Šta je novo?

Novi pasoši

a da, trece je ljudsko bice ..cc
ima nas vise koji ovde polemisu odnose cg i srb i uopste nije zajedljivo vec onako kako jeste. i necu vise da pricam na tu temu jer me necete ubediti u suprotno i zato se nisam ni trudila da odgovorim na prethodne poruke od doticnih...
 
samo krejzi pipl moze da prica lose o crnoj gori, a jos veci krejzi pipl moze da prica lose o srbiji i da pita gluposti tipa: da li ce report biti pozitivan... god damn, Rave, porasti... i skini tu zastavu , stavi neku golu ribu na avatar, leba ti. :) beruj mi, bolje su od bilo kakvih zastava... poz od original crnogorca iz bga
 
kako to da je albanska i crnogorska zastava skoro ista? crvene (doduse alb.su jace boje) i veliki grb preko cele zastave..ne mogu da nadjem na netu poreklo ovih zastava..ovo nije zlonamerno pitanje nego vec duze vreme se stalno pitam ovo..zasto ta slicnost..jer znam da npr.slovenski narodi imaju slicne boje i grbove na zastavama..ali zasto bas CG da ima kao albanija i vice versa jer ipak je cg pravoslavna slovenska dusica..a albanci ne(oni su jedinstveni po tom poreklu u evropi)?
 
Evo ti odgovora od jednog istoricara, ako primas:

Crnogorska zastava je veoma slicna zastavi srednjevekovnog srpskog carstva (orao ima vise detalja, ali su razlike u detaljima minorne, carska zastava je isto bila crvena sa dvoglavim orlom u sredini). Zastava srpskog carstva je zasnovana na bojnoj zastavi Vizantije, koja je bila crni orao na zutoj pozadini, a koja se opet zasnivala na orlu kao bojnom simbolu rimskog carstva (ono cuveno SPQR).
Za razliku od njih, zastave vecine ostalih slovenskih zemalja se zasnivaju na tzv. "panslovenskim" bojama koje su nastale u Ceskoj tokom 19-tog veka. One su idejno pozajmljene od francuske trikolorke cije ideje simbolizuju slobodu, bratstvo, i jednakost.
Interesantno je da je Bugarska promenila boju zastave iz plave u zelenu posle 1878. zbog toga sto se razvijala kao poljoprivredna zemlja posle nezavisnosti, dok je Srbija promenila svoju originalnu zastavu (koja je bila identicna danasnjoj hrvatskoj zastavi, osim grba koji je bio cetiri ocila) da ne bi dolazilo do zabune u signalizaciji izmedju brodova.

Albanska zastava se zasniva na pecatu Djurdja Kastriota Skenderbega, koji je vodio jednu od prvih masovnih pobuna protiv Osmanlija u 15tom veku. Njegov porodicni pecat se opet zasnivao na Vizantijskim carskim simbolima, mada neki istoricari pretpostavljaju da je ukomponovao elemente grba carske porodice njegove majke, Vojislave, koja je bila cerka jednog od srpskih vlastelina iz danasnje severno-zapadne Makedonije.
 
ivana-bg":2k0dgdt6 je napisao(la):
kako to da je albanska i crnogorska zastava skoro ista? crvene (doduse alb.su jace boje) i veliki grb preko cele zastave..ne mogu da nadjem na netu poreklo ovih zastava..ovo nije zlonamerno pitanje nego vec duze vreme se stalno pitam ovo..zasto ta slicnost..jer znam da npr.slovenski narodi imaju slicne boje i grbove na zastavama..ali zasto bas CG da ima kao albanija i vice versa jer ipak je cg pravoslavna slovenska dusica..a albanci ne(oni su jedinstveni po tom poreklu u evropi)?
crnogorska zastava je takva kakva jeste jer su se crnogorci utopili sa albancima koji ce ih pojesti, pa ce oni jos malo propricati albanski jezik dok im ne stashe njihov novi crnogorski jezik :lol:

ja ne vidim u cemu su crnogorci bolji od srba kad su ih srbi izmislili, da ne budem prost pa kazem napravili :p

neki bi trebali da se zapitaju odakle su i da pokusaju da shvate da su im srbi bolji prijatelji od shiptara, hrvata, slovenaca i albanaca

a sto se tice ekoloske takse, to je parodija na samoproklamovanu nezavisnost :)
 
^To pokazuje koliko si glup. Kako da bude Srbin bolji prijatelj kad ti ustvari mislis da mi ne postojimo i da si nas ti stvorio? Procitaj malo svoj post pa vidi. I da li ti uopste gledas prijatelje po nacionalnosti, ili kakav je on/ona?

@dziggy
Ma to o reportu je bila "nazovi" sala, neka pise covjek sta oce, sve dok ne lupeta kao ovaj kzorz.

@ivana-bg
Crnogorska zastava lii na vojnu zastavu koji su Crnogorci koristili dok i nije Albanija ni postojala. Sto nije izabrana trobojka ne znam, ali da su sve slovenske zemlje trobojke, to nije istina. Npr Poljska nema trobojku, nego ima dvije boje, pa i Holandija ima trobojku a nije slovenska zemlja. To je sve kopirano od Francuza. Od trobojki mi se najvise svidjala SRJ odnosno SCG, ali je drzava bila nikakva :D.
 
Rave92":ewb171if je napisao(la):
^To pokazuje koliko si glup. Kako da bude Srbin bolji prijatelj kad ti ustvari mislis da mi ne postojimo i da si nas ti stvorio? Procitaj malo svoj post pa vidi. I da li ti uopste gledas prijatelje po nacionalnosti, ili kakav je on/ona?

@dziggy
Ma to o reportu je bila "nazovi" sala, neka pise covjek sta oce, sve dok ne lupeta kao ovaj kzorz.

@ivana-bg
Crnogorska zastava lii na vojnu zastavu koji su Crnogorci koristili dok i nije Albanija ni postojala. Sto nije izabrana trobojka ne znam, ali da su sve slovenske zemlje trobojke, to nije istina. Npr Poljska nema trobojku, nego ima dvije boje, pa i Holandija ima trobojku a nije slovenska zemlja. To je sve kopirano od Francuza. Od trobojki mi se najvise svidjala SRJ odnosno SCG, ali je drzava bila nikakva :D.
Da ima merac za glupost, kada bi te prikljucili on bi eksplodirao!

ali da ti odgovorim:

kad je bilo izjasnjavanje 90 godina o nacionalnom opredeljenju u crnoj gori je bilo vise srba nego crnogoraca, ali ti si bio mali pa neznas (raspitaj se malo)

sto se tice zastave, poslacu ti pravu zastavu crne gore da znas odakle si :grand:

a da vam nije bilo albanaca i kupljenih glasova, jos bi ovo bila bratska drzava a ovako je mesovita cnogorci-albanci :kk:

Rozaje, Plav, Gusinje, Berane, Bijelo Polje, Tuzi, Bar, Ulcinj, Sutomore tu zive sve sami crnogorci ili nisam u pravu!?

ispravi mi negde ako gresim a sa zadovoljstvom cu ti poslati zastavu
 
90 godina? Mislis na 90-te? Pa bilo je 90% izjasnjenih Crnogoraca, sta ti pricas. Ovo 32% su ljudi koji jednostavno draziji Beograd nego svoj grad, nazalost. Ja znam odakle sam, ne moras mi ti pricati. Ne postoji prava zastava, mijenjane su zastave kroz istoriju. Ti oces da stavis zastavu koja je bila za vrijeme kralja Nikole. Prava zastava je i Krstas barjak i mnoge druge. Ovo sada je vojna zastava.

U te opstine sto si naveo zive Crnogorci, odnosno kolko god da se izjasni tako. Da zivis u 21 vijek, znao bi da dijelis nacionalnost i vjeruispovijest.
 
Dosta je bilo sa komentarima koji pre svega nemaju direktnu vezu sa temom a pogotovo sto su u prilicno neprimerenom tonu
 
RAVE 92 citaj moje postove unazad malo!!! Niti sam drzavljanin CG, niti cu biti. Ja zivim u Austriji, i sve ovo pricam zbog austrije jer je ovde pasos 180 eura, i zato kazem da cu zato u Srbijicu da bi ga izvadio jer je 2000 din. Niko nije spominjao Cg. A "zimski budzet" sam rekao kao odgovor na neciji post gde je pisalo da zemlja tako mala poput CG koja zivi od nekoliko meseci turizma mora da prikuplja novac na neki drugi nacin. Iskreno ne verujem da te pare sve idu na ekologiju, ne zato sto je to CG, vec zato sto je Balkan. Isto bi tako mislio i za Srb.
 
hvala na odgovorima.
OK, prekidam raspravu o cg i eko taksama itd.. :/
 
Zaista bih vas zamolio da se vratite temi a to su pasosi a ne prica o drugim nacionalnostima ukljucujuci i potpuno nepotrebne provokacije na nacionalnoj osnovi.
 
samo da dodam da je tema SAMO diskusija o srpskim pasošima kao i o tehničkim rešenjima za iste.
 
evo jednog konkretnog pitanja oko pasosa: u sadasnjem (tzv. novom) zakonu o putnim ispravama pise ovako:

Važenje putnih isprava izdatih po ranijim propisima
Clan 53
Pasoš, diplomatski pasoš i službeni pasoš izdati pre dana pocetka
primene ovog zakona važe do roka navedenog u toj ispravi, a najduže do 31.
decembra 2008. godine.
buduci da je taj rok, jelte, 31.12.2008, a buduci i da znamo da je do sada zamenjen zanemarljivo mali broj pasosa, kao i da do kraja 2008. verovatno nece biti zamenjeno jos mnogo, najavili su da ce vazenje starih da se produzi do kraja 2009.

pitanje je: da li ce za produzavanje roka vazenja pasosa biti potrebno izmeniti zakon, i, ako je tako, kada ce (odnosno da li ce) to moci da se desi (pre kraja 2008)? koleginica pravnica mi kaze da to moze da se uradi putem vladine uredbe, sto mi nije posve logicno, a da ne pominjem da mi se vladanje uredbama ne svidja.

dakle? cekati i videti ili se cimati za nov pasos do kraja godine? mislim, jasno je da nam nece (skoro) ukinuti vize, ali ne bih da uopste ostanem bez pasosa.
 
shabanajzer":18y13stg je napisao(la):
evo jednog konkretnog pitanja oko pasosa: u sadasnjem (tzv. novom) zakonu o putnim ispravama pise ovako:

Važenje putnih isprava izdatih po ranijim propisima
Clan 53
Pasoš, diplomatski pasoš i službeni pasoš izdati pre dana pocetka
primene ovog zakona važe do roka navedenog u toj ispravi, a najduže do 31.
decembra 2008. godine.
buduci da je taj rok, jelte, 31.12.2008, a buduci i da znamo da je do sada zamenjen zanemarljivo mali broj pasosa, kao i da do kraja 2008. verovatno nece biti zamenjeno jos mnogo, najavili su da ce vazenje starih da se produzi do kraja 2009.

pitanje je: da li ce za produzavanje roka vazenja pasosa biti potrebno izmeniti zakon, i, ako je tako, kada ce (odnosno da li ce) to moci da se desi (pre kraja 2008)? koleginica pravnica mi kaze da to moze da se uradi putem vladine uredbe, sto mi nije posve logicno, a da ne pominjem da mi se vladanje uredbama ne svidja.

dakle? cekati i videti ili se cimati za nov pasos do kraja godine? mislim, jasno je da nam nece (skoro) ukinuti vize, ali ne bih da uopste ostanem bez pasosa.
Pa i nije neki problem jer ces svakako do kraja 2009. morati da izvadis novi pasos, zasto ga onda ne izvadis odmah, cimanje od mesec dana ti verovatno ne gine i sledece godine! Bez pasosa ces na mesec dana, dakle, jednom morati da ostanes.
 
^^ pa uglavnom zato sto bih morao da uzmem odmor od par dana da bih otisao, sacekao da uzmem broj, sacekao da sa tim brojem podnesem papire, pa onda sacekao da podignem pasos. a ne bih da se guram sad, nego hocu da sacekam da se prvi talas zamene istutnji i onda ostane nesto prihvatljivije (recimo cekanje cca 2-3 sata i to je to, kao za stare pasose). na kraju krajeva, novi pasos ce da postane koristan tek sa ukidanjem viza, pa mi dotle i ne treba, odnosno teracu sa starim dokle god to bude moguce.

inace, bez pasosa ne ostanes - tj. kad predas za novi, samo pogledaju stari i vrate ti ga. stari pasos se ponistava kad preuzmes novi.
 
shabanajzer":1d6jejut je napisao(la):
^^

inace, bez pasosa ne ostanes - tj. kad predas za novi, samo pogledaju stari i vrate ti ga. stari pasos se ponistava kad preuzmes novi.
To je mozda nesto novo, jer kada sam ja menjao stari pre dve-tri godine jer je istekao, uzeli su mi odmah taj i vratili mi ga ponistenog kad sam preuzimao novi, posle par dana. Sa birokratijom nikad nisi na sigurnom.
 
za birokratiju se slazem. a mene posebno nervira to sto sam navrat-nanos vadio pasos u junu jer sam cekao, i cekao, i cekao da uvedu nove, a kad je postalo jasno da ce mi tadasnji isteci, otisao i uzeo stari. mesec dana kasnije - narode, novi pasosi... degenska policija
 
Goldstein":8yxpl7ks je napisao(la):
shabanajzer":8yxpl7ks je napisao(la):
^^

inace, bez pasosa ne ostanes - tj. kad predas za novi, samo pogledaju stari i vrate ti ga. stari pasos se ponistava kad preuzmes novi.
To je mozda nesto novo, jer kada sam ja menjao stari pre dve-tri godine jer je istekao, uzeli su mi odmah taj i vratili mi ga ponistenog kad sam preuzimao novi, posle par dana. Sa birokratijom nikad nisi na sigurnom.
I meni je ovo novo, jel ovo 100% sigurno? Pošto me to jedino sprečava da preuzmem pasoš, odnosno ne mogu da predam jednostavno pasoš da ga ponište i da čekam mesec dana na novi, odnosno ja sam vrlo retko ceo mesec u srbiji.
 
tako je bilo za zamenu stari -> stari. moguce je da je drugacije za stari -> novi, ali tu nemam info. logicno bi bilo da je isto.
 
Ne bi me cudilo da se procedura razlikuje od SUP-a do SUP-a, tj. od opstine do opstine. Ali koliko sam razumeo, za novi pasos nije bitno gde ces predati, odnosno ne moras predati u opstini na kojoj imas prijavljen stan. Mozda je bolje da odaberes opstinu sa manje stanovnika :)
 
ko sto rekoh, degenska policija... cuo sam da su se ljudi masovno organizovali sa novog da idu u rumu[/u/] jer je tamo kao mnogo manja navala :rolleyes:

sve to me podseca na repliku iz filma 'jedan na jedan', gde deda kaze unuku (a zive negde u blokovima) 'e, sine, cuo sam da tamo kod buvljaka ima zivota, mozda treba otici tamo...' ko pobesneli maks, jbt, potraga za benzinom ili shalterom, svejedno
 
Од данас престаје издавање старих пасоша
Министарство за дијаспору саопштило да ће издавање нових пасоша Србије од 3. новембра почети и у иностранству, најпре у конзулатима у Паризу и Дизелдорфу
rjiats.jpg

Министар унутрашњих послова Ивица Дачић најавио је да ће од данас полиција престати да издаје старе пасоше и да ће од 3. новембра грађани моћи да предају захтеве за добијање само нове путне исправе.

На јучерашњој конференцији за новинаре, поводом сто дана рада МУП-а и владе, Дачић је објаснио и да ће се издавање старих пасоша обављати само у изузетним случајевима у дипломатско-конзуларним представништвима у иностранству.

Он је рекао и да је МУП предложио Скупштини Србије да усвоји нови закон којим би се важење старих путних исправа продужило до 31. децембра 2009. године.Према његовим речима, уколико парламент то не уради, стари пасоши престаће да важе 31. децембра ове године.

Дачић је рекао и да су грађанима уручена 125.444 нова савремена пасоша, као и 112.289 личних карата.

А Министарство за дијаспору саопштило је јуче да ће издавање нових пасоша Србије од понедељка, 3. новембра, почети и у иностранству, најпре у конзулатима у Паризу и Дизелдорфу.

Како се наводи у саопштењу, план је да до краја године почне издавање нових пасоша у конзулатима на територији целе Немачке.

Потом ће сукцесивно бити издавани у свим осталим земљама, првенствено у онима у којима је највећи број људи из дијаспоре, односно у конзулатима у којима је издат највећи број пасоша.

Цена пасоша ће бити око 50 евра, којима се покривају трошкови пасошке књижице, стварни трошак доставе пасоша ДХЛ-ом (пасоши се не израђују у конзулатима – конзулати само примају захтеве) и такса за издавање пасоша. Очекује се да износ буде смањен по усвајању закона о републичким административним таксама у парламенту Србије, наводи се у саопштењу.

Р. Д.
[објављено: 01/11/2008]
Izvor: Politika
Link: http://www.politika.rs/rubrike/Drustvo/Od-danas-prestaje-izdavanje-starih-pasosha.sr.html
 
Vrh