Šta je novo?

Nove table za beogradske ulice

I meni se vise dopada bela boja. Nekako mi je one bezlicne plave preko glave (cak se i rimuje).
Nego, radim na kompletu svih mogucih tabli koje ce imati i grb Opstine i ostalo. Samo malko muku mucim sa grbovima. Bunarim po netu da iskopam sve u vektorskom obliku. Ako neko slucajno naleti na neki ili ga vec poseduje, neka mi dava :). Bicu jako zahvalan :). I prionuti na rad. Bas sam se nalozio a i imam malo vise vremena ovih dana, taman.

mali off:
Slobodno me oslovljavajte sa Mita, znam da je dugacak ceo nick... To je ionako ispalo iz neke zezancije, da ne pomislite da se lozim na digi/pokemone, teletabise i slicno... ;) Mada volem tasmanijskog djavola... :)
 
Nasao sam grb Opstine Zemun u vektoru i uradio na tom primeru.

So, here it is...



Mada, meni licno najvise nedoumice zadaje font, odnosno njegova citljivost (ako zanemarimo poznati problem sa dva pisma)
 
Mislim da nam cak ni ne treba grb grada na tabli, samo grb opstine. Mislim, da si u Beogradu to vec valjda znas, nece ljuditi padati s mars u ovaj grad :lol:
 
Super je zadnji predlog samo to vise nije grb so Zemun nema vise tih oklopnika tzv cuvara krajine.Moze li jedan predlog za nbg blokove nesto sto sam objasnjavao u mom predhodnom postu.
 
Ok, hvala za info, nisam znao da ovaj grb vise nije vazeci, a i samo njega ima na netu.
Nego, meni je bas super da ima i grb Grada i Opstine, nekako mu daje na ozbiljnosti. A i na strance bi ostavljalo utisak jakog i ozbiljnog grada. Pogotovo grb Bg-a, za Opstine ni ne znaju. Eto, najvise zbog njih.
A sto se nas odavde tice, nama je verovatno dovoljan samo natpis... :)
 
^^ Nisam samo siguran da li koncept opštinskih grbova ima neki smisao za strance... pošto oni i nemaju podelu na opštine nego na kvartove, koji nemaju posebne grbove.
Što ne znači da mislim da treba da se upravljamo prema strancima naravno, nego samo reagujem na tvrdnju da bi to ostavilo utisak na strance. :)
 
Ja sam pre za varijantu grba opstine, jer u velikim gradovima (npr. Toronto) table imaju drugaciji izgled zavisno od kraja grada, tako da npr. iznad imena ulice pise ime kraja npr. "Little Italy", "Discovery District", "Yorkville", i sl. Da li ce stranac uopste da primeti sta je to grb Beograda pitanje je. I nekako to sa grbom Beograda na svakoj tabli izgleda monotono pa onda zbog toga postaje kitnjasto. Dok s druge strane grb opstine sluzi umesto onog broja kvarta.

Btw, kako bi izgledao sa beogradskim tablama nesto u ovakvom fazonu:

TAE2276.jpg

queer-west-village-toronto-ontario--large-msg-115527246338.jpg

Streetscape%20Street%20Signs.JPG


Sve su ovo table iz Toronta, iz razlicitih krajeva. Jer i u BGu granice opstina se menjaju (npr. Surcin je bio zasebna opstina, pa deo Zemuna, pa opet zasebna opstina), ali krajevi ostaju isti - Lion je Lion, a Cubura Cubura bez obzira u kojoj se opstini nalazilo.

Tako da se pitam kako bi izgledalo da recimo iznad imena ulica pise stilizovano "Skadarlija", pa drugacijom stilizacijom "Dorcol", pa "Lion", "Cubura" i sl.?
 
ACR":3nfn732w je napisao(la):
^^ Nisam samo siguran da li koncept opštinskih grbova ima neki smisao za strance... pošto oni i nemaju podelu na opštine nego na kvartove, koji nemaju posebne grbove.
Što ne znači da mislim da treba da se upravljamo prema strancima naravno, nego samo reagujem na tvrdnju da bi to ostavilo utisak na strance. :)
To sam i rekao... :) Zbog stranaca bi trebalo prvenstveno da bude grb Beograda, a u kombinaciji sa grbovima Opstina bio bi jos mocniji utisak... A i nama bi bilo lepo za videti, sto da ne...
 
bigvlada":2a5y2ud0 je napisao(la):
mitadigimon, svaka čast, :kk:

Moram da priznam da mi se više sviđa bela varijanta (nemojte me ciglom :) )

Eventualno, u gornji levi ugao može da ide grb opštine, ispod njega jako sitnim fontom ime opštine a u gornjem desnom uglu dodatna informacija ako je potrebna (B61S - blok 61 sever, B19A - blok 19a, Ruzveltvova S/J/I/Z (sever, jug, istok, zapad) plus strelica koju je neko već pomenuo a koja pokazuje levo ili desno u zavisnosti od toga gde je sledeći veći broj).
ma kakav crni grb opstine, nasa teritorijalna organizacija je grad Beograd. on je kao i svaki grad podeljen na odredjene distrikte, a nasa je nesreca sto su oni bili jendako nazvani kao i jedinice lokalne samouprave manje od gradova. U jednom trenutku je to izjednaceno i odjednom su cisto administravni nosioci gradske vlasti dobili grbove, zastave i sta sve ne. Gradske opstine nisu opstine u istom smislu kao sto je i Opstina Arandjelovac npr. ili Pancevo, vec distrikti, odnosno reoni kako su se ranije zvali.

Nasa je odgovornost da gradimo kulturu grada... samo jos fali i da na ulicama obelezavamo koja je opstina u pitnaju... sledece bi bile zastave opstina na granicnim pesaskim prelazima, table na kojima je precrtano Savski venac kada se izlazi sa Savskog venca itd. I da naravno, hajde i mesne zajednice da obelezavamo: slavujev potok, ujedinjene nacije...

Momci, malo vise gradskog duha. I nemojte brkati nase opstine sa krajevima grada (tipa Lion, Dorcol, Senjak, Neimar, Cubura).

Na dobroj tabli koja sluzi orijentaciji mesto je iskljucivo onome sto je relevatno onome kome treba da koristi. Kakva je uopste korist od predimenzioniranog grba Beograda, grba opstine, naziva mesne zajednice na tablama. Od kad su to kod nas orijentiri?
 
@lucifer

Potpuno se slazem. Dovoljan je grb Beograda, ostalo je visak.
 
Lucifer":1zyxxnpr je napisao(la):
bigvlada":1zyxxnpr je napisao(la):
mitadigimon, svaka čast, :kk:

Moram da priznam da mi se više sviđa bela varijanta (nemojte me ciglom :) )

Eventualno, u gornji levi ugao može da ide grb opštine, ispod njega jako sitnim fontom ime opštine a u gornjem desnom uglu dodatna informacija ako je potrebna (B61S - blok 61 sever, B19A - blok 19a, Ruzveltvova S/J/I/Z (sever, jug, istok, zapad) plus strelica koju je neko već pomenuo a koja pokazuje levo ili desno u zavisnosti od toga gde je sledeći veći broj).
ma kakav crni grb opstine, nasa teritorijalna organizacija je grad Beograd. on je kao i svaki grad podeljen na odredjene distrikte, a nasa je nesreca sto su oni bili jendako nazvani kao i jedinice lokalne samouprave manje od gradova. U jednom trenutku je to izjednaceno i odjednom su cisto administravni nosioci gradske vlasti dobili grbove, zastave i sta sve ne. Gradske opstine nisu opstine u istom smislu kao sto je i Opstina Arandjelovac npr. ili Pancevo, vec distrikti, odnosno reoni kako su se ranije zvali.

Nasa je odgovornost da gradimo kulturu grada... samo jos fali i da na ulicama obelezavamo koja je opstina u pitnaju... sledece bi bile zastave opstina na granicnim pesaskim prelazima, table na kojima je precrtano Savski venac kada se izlazi sa Savskog venca itd. I da naravno, hajde i mesne zajednice da obelezavamo: slavujev potok, ujedinjene nacije...

Momci, malo vise gradskog duha. I nemojte brkati nase opstine sa krajevima grada (tipa Lion, Dorcol, Senjak, Neimar, Cubura).

Na dobroj tabli koja sluzi orijentaciji mesto je iskljucivo onome sto je relevatno onome kome treba da koristi. Kakva je uopste korist od predimenzioniranog grba Beograda, grba opstine, naziva mesne zajednice na tablama. Od kad su to kod nas orijentiri?
Da ne ides ti malo u krajnost, ha? :/
 
Metropole imaju izrađen opštinski i lokalni duh. Kamo sreće da imamo isto toliko političke moći koliko u Gradu sada i svakoj opštini, a koliko u Republici u Gradu. U Njujorku svaki burough ima svog gradonačelnika...

Grb opštine je nešto lepo, Beograd ne može biti manje svoj i manje ujedinjen ako se on postavi. Uostalom, zato i postoji. Ja sam na svoju opštinu ponosan, i njen grb nešto znači, ima veze sa teritorijom koju ona zauzima, i zauzimala je pre nego što se grad i proširio ovde. Žao mi je, ali mislim da takvo istorijsko nasleđe ima veću važnost od palanačkog shvatanja grada (ili države ako prevučete paralelu na one koji su protiv isticanja zastave Vojvodine u toj pokrajini)... Da, bilo bi lepše da piše kraj (Slavija, Lion, Vračar, Arena. Banjica, itd itd)... sa nekim grafičkim logom za svaki kraj koji bi onda postao turistički item (to su i znaci na ulicama, btw)... ali to za sada nemamo. Imamo opštine koje postoje dugo vremena, koje imaju grbove, i to možemo da iskoristimo...

I da, grad je udruženje opština, a ne obrnuto. Kao što je država udruženje građana, a ne obrnuto.
 
jovanovm":1wsbmvqh je napisao(la):
Grb opštine je nešto lepo
Slazem se, ali bih dodao: bi trebalo da bude lepo.
Imamo opštine koje postoje dugo vremena, koje imaju grbove, i to možemo da iskoristimo...
Slazem se, ali mislim da trenutni grbovi opstina su jedno nakaradno kicerajsko konsturisanje tradicije na losim osnovama koje je nametnuto od strane (neofasistickog) heraldicarskog drustva "Beli orao", koje je izmedju ostalog unakazilo grb, zastavu i pecat Univerziteta u Beogradu. (O tome sam vec pricao nekoliko puta na ovim stranicama..)
I da, grad je udruženje opština, a ne obrnuto. Kao što je država udruženje građana, a ne obrnuto.
I agree. :kk:
 
Lucifere, mnogo gledaš Top listu nadrealista (epizoda kada keva i sin ratuju sa jedne a ćale i drugi sin sa druge strane dnevne sobe a svaki sprat je nezavisna država) :)

U slučaju eventualnog sukoba, blokovi 61,62 i 63 će se ujedinjeni boriti protiv ofanzive onih iz 45-og i 70-og a zatim preći u kontranapad, Uz osvajanje strateški važnog bloka 44 (ima ambulantu). Vojno smo superiorni, imamo ubedljivo najveći broj vojnih lica po kvadratnom metru u celoj bivšoj SFRJ. Krajnji cilj je okupacija Zemuna i Surčina (imaju aerodrom i njive) i proglašenje Novog Beograda kao Republike (slučaj Singapur) :lol:
 
Kham, kham... Izvini, ali Savski venac treba da bude samostalna drzava, imamo:
- autopu
- dva stadiona
- Sajam
- Klinicki centar Srbije
- Urgentni centar
- bice pola mosta na Adi, a i deo Gazele, Brankovog, Novog zeleznickog, Starog zeleznickog i Tramvajskog, kao i Mostarska petlja i Autokomanda
- Glavnu zelznicku, Prokop, upravu zeleznica
- BAS i Lasta
- ambasade vec imamo (preko 30), ne moraju nova predstavnistva da se otvaraju
- gomila porodilista
- Vladu R Srbije, ministarstva (to moze i neko drugi da uzme, ako oce)
- Generalstab
- Narodnu banku
- Arhiv Jugoslavije
- pivaru
- stamparjiu BIGZ i Sluzbeni glasnik
- Muzej 25 maj - Kuca cveca
- jos neke bolnice
- tramvaj, trole i autobuse
- SAVSKI AMFITEATAR (samo ne znam sta cemo sa njime)
- JDP
- reku
- Ekonomski f. (to menjam za Filozofiju..)
- veterina....
Ih, gde bi nam kraj bio.. :p

///kraj ofa///
 
Ma vi ste preko reke, u Turskoj, kome vi trebate? :lol: Rekao sam Novi Beograd Republika, pre ćemo pripojiti ravni Beograd 3 nego vas. :)

Činjenica je da ljudi više pamte nazive opština nego kvartova ali mita je lepo ostavio mesta u gornjem desnom uglu za takve informacije (blok 62, Čubura ,Neimar, Lekino brdo itd...) dok bi levo bio grb opštine. Ovakve velike table mi mogle da idu na raskrsnicama, dok bi manje (kao u poslednjem predlogu) bile sasvim ok za zgrade i bandere unutar ulice.
 
Ma nemoj, pa da se prikljucite u NDH? Nemoj ti meni.. :p

Meni su najlepse najjednostavnije table, one od pre rata.. Kad se stavljaju u blokove, na mesto rimskog broja ide broj bloka, a kad su u starom gradu, ne mora nista.. A moze i kvart da pise.. Ali nikakvi orlovi grbovi, sarene boje i takve gluposti.. :gobb:
 
bigvlada":27bhxlh4 je napisao(la):
Lucifere, mnogo gledaš Top listu nadrealista (epizoda kada keva i sin ratuju sa jedne a ćale i drugi sin sa druge strane dnevne sobe a svaki sprat je nezavisna država) :)

U slučaju eventualnog sukoba, blokovi 61,62 i 63 će se ujedinjeni boriti protiv ofanzive onih iz 45-og i 70-og a zatim preći u kontranapad, Uz osvajanje strateški važnog bloka 44 (ima ambulantu). Vojno smo superiorni, imamo ubedljivo najveći broj vojnih lica po kvadratnom metru u celoj bivšoj SFRJ. Krajnji cilj je okupacija Zemuna i Surčina (imaju aerodrom i njive) i proglašenje Novog Beograda kao Republike (slučaj Singapur) :lol:
:lool:
 
jovanovm":2kcom1ky je napisao(la):
Metropole imaju izrađen opštinski i lokalni duh. Kamo sreće da imamo isto toliko političke moći koliko u Gradu sada i svakoj opštini, a koliko u Republici u Gradu. U Njujorku svaki burough ima svog gradonačelnika...

Grb opštine je nešto lepo, Beograd ne može biti manje svoj i manje ujedinjen ako se on postavi. Uostalom, zato i postoji. Ja sam na svoju opštinu ponosan, i njen grb nešto znači, ima veze sa teritorijom koju ona zauzima, i zauzimala je pre nego što se grad i proširio ovde. Žao mi je, ali mislim da takvo istorijsko nasleđe ima veću važnost od palanačkog shvatanja grada (ili države ako prevučete paralelu na one koji su protiv isticanja zastave Vojvodine u toj pokrajini)... Da, bilo bi lepše da piše kraj (Slavija, Lion, Vračar, Arena. Banjica, itd itd)... sa nekim grafičkim logom za svaki kraj koji bi onda postao turistički item (to su i znaci na ulicama, btw)... ali to za sada nemamo. Imamo opštine koje postoje dugo vremena, koje imaju grbove, i to možemo da iskoristimo...

I da, grad je udruženje opština, a ne obrnuto. Kao što je država udruženje građana, a ne obrnuto.
Pa ti ako si ponosan na svoju opstinu onda napisi u svom ID-u Rakovica a ne Miljakovac. Opstine u Beogradu su nastale proizvoljnim uredjenjem gradske teritorije jer je nemoguce da sve bude kontrolisano iz jednog mesta, ali se ne poklapaju sa kulturnim celinama grada. Postoji Dorcol, Palas, Kopitarev Gradina, ali Stari grad ne znaci nikome nista, osim mozda provicijalcima koji misle da postaju bolji ljudi ako zive "u Starom gradu".

Notorna je glupost da je nas grad udruzenje opstina, i upravo tu se najbolje vidi da ti ne shvatas evropsku koncepciju grada. Evropski grad nije udruzenje opstina, vec zasebna samobitna celina koja je radi lakse organizacije podeljena na opstine/arondismane/reone/distrikte/komune. Kao sto postoje federacije koje su udruzivanje jedinica, tako postoje i unitarne drzave sa regionima (Kraljevina Jugoslavija). Moze i "grad" da bude udruzenje opstina (kao jedinica lokalne samouprave), ali evropski grad nikada nije udruzenje opstina, vec samobitna celina iz prakticnih razloga podeljena na delove. Pojmovno kod grada nije da se sastoji iz vise opstina. Ili, najjednostavnije za vas diskurs, grad je udruzenje gradjana koje oni organizuju deleci ga na delove kako bi tim svojim udruzenjem lakse upravljali
 
Ambassador":2gyfdpyn je napisao(la):
Ma nemoj, pa da se prikljucite u NDH? Nemoj ti meni.. :p

Meni su najlepse najjednostavnije table, one od pre rata.. Kad se stavljaju u blokove, na mesto rimskog broja ide broj bloka, a kad su u starom gradu, ne mora nista.. A moze i kvart da pise.. Ali nikakvi orlovi grbovi, sarene boje i takve gluposti.. :gobb:
e, "dabome", nesto pametno
 
Prepravite kanadske table u beogradske i batal te se praznih prica table sluze za lakse snalazenje beogradjana i onih koi dodju u grad to im je osnovna svrha trbaju biti citlive iz daljine .Misli da bi treba li da usaglasimo predlog prije nego sto se zavrsi resavska pa da u njoj napravimo eksperiment da vidimo kako ce gradske glavonje reagovati .Lijepo mi izgleda to sto na kanadskim tablama pise ime kvarta.
 
ja razumem da u gradu u kome postoje odsecne crte kvartova i koje su svima poznate bude napisano ime kvarta, je l tamo prvo gledas da stignes u kvart, a onda da nadjes ulicu koja ti treba. To u Beogradu nije tako. Videla zaba da se konji potkivaju, pa podigla nogu.

lepe fine evropske vizantinskoplave table, sa belim slovima, kako je vec 100 godina; na banderama sa jedne strane cirilicno, sa druge latinicno.

2rxy1ht.jpg


Strassenschild.jpg


strassenschilder1_400q.jpg


http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/c/c4/Goethestrasse_Rothofstrasse_Ffm.jpg

F_M_Strassenschild1.JPG


Cremon_Strassenschild.jpg


Strassenschild.jpg


street44wz.jpg


p_2793119.jpg


halbe-hausnummern.jpg


hotel.jpg




ne zivimo mi u cirkusu; kad ga vidim hocu da znam da li je naziv ulice ili oglas plesne skole vracar.
 
NHF Lucifer ali čini mi se da bi mogao sa malo više takta da odbacuješ druge ideje, a ne "videla žaba da se konj potkiva.." itd.

U gradovima gde postoji podela na kvartove, ona je u nekom trenutku morala da bude uvedena, a pre toga je bilo stanje kao u Beogradu. Ako se ljudima ne sviđa ideja sa kvartovima OK, ali mislim da nije za ismevanje.

Meni se ne sviđa ideja sa ćiriličnim natpisom sa jedne a latiničnim sa druge, na banderama; ako voziš sa jedne strane videćeš samo jednu stranu a ne i drugu. Bolje neka bude samo ćirilično onda.
 
E da mi je neko pricao da cu se po ovom pitanju sloziti sa Luciferom...
Mislim da ne bi trebalo preterivati i trpati previse stvari na jednu obicnu tablu sa imenom ulice...To je ipak samo ime ulice tj broj i ima informativnu funkciju. Potrebno je da bude citljivo , jednostavno, i da ne strci i bode oci.
Za to sam da na tabli postoji ime ulice ,cirilicno, a ispod sitnijim slovima latinicno. Ako se stavlja grb, onda nek to bude BGD grb i nikakvo sarenilo vise. Na tabli sa brojem kuce/zgrade nije potrebno ime ulice vec samo broj .
A ako bas zelimo malo osvezenja sarenila pa i umetnosti ubaciti na table sa imenima ulica, onda to treba biti ograniceno na par ulica i trgova u centru i to je to.
I jos nesto.Te table moraju biti lako odrzive i dugotrajne.Takodje bi se polako trebalo oslobadjati navike da je mesto znaka sa imenom ulice samo cosak prve kuce u ulici.
 
Vrh