Šta je novo?

Nove registarske tablice

ау, ала сте ви виђали. једина занимљива коју сам ја видео је ПАхххКО
 
koska-tablice-srbije.jpg
 
Направили су још једну блесаву грешку, која и није толико технички битна.

Наиме, постављањем прво бројева па слова добили смо ситуацију да ће у некој даљој будућности само још Нови сад и Ниш прећи даље од 100. Остала насеља се неће одвојити од 0.... Што додатно наглашава не-величину насеља.

Црногорци су то мудрије одрадили, поставивши прво слону кобинацију. Тиме добијају ситуацију да ниједно насеље неће прећи са А или евентуално В, али добијамо психолошки утисак да је један Колашин већи град од Ниша.

Е, сад, естетски је далеко лепша наша комбинација, чисто због симетрије, али то није била никаква препрека да изају таблице по црногорском систему.

Значи овим редом:
BG 001-AB,
BG 002-AB,
................
BG 926-AB
................
BG 999-AB
BG 001-AC.......

Није то сад толико битно, али делује јако неозбиљно и додатно наглашава и етикетира толика насеља као "тешку провинцију".

Требали су предложеним начином, барем психолошки да "изједначе" све градове. Садашњи систем се гласно издире и наглашава јаз између три велика града, дајући им већу важност, а додатно наглашавају небитност свих осталих.
 
Nisu nista morali da isprobavaju i eksperimentisu. Onaj debilizam za taksiste da se razlikuju BG 0001 TX i BG 001 TX necu da komentarisem.

''Random'' je majka za sve. I nikad nema problema.
 
MaRkOs":1k1a6jmd je napisao(la):
Jos uvek vidim u saobracaju stare tablice, neki su poceli da se svercuju! :)
Маркос, на данашњи дан пре годину дана су почеле да се мењају старе таблице, то значи да још сутра (05.јануара 2012.) могу да се виде старе таблице, и наравно неко ко из неког разлога још није регистровао кола, а вози даље !!!!!!!!!!!!!!

Има и таквих случајева у унутрашњости, где у почетку (током јануара прошле године) нису баш одмах добили нове таблице, па су издавали старе.

Значи и током јануара ће моћи по негде да се виде још старе таблице.
 
У фебруару и македонске власти почињу са издавањем нових регистарских таблица. Хм, шта ли ће Грци да кажу на то !
Интересантни су и коментари читалаца на сајту скопског Вечер.


Македонски возила наскоро со нови регистарски таблички

Табличките кои се изработени по европски стандарди и имаат поголема заштита не се задолжителни за граѓаните кои можат да си ги задржат старите до крајот на нивната важност

Новите регистерски таблички наскоро ќе можат да се видат на македонските возила, информираат од МВР. Нивната изработка ќе почне во наредните месеци, откако ќе завршат сите правни процедури поврзани со тендерите околу нивното производство.
Во моментот трае законскиот рок за жалба на објавените тендери за изработка на новите регистерски таблички. Во моментот кога сите услови ќе бидат исполнети и ќе биде избран најповолниот понудувач, ќе почнеме со нивната изработка - велат од министерството.
Новите регистерски таблички многу повеќе ќе наликуваат на оние што се користат во Европската унија и ќе имаат вградено поголем степен на заштита од фалсификување.
Она што е битно е дека табличките кои наскоро ќе почнат да се издаваат нема да бидат дополнителен трошок на граѓаните, бидејќи тие не се задолжителни. Во почетокот ќе се менуваат исклучиво на доброволна база, односно само на оние возачи кои сакаат да ги имаат или пак во меѓувреме им истекла старата регистрација. Со тек на време тие ќе се менуваат постепено со истекувањето на важноста на старите регистрации кај сите граѓани во државата.
- Самиот факт што граѓаните нема да мора да ги заменат старите регистарски таблички и ќе можат да се користат се додека се важечки, односно се додека не ги загубат, или, пак, не се јави потреба тие да бидат променети, значи дека нема да има дополнително финансиско оптоварување за возачите, но сите оние кои ќе имаат ново возило ќе добијат и нови таблички, изјави министерот Гордана Јанкулоска .

Најсекси табличка "ОХ - 069 - АХ"
Комбинациите на бројки и букви на регистерските таблички во Македонија често има некаков интересен склоп и знае да ги задржи погледите на случајните минувачи
Меѓутоа само една табличка стои осамена на врвот од комбинациите, а тоа е
"ОХ - 069 - АХ" која секако ќе измами многу насмевки и коментари кај граѓаните.


image host

http://vecer.com.mk/?ItemID=8AAEF22A162752498BE1BE1571149964&param=qprmbac_]a^]eUPhrnflja1
 
^^ dizajn je ocekivan, copy/paste i sveukupno jadan. Steta za MK.
 
Zanimljivo je da su oni već sada predvideli 4 cifre i 2 dva slova, iako je najveće registarsko područje značajno manje od našeg. Beograd je popunio tablice do 580XX. Ukoliko se uskoro ukinu oznake WXYŠĐČĆŽ za 3 godine bismo mogli da dođemo do kraja, pa bismo primenili onu budževinu za taksiste.
 
Гага":1hb77vij je napisao(la):
Значи и током јануара ће моћи по негде да се виде још старе таблице.

Registracija je moguća do 30 dana ranije. Svi kojima važe do januara mogu da imaju stare tablice ako su ih registrovali u decembru.
 
GOJE":2xnxf9tj je napisao(la):
Zanimljivo je da su oni već sada predvideli 4 cifre i 2 dva slova, iako je najveće registarsko područje značajno manje od našeg. Beograd je popunio tablice do 580XX. Ukoliko se uskoro ukinu oznake WXYŠĐČĆŽ za 3 godine bismo mogli da dođemo do kraja, pa bismo primenili onu budževinu za taksiste.

Mislim da ti računica nije dobra. Za ovih 12 meseci su registrovana sva kola sa BG područja. U naredne 3 godine će biti registrovana samo ona koje se po prvi put registruju. A u Srbiji se proda 30-40k vozila godišnje.
 
to je podatak za nova vozila. 2008 prodato je 50 k novih vozila, a ove godine oko 36k vozila.

mnogo veći broj vozila su polovna vozila koja iz inostranstva, samo za njih ne znam gde mogu da se nabave podaci koliko se uveze (carina možda)....

tu su još i ljudi koji izgube tablicu, menjaju registarsko područje,....

tako da će se kvota brzo ispuniti.
 
@Heinz, pretekao me je MilisaV. Upravo registracija novih vozila čini manjinu ukupnog brja registrovanih automobila. Ali da ne bude da sam pisao post za dž, evo jednog kralja:

 
ja sam negde video tablicu tipa BG - 78O AA
rec je o dobro placenoj "personalizovanoj" tablici jer je u pitanju slovo O a ne nula 0.
zasto je vlasnik to tako hteo, ne znam, ali jedino sto mi pada na pamet je da zeli da u cinjenju potencijalnih prekrsaja ostane nekaznjen (tj neotkriven), pre svega od strane ostecenih, a verovatno i od strane kamera.
tesko da ce neko koga takav cukne, u tom trenutku shoka uspeti da razazna brojku od slova.
 
operic bilo je reči da ne može stajati broj i slovo jedno pored drugog, nego moraju biti razdvojeni crticom (-)
 
Kako me nervira to što su nam tablice potpuno nečitke. Na slovenačkim ili nemačkim se oznake razaznaju sa prilične udaljenosti. Na našim, treba da se priđe blizu, pogotovo kada se gleda iz bilo kakvog ugla. Potpuni debakl. Bolje da vrate stari font.
 
Vrh