Šta je novo?

Nove table za beogradske ulice

jovanovm":y9i3i6a9 je napisao(la):
Pa nije baš tačno, mnogi hrvatski pesnici, npr. Krleža su se baš trudili da pišu ćirilicom, vesnik Matice Hrvatske je objavljivao jednu stranu ćirilicom drugu latinicom.
То су појединачни случајеви и већина тзв. хрвата се гнуша ћирилице...Дргуго, њихове деде, прадеде, чукундеде итд. су некада били Срби и писали ћирилицом тако да ми је то сасвим нормално да видим да се неко вратио својим коренима, али су то толико усамњени случајеви да нису вредни помена...

Ћирилица за нас + Енглески због странаца где год је потребно са стриктно истим принципом на нивоу целе државе! :kk:
 
kako sad engleski zar nismo rekli cirilica i latinica po tabli
 
ретардињо":1o1e1k7w je napisao(la):
тзв. хрвата се гнуша ћирилице...Дргуго, њихове деде, прадеде, чукундеде итд. су некада били Срби...
"tzv" retardinjo,

koji si ti lik?!?!?!
 
GOJE":109ud9gw je napisao(la):
ретардињо":109ud9gw je napisao(la):
тзв. хрвата се гнуша ћирилице...Дргуго, њихове деде, прадеде, чукундеде итд. су некада били Срби...
"tzv" retardinjo,

koji si ti lik?!?!?!
:D Нешто сам нетачно рекао?
 
Elem, da ne razglabamo vise na ovu temu. Natpisi ulica o kojima se na ovoj konkretnoj temi govori treba da budu dvojezicni zbog stranih turista i samo na onim mestima gde postoji organizovana turisticka ponuda grada.
 
Dragi drugari mislim da je ovo sa cirilicom i latinicom bilo preterano pogotovo postovanje posle prethodne molbe. Otvorio sam novu temu u relax sekciji o prici o pismu pa tamo mozete da nastavite dalju diskusiju ali na ok nivou. Ovde nastavljamo sa novim tablama za beogradske ulice. Nadam se da ce biti jos dobih predloga pa da probamo da uradimo koju.
 
mitadigimon":1iewqvzy je napisao(la):
Хајде покушај да ти стане на таблу Булевар кнеза Александра Карађорђевића :)
На старим таблама, фонт се није смањивао као што би се то данас учинило него су се слова некако сужавала. Нпр. она табла са Рељином улицом има широка слова али ако би се означила Улица Михаила Богићевића сва слова би била ужа али би остала исте висине.
 
pa bulevar moze da pise malenim slovima... a inace, potpuno je nepotrebno naznacavati na tablama "ulica", dovoljno je da pise Kralja Milana, Majke Jevrosime isl. Ima razhnih idiotizama tipa "Ulica Savski trg" kod zeleznicke ili u Nisu "Ulica Juzni bulevar".


Nismo do sada pominjali one table postavljene na knezu, debele od neke legure koja ce vremenom pozeleneti. Meni licno bi se vise svidjalo da na Knezu pise "Knez Mihajlova".
 
^^^ Слажем се, фонт би требало да буде мањи. Мислим да је сужавање фонта мало рогобатно решење, постоје алгоритми који би могли то да реше прилично једноставно. Иначе, Мито, сјајно изгледа!!! Сад схватам да су људи ипак били у праву. Грбови и остале папазјаније би само били сувишни. Лепо и једноставно! :)
 
Interesantno je, kad smo vec kod Kralja Milana, da se ta ulica pre rata iskljucivo nazivala "Kralj Milanova", kao Knez Mihailova, Knez Danilova, a od kad su vratili naziv pre desetak godina svi je zovu "Kralja Milana."
 
Bulevar Kralja..... je ipak zvaničan naziv i mora da i BULEVAR bude velikim fontom, dok "ulica" ispred može da bude malim fontom
 
evo i mog predloga, meni se dopada onaj standardni ćirilićni font, nažalost ga još nisam našao pa sam malo improvizovao.
Latinić bi bila u donjem ali jasno odvojenom delu koji pored toga može da sadrži i servisne informacije kao brojevi kuća i u kom pravcu se kreću
29cudrb.gif
 
Ako bi bila različita boja u gornjem i donjem delu table, zar ne bi bilo lepše da se napravi neki privid fizičke odvojenosti?
Kao, da vizuelno izgleda kao da su dve table, iako je fizički jedna.

Mada, moram da kažem da mi se Mitino rešenje baš sviđa. :kk:
Za veoma dugačke nazive ulica možda je bolje da se tabla proširi nego da se font sužava.
Baš u Bulevaru K.A. postoji nekoliko tabla sa suženim fontom i meni to prilično ružno izgleda.
 
Lucifer":3a366zc1 je napisao(la):
Interesantno je, kad smo vec kod Kralja Milana, da se ta ulica pre rata iskljucivo nazivala "Kralj Milanova", kao Knez Mihailova, Knez Danilova, a od kad su vratili naziv pre desetak godina svi je zovu "Kralja Milana."
Ово једноставно није тачно. Постоје мале плочице још од пре рата на којима пише Кнеза Михаила, Краља Милана (ових више нема на зградама). Можда је на некој мапи града писало Краљ Миланова али је факат да се та улица никада није баш тако звала.
 
Steva":zwhj4yfc je napisao(la):
evo i mog predloga, meni se dopada onaj standardni ćirilićni font, nažalost ga još nisam našao pa sam malo improvizovao.
Latinić bi bila u donjem ali jasno odvojenom delu koji pored toga može da sadrži i servisne informacije kao brojevi kuća i u kom pravcu se kreću
http://i43.tinypic.com/29cudrb.gif
Мени је лепше да све буде исте боје и без бројева. Незгодно је постављати те бројеве јер би долазило до забуне тамо где постоји ред зграда па увучен блок солитера где се тешко може одредити почетак и крај блока. Такође, то је велики посао, треба изаћи на терен доста пута и утврдити прецизно стање јер сумњам у катастарске књиге.
 
Не знам да ли сте приметили, али у појединим улицама постоје и старе типске камене (чини ми се) табле - нпр. Скадарска, Страхињића бана, Госп.Јевремова...
 
^^^ Da, odatle i inspiracija za font koji sam stavio u provm predlogu i koji je Mita koristio u zadnjem čini mi se. Te kamene table su odlične, ali plašim se da bi bile previše skupe.

Stevin predlog je interesantan, sviđa mi se podvojenost, ali mi ne paše kombinacija boja.
 
Steva je pogodio osim izbora boje moze li verzija sa grbom Beograda :gobb:
 
Lucifer":ggd7dtyh je napisao(la):
Interesantno je, kad smo vec kod Kralja Milana, da se ta ulica pre rata iskljucivo nazivala "Kralj Milanova", kao Knez Mihailova, Knez Danilova, a od kad su vratili naziv pre desetak godina svi je zovu "Kralja Milana."
Osim sto vecina (bar koju ja poznajem) tu ulicu zove "srpskih vladara" (i ako je taj naziv trajao vrlo kratko) i gledaju me belo kad im kazem "Kralja Milana"...
 
Sušta istina, i ja sam se jedva prebacio sa "Srpskih vladara" na "Kralja Milana".
To što su ostale table na nekoliko mesta, iz "Srpskih vladara" perioda, baš i ne pomaže oko te zabune.
 
Stevo odlicno! To je upravo ono sto sam mislio kada sam rekao da na beloj lenti dole budu latinicna slova, ali ne umem sam to da nacrtam. Za nijansicu mi se vise svidja da ispod plave table bude odvojena bela "tablica".


A sto se tice Kralj Milanove/Kralja Milana, uopste nije pitanje sta je pisalo na tablama, vec kako ih je narod zvao. Kneza Milosa je uvek bila KNeza Milosa, Knez Mihaolova, upravo Knez Mihailova (Mihajlova), a Kralja Milana/Kralj Milanova je dobar primer nakaradnog "povrata tradiciji". Mada sa druge strane, svi danas kazu i Kralja Milutina, a na pocetku ulice pise na staroj tabli "Kralj Milutinova". 90% ljudi u Beogradu ne zna da kaze gde je Ulica Kneza Mihaila i kada stoji nasred nje. Kamene table oko Skadarske jesu lepe, ali nisu stare - postalvjene su pre dvadesetak godina.
 
Vrh