Šta je novo?

Novi Beograd dobija "rotirajući toranj"?

ne samo sto joj nije tu mesto nego je vec svojim polozajem zauzela previse mesta u bloku, iasto kao i ona 500m dole prekoputa merkatora! blok 26 je ionako mali pa jos crkva koja kao da je pala smarsa tu zauzima dragoceni prostor koji je namenjen totalno drugacijim objektima.
 
Моја реакција се односила на острашћеност због које се траже кривци на погрешној адреси. Аналогно онима који желе небодере и у својој фикцији су себе убедили да би их добили сутра да није тамо неке чиновнице Жаклине.
 
Nije ona "tamo neka cinovnica" vec direktor urbanistickog zavoda. Ako mislis da je ta funkcija beznacajna u jednom gradu onda je to vec druga prica.
 
jlaki":49ybqxln je napisao(la):
Drugo pitanje je odakle SPC para da gradi novi crkvu i zašto to rade kada imaju desetine objekata koji su nedovršeni ili čekaju rekonstrukciju, p**** im materina onako od srca i necenzurisano i njima i Ministarstvu religija


???
Imas neki problem sa crkvom??? Jel da ti odgovorim Tvojim recnikom???? Od srca?
Zaista nisam ocekivao da od bilo koga na ovom forumu procitam ovakav komentar...
 
Nemojmo ljudi sada gnev sa Zakline da prenosimo na Crkvu, nisu nam oni krivi za nebodere - oni nam dodju kao i neki idejni tvorci istih - uvek nam govore da treba da tezimo ka nebu :)
 
Pa, Hram Sv Save ti je jedna od najvisih zgrada u Beogradu - 70m (nesto preko 80m sa krstom, to ti je kao dilema da li se u visinu Usca ukljucuje antena ili ne).
 
Да ли је могуће да на овом форуму влада толики комплекс због небоера да се оптужује и СПЦ?!?!?!
 
У Копенхагену гости већ уживају у ротирајућем хотелу.

Rotirajući i ekološki hotel

free image hosting

Hotel i konferencijski centar Bella Sky, koji su dizajnirali 3XN arhitekte, otvoren je u Kopenhagenu i jedan je od najvećih hotela u Skandinaviji.
Osim veličine, fascinirajuće kod ovog hotela su njegove rotirajuće kule koje se pri tom i naginju, omogućavajući svojim posetiocima pogled na park "Amager Common" koji se nalazi u blizini. .....

Прочитајте на: http://www.trojka.rs/zivot-i-stil/11803-rotirajuci-i-ekoloski-hotel.html


А и ови из "њихове лепе" се хвале са ротирајућим хотелом. Да је први и није, али ајде, знате већ њих.

Na Šolti se gradi prvi rotirajući hotel u Europi
Arhitekt Richard Hywel Evans dizajnirao je rotirajući hotel koji će biti dio luksuznog turističkog kompleksa, a posla oko njegove gradnje imat će i splitski škverani.
Kako piše World Architecture News, Šolta će dobiti prvi rotirajući hotel u Europi.

Luksuzno odmaralište na otoku pored Splita dizajnirao je Richard Hywel Evans iz studija RHE, a koncept rotirajuće zgrade predložio je kako bi se gostima iz svake sobe pružio pogled na more.

http://www.urbancult.hr/na-solti-se-gradi-prvi-rotirajuci-hotel-u-europi-778.aspx
 
Dok se mi sprdamo i premisljamo, izmisljamo toplu vodu ......
 
Интересантан чланак у данашњем "Данас", поводом високох зграда у Београду. Да ли је стварно прошла мода високих зграда у Београду или не ? Ту је и једини коментар за сад !


NAŠA PRIČA - Nedostatak novca i problemi sa građevinskim dozvolama brojne projekte najviših zgrada ostavili u fiokama

Prošla moda oblakodera

AUTOR: M. KRTINIĆ

Svetski trend izgradnje oblakodera zahvata Beograd u talasima. Poslednjih godina povremeno se javljaju investitori koji bi hteli da na prostoru srpske prestonice izgrade najvišu ili najneobičniju zgradu. Da se samo pola od mnogobrojnih planova koji su se pojavljivali u javnosti realizovalo, Beograd bi do sada postao evropski Dubai. Međutim, nedostatak novac i problemi oko građevinskih dozvola učinili su da nove višespratnice ostanu na čekanju.
U nizu sličnih ideja koje pored stambeno-poslovnog kompleksa nude i tržne centre ili hotele, nedavno je prezentovan plan holandske firme „Vital Estates“ da na teritoriji opštine Novi Beograd izgradi rotirajuću zgradu na 80 spratova. „Vital Estates“ još uvek čeka na dozvolu Grada, a pre nekoliko godina u sličnoj situaciji bili je i belgijska kompanija „Besiks“, tvorac najvećeg oblakodera u svetu „Burdž Dubajia“.
Oni su izrazili želju da u Bloku 26 na Novom Beogradu sagrade najvišu zgradu za stanovanje u Evropi, objekat od 333 metra. Međutim, projekat nikad nije zaživeo i ozbiljniji pregovori sa gradskim vlastima nisu ni vođeni.
Takođe, u sličnoj situaciji bila je i kompanija „Delta ril estejt“ koja je pominjana kao investitor više projekata, među kojima i „kula bliznakinja“ na Autokomandi. I ova ideja je propala, budući da je generalnim urbanističkim planom Beograda 2021. maksimalna dozvoljena visina zgrade na ovoj lokaciji do 21 sprata.
Bivši gradski arhitekta Đorđe Bobić kaže za Danas da nije ljubitelj građevina takvog tipa i da smatra da one nisu potrebne Beogradu.
- Takvih stvari ima toliko puno po svetu da više uopšte nisu zanimljive, i ne bi trebalo da se grade u Beogradu. To je moda koja nastoji da sve što je četvrtasto postane izvijeno i uvrnuto, i koliko je to već često, turistima više nije interesantno - objašnjava Bobić, koji dodaje da „na sreću“ raniji pokušaji da se u Beogradu podigne nešto slično nije realizovano uglavnom zbog nedostatke novca.
Direktor Turističke organizacije Beograda Dejan Veselinov, međutim, ističe da su turisti koji dođu u Beograd zainteresovani da pogledaju takve objekte.
- Moderna arhitektura privlači pažnju gostiju iz inostranstva. Turisti uglavnom žele da idu na Novi Beograd, gde im je posebno zanimljiva „Geneksova kula“, mada ih privlači i raznolika arhitektura u centru grada - objašnjava Veselinov. On napominje da bi izgradnja visokih ili neobičnih građevina bila nešto po čemu bi Beograd mogao da postane prepoznatljiv.
„Ušće“ sa 141 metar i dalje najviša zgrada
Palata „Albanija“ prva je zgrada koja je „prebacila“ deset spratova. Ovaj objekat na uglu Kolarčeve i Knez Mihailove ulice završen je 1939. godine, a sa 13 nadzemnih i četiri podzemna sprata bila je najveća u jugoistočnoj Evropi u tom periodu. Poslovni centar „Ušće“ visok je 141 metar što je čini najvišom zgradom u Beogradu. Iza nje je Zapadna kapija Beograda, Geneks kula, koja je sagrađena 1980. godine sa 35 spratova raspoređenih na 115 metara. Zaštitni znak centra grada, popularna „Beograđanka“, visoka je 101 metar, a kada je završena 1974. godine, postala je najveća višespratnica u prestonici.

Komentari (1)
miami | 22/11/2011 00:15
Djordje Bobic spada u ekipu onih koji su nas uvodili tramvajem u 21.vek,sprecavali gradnju visokih objekata i terali investitore korupcijskim ucenama.Danasni gradski arhitekta je rodjenja u selu pored Bora i ona odlucuje o tome sta ce igde ce da se gradi.Kada dovedete nekoga iz civilizovane i bogate drzave u Beograd i pokazete mu gradjevine novijeg datuma,izazovete podsmeh.Toliko o zastitnicima arhitekture grada.

http://www.danas.rs/danasrs/srbija/...?news_id=228580&param=nmrmbab^^b^_dRPhrkhqje5
 
Da izvine danasovci, ali krs im je tekst :D

Prvo, kojim dobrom je tekst uopste plasiran u novine? OK, ima ta blaga veza sa ovom neozbiljnom najavom o izgradnji rotirajuceg giga tornja na NBG. Mogli su da iscimaju nekoga ko bi stvarno da gradi kulu (PSP Farman, Napred, Delta...) ili nekoga ko je stvarno faktor u gradu (Zaklina, Bjelic, Vasovic...)

Drugo, koji je to Djordje Bobic autoritet u arhitekturi da oceni da su oblakoderi izasli iz mode? Ono jes' da covek bejase gradski arhitekta, ali ni tada ga nisu mnogo sljivili. Kada je rec o samoj arhitekturi, izguglujte "Slavija biro" i pogledajte sva ta remek dela u referenc listi.

Trece, i ovo mi jako ide na zivce, od kada su turisti postali taj vrhovni autoritet koji ocenjuje gde je sta dobro. Sve sto se u poslednjih nekoliko godina radi u ovom gradu se meri po tome kako ce turisti da reaguju. Sta ce turisti reci za novi most, sta ce turisti reci za nove tramvaje, sta ce turisti reci za rekonstrukciji Bulevara...

Cetvrto, miami :D covek je svojevremeno zario i palio SSC forumom, pa se smorio i zapalio. Sada makar znamo da i dalje veruje u "svoju stvar".
 
Ali ponovo po ko zna koji put u prvom planu problemi sa gradjevinskim dozvolama!! Pa to je NEVEROVATNO. Sve vise verujem u to da se to namerno i ciljno radi zarad sacice likova koji bi celu drzavu da pretvore u svoj trzni centar ili super market.
 
Znas u cemu je fora sa dozvolama? Sto komplikovanija procedura za dobijanje dozvole = sto veci prostor za korupciju. Npr. ti hoces nesto da gradis, odes u opstinu da se raspitas sta ti sve treba i onda ti oni nabroje 155 razlicitih papira, projekata, saglasnosti itd. Onda ti odes i skupljas sve to, donses im, a oni ti kazu: "Aaa, pa gospodine Nebojsa, lepo smo vam rekli da vam treba saglasnost Udruzenja za zastitu krznenih dabrova. Zao nam je, bez toga ne mozete dobiti dozvolu!"... Onda ti odse, nadjes to udruzenje, nadjes tu saglasnost, pa se vratis, pa ti opet nesto fali itd. U jednom trenutku puknes i dodjes do tete i kazes: "Dobro gospodjo, mozemo li mi da se dogovorimo". Onda ti oni daju vizit kartu nekog fensi restorana u centru grada i kazu "U sredu u 8". Ti dodjes u sredu u 8 i lepo kazes kako si se zaduzio u banci da bi kupio zemljiste, kako si puko ogromnu kintu na arhitektu, na raznorazne saglasnost, naknade, takse i gluposti, kako je proslo vec 200 dana, a ti jos uvek nisi poceo da gradis trzni centar, kako te zovu potencijalni zakupci, a ti vise ne znas sta da im kazes. Onda ti teta kaze: "Pa, gdine Nebojsa, u ovom gradu imate duzi put za dobijanje gradjevinske dozvole, a imate i kraci". I znacajno digne obrvu. Ti onda sve skontas, to vece lep platis veceru i kazes teti "Dozvolite da Vam platim taksi", onda ona kaze svoju tarifu za "taksi", sto je suma za koju bi taksijem mogla da stigne do Kuala Lumpura. Ti joj lepo u zutoj koverti das pare za "taksi" i za par dana ces da dobijes dozvolu. Naravno, sto veci projekat, sto jaci investitot, jaci su i apetiti u ucesnika koruptivnom lancu.

Kada bi procedura za dobijanje dozvola bila transparentnija, prostor za korupciju bi bio daleko manji. Takozvani fleksibilni urbanisticki plan nije nikakva pogodnost za investitore vec samo mig da cemo odobriti bilo sta ako se to adekvatno plati. Zato u ovom neuredjenom gradu grade samo domaci tajkuni, drzava ili ludi avanturisti (poput Izraelaca). Zato ti za trzni centar na livadi treba tri godine da dobijes sve saglasnosti, a onda se pojavi neki ruski tajkun sa fantomskom firmom i ocas posla izdejstvuje promenu Plana detaljne regulacije za deo Kosancicevog venca.
 
@ Homer
Ej bre jel si to ti? :)
Nema, ..... ovo je brate divljina i nije nikakvo cudo sto nas k..a ko stigne, i Amerika i Evropa oko ulaska u EU ..... znaju dohbro kakav je Srbin i da mu ne pada na pamet da ikad promeni mentalitet i navike, a to tamo ne pije vodu, nikako :grand: (od sad glasam za Tomu, deluje mi postenije od ovih j.j..a, ZA SAD).
 
Homer Jay":3ravem7k je napisao(la):
Ko zaista veruje da jedna gradska cinovnica pukom sujetom blokira nekoliko stotina miliona evra investicija je, najblaze receno, naivan.

Najkredibilnija najava o izgradnji kule u Beogradu je Plaza centar u Ulici Kneza Milosa. Istina je da imaju problema sa dobijanjem svih neophodfnih dozvola, ali je vec jedan insajder na forumu rekao kako Izraelci zele da grade mnogo vise nego sto je dozvoljeno aktuelnim urbanistickim uslovima (ne kada je u pitanju spratnost, nego ukupna povrsina objekta). S druge strane, treba uzeti u obzir i ekonomsku krizu. Dovoljno je reci da je izgradnja Plaze u Kragujevcu (za koji su predstavnici izraelskog investitora rekli da je bio ekspresan sa izdavanjem svih potrebnih dozvola) kasnila skoro dve godine!!! Takodje, ako gledate drugi projekat Plaze u Beogradu - trzni centar u Visnjici - gde ne postoje nikakvi limiti spratnosti, a centar se opet ne gradi, jasno je da na pocetak izgradnje uticu jos neki faktori osim "Zaklinine samovolje". I ukoliko izghradnja pocne 2012. kao sto je najavjivano, to se moze okarakterisati kao veoma hrabar potez investitora, imajuci u vidu stranje na trzistu.

Ovde se dugo prica i o hotelu Jugoslavija i oni se nekako izdvajaju kao drugi potencijalni kredibilni investitor koji bi mogao da napravi kulu u Beogradu. Ipak, cini se da je taj kredibilitet vise rezultat brenda "Kempinski" (koji je samo hotelski operater, a ne i investitor), a ne zbog ulagaca koji je jedna anonimna of sor kompanija. Drugo, i dalje vlada konfuzija ko zapravo radi na projektu hotela - Goran Vojvodic, Adrian Smith i Gordon Gill, ili portugalski Promontorio? Ruku na srce, istina je da obe strane (i gradske vlasti i investitori) tvrde da je trenutno najveci problem spratnost hotela. Nekada mi se cini da nedovoljno uzimamo u obzir cinjenicu da investitor uvek zeli vise (ne zato sto je zao, to je prirodno ponasanje investitora), na gradu je da proceni da li je to moguce. Ukoliko je investitor ozbiljan kao sto tvrdi, verujem da ce grad i vlasnik hotela naci zajednicki jezik.

Sve ostale kule su ili neozbiljne mastarije ili na dugom stapu:


Kao sto vidite gomila kula, i jos inicijativa pristize (npr. Brodogradiliste ili famozni Blok 42). S druge strane, surova realnost - prazan poslovni prostor i gotovi stanovi koje niko ne kupuje. Dakle, trziste je mrtvo. U krajnjem, slazem se sa clanovima foruma koji smatraju da kule nisu nesto sto jedan grad cini metropolom. Nemam nista protiv njihove izgradnje, naprotiv. Ali mislim da nasi problemi nece nestati kada budu poecele da se grade kule. Uzasno stanje na trzistu koje je posledica ne samo globalne krize nego i devastirane lokalne ekonomije, daleko vise zabrinjava. S druge strane, administrativno-birokrotsko-koruptivni problemi nisu vezani samo za izgradnju visokih objekata - Srbija je uzasno nisko plasirana kada je u pitanju brzina izdavanja gradjevinskih dozvola, dobar deo grada nije pokriven planskom dokumentacijom, Generalni urbanisticki plan je los, imovinska pitanaj nad zemljistem nisu resena (restitucija, privatizacija, stecaji itd...), investitori su optereceni gomilom glupih taksi i pravila - sto samo dodatno otezava realizaciju velikih projekata.

Sta dodati posle ovoga... :kk:
Bravo ! :gobb:
 
Vrh