Šta je novo?

Novi pasoši

Steva":3trr25hw je napisao(la):
^^ Pa mogu ljudi da biraju da li žele nemačko ili srpsko. U De nije dozvoljeno imati dvojno državljanstvo, zato i mnogi naši ljudi imaju SRB pasoše ali sa boravišnom dozvolom za De a time i vizom za sve zemlje šengena.
Pa čekaj malo, neko je rođen u Nemačkoj, tamo živi, radi, ima stan, dakle ceo život mu je vezan za Nemačku, a ne želi njihovo državljanstvo? Gde je tu logika?
 
Goldstein":3o5819jv je napisao(la):
Steva":3o5819jv je napisao(la):
^^ Pa mogu ljudi da biraju da li žele nemačko ili srpsko. U De nije dozvoljeno imati dvojno državljanstvo, zato i mnogi naši ljudi imaju SRB pasoše ali sa boravišnom dozvolom za De a time i vizom za sve zemlje šengena.
Pa čekaj malo, neko je rođen u Nemačkoj, tamo živi, radi, ima stan, dakle ceo život mu je vezan za Nemačku, a ne želi njihovo državljanstvo? Gde je tu logika?
Pa ima logike, recimo ako imaš posed ili firmu u srbiji onda te tretiraju ko domaćeg što ima znatne prednosti nego da si stranac + dosta manje komplikacija ako dođeš u Srbiju uz istovremeno uživanje svih prava u Nemačkoj zbog boravišne vize. Sa njom možeš da radiš sve i svašta samo ne da glasaš na izborima.

@jovanovm, da ali srbija nije u EU, recimo otkad je poljska ušla u EU, ona i nemačka porede svoje baze podataka pasoša da se nađu "dubleri". Neki zato imaju 2 imena, jedno za nemački a drugo za poljski pasoš. A ameri ionako ne daju podatke nikome.
 
bas je kako je Steva reko. Nemacka ce ti dati njihov pasos ali trazu ispisnicu da vise nisi srbin. a u mom slucaju posto nisam reguliso vojnu obavezu nemogu da dobijim ispis.

nije tako strasno. iz nostalgije bi nas pasos i zadrzo, posto sa boravisnom vizom mozes normalno da se kretas kroz evropu.
ali ako sad vise nedobijem pasos onda sam bas u corsokaku. :rolleyes:
 
mislim da postoji neka fora da nasi ljudi iz dijaspore mogu da otkupe vojnu obavezu ili tako nesto slicno.
 
Pa bilo je najava 2009, pa 2010... videcemo... to je veliki sistem, preostao jos iz SFRJ (cak je i tada bio preglomazan), tako da je to vrlo tezak i spor proces, a to takodje nije u politickom interesu desnice, tako da zavisi od toga koliko ce levica biti pod koalicionim pritiscima u sledece 4 god...
 
Previše kancelarijskih oficira i administracije koja je oterala u penziju masu skolovanih i iskusnih iz npr VTi, remontnih zavoda i sl, koje sad angazuju po ugovorima o delu da im završavaju poslove kojima se toliko hvale u napumpanom PR-u :rolleyes:

Pasoš nije uslovljen regulisanom vojskom, to je sada garantovano gradjansko pravo i to se sigurno neće promeniti.
Kako stvari stoje, nemojte se nadati potpunoj profesionalizaciji, o tome se pričalo i kada sam ja bio u vojsci kada je sadašnji predsednik bio ministar vojni SCG. Ako ništa drugo, čak i ako obezbede pare za profi vojsku, u ovoj zemlji nema dovoljno zainteresovanih i istovremeno psihofizički sposobnih za taj posao (iz iskustva imam više poverenja u nevoljno mobilisanog običnog školovanog gradanina-civila u duši nego u bilo kog ugovorca koji se za to javio dobrovoljno :) ).
 
Moguce, ali ovdje je uspijelo. Grabaju se da upadnu u vojsku :), a plate su neki prosjek drzavni (od 300 do 420 eura, pa do dalje naravno zavisi od cina).
 
@relja
Slazem se 100%.

@Rave92
Ne verujem da bi neko kod nas isao u vojsku za tu platu, a i realno crnogorska vojska ima manje vojnika nego sto Beograd ima policajaca... (ne mislim nista negativno, ja bas volim male drzave, ali shvatas poentu)...
 
Bg_Jugosloven":26iy2i42 je napisao(la):
Koliko mogu da dobijem za plavi srpski pasos,hocu da prodam svoj:) 064/.......,Aleks
Brate nisu ovo halo oglasi :notok:
 
Bg_Jugosloven":1czpub16 je napisao(la):
Koliko mogu da dobijem za plavi srpski pasos,hocu da prodam svoj:) 064/...........,Aleks
Od šest meseci do godinu dana, ako je važeći. Ne znam po novom zakonu, ali to ti je okvirno.
 
Biometrijski pasoši koji se izdaju građanima imaju dvadeset odstupanja od originalnog uzorka

http://www.kurir-info.rs//files/imag...0f5d0f0df5.jpg

BEOGRAD - Forenzičko ispitivanje novog srpskog biometrijskog pasoša pokazalo je da ova putna isprava ima dvadeset odstupanja od specmena, odnosno originalnog uzorka koji se upućuje pograničnim policijama drugih zemljama, otkriva za Kurir izvor blizak Interpolu.
- Najočiglednije odstupanje koje je lako uočljivo golim okom je latinična skraćenica „SRB“ na polikarbonatnoj strani pasoša. Ona je na originalnom uzorku i na prvoj seriji od 120.000 pasoša sakrivena u grbu dvoglavog srpskog orla i vidi se samo pod određenim uglom, dok je na pasošima koje sada štampa vaša država u saradnji sa nemačkom firmom „Milbauer“ znak SRB odmah vidljiv golim okom i drugačijeg je oblika - kaže naš izvor i dodaje da pored ove greške pasoš ima odstupanja u sitno kucanom tekstu, u kome se na više jezika ponavlja natpis Republika Srbija.
Tu je štamparija Narodne banke Srbije, prema rečima našeg izvora, napravila odstupanje za čitava dva milimetra. On kaže i da je pasoš loše falsifikovan po pitanju autlajna na polikarbonatnoj strani koji je na originalu dubok, dok je na falsifikatu plitak, a mikrotekst pasoša koji nije moguće čitati golim okom potpuno je drugačijeg oblika. Na pitanje šta savetuje građanima kojima je država izdala ovakav pasoš, naš izvor kaže da će svaka država sama odlučivati da li u nju možete da uđete sa ovakvim pasošem.
-Vidite, ova afera sa srpskim pasošem je specifičan međunarodni skandal. Policija svake zemlje na svetu tačno zna šta da radi sa ljudima koji koriste falsifikovane pasoše koje je izradila mafija, ali do sada u istoriji nije postojala država koja je sama falsifikovala svoj pasoš i prodavala ga građanima. Da sam ja srpski državljanin i da su mi izdali ovakvu putnu ispravu, od države bih tražio prvo da mi ponovo daju pasoš, ovaj put originalan i da mi plate za izgubljeno vreme u redovima - kaže naš izvor.
Prema rečima Janka Peveca, ekonomskog savetnika u ambasadi Slovenije, njihova država neće srpskim državljanima sa falsifikovanim pasošima praviti probleme prilikom putovanja u Sloveniju.
- Ako taj takav pasoš izdaje država, sa njim neće biti problema - rekao je Pevec. Na pitanje da li je slovenačka ambasada preduzela neke korake kako bi zaštitila interese svog građanina Roberta Rotara i njegove firme „Miraž“, koja je na tenderu dobila posao štampanja srpskih pasoša, a potom ih NBS u saradnji sa Nemcima izbacila iz posla i oštetila za 30 miliona evra, Pevec kaže da se Rotar zasad nije obratio za pomoć, ali da će mu oni svakako pružiti diplomatsku podršku ako je bude tražio.
(U sutrašnjem broju objavljujemo sve greške srpskog pasoša koji se trenutno izdaje građanima uodnosu na original, specmen, koji je upućen drugim državama)
VULETIĆ: „MIRAŽ“ NIJE ISPUNIO OBAVEZU
Direktor Zavoda za izradu novčanica Ljubiša Vuletić u izjavi za Kurir kaže da tvrdnje Roberta Rotara, vlasnika i direktora firme „Miraž“, koje je preneo Kurir, nisu tačne.
- Menadžment ZIN nije tražio od firme „Miraž“ da se povuče iz ugovora i nije tačno da nismo hteli da im izdamo bankarsku garanciju. Činjenice su dijametralno suprotne. Ugovorom od 6. februara 2008. godine predviđeno je da dobavljač, odnosno „Miraž“ mora kupcu, odnosno Narodnoj banci da dostavi neopozivu bankarsku garanciju na iznos od tri miliona evra u roku od 30 dana - kaže Vuletić. On navodi da ovu obavezu „Miraž“ nije ispunio na vreme.
ROTAR: VULETIĆ LAŽE
Robert Rotar, direktor slovenačke firme koji je za jučerašnji Kurir izjavio da ga je Vuletić ucenjivao da bi izašao iz posla i da je pretio da mu neće dati bankarsku garanciju, dao nam je kopiju zvaničnog dokumenta sa pečatom i memorandumom Narodne banke Srbije (NBS), koji je potpisao upravo Vuletić i u kome na engleskom jeziku između ostalog piše:
„Drago nam je da možemo da vas obavestimo da smo izabrali vašu kompaniju za strateškog partnera za izradu pasoša Republike Srbije... Vrednost posla je 29.480.000 evra. Ceo iznos biće pokriven neopozivom bankarskom garancijom izdatom od Narodne banke Srbije.“
Rotar tvrdi da, osim što Vuletić laže da NBS nije obećala bankarsku garanciju, nije istina ni da on nije izdao garanciju od tri miliona evra.
- Tu garanciju su tražili da izdamo ne NBS, već nemačkoj firmi „Milbauer“, koja je, iako smo sve obaveze ispunili, garanciju aktivirala i skinula nam novac sa računa kako bi nas do kraja uništila - kaže Rotar.


Jel istina ovo? Mada ako Kurir pise, nesto sumnjam u ovu vijest ako znate nasta mislim :).
 
ako se ja danas potpisem drugacije nego juce i prekljuce, to ne znaci da sam falsifikovao svoj potpis
 
Pa drugo je potpis, drugo pasos. Koliko sam ja razumio iz ovog teksta, mora da bude identican specimen koji je poslat drugim drzavama kao i original, jer mogu da misle da je falsifikovan.
 
Tekst je naručen/plaćen od strane gubitnika na poslu izrade, i to najgorem toalet papiru od svih mogućih toalet papira, i kao takav apsolutno nebitan za širu javnost. Ukoliko neko ozbiljniji napiše isto, tek onda vredi pričati o tome.

Dotle
:blah: :blah: :blah: :blah:
 
Hehe, kurir i nije bas neki izvor, ali evo i druga vijest oko toga.

Lažnjak
Biometrijski pasoši koje NBS štampa s nemačkom firmom „Milbauer“, bliskom ministru Mlađanu Dinkiću, sadrže čak dvadeset grešaka u odnosu na original

BEOGRAD - Novi biometrijski pasoš, koji je Božidar Đelić najavio u predizbornoj kampanji, a sada ga štampaju nemačka firma „Milbauer“ i Narodna banka Srbije (NBS), sadrži dvadeset grešaka u odnosu na originalni uzorak koji je poslat drugim zemljama kako bi ga prepoznale kao original.
Posao izrade srpskog pasoša na tenderu je prošle godine dobila slovenačka firma „Miraž“, ovaj posao je Slovencima u međuvremenu uz pomoć guvernera NBS Radovana Jelašića preotela nemačka firma „Milbauer“, koja je bliska s potpredsednikom Vlade Mlađanom Dinkićem.

Prvih 120.000 biometrijskih pasoša koji su izdati građanima Srbije su originalni i izradila ih je firma „Miraž“, dok pasoši koje sada u saradnji izrađuju NBS i „Milbauer“ odstupaju u odnosu na original. Neke greške vidljive su golim okom, a neke samo pod UV lampom ili lupom:

1. greška
Original je štampan na posebno izrađenoj „transparent foliji“, mikrotekst je providan i bez boje i uz pomoć lupe mogu se videti tri sloja ofset štampane pozadine i linije u dve boje, što je u isto vreme deo dizajna i sigurnosne štampe. Na kopiranoj verziji „Milbauera“ ne vidi se da je štampan na „transparent foliji“ i mikrotekst nije providan kao na originalu.

2. Oblik milimetarskih sočiva na polikarbonatnoj strani je različit, za uočavanje ove greške potrebno je pasoš fotokopirati i uvećavati ga nekoliko puta.
3. Nepravilno je kopirana „intaglio ploča“ (deo koji se laserski unosi na polikarbonatnu stranicu), koja kasnije svetli na različite načine, pod različitim uglovima.
„Milbauerovi“ elementi su drugačijeg oblika i dubine, plići su nego na orginalnom uzorku.

4. Na kopiji su na nekoliko mesta upotrebljeni drugačiji oblici slova na polikarbonatnoj strani. Slova su puna, dok je originalna verzija izrađena sa praznim slovima. Na primer, slovo je uokvireno samo jednom linijom, bez poprečne crte koja ga preseca. Ova greška je pod uglom vidljiva i golim okom.
5. Na originalu u krilima orla na grbu linija je deblja i drugačijeg oblika nego u kopiji.
6. Original grba ima dublje crte dizajna u ploči, koja kasnije „laminira“ pod različitim uglovima.

7. Na kopiji slova mikroteksta su puna i na kraju su odsečena, dok se na originalu mikrotekst u ploči završava zaključenim slovima u liniji.
8. Pozicija linija na polikarbonatnoj strani na originalu je za 180 stepeni drugačije postavljena od onih na kopiji, a promašena je i njihova debljina.

9. Original ima sakrivenu biletacijsku liniju sa tri stepena zaštite protiv falsifikovanja, kopija nema taj element.
10. Original u grbu ima znak „SRB“, koji se vidi samo pod uglom od 45 stepeni, na kopiji se vidi u svim uglovima.
11. Slika na originalnom hologramu treba da se pojavljuje i nestaje, a na kopiji se uvek vidi.

12. Za 2 mm je promašena pozicija mikroteksta u odnosu na original.
13. Pozicije ugla pod kojima se gledaju svetlosni efekti na grbu su različite.

14. Ugao pod kojim može da se čita himna „Bože pravde“ preko originalne slike ne podudara se sa originalom.
15. Original pasoša je tanji za 0,8 milimetara.
16. Originalni autlajn mikroteksta je dubok, a na kopiji nije.
17. Na pasošu postoji spoljni element koji je mat boje, na kopiji taj element je proziran.
18. Na već pomenutom spoljnom elementu ne treba da postoji dodatni dizajn, dok na kopiji ima šest dodatnih okruglih, vrlo uočljivih elemenata koji liče na ogrebotine.
19. Na originalu je spoljna linija teksta duboka, dok je mikrotekst na kopiji potpuno drugačijeg oblika.

20. Ukoliko se uporede originalni i novoizrađeni pasoš, videće se da se slika ne nalazi na predviđenoj poziciji! Slika je šira i viša na kopiji pasoša.

NE MOŽE DA SE ZATVORI
Strane originalnog pasoša koje je izradila Slovenačka firma „Miraž“ povezane su tako da je sveska pasoša uvek zatvorena kad je položite na sto. Stranice pasoša koje trenutno u saradnji s nemačkim „Milbauerom“ štampa NBS loše su povezane, pa se prva stranica pasoša pod pritiskom polikarbonatne strane sama od sebe otvara za oko pola centimetra. Ovo je ujedno i najlakši način da prepoznate da li je vaš pasoš izrađen u okviru originalne serije od 120.000 pasoša, ili u kasnijim falsifikovanim serijama.
 
Treba videti da li je to istina. Mozda ima neko novi pasos pa moze malo da uporedi sta je od ovoga istina sta je marketing. U slucaju istine stvarno je onda sve to za plakanje. Jos jedan pun pogodak nase vlade.
 
Imam movi pasos moj je po ovoj prici orginal ali mislim da lazu ipak je to kurir da je to izaslo npr u politici zabrinuo bih se a ovako :cool:
 
To sa zatvaranjem mozda ima istine. Drzao sam u rukama novi pasos koji nije mogao da se zatvori iz razloga sto plasticni panel sa podacima nosioca nije dobro spojen sa ostatkom pasosa.
 
Vrh