Šta je novo?

Nove registarske tablice

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=554286#p554286:37ky3kc0 je napisao(la):
Гага » Sre Jul 25, 2018 1:38 am[/url]":37ky3kc0]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=553513#p553513:37ky3kc0 je napisao(la):
Gringo » 22 Јул 2018 06:14 pm[/url]":37ky3kc0]Мени су такође наше таблице веома ружне. Црна Гора, Бих, Хрватска, Албанија, Грчка, Чешка, имају далеко лепше и читљивије таблице. Најгоре је и што су и старе и нове "косовске" таблице много боље урађене. Оне из доба СРФЈ су на пример појам читљивог фонта, на релативно краткој таблици.

Слажем се да треба избацити слова која одређују град. Такође је ненормално да под БГ таблицом вози више стотина хиљада регистрованих аутомобила, а под таблицом ЛБ (Лебане) можда пар стотина аутомобила.

Мој лични фаворит су босанске таблице и мислим да наши не треба много да мозгају, нека их ископирају, па како коме буде истицала саобраћајна, тако да уз њу деле нове таблице, на којима нема никакве географске одреднице и логично, то је трајан производ, не треба да има рок трајања. Пошто смо платили старе, а нису нам вратили паре за нове таблице, био би ред да те будуће нове таблице буду бесплатне, па да нам на тај начин надокнаде штету.
Босанске таблице су копија немачких, пошто је исти облик слова и бројева. Немци су заштитили тај облик и наравно да су се бунили, али победио је политички интерес и легли су на руду. У Босни су и даље у употреби старе таблице.
Таблице из "њихове лепе" су исте као и наше, са истим обликом и "дебљином" слова и бројева. Разлика је само у нешто мало већој висини истих, мислим да је у питању неких 5 мм.

Хрватске таблице су потпуно другачијег фонта. Истина распоред слова и бројева је сличан, али све остало је другачије. Види ово доле, то су димензије таблице и фонтови из Народних Новина (њихове верзије Службеног Гласника) https://narodne-novine.nn.hr/clanci/slu ... _2993.html
 
Рођака има на регистрационој таблици FW и оде на технички преглед спремна да промени таблицу и све што иде уз то, кад лик јој каже, имате среће не морате да мењате таблицу АУТО ВАМ НИЈЕ СТАР и изда јој налепницу са старим бројем регистрације. Како је то могуће?!

Poslato sa AUM-L29 uz pomoć Tapatoka
 
Претпостављам како је желео рећи да јој регистарска није стара (а и ауто ако је 2011. или новији ни регистарска није довољно стара за замену, успут). Једноставно, највероватније је регистарске добила после те 2011. године, па седмогодишње важење још није истекло.

Рок важења регистарских је продужен на 9 година (са изгледима да постану трајне), изузев за регистарске са Đ, Ž, Ć, Č, Š, Y, и W код којих је остао 7 - ерго, по садашњем стању ствари имаћемо их у саобраћају до јула 2025.
 
Evo još primera tablica od istog autora. Meni je ovo predivno. :D
 

Prilozi

  • E911096C-9C45-4F23-A9B5-029066DF60D7.jpeg
    E911096C-9C45-4F23-A9B5-029066DF60D7.jpeg
    533,1 KB · Pregleda: 4.505
Čovek je odradio sjajan koncept, stvarno prelepo izgledaju. Samo mene ovde brine funkcionalni deo, kako bi se upakovale sva vozila na 4 cifre i dva slova grada plus opštinu. Treba izračunati broj dostupnih kombinacija.
 
Neko je dao predlog da implementiramo sistem kao u Nemačkoj, da veliki gradovi imaju po jedno slovo, osrednji dva i mali po tri (Beograd bio bio B AA 1234, Novi Sad NS A 1234 i Subotica SUB A 123)
 
Визуелно, мени су таблице нужно зло а не украсни детаљ и што су дискретније по питању боја и облика тиме су и боље — у правилу ово значи и читљивије.

Швајцарске, старе италијанске, југословенске, па и финске, норвешке, вијетнамске, старе француске, данске... то су ми позитивни примери (уз то, испуњавају међународне стандарде). Са друге стране, већина арапских, бивших совјетских република и САД (нарочито) су ми пример како то не сме (а успут су америчке неусаглашене са конвенцијама).

Естетика на страну, само 1. и 4. пример задовољавају конвенције, али би им димензија морала бити око 52×16 (садашње 52×11); уз то, отпада могућност да нам признају "евротраку" па би ван Србије обавезно био потребан овал SRB. Аутор је питање обрадио искључиво из естетског угла, употребљивост је занемарена, па можда у некој разради испегла недостатке.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=762839#p762839:7ih9z8q5 je napisao(la):
Zezeljko » Pon Avg 03, 2020 9:15 pm[/url]":7ih9z8q5]ali prokleta EU standardizacija
Заправо ЕУ стандардизација није обавезна, од земаља ЕУ ту одступају Финска, Аустрија, Белгија и Словенија, у једном детаљу Британија, делимично Италија, а у посебним случајевима и Немачка и Шпанија.
 
Tipografija je kod ovog dizajna nepodesna, postoje razlozi zašto se na tablice stavljaju samo određene vrste fontova.

Inače sam dizajn je OK.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=763196#p763196:1f7jec4w je napisao(la):
Labud » Уто Авг 04, 2020 9:44 pm[/url]":1f7jec4w]Neko je dao predlog da implementiramo sistem kao u Nemačkoj, da veliki gradovi imaju po jedno slovo, osrednji dva i mali po tri (Beograd bio bio B AA 1234, Novi Sad NS A 1234 i Subotica SUB A 123)

Паде ми на памет, да буде формат нпр. за Београд B00 A 000, где би прве две цифре означавале општину, за Ниш би било NI0 А 000, где прва цифра после слова за ознаку града означава општину а нпр. Суботица SUB 000 А. Наравно ту је проблем што се градске општине могу укинути као што је био случај са Новим Садом и Крагујевцем.
 
Потреба за таквом поделом можда постоји у Београду и – евентуално – у случају Нишке Бање. Питање је да ли је уоште оправдано, но... зашто онда просто не увести посебне регистарске зоне у тих пар случајева? Ако би биле трографемне онда, рецимо, BGD, NBG, BGR, ZMN, OBR, LZC, MLD, SPT... и NIB. А могао би се и Београд као целина поделити на неколико регистарских зона са задржавањем карактеристичног BG, па да имамо BGD, BGR, BGA, NBG, или и додатно BEG и BOG (даље би се могло водити рачуна о препознатљивости, нпр у оквиру BGR би могла бити Раковица и/или Гроцка, или делови који тренутно нису општине а у оквиру ширих целина – на памет ми падају Рипањ, Раља, Ропочево и слично; нешто попут овог функционише у Британији).

Но, то је само једна од бројних идеја код којих би била потребна промена регистарског система док су у оквиру постојећег слободни NB, BD, BR, BE и BA, али и ZM, LZ, OB и ML.

Постоји и грчки модел (користи се и у Словачкој и Бугарској), где се по исцрпљивању комбинација граду додели нова ознака, али то се, изузев донекле у Грчкој, показало као извор честих конфузија. Дакле, аналогно IBIEIZ... XM... за Атину, BABLBT... за Братиславу и ССАСВ за Софију, ту би цео Београд након издавања свих комбинација са BG прешао на нову ознаку (мада би ту у неким случајевима остао проблем ризика од додатне пометње јер су код нас BD, BR, BA... донедавно везивани за Будву, Бар и Беране).
 
Мислим да слово и број праве мању конфузију, (B01 Стари град, B02 Врачар, B03 Савски венац, B04 Раковица, B05 Зцездара... В17 Сурчин). А ако друга места немају потребу за већим бројем регистрација, нека онда остану на стандардна два слова.
 
Kao što sam i ranije pisao, ne znam čemu geo odrednice na tablicama, ima li bar jedan dobar razlog za postojanje istih?

Tablica je faktički ID auta (ID kao identifikator da je uredno registrovano na određenoj teritoriji, ne u smislu broja šasije i motora), treba da bude random kombinacija slova i brojeva i rešeni svi problemi. Bosanci su tu, istina silom prilika, napravili najbolje rešenje, potpuno univerzalno i primenjivo za svaku državu.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=764343#p764343:684kzp29 je napisao(la):
Kartograf » 09 Aug 2020, 10:08[/url]":684kzp29]Kao što sam i ranije pisao, ne znam čemu geo odrednice na tablicama, ima li bar jedan dobar razlog za postojanje istih?

Tablica je faktički ID auta (ID kao identifikator da je uredno registrovano na određenoj teritoriji, ne u smislu broja šasije i motora), treba da bude random kombinacija slova i brojeva i rešeni svi problemi. Bosanci su tu, istina silom prilika, napravili najbolje rešenje, potpuno univerzalno i primenjivo za svaku državu.

Apsolutno se slažem, pozdravljam svaku mogućnost da se vozilo anonimizuje. U nekim sredinama imati tablice od mesta sa drugog kraja države je poziv za obijanje kola.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=764198#p764198:31sqsevb je napisao(la):
Дошљак » Sub Avg 08, 2020 5:04 pm[/url]":31sqsevb]Мислим да слово и број праве мању конфузију, (B01 Стари град, B02 Врачар, B03 Савски венац, B04 Раковица, B05 Зцездара... В17 Сурчин). А ако друга места немају потребу за већим бројем регистрација, нека онда остану на стандардна два слова.
У том случају се заузимају три позиције за ознаку регистарске зоне у најоптерећенијем граду; тада је боље да Београд има само B попут Букурешта и да се почетни бројеви издају према интерној територијалној подели (уколико баш мора) али без ситуације где би водећа цифра увек била 0 или 1, већ би били додељени низови (нпр 00-08 Стари Град, 09-15 Палилула...). То је и рађено понегде (Пожаревац, Крушевац, Бор...) код нас у систему 1961-2010.

Или, просто, увести рециркулацију као у Швајцарској, Шведској, или код нас за кратке комбинације раније.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=764343#p764343:31sqsevb je napisao(la):
Kartograf » Ned Avg 09, 2020 10:08 am[/url]":31sqsevb]Kao što sam i ranije pisao, ne znam čemu geo odrednice na tablicama, ima li bar jedan dobar razlog za postojanje istih?
Безбедност.

Често се вози по навици, без праћења саобраћајних знакова, па је битна могућност лаког препознавања возила из друге зоне како би се у том смислу обратила додатна пажња (већи размак, опрез, начелно више толеранције). Чак су и Италија и Француска, које су укинуле класичне регистарске зоне, оставиле додатну ознаку зона (из угла комбинације нефункционалну).

(Наши људи из неког разлога ово тешко признају.)

U nekim sredinama imati tablice od mesta sa drugog kraja države je poziv za obijanje kola.
Лично, годинама сам имао "стране" ознаке у Крушевцу и Нишу, никакав проблем.
 
Што толико системисати

Два слова за град/место, остало само слова и бројеви. Ништа оно ломљење цртом на два дела као сад него од једном
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=818536#p818536:uhvfaas7 je napisao(la):
solecar » 29 Јан 2021 06:51 pm[/url]":uhvfaas7]Da li zna neko o čemu se ovde radi?
Како мислиш о чему се ради ? На шта мислиш конкретно ?
Ако мислиш на словни део комбинације са кукицама, можда је таблица издата пре него што су увели нештампање таблица без тих кукица. А можда је и лична таблица са иницијалима имена и презимена власника кола, исто издата пре уредбе. Колико знам и сад је могуће добити таблицу, али само личну, са словима која имају кукице.

Иначе пошто се ради о регистарским таблицама, ови сви постови су за тему "Нове регистарске таблице", а не за ову тему о паркирању.
Игореее буди се и пребацуј постове.
 
Da, mislim na to sa kukicama, jer sam do sada uvek slušao kako će nove, četvorobrojne tablice da budu isključivo sa engleskim slovima. Inače nisam našao tu temu, pa sam postavio ovde. Nek se prebasci u adekvatnu temu.

A što se tiče izdavanja tablica sa kukicama na slovima, na lični zahtev, to bih zabranio. Samo da podsetim da smo imali ranije jedan slučaj gde je čovek sa tablicama koje su imale kukice napravio prekršaj u Italiji, a kaznu dobio čovek sa identičnim tablicama, samo bez kukica, jer je Italijan zabeležio tablice bez kukica. Na kraju je ovaj što je dobio kaznu, morao da dokazuje da nije bio u Italiji.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=819156#p819156:2ts052kz je napisao(la):
solecar » 31 Јан 2021 06:08 pm[/url]":2ts052kz]Da, mislim na to sa kukicama, jer sam do sada uvek slušao kako će nove, četvorobrojne tablice da budu isključivo sa engleskim slovima. Inače nisam našao tu temu, pa sam postavio ovde. Nek se prebasci u adekvatnu temu.

A što se tiče izdavanja tablica sa kukicama na slovima, na lični zahtev, to bih zabranio. Samo da podsetim da smo imali ranije jedan slučaj gde je čovek sa tablicama koje su imale kukice napravio prekršaj u Italiji, a kaznu dobio čovek sa identičnim tablicama, samo bez kukica, jer je Italijan zabeležio tablice bez kukica. Na kraju je ovaj što je dobio kaznu, morao da dokazuje da nije bio u Italiji.
Па како бре да буду са енглеским словима !!!, ваљда са српским латиничним словима.

Већ нешто више од годину дана се не издају таблице са словима које имају кукице (Ć,Č,Đ,Š,Ž) и наравно без слова икс, ипсилон, ку и дупло в (X,Y,Q,W). Изузетак су такси возила пошто они имају словну комбинацију TX.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=819156#p819156:3fk8hxju je napisao(la):
solecar » Ned Jan 31, 2021 6:08 pm[/url]":3fk8hxju]Da, mislim na to sa kukicama, jer sam do sada uvek slušao kako će nove, četvorobrojne tablice da budu isključivo sa engleskim slovima. Inače nisam našao tu temu, pa sam postavio ovde. Nek se prebasci u adekvatnu temu.

A što se tiče izdavanja tablica sa kukicama na slovima, na lični zahtev, to bih zabranio. Samo da podsetim da smo imali ranije jedan slučaj gde je čovek sa tablicama koje su imale kukice napravio prekršaj u Italiji, a kaznu dobio čovek sa identičnim tablicama, samo bez kukica, jer je Italijan zabeležio tablice bez kukica. Na kraju je ovaj što je dobio kaznu, morao da dokazuje da nije bio u Italiji.

Imao nemao kukice italijani su posebni debili, tako je moj kolega pre dve godine dobio kaznu niti ima kukice niti taj auto koji je napravio prekršaj imao srpske tablice, a kola ni blizu slična. SVe ih to nije mrzelo da šalju zahtev u Srbiju. Kukice su posebna priča i problem je bio sa elektronskom naplatom putarine kamionima.
 
Ja sam očigledno bu**** jer sam ih zamenio odmah kada su objavili da neće biti izdavanja tablica sa kukicama, a sad ispada da još uvek može...
 
Vrh