Šta je novo?

Nove table za beogradske ulice

decki, ovo se zove seljastvo

3iwr2.jpg
 
Hm, mislim da treba biti fer i reci (cini mi se bar po fontu, novija je tabla ocigledno), da to nisu postavili ljudi iz beograd puta, jer oni imaju drugacije table, - drugaciji font i nisu ispupcene), vec da je pojedinac postavio to tako sto ju je napravio gde vec, ali svejedno je tragikomicno...
 
Ne znam da li je ovo pravo mesto za takvo pitanje ali mene zanima da li neko zna gde u Beogradu mogu da izradim tablu sa imenom ulice? Treba mi za poklon.

Unapred hvala.
 
Pa mislim da ti baš u ovom threadu i piše gde i kako ;) pisano je svojevremeno o tome.. A koliko ja znam ima onaj lik na Zelenom Vencu kad kreneš ka Sremskoj.
 
Da li bi u Beogradu uopšte mogle da se uvede bilo kakve table na kojima bi pisalo ime ulice?

Viđao sam ih svuda po Evropskim gradovima... piše ime ulice na raskrsnicama da ljudi znaju gde se nalaze. Negde čak pišu i brojevi koji se nalazi u tom bloku (od jedne do druge raskrsnice).

Isto tako, mogli bi da uvedu i brojeve na zgradama, kućama, objektima... čisto da ljudi kad nađu ulicu mogu da nađu i željenu lokaciju.

Beograd je jedan od retkih (ako ne i jedini) glavni ili bitniji grad u Evropi (i šire) koji nema tu regulativu ili običaj postavljanja imena ulica i brojeva na zgradama. Ako je tako u centru gradu, mogu samo zamisliti kako je na obodima grada.

Da li postoji neka regulativa koja propisuje obavezu uvođenja istih?
 
442doBGD":2twejedg je napisao(la):
Beograd je jedan od retkih (ako ne i jedini) glavni ili bitniji grad u Evropi (i šire) koji nema tu regulativu ili običaj postavljanja imena ulica i brojeva na zgradama. Ako je tako u centru gradu, mogu samo zamisliti kako je na obodima grada.
Na obodu grada se pise rukom.
 
stf":5ekq2mrr je napisao(la):
442doBGD":5ekq2mrr je napisao(la):
Beograd je jedan od retkih (ako ne i jedini) glavni ili bitniji grad u Evropi (i šire) koji nema tu regulativu ili običaj postavljanja imena ulica i brojeva na zgradama. Ako je tako u centru gradu, mogu samo zamisliti kako je na obodima grada.
Na obodu grada se pise rukom.
Aaaaa :)
Sad mi je jasno odakle toliko puno papira/đubreta po gradu... kad dune vetar ili padne kiša, ti rukom napisani brojevi i imena ulica se odlepe i odlete...
 
Novi Sad je na dobrom tragu sa plavim tablama za ulicne coskove, samo se i ja slazem da slova moraju biti MNOGO veca jer su te table dobrim delom namenjene vozacima koji treba iz prilicne daljine da vide gde da skrenu. Beogradu puno nedostaju te table ili iznad raskrsnica (sto je cesto slucaj u Americi i one su cesto osvetljene, to bi mozda moglo iznad vecih vaznijih raskrsnica) ili brate na banderama/znacima na cosku.

A za ove table na zgradama, i meni su one najstarije najlepse, i zaista se slazem da bi bilo lepo da se ime ulice, naravno manjim slovima, doda i iznad brojeva ulaza u zgrade. Dakle ne bi ja tu puno menjao, samo ih malo standardizovati, obnoviti, i uvesti neki red gde se postavljaju tako da covek zna gde da gleda kad trazi ime ulice.

Ja sam za to da bude i cirilica i latinica, mada mene nervira "nasa" kukasta latinica za koju neki umisljaju da nas priblizuje svetu, a u stvari bi bilo najbolje da koristimo transkripciju kao Rusi, Bugari, Grci, i drugi narodi kojima latinica nije glavno/autohtono pismo :),..
 
@JohnnyBGood
Hmm.. pa, nijednom narodu ni ćirilica nije autohtono pismo... :)

Ja se baš radujem našoj latinici i činjenici da pišemo na njoj. Mislim da mnogo tačnije predstavlja naš jezik nego transliteracija. Inače, u Bugarskoj se takođe koristila, i to dugo dugo vremena.
 
jovanovm":lo6pzuzp je napisao(la):
@JohnnyBGood
Hmm.. pa, nijednom narodu ni ćirilica nije autohtono pismo... :)

Ja se baš radujem našoj latinici i činjenici da pišemo na njoj. Mislim da mnogo tačnije predstavlja naš jezik nego transliteracija. Inače, u Bugarskoj se takođe koristila, i to dugo dugo vremena.
OK, svako ima pravo na svoje mishlyenye ;)

Meni ye samo glupo da strantze mutchimo sa nekakvim kukama iznad c i s i da oni opet nishta ne mogu da izgovore ni priblizhno originalu. Da ne govorim o nashim imenima u pasoshima, kao recimo, dzhandzha kvidzhik, ili imenima gradova kao retzimo Sabak. Rusi i Grtzi su to lepo reshili sa transkriptziyom, kao shto je lepo ilustrovano na gornyim slikama :cool:

A i shto se nas samih titche, meni je recimo yosh uvek bitna razlika izmedyu Miche i Mitze, mada shvatam da me u ova nova doba polako gazi vreme... :rolleyes:... Ali evo, prvi priznayem da sam i sam kriv shto uglavnom koristim tu osakachenu verziju "nashe" latinitze, iz tchiste lenyosti. A ako chu vech da menjam font, onda mogu da uklyutchim i chirilitzu.

Мада, цудни су путеви господнји, мозда цемо једног дана стварно и да проговоримо онако како писемо :D
 
Čudni su putevi Gospodnji. Ili misliš na puteve nekih drugih, svakodnevnijih gospodara? :)

Nema potrebe za transliteracijom. Srpski jezik se piše latinicom isto toliko dugo koliko i današnjom ćirilicom, na njega smo navikli, njega koristi mnogo ljudi u ovoj državi, bili pravoslavne veroispovesti ili ne. Mislim da bi bilo nerealno i bespotrebno da koristimo transliteraciju umesto našeg jezika - takođe, smatram transliteraciju i prevođenje na engleski jednom formom lingvističkog imperijalizma, no dobro, to je već za neki drugi forum. :)
 
Eve jedne table i Beogradske ulice u Pragu, slikao prekljuce :)

sto se tabli tice...pa ok, nisu lose samo ta crvena boja mi se nekako ne svidja... :kafa:



Uploaded with ImageShack.us
 
Vdjes te li nove table sa grbom grada cirilicno latinicne ja vidjeh bulevar patrijarha Pavla super cu table uz jos koju doradu .Inace kako misle i na ustrb cega da prosire ulicu :vops:
 
Nisam imao aparat probaj da izguglas ulica SALAVKA Curuvije trebalo bi da ti izbaci sliku setao sam po topcideru dolimom trojke pa sam spazio tablu na kapiji rasadnika srbija suma nedaleko od Milosevog konaka :kafa:
 
Nije teško biti fin:

(hotlink, 24 sata)
ulica%20slavka%20curuvije.jpg


Nisam provalio da je to tamo kod mene... veoma lepa ulica... ali bogataška samo tako. :)
 
andrassy_ut_sign.jpg


koliko mi se dopada jednostavnost budimpeštanskih, a opet ima super informacija tu.
 
Pojavle su se takve slicne samo nema sliku. Sve bocne ulice iz krunske dobile su nove table cirilicne ispod engleski i brojevi sa strelicom u cosku mali grb vracara tabla je plavo bjela .Mislim da bi trbalo iskombinovati tu vracarsku i da kazem gradsku kakvu su stavili za bulevar patrijarha Pavla i bilo bi super .Jednostavno kvalitetno informativno i citljivo :kafa:
 
Vrh