Šta je novo?

Novi pasoši

U većini slučajeva, naša država je kriva što postoji vizni režim, nažalost. Primeri:

* Turksa (sa ex-YU zemljama, izuzev Slo), imaju bezvizni režim sa SVIMA osim sa nama (druge ex-YU zemlje im takođe ne traže vize)
* Hong Kong - ista priča, mi njima tražimo vize, a oni mogu u celi svet bez istih
* Brazil - mi smo JEDINA evropska zemlja koja im traži vize, zato i oni nama
* Izrael - čak ni Albancima ne traže vize, a nama traže, zašto? Zašto mi njima ne uvedemo vize dok oni nama ne ukinu???

Itd, itd...
 
Pricate bezveze i naprazno za sve te silne vize... turci lepe vize na aerodromu i italijanima, svjedanjima... Isto i Egipcani... Svrha tih viza nije kontrola prelaza, vec punjenje budzeta.
 
442doBGD":34ydqcoo je napisao(la):
U većini slučajeva, naša država je kriva što postoji vizni režim, nažalost.
Na zalost, da, potpuno si u pravu. Nekima to odgovara.
Lucifer":34ydqcoo je napisao(la):
Pricate bezveze i naprazno za sve te silne vize
Ajde ti nama lepo onda sve objasni u vezi toga. Hvala.
 
praguc":2j8gjd1i je napisao(la):
da, može, moja sestra je morala pod hitno da se vrati za SAD, i pokazala avionsku kartu, i završili su joj za 2 ili 3 dana!
hvala!
 
Lucifer":fjw5yw9j je napisao(la):
Pricate bezveze i naprazno za sve te silne vize... turci lepe vize na aerodromu i italijanima, svjedanjima... Isto i Egipcani... Svrha tih viza nije kontrola prelaza, vec punjenje budzeta.
Pa naravno da lepe i Italijanima, i šveđanima, i dr. iz prostog razloga što i oni njima traže vize.

Ali zato Hrvatima, Bosancima, Makedoncima, idr. koji im ne traže vize ne lepe nalepnici niti bilo šta naplaćuju jer imaju bezvizni režim.
 
Isto tako Turci ne traze vize Francuzima, Nemcima, dok im ovo traze. Uzgred i Svedjanima nije potrebna viza za Tursku.
 
Madjarima turci naplacuju duplo i lepe dve nalepnice!!!!! (prisustvovao besu madjarske turistkinje!!)
Jedan edit: meni sa spanskom rezidencijom bugari ne dozoljavaju ni tranzit iako su bili duzni po potpisivanju sengenskog sporazuma da ih prihvate sto ukazuje na zakljucak da je veliko pitanje da li ce nam i vize ukinuti nakon odluke Brisela. Rumuni su bili azurni!
 
Ajd i ja jednom nesto da napisem, onako usput....

pa kaze:

- vize nisu izmisljene za srbe ili protiv srba. Postoje za silne drzave sveta, od strane silnih drzava sveta. Ukidaju se, uvode se zavisno od bilateralnih odnosa, i uglavnom - ali ne uvek - na osnovu reciprociteta. (kao da smo zaboravili da nam do pre 20 godina vize nisu trebale, cak i za neke zemlje gde prosecan nemac ili englez nisu mogli da kroce bez vize; kao da smo zaboravili da smo mi prvi odstupili od principa reciprociteta time sto smo - pametno - ukinuli vize drzavama EU. kao da nismo procitali nedavno da je, primera radi, kanada uvela vize Ceskoj, iako je ona u EU (uzgred, ceska nije uzvratila - sem za kanadske politicare, sto je interesantan potez).

- ne treba zaboraviti da - kao sto je spomenuto u nekim postovima - i mi trazimo vize od mnogih zemalja. Sto se vise priblizimo EU, to cemo ih vise i traziti. EU ne ukida granice, nego ih pomera. To sto smo se mi poslednjih 20 godina nasli na pogresnoj strani iste, tu cinjenicu ne menja.

- Turska i balkan su potpuno - ali potpuno - posebna prica, koja usput ne ilustruje ama bas nista u pogledu nase vizne politike. Kao prvo turska vize ne bi ni trebala da se naziva vizom, jer se stice pogresan utisak. Turski 'vizni' rezim prema sloveniji nema veze sa slovenackom politikom, nego sa odnosima EU i Turske. Turski 'vizni' rezim sa Hrvatskom nema veze sa hrvatskom politikom, nego prevashodno takodje sa odnosima EU (tj. njenih kandidata) i Turske. Ovo do nekle vazi i za Makedoniju. Navoditi Turski vizni rezim prema Bosni i prema Kosovu kao primer pametne politike te dve drzave/teritorije/oblasti/cega god, je vise nego kratkovido. Nije u pitanju takodje nikakva 'zavera' zelenih, vec jednostavno istorijski odnosi. (kao i nas rezim sa cg, rumunski sa moldavijom, bugarski za makedonijom, .... lihtensajnsko ne priznavanje drzave slovacke, i svi ostali bilateralni odnosi na svetu.. ).

- Na crno moze da se radi uvek i svuda.. ako smo nesto mogli proteklih godina, onda je to to.

- Ostati duze od 90 dana je kao boravak u drzavi za koju ti treba viza, bez vize. Opet, to nije nista 'srpsko', to vazi i za holandjanina koji ostane duze u americi, i za nemca koji ostane duze u turskoj, i za engleza koji ostane duze u japanu. Isto vazi i za zaposljavanje; koje cak ni unutar evropske unije nije liberalizovano, kamoli mimo nje.

:vops:
 
Btw Nemojte imati dodatnih iluzija, drugarica sa Kosova je putovala u Ameriku preko Istanbula, iako je imala više nego uredne papire o stipendiji, pozivno pismo iz Amerike, Američku studentsku vizu, i želela da izađe na aerodromu da prespava jednu noć u hotelu (aerodormskom) za koji je imala plaćenu noć, i kartu za nastavak putovanja do Njujorka - policija samo što je nije uhapsila, jer su mislili da planira ilegalno da se nastani u Turskoj, te su je jedva pustili da ostane na aerodromu u bescarinskoj zoni gde je provela noć. Prtljag joj je stigao tek posle dva meseca, jer ga je carina i policija tamo zadržala.

edit: Da slučaj bude još gori, mesec dana pre toga smo zajedno bili u Istanbulu na nekim pripremama za stipendiju...
 
^^^^ Logicno je, s obzirom na ksenofobiju u Turskoj ka imigrantima sa Kosova i iz Bosne. Znam kako su neke moje prijatelje tretirali tamo u skoli kao "Sandzaklije"...
 
aleks011":1d9d86h8 je napisao(la):
Ajd i ja jednom nesto da napisem, onako usput....

pa kaze:

- vize nisu izmisljene za srbe ili protiv srba. Postoje za silne drzave sveta, od strane silnih drzava sveta. Ukidaju se, uvode se zavisno od bilateralnih odnosa, i uglavnom - ali ne uvek - na osnovu reciprociteta. (kao da smo zaboravili da nam do pre 20 godina vize nisu trebale, cak i za neke zemlje gde prosecan nemac ili englez nisu mogli da kroce bez vize; kao da smo zaboravili da smo mi prvi odstupili od principa reciprociteta time sto smo - pametno - ukinuli vize drzavama EU. kao da nismo procitali nedavno da je, primera radi, kanada uvela vize Ceskoj, iako je ona u EU (uzgred, ceska nije uzvratila - sem za kanadske politicare, sto je interesantan potez).

- ne treba zaboraviti da - kao sto je spomenuto u nekim postovima - i mi trazimo vize od mnogih zemalja. Sto se vise priblizimo EU, to cemo ih vise i traziti. EU ne ukida granice, nego ih pomera. To sto smo se mi poslednjih 20 godina nasli na pogresnoj strani iste, tu cinjenicu ne menja.

- Turska i balkan su potpuno - ali potpuno - posebna prica, koja usput ne ilustruje ama bas nista u pogledu nase vizne politike. Kao prvo turska vize ne bi ni trebala da se naziva vizom, jer se stice pogresan utisak. Turski 'vizni' rezim prema sloveniji nema veze sa slovenackom politikom, nego sa odnosima EU i Turske. Turski 'vizni' rezim sa Hrvatskom nema veze sa hrvatskom politikom, nego prevashodno takodje sa odnosima EU (tj. njenih kandidata) i Turske. Ovo do nekle vazi i za Makedoniju. Navoditi Turski vizni rezim prema Bosni i prema Kosovu kao primer pametne politike te dve drzave/teritorije/oblasti/cega god, je vise nego kratkovido. Nije u pitanju takodje nikakva 'zavera' zelenih, vec jednostavno istorijski odnosi. (kao i nas rezim sa cg, rumunski sa moldavijom, bugarski za makedonijom, .... lihtensajnsko ne priznavanje drzave slovacke, i svi ostali bilateralni odnosi na svetu.. ).

- Na crno moze da se radi uvek i svuda.. ako smo nesto mogli proteklih godina, onda je to to.

- Ostati duze od 90 dana je kao boravak u drzavi za koju ti treba viza, bez vize. Opet, to nije nista 'srpsko', to vazi i za holandjanina koji ostane duze u americi, i za nemca koji ostane duze u turskoj, i za engleza koji ostane duze u japanu. Isto vazi i za zaposljavanje; koje cak ni unutar evropske unije nije liberalizovano, kamoli mimo nje.

:vops:
Istorisjki odnosi? Pa koje to npr. istorisjke odnose imaju Crna Gora i Turska jer ni nama ne treba viza za Tursku (kao ni za Izreal) :).

http://en.wikipedia.org/wiki/Montenegrin_passport
 
Ne, nego mi glupo kao fora zbog istorijskih odnosa.Pa pitam vas, koji to mi imamo odnos sa njima? A sa Izrealom tek da ne pricam. Jednostavno kada ti ukines vize, druga strana ce isto to da uradi (osim velikih sila kao npr EU i SAD) gdje proces traje malo duze. Sigurno bi Turska ukinula vize Srbiji da hoce Srbija to isto da uradi sa Turskom.
 
ok, sad sam se smorio.
nisam znao da je potrebna viza za bugarsku.
._.
 
Pa naravno, oni su usli u EU. Drzali su nam bezvizni rezim do poslednjeg dana, dok su mogli, a od 1.1.2007 i tu se podigao zid :) Dok su recimo Rumuni cim su im rekli da ce to morati da urade, to i uradili. Tipa jos 2006 godine ili tako nesto... Bugari su mislili na turizam, pa je to i logicno.
 
A sad baš da pitam zna li neko kad već pominjemo Rumuniju zbog čega oni ne koriste to more koje imaju tj turistički potencijal?Nikad nisam čuo da je neko rekao idem u Rumuniju na more a imaju obale koliko i Bugarska.
 
A i do Konstance se brze stigne nego do bugarskog primorja (od BG rumunskim novim autoputem Krajova-Bukurest-Konstanca) samo pravo se ide...ne znam samo kakve su cene na njihovom primorju...
 
Ове године сам у Грчкој упознао девојку из Констанце која сама каже за румунско море да "није то то" - румунско море је еквивалент црногорском.:notok:
 
Prvo, obala u Rumuniji je kraca nego u Bugarskoj, a drugo more je nikakvo jer se Dunav uliva pa se mesaju slane i slatke vode zbog cega izgleda muljavo, nije slano i hladno je kao posledica ulivanja velike reke. A da imaju plaze sigurno imaju, ali verovatno se tu cvare Rumuni, Moldavci i Ukrajinci.
 
DoktorUbipacijentic":1j1j4e1q je napisao(la):
Ове године сам у Грчкој упознао девојку из Констанце која сама каже за румунско море да "није то то" - румунско море је еквивалент црногорском.:notok:
Kako da ne, posebno:

MaRkOs":1j1j4e1q je napisao(la):
a drugo more je nikakvo jer se Dunav uliva pa se mesaju slane i slatke vode zbog cega izgleda muljavo, nije slano i hladno je kao posledica ulivanja velike reke.
little lightning":1j1j4e1q je napisao(la):
ok, sad sam se smorio.
nisam znao da je potrebna viza za bugarsku.
._.
Bas me interesuje da li ce da nam (vam) ukinu vize oni kada to urade sengen zemlje?
 
alexandernbg":3802qsyt je napisao(la):
A i do Konstance se brze stigne nego do bugarskog primorja (od BG rumunskim novim autoputem Krajova-Bukurest-Konstanca) samo pravo se ide...ne znam samo kakve su cene na njihovom primorju...
Kakav autoput do Krajove? Autoput je valjda do Pitesti, pa dalje prema Sibiu. Prema Krajovi nista valjda nije planirano..
 
Moja greska...

Evo karte pa da vidimo situaciju...

Balkan_topo_en.jpg


Razdaljina BG od mora je na svaku stranu slicna...

Ako bi vec mogao da biram, Grcka je moj izbor
 
Vrh