Šta je novo?

Nove registarske tablice

Укњижен плусићћћ, @Булбулдерац

Слику ћу да ти украдем и поставим на један форум о аутомобилизму.
Коњ је иначе најплеменитија животиња на свету.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=547676#p547676:2xqs3lf8 je napisao(la):
037 » 27 Јун 2018 03:57 pm[/url]":2xqs3lf8]
Može li ova kombinacija ?
2000px-German_license_plate.svg.png

[/quote]
Ne. (Nemci nemaju umulate u kombinacionom delu, niti nakon kombinacionog slova može doći nula kod redovnih tablica, ali ovde su bitnija nesaglasja sa međunarodnim sporazumima.)
[/quote]

Управо тако, јер се код њих могу користити сва слова абецеде од А до З (A - Z :D ) или као самостално или као комбинација два слова у индентификационом броју, осим коришћења умлаута - Umlaute Ä, Ö, Ü.

Али ипак има и изузетака у Немачкој што се тиче слова умлаута. Постоје три града у Немачкој који на регистарским таблицама имају умлауте у стенографији, то су

Руген - Rügen (RÜG),
Pogledajte prilog 8
Pogledajte prilog 7
Рудесхајм - Rüdesheim (RÜD)
Pogledajte prilog 6
Pogledajte prilog 5
Вурзбург - Würzburg (WÜ).
Pogledajte prilog 4
Pogledajte prilog 3

Код њих може да прође и по нека "безобразна" таблица
Pogledajte prilog 2Pogledajte prilog 1

Ипак најлепша таблица је ова, али не и аутомобил
 
@Гага

Већи је број немачких регистарских зона са умлаутима: BÖ, BÜD, BÜR, BÜS, BÜZ, DÜW, FÜ, GÖ, GÜ, HMÜ, HÖS, HÜN, KÖM, KÖT, KÖZ, KÜN, LÖ, LÖB, LÜD, LÜN, MÜ, MÜB, MÜL, MÜN, MÜR, NÖ, NRÜ, ÖHR, PLÖ, PRÜ, RÜD, RÜG, SÄK, SLÜ, SMÜ, SÖM, SÜW, TÖL, TÖN, TÜ, ÜB, WÜ и WÜM. Ово је променљиво, Немци сразмерно често ажурирају ознаке регистарских зона.

Ипак, за разлику од зонског, графеме са дијакритиком (конкретно умлаути) се не користе у комбинационом делу регистрације - дакле, нема их иза размака са печатом/грбом државе-чланице (и повлаке по старом).

Ту долазимо до проблема условне нејединствености немачких комбинација. Рецимо, "UE MA 123" није исто што и "UEM A 123" (размаци!), што Немци махом знају али у иностранству долази до забуна. Раније је између ознаке регистарске зоне и комбинационог дела долазила повлака, па је разликовање таблица било лакше - "UE-MA 123" и "UEM-A 123".
 
Vezano za naše tablice

Što se tiče tablica sa oznakama mesta koja sadrže slova sa kvačicama gomila naših firmi je platila kazne u desetinama hiljada eura zbog toga, izmedju ostalog i Ja sam platio doduše svima nam je novac vraćen zbog toga ali nakon 6 meseci.
Razlog za kazne su putarine i način očitavanja i elektronske naplate, plaćale transportne firme i to sve koje su u reg oznakama imale neko od slova sa kvačicama. Plaćano je kod naših velikih "prijatelja" u Belorusiji. Kod njih se putarine plaćaju elektronski pomoću uredjaja i kada su pravljeni ugovori uradjeni su na registracje vozila bez kvačica umesto PŽ pisali su PZ ili ČA pisali su CA. To su njihovi sistemi očitavali kao ne pravilnost i svaki prolazak pored kamera registrovan je da putarina nije plaćena. Aparat normalno skine iznos za odredjenu deonicu kada prodjete ispod portala sa kamerama i vi jednostavno ostajete bez tog novca koji je skinut. Firma iz Požege je platila preko 50000€ kazni Ja 1560€ i svi ostali koji su išli u tom periodu dok to nije raščišćeno pomoću suda i ministarstava u BY. Sad ne znam možda je to baš i s namerom uradjeno jel to je jednostavno bio veliki beskamatni kredit od strane zemalja koje imaju u svojim oznakama takva slova jel iznos je bio oko milion € Tu informaciju sam dobio direktno od njihovog službenika u ministarstvu do kojeg sam došao privatnim kanalima. Za sada u ostalim zemljama nemamo tih problema pišu slova bez kvačica
 
I problemi koji traju već neko vreme.
Pre dva meseca kad sam menjao tablice ljude su vraćali sa šaltera.

Hit u Srbiji: Vlada nestašica registarskih tablica
U Valjevu i u još nekoliko gradova u Srbiji na saobraćajne tablice čeka se po 10 i više dana.
Nadležni obećavaju da će problem uskoro biti rešen. Ipak, nestašica tablica mnogima je ugrozila posao ili odložila letovanje.
Registarske tablice u Valjevu su poslednjih dana najtraženija roba, naime Valjevci koji su pre skoro dve sedmice predali dokumentaciju za registraciju svojih automobila registarske tablice još uvek nisu dobili.
Broj isporučenih tablica za prvih šest meseci 2018. godine već prelazi uobičajeni godišnji prosek isporuke, zbog čega je i došlo do zastoja.
Inače, nestašica registarskih tablica osim u Valjevu vlada i u Novom Sadu, Zrenjaninu, Vršcu, Bačkoj Palanci i još nekim mestima u Srbiji.

Jedan sugrađanin kaže da je mislio da se u MUP-u prvo šale s njim.
"Nisam shvatio, kako mislite nemate tablice?! Međutim, ubzo je bilo jasno da se ne šale, i da starno vlada nestašica".
 
Ja mislim da su ove naše registarske tablice jedne od ubedljivo najružnijih u Evropi. Nesrazmerne, font slova i brojeva očajan, dok ne priđeš na metar ne vidiš ništa, ona odvratna tačka između brojeva i slova, slova sa kvačicama katastrofa,još kad pomešaju WĐ ... :bash: kvalitet diskutabilan..kako su ih najavljivali ispade baš loše ....itd,itd..... Ako ništa drugo,bar neka izbace kvačice i povećaju,promene font...pa da liči na nešto, mada bih ja da tablica bude bez oznake grada..tri slova i cetiri cifre .. EHF 2998 ......
 
Meni su tablice odlične. Prepoznatljive, funkcionalne itd. Ne bi tu ništa dirao osim kvačica.
 
Funkcionalne?! Neka slova liče na mrlje njih ne može da prepozna ni sistem kamoli oko posmatrača. Nije stvar u tome da budu prepoznatljive i jedinstvene po ružnoći i ne praktičnosti, već da budu jasne,čitljive u skladu sa standardom. Dok ne priđeš na metar,dva ne znaš da li je oznaka BeČeja ili BogatiĆa .. ne najbolje da budu prepoznatljive : БG 234 ЖW :mrgreen:
 
tacno, nase su jedne od bljih u evropi, ona nemacka slova su mi npr previse izduzena, ruzna, a grcke tablice npr su totalno odvratne, ne mogu ni da se standardizuju kako ce da izgledaju, cas ovako cas onako, imaju: male, velike bez onog plavog, velike sa oznakom eu, i mislim da imaju cak i sa onim plavim gde pise gr ali nema oznaka eu, to mi toliko ide na zivce kad ne mogu da se dogovore za standard

a druga stvar nase tablice se odlicno vide u mraku, pre vidis njih nego auto, bas su dobro uradili macije oko
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=553215#p553215:1bn0q80d je napisao(la):
Aca12345 » 21 Jul 2018, 13:02[/url]":1bn0q80d]Funkcionalne?! Neka slova liče na mrlje njih ne može da prepozna ni sistem kamoli oko posmatrača. Nije stvar u tome da budu prepoznatljive i jedinstvene po ružnoći i ne praktičnosti, već da budu jasne,čitljive u skladu sa standardom. Dok ne priđeš na metar,dva ne znaš da li je oznaka BeČeja ili BogatiĆa .. ne najbolje da budu prepoznatljive : БG 234 ЖW :mrgreen:

To što se BČ ili BĆ ne razlikuju nije do tablica nego do genija koji je osmislio registarska područja.
 
Da je font drugačiji, veći, razlikovalo bi se BČ i BĆ ovako sa onim sitnim slovima i još sitnijim kvačicama, naravno da se ne razlikuje..
 
Font na nemačkim tablicama ružan? Pa dobro,svako ima svoje mišljenje. Ja nisam od onih što će da hvale naše po svaku cenu a jasno je da ne valja ništa. Da je sve dobro ne bi sad menjali slova sa kvačicama,a živi bili pa videli,menjaće oni još ponešto..
Sve tablice noću svetle naše više možda jer su slova i brojevi tako mali da izdaleka noću vidiš samo svetleću pločicu a ne i šta na njoj piše..
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=548269#p548269:1wmr1s5o je napisao(la):
Joca28 » Sub Jun 30, 2018 4:32 am[/url]":1wmr1s5o]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=548236#p548236:1wmr1s5o je napisao(la):
Bulbulderac17 » 30 Jun 2018 00:08[/url]":1wmr1s5o]
864f88eba539e473ada6bd54adc99913.jpg


Pozivni broj za grad Kovin je 013. :?
Al je ružna ova nula (0) :shock: širina broja 1,5 cm :bash:
 
Ajde ne troluj više, kao skripta si...

Sent from my LG-D320 using Tapatalk
 
Мени су такође наше таблице веома ружне. Црна Гора, Бих, Хрватска, Албанија, Грчка, Чешка, имају далеко лепше и читљивије таблице. Најгоре је и што су и старе и нове "косовске" таблице много боље урађене. Оне из доба СРФЈ су на пример појам читљивог фонта, на релативно краткој таблици.

Слажем се да треба избацити слова која одређују град. Такође је ненормално да под БГ таблицом вози више стотина хиљада регистрованих аутомобила, а под таблицом ЛБ (Лебане) можда пар стотина аутомобила.

Мој лични фаворит су босанске таблице и мислим да наши не треба много да мозгају, нека их ископирају, па како коме буде истицала саобраћајна, тако да уз њу деле нове таблице, на којима нема никакве географске одреднице и логично, то је трајан производ, не треба да има рок трајања. Пошто смо платили старе, а нису нам вратили паре за нове таблице, био би ред да те будуће нове таблице буду бесплатне, па да нам на тај начин надокнаде штету.
 
И г**** је слатко, само да није наше.
 
Aca12345":16i4paua je napisao(la):
Ovo je forum,nije valjda zabranjeno iznositi svoje mišljenje?
Naravno Aco da nije. Svako ima pra o na svoje misljenje i naravno da je lepo da ga iznese i obrazlozi.
Ali nema potrebe to misljenje ponavljati u postovima redom, iznova i iznova.
stf":16i4paua je napisao(la):
И г**** је слатко, само да није наше.
Dobro, malo si grubo to rekao, al tako ispada iz pojedinih postova - sve su bolje od nasih.

Men licno prvo fascinira tolika opsednutost tablicama kod pojedinih ljudi :D
One su za mene poput brisaca na kolima. Ruze vozilo kakve god bile, ali neophodne iz odredjenih razloga.

Sada, sa 4 cifre u kombinaciji, proporcija oznaka mi je bolja nego ranije.

I da, kad vec iznosim misljenje, moram da primetim da nemci nisu imali odvratniji font od kako pamtim njihove registarske tablice, a pamtim ih 40-tak godina. Pa opet, nekom drugom je bas takav font vrhunski izbor.

Sent from my HTC Desire 526G dual sim using Tapatalk
 
Ma nije to opsednutost, mada registarska tablica na neki način predstavlja i vizuelni identitet države. I nije reč o tome da je sve tuđe bolje i lepše, ali me nervira što mi uvek i za sve moramo da uradimo kontra i naopako. Ako će svi levo,mi ćemo desno, ako će svi deset,mi ćemo osam...jer mi smo najpametniji,posebni...gurali slova sa kvačicama gde im nije mesto,sad ih ukidaju a sve po našoj grbači.. A i ove tablice su kopirali od Hrvata, ali eto da bi bili drugačiji stavili kretenski font, ubacili Č Ž...užas. U svakom slučaju,izvinjavam se ako sam dosadan, sve u nadi da će neko ko ima veze sa ovom sprdarijom pročitati, mada će ga tako zaboleti ona stvar..to mi je savršeno jasno..
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=553582#p553582:1r4abxk1 je napisao(la):
laki72 » 22 Јул 2018 11:22 pm[/url]":1r4abxk1]
stf":1r4abxk1 je napisao(la):
И г**** је слатко, само да није наше.
Dobro, malo si grubo to rekao, al tako ispada iz pojedinih postova - sve su bolje od nasih.

Таблице нам нису дизајнерски и графички ни близу оптимума, нису ни нека лепота, могло је то и морало далеко боље, али та прича да је наше све срање а све што се "преко" уради је супер и боље - е то су комплекси. Малограђанштина.

И колико год се ни мени не свиђале, и представљао сам своје предлоге и решења на форуму, тај став да је и говно слатко, само да је страно не може да ме не изнервира.
 
Mene briga baš za druge, krivo mi je što naše ne valjaju, i sigurno neću reći jao bravo,svaka čast, naše su među najboljim, samo zato što su naše, kad to tako nije. Ovo me podseća kao kad za eurosong izaberemo krš pesmu i onda svi kao wooow najbolji smo,pobeđujemo...pa kad sve prođe i tresnemo o pod onda su svi kao u fazonu pa da da, reko sam odmah da je loša pesma..itd itd.....
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=553513#p553513:o7bddhro je napisao(la):
Gringo » 22 Јул 2018 06:14 pm[/url]":o7bddhro]Мени су такође наше таблице веома ружне. Црна Гора, Бих, Хрватска, Албанија, Грчка, Чешка, имају далеко лепше и читљивије таблице. Најгоре је и што су и старе и нове "косовске" таблице много боље урађене. Оне из доба СРФЈ су на пример појам читљивог фонта, на релативно краткој таблици.

Слажем се да треба избацити слова која одређују град. Такође је ненормално да под БГ таблицом вози више стотина хиљада регистрованих аутомобила, а под таблицом ЛБ (Лебане) можда пар стотина аутомобила.

Мој лични фаворит су босанске таблице и мислим да наши не треба много да мозгају, нека их ископирају, па како коме буде истицала саобраћајна, тако да уз њу деле нове таблице, на којима нема никакве географске одреднице и логично, то је трајан производ, не треба да има рок трајања. Пошто смо платили старе, а нису нам вратили паре за нове таблице, био би ред да те будуће нове таблице буду бесплатне, па да нам на тај начин надокнаде штету.
Босанске таблице су копија немачких, пошто је исти облик слова и бројева. Немци су заштитили тај облик и наравно да су се бунили, али победио је политички интерес и легли су на руду. У Босни су и даље у употреби старе таблице.
Таблице из "њихове лепе" су исте као и наше, са истим обликом и "дебљином" слова и бројева. Разлика је само у нешто мало већој висини истих, мислим да је у питању неких 5 мм.
 
Vrh