Šta je novo?

Obeležja Srbije (Grb, zastava, himna...)

varicak":ivsfez47 je napisao(la):
Možda ga do tada i promene, opet. Mada će verovatno biti još gori. Pa naša vlast je totalno operisana od ukusa! Mada nam ni narod nije mnogo bolji.
Slažem se, kakav narod, takav i grb...

38664466.png
 
grb3.png


evo mog malo modernijeg predloga.. ovo sam nacrtao za par sati tako da je samo gruba ideja...
 
ovaj mi je jednako los kao i zvanicni novi predlog... ali opet, i kome se koji grb svidja je najpre stvar ukusa, ne verujem da je ovde neko od nas heraldicar...

meni se dopada onaj orao Nemanjica:

30u2qoh.jpg
 
deep0dark":m8z33pby je napisao(la):
http://img600.imageshack.us/img600/9884/grb3.png

evo mog malo modernijeg predloga.. ovo sam nacrtao za par sati tako da je samo gruba ideja...
Izvini, ali ovo je jako lose. Orao izgleda kao da je izasao iz nekog crtanog filma. Od ovoga je cak bolja ova uzasna nova stilizacija usvojena pre neki dan.

Pod jedan, vizuelno gledano, orao ti nekako ocerupan i mrsav, i lici na kokosku.

Pod dva, gornji utisak je pojacan cinjenicom da ti je stit prevelik u odnosu na orla, a i krinovi (ljiljani) takodje. Krinovi treba da budu dodatni detalj, a u ovom tvom predlogu nekako cak i dominiraju tj. vrlo su zapazeni. Kazem krinovi su heraldicki i istorijski gledano sa srpskim grbom dodatni detalj, dakle grb treba da izgleda manje-vise isto sa njima i bez njih, a u ovom tvom predlogu, kada bi sklonili krinove, ostala bi primetna praznina. Bar se meni tako cini, mozda zato sto je rep orla toliko "mrsav". Takodje primetices da i kod ruskog grba, za koji si rekao da ti se svidja/da je bolje odradjen od naseg, vratovi orla imaju punu sirinu gornje ivica stita, sto sa tvojim predlogom nije slucaj, pa se povecava taj utisak neproporcionalnosti stita i orla. Orao izgleda kao da je "poklopljen" stitom umesto kao da ga nosi na grudima (a ovo drugo je definisano blazonom grba a i heraldicka je praksa).

Pod tri, imas pogresan (da se tako izrazim) oblik tj. polozaj krila. Ova rasirena krila na gore karakteristicna su za poljski i ruski grb npr. kao i za nemacku heraldiku, ali se nikada nisu pojavljivala na srpskom grbu - od Nemanjica pa preko 19. veka kod nas se crta orao sa krilima "u poletu". Heraldicki nije nista pogresno sa krilima kao sto si ti nacrtao, cak stavise mislim ni da blazon grba ne definise tacno polozaj krila (mozda gresim doduse). Medjutim, posto drzavni grb treba da odslikava nekakvu tradiciju, srpski orao trebalo bi da bude nacrtan slicno nacinu kojem je crtan vekovima. Uzor srpskom orlu je vizantijski orao, a on izgleda ovako: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/7/7a/Byzantine_eagle.JPG


Pod cetiri, imas nekakav efekat na boji stita (menja se nijansa od sredine do ivica) sto je koliko znam protivno heraldickim pravilima a sto je jos vaznije protivno je blazonu srpskog grba.
 
@ deep0dark Zaista kolega, toliko si pljuvao po svemu da sam se zaista ponadao da imas pre svega talenta, a unda ukusa i na kraju znanja. Da li je tako?

Tablica: Ovaj predlog ti je lepsi od predhodnog jer ima jedinstven pecat u vidu sive trake na desnoj strani tablice. Ajde sad, svega ti obrazlozi zasto? I sta ti znaci kombinacija 1 slovo - 2broja+slovo - 1 slovo?

Grb: Na grb cu gledati kao na tvoju radnu verziju, odnosno prvo resenje koje si uradio, a koje treba da doradjujes,za razliku od tebe koji si moj prvi predlog tablica ispljuvao, a sledecu verziju nisi ni iskomentarisao.

Savet za grb:
Postoje heraldicka pravila, po kojima se grb i radi. Srpski orao ima krila u uzletu i takva treba i da ostanu. Kao sto rece Hazard, od Nemanjica pa do danas. Vidim da ti dosta gotivis nemacki grb, pa su ti bili uzor za krila. To je nemacko heraldicko pravilo, a ne dizajnerska ideja. Dakle, napravi moderan stilizovani grb po heraldickim pravilima. Srecno kolega.
 
deep0dark":25r7pswl je napisao(la):
Dobar je, imaš li to u vektorskom formatu?
Ne, nažalost.

Ali Google je tvoj friend, mora da ga ima negde...
 
Ako vas zanima,imam mail ovog heraldicara,mogu ga postaviti ovde pa pitajte coveka sta vas zanima.To je onaj koji je unakazio grb,ja i prijatelj mu slasmo kriticne mailove.Covek nas je ispljuvao samo zato sto pisasmo na latinici,a nije ni uzeo u obzir kritike,recimo one o bokserskim papagajima,i tome koliko grb lici na germanske crne orlove.
 
^covek je ocigldeno kr**** :bash: kome pripadne cast da dizajnira grb
 
Kartograf":3fjlu5rs je napisao(la):
Ali Google je tvoj friend, mora da ga ima negde...
Gde bi mi bio kraj da imam stalan pristup tako sjajnim savetima kao ovaj tvoj.. ;-)
 
@ Hazard Pa vecinu navedenih problema moj predlog upravo i resava, mada ostaje cinjenica da su registarska podrucja potpuno nepotrebna na ovako malu drzavu. U Jugi je to i bilo potrebno, ali danas tesko da ima svrhu, tj vise smeta nego sto koristi.

@ Vucko daj taj mail, da ga smaramo. :D
 
grbby2.png


sredio sam malo detalje i povećao rep tako da bolje zauzima raspoloživi prostor...

ko ima bolji predlog, ne treba da se stidi nego da ga pokaže... ;)
 
trialin":226gaawc je napisao(la):
Zamolio vih vas da mailove ne objavljujete na forumu javno, te vas molim da to ispostujete kako ovoga puta a tako naravno i ubuduce kada su privatna lica u pitanju.
 
Nema brige,uradih to preko PM,izvinjavah se sto zamalo prekrsih pravila,hvala igore na podsecanju

Ovo je sajt heraldiracara.Inace,predlazem da se otvori posebna tema o grbu jer verujem da je makar podjednako vazna koliko i tablice

http://www.ljubodraggrujic.com/

a ovde lik objasnjava potanko zasto je promenio grb iz 1882.

http://www.ljubodraggrujic.com/my ...na njemu.htm

Dakle on ne tvrdi da je pravio grb koji je blizi originalu. Ne, on priznaje da je ispravljao original jer eto original nije dobro uradjen a on zna kako treba. Nije ga sramota, evo i dokaza da je original bio ono sto je bio grb od 2004. do njegovih ispravki:

Ево слике тог оригинала, лево је Кралов цртеж а десно фотографија црно-белог оригинала грба Краљевине Србије са потписима чланова Министарског савета.

Kralov%20original.JPG
 
vucko":o3pydz5b je napisao(la):
Problem sa ovim ljudima je u tome što su se toliko udubili u tehnikalije heraldike, kljunova, perja, senki i ostalog, da su skroz zaboravili šta je uopšte poenta grba.

Ovome tipu je zapravo važnije da je kljun orla "u našem duhu" nego da grb odaje utisak snage, inteligencije (!), poverenja, mudrosti, ukusa, integriteta, i drugih pozitivnih osobina.

Na stranu što potpuno ignorišu činjenicu da je taj Austrijanac koji je pre 150 godina kreirao naš sadašnji grb u suštini potpuno proizvoljno odlučio da recimo držanje orla bude "displayed wings inverted" umesto samo "displayed" (po medjunarodnim heraldistickim "standardima")...

.
 
Kodnas postoje tri heraldicara koji se nesto pitaju to su gorepomenuti Grujovic ,Acovic ,Palavestra KOJI JE PO MENI NAJ KOPETENTNIJI ,pogledaj te sta je zavrsio grujovic mogu i ja da se uclanim u drustvo heraldicara da procitam par knjiga pa da se prozovem heraldicarem .Vucko to gdje su potpisani ministri to je prvi grb tj blazon po kome se prave svi ostali po mom skromnom misljenju nista nisu trebali mjenjati vec su samo nekom nabacili posao. :kafa:
 
deep0dark":26xf3ggr je napisao(la):
Problem sa ovim ljudima je u tome što su se toliko udubili u tehnikalije heraldike, kljunova, perja, senki i ostalog, da su skroz zaboravili šta je uopšte poenta grba.
Poenta grba je da bude prilagodjen vremenu a ima korene u heraldici, tj. tradiciji.
 
deep0dark":dssprmjn je napisao(la):
http://img508.imageshack.us/img508/1816/grbby2.png

sredio sam malo detalje i povećao rep tako da bolje zauzima raspoloživi prostor...

ko ima bolji predlog, ne treba da se stidi nego da ga pokaže... ;)
Стави гушће перје на репу и крилима, орао ти још увек делује као да је очерупан. Смањи главни штит, превелик је у односу на орла. Усправни део оцила би требало да буде мало дебљи. И не заборави круну.
 
Tek sada mi krst na grbu za tablice izgleda religiozno posto je 3D.
 
Odgovorio mi je strucnjak :p

Moje pitanje je bilo

Зашто сте ставили папагајске кљунове на грб Србије?

Odgovor

Како вас није срамота да тако лупетате?
Зар нисте прочитали текст који сам написао о томе?

не питате ме да ли сам средио све 22 грешке на грбу које су до сад биле?

Кодификовао државну заставу, по први пут у историји?

итд, итд.

Срам вас било
 
Vrh