:04
Skoro polovina građana Srbije ne zna redosled boja na državnoj zastavi, četvoro od deset ih misli da je Crna Gora državnost stekla u ovom veku, a 58 odsto smatra da Srbi oduvek žive na Balkanu!
Beta
Svega dva odsto zna da navede ime jednog prosvetitelja, 96 odsto ne zna od kada Srpska pravoslavna crkva nosi taj naziv, a da je reis-ul-ulema vrhovni poglavar muslimana poznato je za sedam odsto ispitanih građana, piše "Press".
Ovo je deo rezultata istraživanja "Novosti iz prošlosti. Znanje, neznanje, upotreba i zloupotreba istorije", koje su pod kapom Beogradskog centra za ljudska prava sprovele istoričarke Dubravka Stojanović, Radina Vučetić, Sanja Petrović-Todosijević, Olga Manojlović-Pintar i Radmila Radić, dok je anketiranje više od 1.000 građana sa 88 pitanja izveo "Stratedžik marketing". U istraživanju, čiji je jedan od ciljeva bio da se vidi koliko građani znaju istoriju, bilo je ukupno 41 odsto tačnih odgovora.
"Glavni zaključak je bio da građani imaju ono što je naša koleginica Sanja Petrović-Todosijević nazvala 'angažovano neznanje'", kaže Dubravka Stojanović za "Press".
"Naša pitanja bila su napravljena tako da bi svako sa osnovnom školom morao tačno na njih da odgovori. Ali odgovori koje su građani davali su pokazali da današnje političke potrebe i procene građana utiču na to da oni zaborave ono što su sigurno znali i da 'prekomponuju' prošlost. Na primer: bilo je pitanje ko su bili saveznici Srbije na Solunskom frontu. Većina građana nije zaokružila Francusku i Englesku, jer danas vlada neki animozitet prema tim državama, već su na taj front 'ubacili' Ruse i Grke, naše današnje saveznike, kojih u tim bitkama nije bilo. To znači veliku podložnost manipulacijama, a to je opasno za svako društvo."
Ona kaže da je su bili iznenađeni time što je "72 odsto njih odgovorilo da istoriju ne znaju i da ih ne zanima".
"To je za nas bio priličan šok, jer ovde važi da svi znaju istoriju", kaže Dubravka Stojanović.
"Naš drugi cilj je bio da vidimo kakve predstave o prošlosti vladaju među našim građanima, šta oni misle o sopstvenom narodu i o susednim narodima; šta o velikim silama, šta o prekretnim istorijskim događajima i ličnostima. Ukratko, da procenimo stanje nacionalne i istorijske svesti. Mi smo hteli da procenimo na osnovu kojih pretpostavki građani Srbije procenjuju prošlost i savremenost."
U analizi istraživanja Dubravka Stojanović napisala je da u Srbiji postoji "specifično etnocentrično viđenje sveta". Jedan od dokaza za to je, kako navodi, i to što su ispitanici za najznačajniju ličnost sveta izabrali ličnost iz nacionalne istorije - Nikolu Teslu (21 odsto). Druga ličnost u istoriji je Josip Broz Tito (deset odsto), treći Adolf Hitler (!) sa osam odsto glasova, dok je Isus Hrist na četvrtom mestu sa pet odsto glasova. Od 95 ličnosti koje su pobrojane na listi najznačajnijih ličnosti u istoriji sveta, 11 je iz srpske istorije, a među njima su i Ratko Mladić, Zoran Đinđić i Boris Tadić.
Ona navodi da niz odgovora posvećenih teritorijalnim pitanjima "otrkiva da postoji jaka svest o sopstvenoj veličini i o tome da, istorijski, Srbiji pripadaju teritorije koje se nalaze i zvan njenih današnjih granica". Većina ispitanika (55 odsto) misli da je Niš bio u sastavu Srbije kneza Miloša, čak 63 odsto građana veruje da su Solun i Beograd bili u sastavu carstva cara Dušana, a kad je Dubrovnik u pitanju, 45 odsto ispitanika veruje da je taj grad tokom istorije bio u sastavu srpske države.
"Odgovori koje su građani davali potvrdili su snagu stereotipa o tome da smo mi na Balkanu najstariji narod, da nam je pripadala najveća teritorija, da smo samo mi državotvorni. Ta nacionalna pretencioznost, bez ikakvog znanja o drugima, veliki je problem i to je nešto što često utiče na našu dnevnu, naročito spoljnu politiku. To se ogleda u našoj aroganciji i prema susedima i prema velikim silama, koja se na kraju po nas loše završi. Mi smo sad pokazale da deo te arogancije proizlazi iz mitomanskog tumačenja sopstvene istorije i to je nešto na čemu bi Ministarstvo prosvete trebalo dodatno da radi", kaže Dubravka Stojanović.
Tek osam, odnosno devet odsto ljudi zna šta je bilo u Sjeverinu i Ovčari, a 25 odsto je znalo za Medački džep.
"Zaključile smo da građani ne žele da znaju za te događaje i da se radi o psihološkom mehanizmu kojim se brišu 'neprijatne istine'.To je druga strana tog mitomanskog načina mišljenja o 'svetloj istoriji' u kojoj nema mesta za 'loše vesti'", kaže Dubravka Stojanović.
Pitanja u upitniku grupisana su u sedam celina. U proseku je najviše tačnih odgovora bilo na pitanja koja se odnose na komunizam (60 odsto), a najmanje znanja građani su pokazali o ratovima koji su se vodili devedesetih godina, gde je bila svega petina tačnih odgovora. Na pitanja iz korpusa pitanja Srbi i drugi bilo je 28 odsto tačnih odgovora, religije 35 odsto, fašizma 43 odsto, o Srbiji je bilo 44 odsto tačnih odgovora, 48 odsto tačnih odgovora dato je na pitanja iz opšte istorije, dok je na pitanja koja se tiču identiteta dato 51 odsto tačnih.
U korpusu pitanja koje se odnose na Drugi svetski rat, čak 33 odsto na pitanje ko su saradnici okupatora odgovorilo je da su to četnici (pet odsto je odgovorilo da je to Draža Mihailović), a odgovor nije znalo 35 odsto ispitanih. A da je Beograd oslobođen 20. oktobra 1944. godine znalo je samo 28 odsto anketiranih!
"Press" nije poverovao da građani ne znaju kako izgleda srpska zastava, pa je sproveo mini-istraživanje. Od desetoro ljudi, njih šestoro je dalo tačan odgovor.
"Boje su plava, bela, crvena. Nije? Pa kad su je promenili", glasio je jedan od odgovora.
Da, s timesto su Srbi u toj drzavi iako najbrojnini uzivali najmanja prava, i bili rastrkani u cak 5 republika i 2 pokrajine za razliku od ostalih.Ambassador":24uoiyq2 je napisao(la):Iz nacionalističkog diskursa, to je bilo jedino ostvarenje ambicije "svi Srbi u jednoj državi".
Тачно. Вероватно су због тога толико тврдоглаво и истрајавали на Југославији, кад више нико није. +1 за ову примедбу.vrachar":a3qxsar3 je napisao(la):Da, s timesto su Srbi u toj drzavi iako najbrojnini uzivali najmanja prava, i bili rastrkani u cak 5 republika i 2 pokrajine za razliku od ostalih.Ambassador":a3qxsar3 je napisao(la):Iz nacionalističkog diskursa, to je bilo jedino ostvarenje ambicije "svi Srbi u jednoj državi".