Šta je novo?

Novi Sad - Projekti u izgradnji i opšta diskusija o planiranim projektima

Nijedan objekat neće imati pristup direktno na brzi put. Postojeći put će se proširiti na 2+2 plus če sa obe strane biti servisne saobraćajnice za pristup objektima. Tako da će sigurno biti srušeno više od 14 objekata.
 
Ne bih rekao da radovi idu odlično. Deo od tunela do mosta nije ni pipnut. A s obzirom na broj objekata koji treba da se ruše i s obzirom da će se taj deo raditi pod saobraćajem to je moralo davno da bude započeto.
Nisam se izrazio dobro, mislio sam na radove na tunelu.
 
Najavili su do kraja 2026. da je gotov ceo koridor. Po mom misljenju tunel ce biti probusen ove godine sigurno.
 

Potvrđen Ugovor o zajmu sa EBRD-om za izgradnju solarne-termalne elektrane u Novom Sadu​

Look Up
Vlada Srbije usvojila je Predlog zakona o potvrđivanju Ugovora o zajmu između Srbije i EBRD
Look Up
Ugovor predviđa pozajmicu EBRD do 105 miliona evra za solarno-termalnu elektranu u Novom Sadu

Ovaj ugovor, potpisan je 27. decembra 2024. i predviđa pozajmicu EBRD do 105 miliona evra u dve tranše - prvoj od 85 miliona evra i drugoj od 20 miliona evra.

Prvi datum otplate je 15. april 2029. a poslednji datum otplate zajma je 15. oktobar 2039. godine.


Ovaj projekat podrazumeva izgradnju i integraciju u postojeći sistem daljinskog grejanja solarno-termalnog postrojenja sa dva sezonska skladišta toplote ukupne zapremine 870.000 metara kubnih (m3), polja solarnih kolektora površine oko 37.000 m2 (31 MW), toplotne pumpe kapaciteta 17 MW i dva e-bojlera ukupnog kapaciteta 60 MW.

U sezonskom skladištu bi se čuvala toplotna energija prikupljena tokom leta, da bi se u zimskim mesecima iz skladišta koristila uz pomoć toplotne pumpe.

Kako je objavljeno u obrazloženju, solarno-termalno postrojenje sa velikim akumulatorom toplote (PTES) koristi obnovljivu solarnu energiju (solarno kolektorsko polje), energiju reke Dunav (toplotna pumpa) i viškova električne energije iz elektroenergetskog sistema (električni bojler) i distribuira je u sistem daljinskog grejanja.

Dodaje se da korišćenjem postojeće vrelovodne infrastrukture sistema daljinskog grejanja, koja se nalazi u neposrednoj blizini planiranog postrojenja (TE-TO Novi Sad), iz solar-termal postrojenja u sistem daljinskog grejanja biće plasirano oko 243 GWh toplotne energije i smanjiće se emisije CO2 za 17.350 tona godišnje.

 
Vrh